aA
JAV mokslininkų komanda, finansuojama vyriausybės, kuria P2P („Peer-2-Peer“) tinklą, kuriame, pasak pačių kūrėjų, bus išspręstos visos šiuo metu egzistuojančių P2P tinklų, pvz. „Gnutella“ ar „KaZaA“, techninės problemos.
Tinklas
IRIS („Infrastructure for Resilient Internet Systems“) pavadintas tinklas veiks gerokai sparčiau nei egzistuojantys dabar, informacijos paieška jame užtruks vos keletą sekundžių. Svarbu tai, kad IRIS bus beveik neįmanomos DoS („Denial of Service“) atakos, kurių metu tarnybinės stotys užverčiamos užklausimais ir išeina iš rikiuotės.

P2P tinklai apjungia didelį kiekį asmeninių kompiuterių. Tai puikus būdas saugoti duomenis ir keistis įvairiausiai informacija – tą iliustruoja keitimosi bylomis tinklai „Gnutella“, „KaZaA“ ir kt.

Tačiau, P2P tinklai yra decentralizuoti, t.y. jie neturi centinės tarnybinės stoties, kurioje laikomi svarbūs įrašai apie skirtinguose kompiuteriuose saugomą informaciją. Tai reiškia, jog paieška visame tinkle užtrunka gana ilgai, be to, nėra garantijos, kad bus rasti reikiami duomenys, nors jie galbūt yra viename iš tinklo kompiuterių.

IRIS kuriamas atsižvelgiant į šias problemas. Kūrėjai vadovaujasi trimis pagrindiniais kriterijais: • ieškoma informacija visa laiką turi būti randama;
• duomenų kiekio didinimas neturi pakenkti tinklo spartai;
• tinklui neturi kenkti naujų kompiuterių įtraukimas ir senų pašalinimas.

„Kol kas nei vienas iš P2P tinklų neatitinka šių, atrodytų paprastų kriterijų“, - žurnalui „New Scientist“ sakė vienas projekto vadovų, Masačūsetso technologijos instituto mokslininkas Haris Balakrishnanas.

Šuo metu projekte dalyvauja penketas institucijų, tame tarpe ir Masačūsetso, bei Kalifornijos universiteto mokslininkai. 12 milijonų JAV dolerių (beveik 42 milijonus litų) IRIS kūrimui skyrė JAV Nacionalinis mokslo fondas.

H.Balakrishnanas tikisi, jog IRIS bus pritaikytas daugelyje pasaulio šalių, kaip standartinis būdas informacijos keitimuisi. „Mes manome, jog IRIS turėtų būti naudojamas plačiau, ne vien tik kaip keitimosi muzika ar filmais tinklas“, - teigia jis.

Programinės įrangos ir kitos, autorinėmis teisėmis apsaugotų duomenų kopijavimu, bei platinimu užsiimančių asmenų džiaugsmui, informaciją IRIS tinkle bus galima lengvai skelbti anonimiškai. Naujai kuriamas tinklas neužkirs kelio piratinių muzikos įrašų ar vaizdo filmų platinimui internete.

Tačiau pagrindinis kūrėjų dėmesys skiriamas ne autorinių teisių apsaugai: „Žmonių neįmanoma sulaikyti – jie ir toliau užsiiminės panašia veikla, tik naudosis kitomis priemonėmis. Problema glūdi ne techniniuose sprendimuose, o greičiau pačių vartotojų mąstyme“, - teigia H.Balakrishnanas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Karas Ukrainoje. Ukrainai pavyko Maskvoje sunaikinti Rusijos gynybos ministerijos sraigtasparnį Ka-32 Ukraina atitraukia iš fronto amerikietiškus tankus „Abrams“

Ukrainos žvalgybos pareigūnams (GUR) pavyko Maskvoje sunaikinti rusų sraigtasparnį Ka-32. Šis...

Prieš su ruse kovoti nesutikusią lietuvę – kibernetinė ataka: akivaizdu, kad tai kažkam labai nepatiko (12)

Po to, kai Lietuvos bokso federacija savo socialinio tinklo „Facebook“ paskyroje paskelbė...

Šių žmonių darbo rinkoje daugės – dirbti su jais turės ir tie, kurie iki šiol buvo nusiteikę priešiškai

Senstant Lietuvos visuomenei, vis labiau atsigręžiama į darbo rinką, kurioje vyresnio amžiaus...

Lietuvos bendrabučiai atveria duris negalią turintiems studentams, tačiau stovi tušti regos negalią turinti studentė – aš jau iš anksto žinojau, kaip bus

Lietuvos universitetuose studijuoja šimtai įvairių negalių turintys žmonės, tačiau gyventi...

Delfi Plius dokumentikos premjera: „Narkotikai: realybės dozė“ – išskirtinės ir dar negirdėtos išpažintys prieš kamerą (1)

„Noriu sugriauti mitą, kad žmonės, vartojantys psichoaktyvias medžiagas yra kitokie: keisti ar...