© Shutterstock nuotr.

Kuo skiriasi prieskoninės žolelės ir prieskoniai?

Prieskoninėmis žolelėmis vadinami ploni augalų stiebai ir lapai, o prieskoniais vadinamos džiovintos augalų sėklos, šaknys arba žievė. Žoleles geriausia naudoti šviežias, bet ekstra atveju tinka ir džiovintos. Prieskonius galima nusipirkti maltus arba nemaltus. Nemalti prieskoniai ilgiau išlieka švieži, bet maltus prieskonius patogiau naudoti kasdien.

Kaip laikyti prieskonines žoleles ir prieskonius?

Šviežias prieskonines žoleles laikykite šaldytuve, pamerktas stiklinėje vandens. Vandenį keiskite kasdien. Taip žolelės šviežios išsilaikys apie savaitę. Džiovintos žolelės ir prieskoniai turi būti laikomi sandariuose induose, toli nuo tiesioginių saulės spindulių. Taip juos galima laikyti apie metus, bet jei prarado aromatą – geriau išmeskite.

Kaip paruošti šviežias žoleles maisto gaminimui?

Dauguma prieskoninių žolelių parduodama šakelėmis – ilgi stiebai su lapeliais. Jei stiebas minkštas, galima jį supjaustyti kartu su lapeliais. Jei jis sumedėjęs ar kietas, nuskabykite nuo jo lapelius viršuje, kur stiebas plonas, o toliau nubraukite pirštais palei stiebą. Sukapokite arba supjaustykite didelius lapus, o žoleles su mažais lapeliais (pvz., čiobreliai) galima palikti nepjaustytas.

Profesionalų patarimai!

Šviežias žoleles dažniausiai galima pakeisti džiovintomis ir atvirkščiai, bet yra keletas niuansų.
Jei vietoj šviežių žolelių naudojate džiovintas, pastarųjų visų pirma reikia dėti pusę kiekio, nurodyto recepte, ir po to berti daugiau pagal poreikį. Atminkite, kad džiovintas žoleles reikia pavirti ilgiau, kad jos suminkštėtų ir atsiskleistų jų skonis ir kvapas, tad jų geriau nenaudoti patiekaluose, kurių nereikia virti arba kuriuos reikia pabaigoje apibarstyti šviežiomis žolelėmis.

Kaip gardinti patiekalus žolelėmis?

Prieskonines žoles su kietais, sumedėjusiais stiebais, tokias kaip čiobreliai ir rozmarinas, į patiekalą geriau dėti anksčiau, kad jos ilgiau pavirtų. Jei jas sudėsite prieš pat baigiant virti, patiekalas gali būti karstelėjęs. Subtilūs prieskoniai, tokie kaip bazilikas ir daržinis builis, verdami per ilgai gali prarasti savo skonines savybes. Paprastai šias žoleles geriau įmaišyti į patiekalą arba jį apibarstyti prieš pat patiekimą.

Kaip gardinti patiekalus prieskoniais?

Tam, kad prieskonių skonis ir kvapas atsiskleistų ir išliktų patiekale, reikia šlakelio riebalų. Bet būkite atsargūs, nes jei kepinsite per ilgai ir per dideliame karštyje, jie gali sudegti. Verdant prieskonius skystyje ant lėtos ugnies, jų skonis taip pat atsiskleis. Jei patiekalas kartokas, gali būti, kad įbėrėte per daug prieskonių, galbūt prieskoniai buvo pasenę, o gal juos sudeginote prieš gardindami jais patiekalą.

Ką reiškia „druskos pagal skonį“?

Druska nėra nei žolelė, nei prieskonis, bet gaminant ji būtina. Druska sumažina maisto kartumą ir sustiprina kitų patiekalo sudedamųjų dalių skonį. Patiekalų, kuriuose per mažai druskos, skonis per prėskas arba per kartus. Kai druskos per daug, patiekalas yra persūdytas. O mus domina aukso vidurys. Ragaudami patiekalą, nepasiduokite instinktui pajusti sūrumą. Pasistenkite pajusti, ar patiekalo skonis blankus ar ryškus, o gal kiek kartokas.

|Populiariausi straipsniai ir video

Naujausi recepetai