Skaičiuojama, kad net visai sustabdžius šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą, klimato atšilimas tęstųsi dar 1000 metų. Tokia situacija verčia nerimauti ir suprasti, kokį poveikį aplinkai turi kasdieniai mūsų įpročiai bei ką galime padaryti, norėdami leisti Žemei nors šiek tiek pailsėti. Todėl CO2 paliekamo pėdsako požiūriu neutrali Utenos darykla pristato interaktyvų testą, nustatantį herojiškumo aplinkos atžvilgiu indeksą. Tokiu būdu darykla siekia priminti gyventojams, kad visi gali ugdyti savo „žaliąsias“ galias.
Valdo Jaručio nuotr.
Valdo Jaručio nuotr.

Utenos daryklos vadovas Artūras Bernatavičius įsitikinęs, kad būti draugiškesniems Žemei nėra sunku, tačiau tik bendromis pastangomis galime greičiau pamatyti teigiamus pokyčius ir netgi sutaupyti Žemei papildomų laisvadienių.

„Kasdieniai mūsų pasirinkimai ir įpročiai turi poveikį aplinkai, tačiau galime pasistengti, kad jis būtų kuo mažesnis. Žinoma, kad tai nebūtų tuščios kalbos, atsakomybę pirmiausia rodome Utenos daryklos pavyzdžiu. Tačiau norime paskatinti ne tik kitas įmones, bet ir gyventojus atkreipti dėmesį į savo rutiną, kurią net minimaliai pakoregavus, Žemė būtų labai dėkinga. Aš ir pats tiksliai iki šiol nežinojau, kurios gyvenimo sritys palieka didžiausią pėdsaką ir kaip man jose sekasi tvarkytis“, – sako A. Bernatavičius.

Herojų testą Utenos darykla paruošė kartu su „Baltijos aplinkos forumo“ specialistų pagalba. Ši nevyriausybinė organizacija dirba visuomenės aplinkosaugos švietimo ir verslo atsakomybės skatinimo srityje, siekdama kad šiandieninė visuomenė ir ateities kartos galėtų džiaugtis gamta ir saugia aplinka.

„Kartais nė nesusimąstome, kur buvo pagamintas produktas, kas ir iš kur tiekė jam žaliavas, kaip jis buvo atgabentas. O tai yra labai svarbi informacija, kuria verta domėtis kiekvienam vartotojui. Sveikiname konkrečias verslo iniciatyvas, padedančias pažinti ir sumažinti savo poveikį aplinkai. Dėl to mielai bendradarbiavome su tikrai Žemei draugiška Utenos darykla“, – sako „Baltijos aplinkos forumo“ socialinės verslo atsakomybės, darnaus vystymosi politikos ekspertė Audronė Alijošiutė-Paulauskienė.

Tačiau ekspertė sutinka, kad šiandien svarbu kalbėti ne tik apie verslo, bet ir asmeninę atsakomybę už aplinkos apsaugą. Reikėtų žinoti, kad vienam Europos Sąjungos gyventojui tenkanti išmetamųjų CO2 dujų dalis per metus yra net 8 tonos.

Valdo Jaručio nuotr.
Valdo Jaručio nuotr.

„Ne tik, pavyzdžiui, transportavimo bei energijos naudojimo gamybos metu, bet ir vartojant produktus yra daromas poveikis klimatui. O tik turėdami žinių, kur mūsų poveikis didžiausias, galime imtis priemonių jų mažinimui. Todėl šiame teste atkreipiame dėmesį į keletą labai svarbių tiesioginių ir netiesioginių poveikių klimato kaitai“, – aiškina A. Alijošiutė-Paulauskienė.

Viena svarbiausių CO2 emisijų priežasčių yra didelis elektros ir šilumos energijos poreikis. Skaičiuojama, kad namuose sunaudojama energija sudaro netoli trečdalio visų Lietuvos energijos sąnaudų, tačiau taupūs prietaisai ir tvarūs įpročiai gali apie 15 proc. sumažinti individualų energijos poreikį. Galima pradėti nuo visai paprastų pokyčių: junkite tik pilnai prikrautą indaplovę ar skalbimo mašiną, o nenaudojamus elektrinius prietaisus išvis atjunkite nuo maitinimo lizdo, nepalikite jų „budėjimo“ režimu.

Transportui taip pat tenka beveik trečdalis visų CO2 emisijų, iš kurių apie 60 proc. sukuria lengvieji automobiliai. Todėl bent nedideliems atstumams įveikti geriau naudotis viešuoju transportu, važiuoti dviračiu arba eiti pėsčiomis. Norint sumažinti taršą dėl produktų transportavimo, geriau rinktis vietinį, Lietuvoje pagamintą maistą ir gėrimus. Taip pat reikėtų vengti į daug plastiko supakuotų produktų.

Pasak Utenos daryklos vadovo, dar vienas paprastas būdas prisidėti prie gamtos tausojimo yra grąžinant užstato sistemos ženklu pažymėtas pakuotes į taromatus.

„Kiekviena perdirbti atiduota pakuotė prisideda prie švaresnės gamtos. Bet smagu matyti, kad tai dauguma lietuvių puikiai žino – statistiškai, Lietuva atsiduria prie daugiausiai rūšiuojančių šalių. O mes tai galime įrodyti ir iš perdirbimui sugrįžtančios Utenos daryklos taros – pernai atgavome daugiau nei 90 proc. savo parduotos produkcijos pakuočių“, – pasakoja A. Bernatavičius.

Pasitikrinkite savo herojiškumo lygį Žemės atžvilgiu čia.

Kuriant Herojų testą, buvo remtasi anglies dvideginio pėdsako skaičiavimo metodika bei aktualia statistine informacija. Remiantis šiais rodikliais, išvesti ir kiekvienai sričiai priskirti koeficientai. Skaičiavimui pasitelktas nedidelis klausimų kiekis, todėl išvados yra tik preliminarios bei edukacinio pobūdžio.

Užsakymo nr.: PT_86686663

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
1.8000

Patogesnio apsipirkimo patirtį gali užtikrinti ir tai, kaip pateikiamos prekių kainos (1)

Populiarėjančios elektroninės kainų etiketės ne veltui grasina išstumti popierines. Kaip...

„Apple“ sprendimus pasirinkusi „airBaltic“ – myliomis priekyje (7)

JAV technologijų kompanija „ Apple “ vienu labiausiai atpažįstamų prekės ženklų tapo dėl...

Ledai pajudėjo: valstybės subsidijas verslui keičia novatoriška ir tvari pagalba (2)

Pandemija skaudžiai kirto ne tik mažiems verslams – rimtų sunkumų patiria ir daugelis anksčiau...

Specialistė apie šiuolaikinius vadovus: ne kiekvienas jų žino svarbiausią stiprios komandos formulę (8)

Kad ir kiek potencialiai sėkmingų inovatyvių idėjų, verslo plėtros planų puoselėtų vadovas,...

Unikalus sprendimas verslui, siekiančiam auginti savo klientų ratą: greitai, patogiai ir išmaniai pirkite bei parduokite savo produkciją (2)

Statistika rodo, kad vidutinis verslas per mėnesį praleidžia apie 90 valandų pirkimų ir...

Top naujienos

Skandalingas policijos tyrimas: slapti įrašai atskleidė, kaip patrulis platino ir svaiginosi narkotikais (28)

Skandalingas policijos pareigūnų tyrimas atskleidė, kaip Vilniaus policijos Patrulių rinktinėje...

Skaičiuoklė: kaip pasikeistų jūsų senatvės pensija, įgyvendinus ažiotažą sukėlusią siūlomą reformą (37)

Vienoda bazinė pensija visiems – jau kitąmet kai kam pensijos išaugtų ir daugiau nei dvigubai,...

Apmaudą po finalo liejęs Griškonis davė auksinį patarimą jauniems sportininkams specialiai Delfi iš Tokijo (17)

„Esu labai nepatenkintas, kad nepadariau tai, ką galėjau padaryti. Nepavyko savęs realizuoti“,...

The Economist | D+

JAV Respublikonų partijoje – nauja žvaigždė: dauguma slapta nekenčia Trumpo, todėl viltis deda į šį naujoką

Ronaldo Reagano išreikšta parama Barry Goldwateriui 1964 m., Baracko Obamos kalba dėl...

Nuo Mažeikių iki Niujorko: aukščiau nei prognozuota pašauktą Jokubaitį pasirinko „Knicks“ ekipa (3)

Antrajame 2021-ų metų NBA naujokų biržos rate ankstyvo šaukimo sulaukė Rokas Jokubaitis ....

Gudžius nesunkiai pateko į disko metimo finalą, Glebauskui žaidynės baigėsi (3)

Tokijo olimpinėse žaidynėse penktadienį kovas pradėjo viena didžiausių Lietuvos vilčių...

Pirmyn į mūsų kaimyninę šalį: čia verta važiuoti ne tik apsipirkti, bet ir pamatyti nepaprasto grožio vietų Taisyklės, vykstantiems ir grįžtantiems (2)

Ši vasara lepina puikiu oru, tad nieko nepraras tie lietuviai, kurie atostogoms nesirinks labai...

Griškonis irklavimo finale neprilygo galingiems varžovams – liko toli nuo medalių (13)

Jūros miško keliu pavadintame Tokijo olimpiniame irklavimo kanale vienintelis iš lietuvių likęs...

Lietuviškąja Kim Kardashian vadinama Justina Partikė švyti po dukrelės gimimo: svoris per savaitę nukrito dėl vienos priežasties (24)

Lietuviškąja Kim Kardashian vadinama Justina Partikė gegužės 5 dienos vakarą su sutuoktiniu...

Bioinžinieriai rado gudrų būdą, kaip susitvarkyti su planetą užteršusiu plastiku: už idėją apdovanoti milijonu eurų (6)

Bioinžinierius Tingas Lu ir Stephenas Techtmannas už savo išradimą šį mėnesį buvo apdovanoti...