aA
Visos trys Baltijos šalys - Lietuva, Latvija ir Estija - per 13 nepriklausomybės metų turėjo net 34 vyriausybes. "Tuo remdamiesi kai kurie politikai kaltina jas politiniu silpnumu, bet jie nesugeba įžvelgti, kaip ryžtingai visos trys respublikos Europos šiaurėje kovoja už save po atsiskyrimo nuo Maskvos", - rašo Vokietijos naujienų agentūros dpa apžvalgininkas Jacobas Lemke (Jakobas Lemkė).
Europos Sąjunga, euras
© Reuters/Scanpix
Jis pastebi, kad kiekviena iš šių valstybių turi tų pačių besivystančios demokratijos problemų, pirmiausia korupcijos, bet nacionaliniu ir tarptautiniu mastu jos yra nepaprastai patikimos politiškai.

Lietuvoje išrinktajam parlamentui šią savaitę teko parodyti visus savo sugebėjimus, kad užbaigtų apkaltą tiesiogiai išrinktam prezidentui Rolandui Paksui - tai unikalus atvejis šiuolaikinės Europos istorijoje.

Vadinamasis "Paksageitas" kilo apkaltinus R. Paksą ryšiais su Rusijos mafija, įstatymų pažeidimu, už pinigus suteikus pilietybę Rusijos verslininkui, primena apvalgininkas, pridūręs, kad laikinuoju prezidentu iki prezidento rinkimų, įvyksiančių tikriausiai birželį, tapo Seimo pirmininkas Artūras Paulauskas.

Vienam Europos Sąjungos stebėtojui pavadinus įvykius "klaikiu Lėlių teatru" ("spooky Muppet Show"), o prezidentui paskutinį kartą per televiziją pamėginus sutelkti savo šalininkus, apkaltos procesas rodė, kad įstatymų leidėjai nelinkę nusileisti spaudimui, rašo J. Lemke ir pabrėžia, kad Lietuvos politikai ne pirmą kartą ryžtasi daryti drąsius sprendimus.

Pasak jo, priešingai negu kitose buvusios Sovietų Sąjungos respublikose, kur, sugriuvus Rytų blokui, žodis komunizmas tapo tabu, Lietuvos socialdemokratai 2001 m. susivienijo su buvusia komunistine Lietuvos demokratine darbo partija. Taip buvo siūloma susitaikyti bei nuolat kartojama, jog bus laikomasi parlamentinės demokratijos.

Latvijoje demokratijos garantu, anot J. Lemkes, yra pernai antrajai kadencijai išrinkta prezidentė Vaira Vike-Freiberga. Atstovaudama šaliai, vilkėdama dažniausiai pastelinius kostiumus, ji suteikė kolorito Latvijos diplomatijai - patikimai tarptautiniu mastu.

Beje, užsienio žiniasklaida V. Vikę-Freibergą pravardžiuoja "Latvijos geležine ponia" ("Latvia's Iron Lady), su užuomina į buvusią Didžiosios Britanijos premjerę Margaret Tečer (Margaret Thatcher).

Tačiau Latvijos parlamentui tenka savaip kautis už demokratiją - vis dar nepavyksta integruoti rusų mažumą, kuri sudaro apie 30 procentų gyventojų, primena J. Lemke.

"Mes nustumti toli į šalį nuo atstovaujančios demokratijos", - skundėsi Rygos universiteto dėstytojas rusas Michailas Rodinas. Tuo tarpu Kanadoje sovietmečiu gyvenusi V. Vikė-Freiberga savo tautiečius užtaria: "Žmonės negali per vieną dieną suprasti, kaip veikia daugiapartinė sistema".

Mažiausia iš Baltijos šalių, Estija, savo problemas, susijusias su rusų mažuma, stengiasi slėpti, dėmesį nukreipdama į ūkio plėtros pažangą.

Vadinama "Baltijos tigru", šalis didžiuojasi stipriomis užsienio investicijomis, pastoviu ūkio augimu - 2003 metais siekusiu 5,8 procento. Ryžtingai pasukusioje rinkos ekonomikos keliu, Estijoje vis dar tebesiginčijama dėl socialinės apsaugos sistemos reformų.

Visose trijose Baltijos valstybėse dar reikia stiprinti kovą su korupcija - dėl šios problemos, ruošiantis stojimui į Europos Sąjungą, visoms joms priekaištavo aukšti ES pareigūnai, primena J. Lemkė.

Baltijos šalyse įsitvirtinęs viešumas, teigia J. Lemke. Tai ne tik užtikrina politinį lankstumą ir atsinaujinimą. Tai padeda atskleisti skandalingus atvejus - neseniai teko atsistatydinti Estijos žemės ūkio ministrui, paaiškėjus, kad korumpuoti pareigūnai iššvaistė grūdų atsargas. Vidaus reikalų ministras buvo stipriai kritikuojamas už išparduotas civilinei saugai skirtas dujokaukes.

Bet kuriuo atveju Baltijos šalys rodo, kokių politinių siurprizų Europos Sąjungai gali pateikti naujos jos narės, baigia dpa apžvalgininkas.

ELTA
Kopijuoti, platinti, skelbti agentūros ELTA informacijas ir fotoinformacijas be raštiško agentūros ELTA sutikimo draudžiama.
Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Žydų bendruomenė ir intelektualai lieka neišgirsti – Vilniaus meras nesiryžta lupti Lietuvos gynėjų (8)

Po kelių dienų bus minimos Vilniaus geto sunaikinimo 75-osios metinės. Kaip Lietuva turi elgtis su...

Bedarbiui buvusiam Seimo nariui šyptelėjo netikėta sėkmė (94)

Raseinių rajono savivaldybės taryboje neseniai susiformavusi naujoji valdančioji dauguma...

Kiemą iškniso ir dingo: neįmanoma net išeiti iš laiptinės (24)

Socialiniame tinkle „Facebook“ tauragiškiai įvedė naują madą – apie problemas praneša...

Pabaisos nekaltais veidais: žinomas JAV gydytojas su mergina įtariamas slapta apsvaiginęs ir išniekinęs tūkstančius moterų (18)

Chirurgui iš Kalifornijos ir jo merginai įtariami dviem seksualiniais nusikaltimais . Tyrėjai...

STT paskelbė statistiką apie gimines savivaldybėse: reakcija stulbinanti (215)

Specialiųjų tyrimų tarnyba ( STT ) birželį paskelbė analizę, kuri rodo, kad beveik penktadalis...

Štai kaip reikia laimėti loterijose – ekonomistas, „nulaužęs“ sistemą ir laimėjęs gausybę loterijų, atskleidė savo sėkmės formulę (9)

Yra keturis kartus didesnė tikimybė būti nutrenktam žaibo nei laimėti loterijoje. Tačiau tokia...

Į Lietuvą atvykę italai smarkiai nustebo: manėme, kad čia visi vilki treningus ir mušasi (92)

Tą rytą prieš skrydį mano draugai italai , Pietro ir Simone, net nesudvejoję, apsiavė...

Po kritikos bangos – svarbus Theresos May pareiškimas dėl „Brexit“ (9)

Didžiosios Britanijos premjerė Theresa May trečiadienį atsakė į Europos Sąjungos kritiką jos...

Ko neparodė TV kameros: po viešo Gražulio atsiprašymo sekė kitas susitikimas, po kurio palangiškė negali ramiai miegoti (223)

Nuo pat pirmosios skandalo dienos žinomas politikas Petras Gražulis ir palangiškė Birutė...

Ypatingą albumą pristačiusį Vladą Kovaliovą sveikino būrys žinomų draugų (14)

Trečiadienio vakarą atlikėjas Vladas Kovaliovas savo kolegas ir bičiulius pakvietė į savo...