Savo knygoje „Septyni sėkmingos santuokos principai“ Gottmanas išvardija keturis rodiklius, pagal kuriuos galima suprasti, ar santuokiniai santykiai turi ateitį:

Kritika

Skundai ir nepasitenkinimas yra normalu. Kritikavimas – kur kas globalesnis reiškinys. Kritikavimas – tai atakos prieš partnerio asmenybę, o ne prieš tai, ką jis daro. Jis neišnešė šiukšlių ne todėl, kad pamiršo, o todėl, kad yra blogas žmogus.

Panieka

Viešas įžeidinėjimas, akių vartymas, patyčios, pašaipos ir žiaurūs juokeliai. Paniekos demonstravimas yra bene pavojingiausias iš visų santuokinių santykių „apokalipsės raitelių“, nes slepia savyje pasibjaurėjimą. Jei nuolat demonstruojate, kad partneris jums kelia pasibjaurėjimą, praktiškai neįmanoma išspręsti jokios problemos.

Gynybinis elgesys

Užimti gynybinę poziciją – vienas iš būdų apkaltinti partnerį. Tai galima išsakyti maždaug taip: „Priežastis – ne manyje, o tavyje“. Gynybinis elgesys tik pagilina konfliktą ir dėl to jis toks pavojingas.

Tylėjimas

Nutraukti pokalbius. Išsimūryti partnerius skiriančią sieną… Tylėdami, jūs ne tik vengiate konfliktų, bet ir žudote santykius, emociškai iš tų santykių pasišalinate.

Gottmano tyrimas parodė, kad ne sutuoktinių nuomonių ir įpročių skirtumas griauna santykius. 69% problemų poroje išspręsti apskritai neįmanoma. Jos niekur nedingsta, nežiūrint į tai, kad daugelis kariauja metų metus, bandydami pakeisti, „suremontuoti“ vienas kitą. Dažniausiai šie konfliktai siejami su fundamentaliais dalykais: gyvenimo būdu, asmenybės bruožais ar vertybėmis.

Tokios peštynės – tai tik laiko ir psichinių jėgų švaistymas. Ką gi daryti su tuo, ko negalima pakeisti?

Priimti viską taip, kaip yra.

Psichologas Danas Vailas rašė savo knygoje „Pasibaigus medaus mėnesiui“: „Kai išsirenkate partnerį, su kuriuo tikitės nugyventi likusį gyvenimą, jūs neišvengiamai kartu su juo gaunate ir neišsprendžiamų problemų rinkinį. Su šiomis problemomis jums teks turėti reikalą per sekančius dešimt, dvidešimt, penkiasdešimt metų“.