Darbe - angelas, namuose - velnias

 (12)
Šis vyras – tikra karminė bausmė. Jis gerbiamas vadovas, sėkmės džentelmenas, tačiau šeimai gyventi su juo yra tikras išbandymas.
Visi velniai - baimės, nepasitikėjimas, nepasitenkinimas - slypi paties tirono viduje.
© Shutterstock nuotr.

Šis žmogus tiksliai žino absoliučiai viską, netgi jei nieko toje srityje nesupranta. Jis tvirtai įsitikinęs savo teisumu ir autoritetu šeimoje. Visi šeimos nariai turi besąlygiškai paklusti jo valdžiai. Jis visus užknisa nuolatiniais pamokymais, pastabomis ir nuobodžiomis lekcijomis. Toks tironas mano, kad rūpinasi savo šeima, tačiau jam iš tiesų reikalinga valdžia.

Tokio elgesio ištakos yra kilusios iš vaikystės. Šeimos tironas, nuolat vadovaujantis savo brangiausiems žmonėms nurodymais ir „tobulinantis" juos priekaištais, turėjo tokį patį tėvą ar motiną. Jį slėgė tėviška valia, jis visada turėjo vienintelį norą - atsigriebti už savo sutryptus vaikiškus metus, surasti psichologinio graužimo objektą. Dažniausiai juo tampa artimiausi žmonės.

Bandyti pakeisti tirono nuomonę apie bet ką - beprasmis laiko švaistymas. Protingi žmonės laikosi nuo tokio atokiau, o ką daryti žmonai ir vaikams? Tylėti? Nekreipti dėmesio? Skirtis? Vaikai tokioje tirono kontroliuojamoje šeimoje užauga arba maištautojai, kurie anksti palieka tėvų lizdą, arba infantilūs ir pažeminti, su prislopinta valia. O pats tironas - visada ir visais nepatenkintas, pati ryškiausia ir dažniausia jo frazė - „Ką jūs be manęs darytumėt?". Nors kiekvienas šeimos narys tiksliai žino, kaip gyvenimas pagarėtų, jei tirono nebūtų.

Tironas nuolat laiko visą šeimyną baimėje ir įtampoje, tuo žalodamas žmonos bei vaikų psichiką. Tironas - perfekcionistas, manosi esąs Pigmalionas, kuris tiksliai žino, kaip ir kas turi būti. Todėl jis nusprendžia, kur mokytis vaikams, kaip rengtis jo žmonai, kur važiuoti per atostogas. Jis - valdovas, be kurio įsikišimo, kaip jam atrodo, visa šeima prarastų vertybinius orientyrus ir subyrėtų. Tokio despoto šešėlyje išaugę vaikai turi labai menką savivertę, nepasitiki savimi, bijo apginti savo nuomonę ar netgi ją turėti. Dažnai tironas netgi tyčiojasi, stebisi, kodėl jo vaikai nedrąsūs, užguiti, nesavarankiški, tačiau visai nesuvokia, kad būtent toks jo elgesys ir suformavo vaikų asmenybes.

O kaip reaguoja žmona? Gyvendama dažniausiai prisitaiko, išmoksta tiesiog negirdėti nuolatinių vyro pastabų, nekreipti į jas dėmesio. Ji - ne tik auka, bet dar ir ta, kuri emocinėms kančioms drauge pasmerkia ir savo vaikus.

Kita tironijos forma - fizinis smurtas. Vyras dėl visko kaltina šeimos narius, jie nesulaukia pasigailėjimo. Tironas įsiplieskia dėl menkiausios priežasties. Iš pažiūros šeima atrodo šiuolaikiška, inteligentiška, vyras atrodo tvarkingas, turintis humoro jausmą, moteris - šeimos židinio sergėtoja. Tačiau už šeimos durų verda skausminga drama.

Geriausias būdas kovoti su tironija šeimoje - skyrybos. Tačiau dažnai žmona nesiryžta skirtis dėl ekonominių sumetimų, nors ir žino, kad smurtavimui pateisinimo nėra. Nors yra išsilavinusi, kaip ir vyras, bet mano, kad reikia vilkti likimo skirtą kryžių. Nes jeigu ne ji, bus kita moteris. Po daugelio santuokos metų ji net nemato prasmės skirtis arba net neįsivaizduoja, jog galima gyventi geriau, šviesiau, laisviau.

Ši padėtis be išeities (taip mano ji) priverčia gyventi su tironu po vienu stogu bei sugriauti ne tik savo, bet ir vaikų gyvenimą. Tironai gimdo tironus. Vaikai užaugę pradeda smurtauti savo šeimoje, jų vaikai tampa tokiais pačiais despotais arba isterikėmis. Savo tėvams tokie vaikai niekada nejaučia pagarbos ir meilės.

Tokio despotiško elgesio priežastis slypi giliai viduje. Nėra vidinės harmonijos, žmogų kankina abejonės dėl paties reikšmingumo, jis visada nepatenkintas savimi, savo padėtimi visuomenėje, elgesiu. Jis ieško priežasties aplinkui, o nesugeba suprasti, kad išeities taškas - jame pačiame.

Galima patarti šeimos tironams išsiaiškinti savo baimių ir abejonių pirminę priežastį. Juk riksmai ir įžeidinėjimai, nepasitenkinimas viskuo ir visais - tai pasekmės, o priežastis visada yra pačiame žmoguje.

Savo klaidų pripažinimas - stiprių žmonių požymis. O tironas todėl ir gyvena kitų sąskaita, nes viduje yra silpnas ir beginklis.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Skanios

Mokslininkas patvirtino – vyro neištikimybė simbolizuoja meilę žmonai (161)

Mokslininkas griauna mitą, kad neištikimybė yra blogis ir poros santykius šaldantis reiškinys.

Patiks net vyrams! Lengvai paruošiami lęšių burgeriai (3)

Šio patiekalo receptas maloniai nustebino ne tik mane, bet ir šeimos vyrus, kurie mėsą tikrai mėgsta. Tikrai pakankamai greitas ir paprastas receptas.

Kaip sunokinti avokadą per 10-15 minučių? (16)

Ruošiate meksikietišką vakarienę ar pakvietėte draugus sušiui, tačiau parduotuvėje radote tik pusžalius avokadus? Ne bėda.

Bulviniai blynai, kurie atbaidys visas ligas (29)

Šie blynai su didele doze česnako. Ši maža prieskoninė daržovė ne tik atbaidys visus virusus, bet ir siunčia sotumo signalus smegenims, taip sumažindama alkio jausmą.

Savaitgalio pietums - sultingi naminiai kibinai (33)

Labai senai gaminau šį patiekalą. Turiu netgi keletą receptų, bet darau pagal vieną. Jis man geriausias, niekada nenuvilia, visada žinau, kad kibinai gerai iškeps ir bus skanūs. Nulis rizikos.

5 skanūs ir maistingi receptai su avokadais (4)

Kokia avokadų nauda? Tai aukščiausios kokybės baltymų, geriausių riebalų ir maistingiausių angliavandenių šaltinis. Be to, šis vaisiaus - veiksminga priemonė kovoje su bloguoju cholesteroliu, skatinanti jį pasišalinti iš kraujo.

Efektingos detoksikacinės sriubos norinčioms sulieknėti (8)

Šios sriubos - tikra atgaiva skrandžiui po šventinio mišrainių maratono. Jas labai lengva paruošti, o be to jos labai skanios. Receptuose nurodyto kiekio užteks 2-3 dienoms, todėl jei atsispirsite tortams, kumpiams ir kitiems riebiems patiekalams, valgydamos šią sriubą tikrai numesite ne vieną kilogramą.

Subtilybės, kurias turi žinoti kiekvienas perkantis putojantį vyną (2)

Prancūziškas šampanas dažniausiai pirmauja putojančiųjų pasaulyje, tačiau nederėtų pamiršti ir Ispanijoje gaminamo cava, o Italijoje – vis labiau populiarėjančio prosecco.

Kaip gražiai patiekti silkę + 2 receptai (3)

Ieškote idėjų kaip originaliai ant šventinio stalo patiekti patiekalus su silke? Dalinamės skaniai ir gražiai atrodančiomis idėjomis.

Tokio skonio niekur nerasite: 4 burnoje tirpstantys salotų receptai, kurie papuoš jūsų stalą (3)

Jau sugalvojai, kokiais patiekalais papuoši žiemos švenčių stalą? Jei ne, siūlome išbandyti naujų ir skanių salotų receptų.

Dieviško skonio dietiniai sausainiai, kurie nudžiugins visus lieknėjančius (11)

Ką valgyti, kad nesustorėtum? Šį klausimą sau užduoda kiekviena moteris, ypač kalbant apie kepinius.

Mišrainė, be kurios neįsivaizduojamos šios šventės – privalote tai paragauti! (3)

Šios ryžių ir kepenėlių salotos yra turbūt vienas tų patiekalų, kurie tiesiog privalo būti ant jūsų šventinio stalo pasitinkant Ugningojo Gaidžio metus!

Šios salotos – milijoną kartų skaniau už „Silkę pataluose“ (29)

Jei manėte, kad „Silkė pataluose“ yra mišrainių karalienė, turime nuvilti. Populiarias salotas nukarūnavo šis receptas.

Lietuvių skonis kinta: jau nori ryklienos ir fontane plaukiojančių omarų

Keturių restoranų virtuvės šefas Montvydas Kazlauskas prieš prieš naujo restorano atidarymo šventę sutiko papasakoti apie besikeičiantį lietuvių skonį.

Patarimai, kaip išvengti duonos pelėsio namuose (1)

Dėl rudeninio oro ir jame tvyrančių bakterijų, dažnas namuose susiduria su nemalonia problema – supelijusia duona. Rudens drėgmė ir šildomos patalpos sukuria palankesnes sąlygas pelėsiui veistis ir plisti. Duonos ekspertas Tadas Aleknavičius pataria, kaip tinkamai laikyti duonos gaminius, kad šie nepelytų ir ilgiau išliktų švieži.