aA
Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) antradienį priėmė sprendimą neregistruoti visuomenininkų sąrašo dalyvauti rinkimuose į Europos Parlamentą. Liudviko Ragauskio vadovaujama asociacija "Už konstitucines gyventojų teises" praėjusią savaitę įteikė paraišką VRK dėl penkių asmenų kandidatų sąrašo registravimo.
VRK neregistravo visuomenininkų sąrašo rinkimuose į EP
© Corbis
VRK atsakymas teigiamas ir negalėjo būti, nes pagal įstatymą kandidatus gali kelti partija, įregistruota ne vėliau kaip prieš 65 dienas iki rinkimų ir atitinkanti įstatymo reikalavimus dėl partijos narių skaičiaus, t.y. jų turi būti ne mažiau tūkstančio.

Pagal įstatymą, dar kandidatus kelianti partija turi sumokėti paskutinio paskelbto šalies ūkio vidutinio mėnesinio darbo užmokesčio (VMDU) 20 dydžių rinkimų užstatą - 45,4 tūkst. litų. Užstatas bus grąžintas, jei partija įgis teisę dalyvauti paskirstant mandatus.

L.Ragauskis įsitikinęs, jog tokios keliamos sąlygos dalyvauti EP rinkimuose - neteisėtos.

"Mūsų politinė valdžia šią teisę (dalyvauti EP rinkimuose - BNS) kaip ir kitas mūsų politines teises iškreipė pasisavindama kandidatų kėlimą tik sau, t.y. politinėms partijoms, sudarydama neprieinamas sąlygas dalyvauti rinkimuose Europos Sąjungos piliečiams, o taip pat iškeldama neteisėtus reikalavimus dėl rinkiminio piniginio užstato", - anksčiau yra sakęs L.Ragauskis.

Anot jo, Europos Bendrijos steigimo sutartyje, kurioje numatyta ir rinkimų į EP tvarka, nėra "jokių apribojimų, kurie nusakytų, kad teisė kelti kandidatus nėra suteikiama Europos Sąjungos piliečiams, o ši teisė suteikta išskirtinai tik partijoms".

Pareiškinių dokumentų dalyvauti EP rinkimuose įteikimas VRK prasidėjo balandžio 3-iąją, baigsis - gegužės 4-ąją. Iki šiol dokumentus yra įteikusi vienintelė partija "Tvarka ir teisingumas".

Rinkimai į naujos kadencijos 736 vietų EP visoje Europoje vyks 2009 metų birželio pradžioje, Lietuvoje - birželio 7 dieną. Lietuvoje renkama 12 europarlamentarų.

Asociacija "Už konstitucines gyventojų teises" siekė įregistruoti visuomenininkų sąrašus ir ankstesniuose savivaldybių rinkimuose.

Savivaldybių rinkimuose visuomenininkai iš dalies pasiekė savo tikslą - teismui apskundus VRK neigiamą sprendimą dėl registracijos, šis nukeliavo iki Konstitucinio Teismo, kuris pripažino, kad Vietos savivaldos rinkimų įstatymas, leidęs tik partijų kandidatų sąrašams dalyvauti rinkimuose, prieštarauja pagrindiniam šalies įstatymui. Tuo pačiu KT pareiškė, jog 2007 metų savivaldybių tarybų rinkimai turi vykti pagal seną tvarką, o 2011 metais nepartiniams kandidatams privalu sudaryti teisę balotiruotis. Teisės aktai, kurie turėtų reglamentuoti nepartinių sąrašų dalyvavimą savivaldybių tarybų rinkimuose, Seimui iki šiol nėra pateikti.

Tuo tarpu dėl Seimo rinkimų KT pasisakė, jog įstatymas neprieštarauja Konstitucijai, nes, atstovus į Seimą renkant ne tik daugiamandatėje apygardoje, kurioje rinkimų sąrašus kelia partijos, bet ir vienmandatėje, yra sudarytos galimybės rinkimuose dalyvauti nepartiniams asmenims. Pastaruosiuose Seimo rinkimuose 2008-ųjų rudenį į parlamentą išrinkti 4 savarankiškai išsikėlę kandidatai.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0