SANTYKIAI. Kaip nesusipykti per šventes?

 (3)
- Imkim puodelį, bus mamai, - sako vyras žmonai. O ji: - Puodelį dovanojom pernai, negi nepameni? Bet tai kokia galvą prastą turi! Man viską visada prisiminti reikia. Kodėl man toks kliuvo vyras...
© Shutterstock nuotr.

Tai matyta scena prekybos centre. Paradoksas, bet per šventes pamatai ne tik linksmų, bet ir niūrių veidų. Žmonės barasi, pykstasi, ginčijasi - kiek skirti pinigų dovanoms, pas kuriuos tėvus pirmiau važiuoti, kas sės už vairo, 

Pasiruošimas šventėms ir pačios šventės - ypatingas laikas. Būtent šiuo metu gyvenimas išeina iš įprastų rėmų, keičiasi prioritetai, dienotvarkė, nuotaika. Ir tokiais momentais, psichologų nuomone, dažnai kyla ginčai ir konfliktai.

Kaip nesusipykti per šventes, kaip sustabdyti kylantį konfliktą ir išsaugoti šventišką nuotaiką, pataria passion.ru.

Kodėl žmonės per šventes pykstasi ir kaip to išvengti?

Metų pabaigos sindromas

Priežastis būdinga naujametinėms šventėms. Prisiminkite, kiek visko tenka išgyventi prieš metų pabaigą: kalnai darbų, vaikų trimestrai, studentų egzaminai, nuolaidos parduotuvėse, sezoniniai sveikatos sutrikimai ir galiausiai didžiulis nuovargis. O ir žiema dažnai būna nepanaši pati į save - tik drėgmė, pilkuma bei purvas. Visa tai ne juokais gali sukelti depresiją.

Ir kaip tyčia, būtent šiuo periodu reikia pasiruošti darbo vakarėliui, išsiųsti krūvą sveikinimo laiškų dalykiniams partneriams, nupirkti dovanų visiems giminaičiams, sudalyvauti vaikų šventėse, susigalvoti savo pačių aprangą, šukuoseną ir makiažą. Daugeliui kyla jausmas, kad jie tiesiog „verčiami“ linksmintis. Sieloje įsiviešpatauja pati tikriausia šventinė depresija, kuri priverčia liūdėti ir aiškintis santykius.

Kaip susidoroti su šiuo sindromu:
Žiemą mūsų organizmui labai reikia rūpesčio, todėl pats laikas pagalvoti apie savo sveikatą.

* Vartokite daugiau vitaminų, žolelių arbatų, į arbatą įsidėkite citrinos griežinėlį.

* Daugiau ilsėkitės ir bendraukite su šeima. Vaikščiokite gryname ore, važinėkite su rogutėmis, slidinėkite, tiesiog išsiruoškite į gamtą. Užkrėskite šeimos narius aktyviu žiemos poilsiu. Nėra didesnio džiaugsmo, kaip visai šeimai žaisti sniego gniūžtėmis, rungtis už savo komandą, kvailioti sniege arba čiužinėti nuo kalnelių. Tuomet tikrai nekyla noro pyktis.

* Ryžkitės kontrastiniam dušui. Rytinis kontrastinis dušas žvalina, o vakarinis mažina nuovargį.

* Laikykitės režimo. Paskaičiuokite, kiek jums reikia miego, ir susidarykite režimą. Gulkite miegoti vienu ir tuo pačiu metu. Atminkite, kad nesąžininga atimti iš savo organizmo brangias miego valandas kažkokiems reikalams atlikti, juolab kad niekas jums už tai nepasakys „ačiū“.

* Naktį prieš Naujuosius gerai išsimiegokite. Paskutinę metų dieną pradėkite neskubėdami, reikalus kaitaliokite su poilsiu. O kad ruoštis Naujiesiems būtų linksmiau, apsirūpinkite šventiniais atributais - įsijunkite malonią muziką, naujametines programas, paprašykite vaikų paskaityti jums eilių, padainuoti dainelių.

* Bendraukite su giminaičiais, pasakokite linksmas ir kuriozines istorijas, susijusias su šventėmis.

* Suplanuokite naujametinius renginius. Jei jų labai daug, sudėliokite viską valandų tikslumu. Jei jaučiate, kad nesusidorosite, paskirstykite pareigas tarp šeimos narių arba atsisakykite nereikšmingiausių darbų.

Nuomonių nesutapimas

Ši priežastis - dažniausia tarp partnerių, kurie dar tik apsitrynimo vienas prie kito stadijoje. Pavyzdžiui, jis priprato sutikti Naujuosius namie, mėgautis naminiu maistu, o ji nori į paplūdimio diskoteką Tailande. Kiekvienas laukia iš Naujųjų malonių jausmų, kuriuos patirdavo anksčiau.

Kaip išvengti konfliktų
:

* Tyliai pasvarstykite: „Argi taip baisiai jausiuosi, jei sutiksiu Naujuosius švęsti taip, kaip nori mano antra pusė? Argi būsiu tokia jau nepatenkinta, jei liksiu namie, su vyru pasigaminsime gausybę skanėstų, uosime tikros eglės aromatą, o per Naujuosius leisime petardas?“

* Išanalizuokite visų variantų pliusus ir minusus. Koks planas geriausias? Sugalvokite kompromisinį variantą, kuris tenkina abu. Pavyzdžiui, galima nuskristi į Tailandą iki Naujųjų, o šventes sutikti namie. Arba atvirkščiai: paplūdimyje voliotis nuo sausio antrosios.

Per dideli lūkesčiai

Pirkdami dovanas artimiesiems, trokštame, kad jie džiaugtųsi, kad įvertintų mūsų pastangas ir nuoširdžiai padėkotų.

Nesėkminga dovana, neatsargiai mestelėtas žodis, atsisakymas padėti virtuvėje, netikslus instrukcijų įvykdymas („Aš prašiau nupirkti du gabaliukus sviesto, ne vieną“) sukelia pasipiktinimą, nuoskaudą, netgi konfliktus, nes atrodo kaip asmeninis įžeidimas: „Man nenori padėti ruoštis, vadinasi, į mane žvelgia kaip į tarnaitę“, „Paprašiau du gabaliukus nupirkti, vyras nepaklausė. Vadinasi, aš jam - tuščia vieta".

Kaip išvengti nuoskaudų
:
* Didinkite savo pačių savivertę ir mažinkite reikalavimus kitiems. Žinoma, smagu išgirsti dėkingumo žodžius, įteikus puikią dovaną. Tačiau sutikite, dovanos ne visada būna sėkmingos. Ir žmonės - ne visada subtilūs.

* Nereikia visko priimti asmeniškai. Neatsargus atsiliepimas gali reikšti tik tai, kad su dovana nepataikėte. Tiesiog priimkite tai domėn, o kitą kartą ištaisykite klaidą. Neatsakykite šiurkštumu į šiurkštumą. Atsakykite ką nors neutralaus ir pakeiskite temą.

* Analogiškai galima apgalvoti ir situaciją, kai vyras kažko nenuperka. Vyras, nenupirkęs antro gabalėlio sviesto, vargu ar siekė jums pakenkti. Veikiausiai jis išsiblaškęs, jaudinasi arba jo galva užimta tuo, kaip geriau jums supakuoti dovaną. Surašykite produktų sąrašą ir įteikite mylimajam. Kartu išsiųskite ir vaiką, dviese bus smagiau.

Neišspręsti konfliktai

Dažnai giminaičiai, draugai turi neišspręstų konfliktų. Kad ir kaip banaliai neskambėtų, tačiau iš negatyvo reikia išsivaduoti laiku, kitaip pykčio ugnis gali įsiplieksti bet kurią minutę - ar tai būtų Naujųjų šventimas, ar darbas sode kartu. Per Naujuosius tokie konfliktai pavojingiausi. Alkoholio įkaitinti svečiai gali imti aiškintis, kas kam ką pasakė prieš dešimt metų, kas kam nepadėjo, kas gyvena teisingai, o kas ne. Ir štai tarp aktyviausiųjų kyla ginčas, o likę priversti stebėti šį spektaklį. Kas nors gali ir neišlaikyti, išeiti namo. Šventė sugadinta.

Kaip išvengti konfliktų:

* Stenkitės išspręsti konfliktus laiku.

* Nekvieskite į svečius skandalistų. Galiausiai tai jūsų namai, jūs turite teisę nekviesti tų, kurie jums nepatinka.

* Kontroliuokite situaciją. Jei nekviesti negalite, pasistenkite kontroliuoti situaciją ir sekti įvykius. Juk šventė - ne vieta aiškintis santykius. Pastebėkite konfliktišką svečią, sužinokite, kokie būdai padeda jam nusiraminti. Galimi tokie būdai:
- dėmesio nukreipimas: „Oi, mėsa prisvilo! O kur vaikai? Žiūrėkite, miega! O gal pasivaikščiokim? Pašokim?“;
- pokalbio pakreipimas malonia vaga. Paprašykite skandalisto papasakoti apie kokį nors malonų jo gyvenimo įvykį;
- prašymas padėti, tarkime, išnešti nereikalingus indus, atnešti ledų, uždegti bengališkas ugneles.
Paprastai konfliktiški žmonės turi daug energijos, tegu ją panaudoja teigiamais būdais;
- taip pat galima asmeniškai pakviesti skandalistą pašokti, parodyti jam ką nors įdomaus (fotografijas, monetų kolekciją, naują kompiuterinį žaidimą, papuošalus).

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Skanios

Mokslininkas patvirtino – vyro neištikimybė simbolizuoja meilę žmonai (161)

Mokslininkas griauna mitą, kad neištikimybė yra blogis ir poros santykius šaldantis reiškinys.

Patiks net vyrams! Lengvai paruošiami lęšių burgeriai (3)

Šio patiekalo receptas maloniai nustebino ne tik mane, bet ir šeimos vyrus, kurie mėsą tikrai mėgsta. Tikrai pakankamai greitas ir paprastas receptas.

Kaip sunokinti avokadą per 10-15 minučių? (16)

Ruošiate meksikietišką vakarienę ar pakvietėte draugus sušiui, tačiau parduotuvėje radote tik pusžalius avokadus? Ne bėda.

Bulviniai blynai, kurie atbaidys visas ligas (29)

Šie blynai su didele doze česnako. Ši maža prieskoninė daržovė ne tik atbaidys visus virusus, bet ir siunčia sotumo signalus smegenims, taip sumažindama alkio jausmą.

Savaitgalio pietums - sultingi naminiai kibinai (33)

Labai senai gaminau šį patiekalą. Turiu netgi keletą receptų, bet darau pagal vieną. Jis man geriausias, niekada nenuvilia, visada žinau, kad kibinai gerai iškeps ir bus skanūs. Nulis rizikos.

5 skanūs ir maistingi receptai su avokadais (4)

Kokia avokadų nauda? Tai aukščiausios kokybės baltymų, geriausių riebalų ir maistingiausių angliavandenių šaltinis. Be to, šis vaisiaus - veiksminga priemonė kovoje su bloguoju cholesteroliu, skatinanti jį pasišalinti iš kraujo.

Efektingos detoksikacinės sriubos norinčioms sulieknėti (8)

Šios sriubos - tikra atgaiva skrandžiui po šventinio mišrainių maratono. Jas labai lengva paruošti, o be to jos labai skanios. Receptuose nurodyto kiekio užteks 2-3 dienoms, todėl jei atsispirsite tortams, kumpiams ir kitiems riebiems patiekalams, valgydamos šią sriubą tikrai numesite ne vieną kilogramą.

Subtilybės, kurias turi žinoti kiekvienas perkantis putojantį vyną (2)

Prancūziškas šampanas dažniausiai pirmauja putojančiųjų pasaulyje, tačiau nederėtų pamiršti ir Ispanijoje gaminamo cava, o Italijoje – vis labiau populiarėjančio prosecco.

Kaip gražiai patiekti silkę + 2 receptai (3)

Ieškote idėjų kaip originaliai ant šventinio stalo patiekti patiekalus su silke? Dalinamės skaniai ir gražiai atrodančiomis idėjomis.

Tokio skonio niekur nerasite: 4 burnoje tirpstantys salotų receptai, kurie papuoš jūsų stalą (3)

Jau sugalvojai, kokiais patiekalais papuoši žiemos švenčių stalą? Jei ne, siūlome išbandyti naujų ir skanių salotų receptų.

Dieviško skonio dietiniai sausainiai, kurie nudžiugins visus lieknėjančius (11)

Ką valgyti, kad nesustorėtum? Šį klausimą sau užduoda kiekviena moteris, ypač kalbant apie kepinius.

Mišrainė, be kurios neįsivaizduojamos šios šventės – privalote tai paragauti! (3)

Šios ryžių ir kepenėlių salotos yra turbūt vienas tų patiekalų, kurie tiesiog privalo būti ant jūsų šventinio stalo pasitinkant Ugningojo Gaidžio metus!

Šios salotos – milijoną kartų skaniau už „Silkę pataluose“ (29)

Jei manėte, kad „Silkė pataluose“ yra mišrainių karalienė, turime nuvilti. Populiarias salotas nukarūnavo šis receptas.

Lietuvių skonis kinta: jau nori ryklienos ir fontane plaukiojančių omarų

Keturių restoranų virtuvės šefas Montvydas Kazlauskas prieš prieš naujo restorano atidarymo šventę sutiko papasakoti apie besikeičiantį lietuvių skonį.

Patarimai, kaip išvengti duonos pelėsio namuose (1)

Dėl rudeninio oro ir jame tvyrančių bakterijų, dažnas namuose susiduria su nemalonia problema – supelijusia duona. Rudens drėgmė ir šildomos patalpos sukuria palankesnes sąlygas pelėsiui veistis ir plisti. Duonos ekspertas Tadas Aleknavičius pataria, kaip tinkamai laikyti duonos gaminius, kad šie nepelytų ir ilgiau išliktų švieži.