Velykos

Velykos arba Šv. Velykos – krikščionių šventė. Velykos krikščionims yra Kristaus prisikėlimo šventė, tačiau Velykos turi ir pagoniškų papročių (Velykų kiaušiniai - margučiai). Velykos mūsų protėvių buvo švenčiamos kaip gamtos atbudimo šventė, bet atėjus krikščionybei Velykos sutapatintos su Kristaus prisikėlimu. Velykos švenčiamos pirmą mėnulio pilnaties sekmadienį po pavasario lygiadienio. Velykų data, nustatoma pagal mėnulio kalendorių, todėl jinai gali kisti nuo kovo 22 iki balandžio 25 dienos.

A. Čekuolis: atrodėme kaip rusai, o dabar...  (274)
2015 m. vasario 20 d. 12:50
Iš pradžių mes atrodėme kaip rusai – kaip apsivilkę, kaip žiūrime į parduotuvių vitrinas. Dabar lietuvių neatskirsi nuo paryžiečių, ypač jaunų panų . Prakaitu jau labai retas kas atsiduoda, nors moterys visada žinojo, kas yra dezodorantas. Dabar kartais lietuvius dar su lenkais sumaišo.
Prasideda gavėnia, privalomas griežtas pasninkas  (61)
2015 m. vasario 18 d. 12:30
Trečiadienį, Pelenų dieną, prasideda gavėnia – pasninko laikotarpis prieš pagrindinę krikščionių šventę Šv. Velykas, kurias šiemet švęsime balandžio 5 dieną.
Valentino dienos proga lietuviai į Paryžių nebeplūsta  (2)
2015 m. vasario 14 d. 13:17
Artėjant Valentino dienai ne vienas lietuvis kraunasi lagaminą. To priežastis – su šia švente sutampantis pirmasis ilgasis savaitgalis šiemet. Kelionių agentūros „Estravel Vilnius“ vadovė Žydrė Gavelienė teigia stebinti naują tendenciją – šiuo laikotarpiui itin populiaru keliauti į Stambulą.
Valentino dienai – penkios dešimtys skonio atspalvių
2015 m. vasario 13 d. 10:06
Artėjant Valentino dienai ne vienas lietuvis kraunasi lagaminą. To priežastis – su šia švente sutampantis pirmasis ilgasis savaitgalis šiemet.
2015-aisiais ilsėsimės daugiau  (18)
2014 m. gruodžio 31 d. 22:12
Šiemet galėjome džiaugtis 9 laisvadieniais ir 3 ilgaisiais savaitgaliais, iš kurių vieną, Kalėdinį, galėsime švęsti net 5 dienas. Tuo tarpu 2015-aisiais, žadama, ilsėsimės dar daugiau.
Nemaloni tiesa, kurią nutyli žvakių gamintojai  (41)
2014 m. gruodžio 28 d. 15:02
Kiekvienos šventės turi savus atributus. Velykos neįsivaizduojamos be margučių, Rasos - be upe plukdomų vainikėlių. Na, o žiemos šventės, kuomet aplinkui viskas skendi niūrioje prieblandoje, o šaltukas gnaibo už ausų, tampa tikrų tikriausiu žvakių ugnelių metu. Tačiau žvakė nėra jau toks nekaltas daiktas. Apie jas reikia kai ką žinoti.
Ateinančiais metais taip pat bus nemažai ilgųjų savaitgalių  (23)
2014 m. gruodžio 25 d. 12:15
Kitais metais, 2015-aisiais, kaip ir 2014 metais, turėsime tris ilguosius savaitgalius, o Kalėdas švęsime diena trumpiau nei šiais metais.
Kūčių vakaro burtai ir ateities spėjimai
2014 m. gruodžio 24 d. 00:00
Šią naktį nuo senų senovės buvo bandoma žvilgterėti į ateitį ir buvo tikima, kad šios dienos darbai ir ritualai gali nulemti visų metų sėkmę.
Romos gidas
2014 m. lapkričio 8 d. 08:37
Italijos sostinė - jau 3000 metų gyvuojantis miestas, kuris visą savo istorinę naštą geba nešti su la dolce vita lengvumu širdyje. Be to, mieste kartu su kaimo vietovėse jaučiamu žmonių artumu sudera kultūriniai Europietiško didmiesčio ypatumai. Roma – tikras kultūrų plakinys: antikiniai griuvėsiai ir ankstyvosios krikščionybės šventovės stovi šalia (o gal glūdi po?) renesansiniais rūmais ir barokiniais fontanais.
Edinburgo gidas
2014 m. rugsėjo 19 d. 07:26
Edinburgas šaunus tuo, kad niekuomet nereikės ilgai ieškoti priežasties, kodėl verta jį aplankyti. Čia visuomet vyksta kažkas įdomaus ir naujo, kažkas, kas jums tikrai patiks ir negalėsit atitraukti akių. Žymusis „Hogmanay“ festivalis tikrai nėra vienintelė dėmesio verta šventė. Galva nesunkiai pradeda svaigti vien pažiūrėjus į nuostabią miesto architektūrą, - nuo aukštąją uolą apraizgiusios pilies iki pat senamiesčio, apipinto viduramžių legendomis.
Italijoje 3 metus gyvenanti Ugnė: lietuviai čia gali kalnus nuversti  (22)
2014 m. rugpjūčio 17 d. 00:00
Italijoje jau trečius metus gyvenanti Ugnė Lattisi (34 m.) juokauja iš verslininkės tapusi daržininke ir kad naujoji veikla jai kol kas visai neblogai sekasi – bent jau savo vyrą italą Leonardo atskirti bulves nuo pomidorų išmokė.
Lietuvė apie Graikijoje sutiktus tautiečius: kai kurie kelia nuostabą  (125)
2014 m. rugpjūčio 6 d. 21:02
Amžina vasara: kaitri saulė, žydra jūra, nei vieno debesėlio, laimingi žmonės. Taip kiekvienas įsivaizduojame poilsinę kelionę šiltuose kraštuose.
Peru: tarp skurdo ir prabangos  (2)
2014 m. liepos 20 d. 16:14
Panevėžio fotografijos galerijoje atidaryta egzotiška geografės Giedrės Godienės fotografijų paroda „Pacha Mama, stebuklinga Peru žemė“. Gausiai susirinkusiems lankytojams fotografė papasakojo apie įspūdingą šalį, parodė į parodą nepatekusių nuotraukų.
Kaip įveikti svogūną?  (3)
2014 m. gegužės 24 d. 00:00
Daugelis savo sodo darže auginame svogūnus, tačiau ar žinome, kokia šio veiksmo priežastis? Dažniausiai tai darome todėl, nes norime užsiauginti ekologiškų daržovių, kuriomis galėsime pagardinti gaminamus patiekalus. Ne išimtis yra ir svogūnas . Tačiau dažna problema būną ne jų užauginimas, o vėlesnė jų priežiūra. Norime išskirti du etapus.
Paryžių į Vilnių iškeitęs parfumeris: lietuvės kitokios nei prancūzės  (6)
2014 m. gegužės 24 d. 00:00
Tiesa, kad prancūzai nemėgsta kalbėti apie asmeninį gyvenimą. Todėl iš parfumerijos namų „Jeans-Charles Brosseau“ vadovo sūnaus Benoît Brosseau (42 m.) išpešti apie moterį, sugebėjusią į mūsų kraštą privilioti tikrą paryžietį, pavyko nedaug.
Kaip mes su Piotru iš Lenkijos į Abchaziją patekome III: dvi dienos melancholiškame Suchumyje
2014 m. gegužės 8 d. 21:11
Juk šiandien Velykos – prisiminėme eidami nuo centrinės Očiamčiros aikštės link kelio, vedančio į Suchumį. Kaip galėjome pamiršti, dar vakar lukštenome paskutinius likusius kiaušinius areštinėje, ironiškai minėdami šv. Velykų išvakares.
Moterys vėl išsirengė Berlyno centre  (8)
2014 m. gegužės 7 d. 17:49
Nors iki tarptautinės kovos su homofobija dienos dar liko dešimt dienų, vietoje nenustygstantis vokiečių erotinis modelis Micaela Schaefer su filmų suaugusiems žvaigždute Aische Pervers pačiame Berlyno (Vokeitija) centre, prie Brandenburgo vartų, jau dabar surengė akciją, kuria pažymėjo artėjančią gegužės 17-ąją.
Kaip mes su Piotru iš Lenkijos į Abchaziją patekome II: pirmosios dienos staigmenos  (1)
2014 m. balandžio 28 d. 09:07
Sovietų Sąjungos laikais Stalinas mėgo tautas dirbtinai perkelti į kitas vietas. Tokiu būdu, nemažai gruzinų persikėlė į Abchazijos regioną, ten kartu su abchazais jie sukurdavo mišrias šeimas. Žinoma, sovietmečiu problemų dėl to nekilo ir kilti negalėjo.
Sekmadienio Evangelija. Atvelykio žinia  (153)
2014 m. balandžio 26 d. 19:00
Pirmosios savaitės dienos vakare, durims, kur buvo susirinkę mokiniai, dėl žydų baimės esant užrakintoms, atėjo Jėzus, atsistojo viduryje ir tarė: „Ramybė jums!“ Tai pasakęs, jis parodė jiems rankas ir šoną. Mokiniai nudžiugo, išvydę Viešpatį. O Jėzus vėl tarė: „Ramybė jums! Kaip mane siuntė Tėvas, taip ir aš jus siunčiu.“ Tai pasakęs, jis kvėpė į juos ir tarė: „Imkite Šventąją Dvasią. Kam atleisite nuodėmes, tiems jos bus atleistos, o kam sulaikysite, – sulaikytos.“
Menininko V. Kuso parodoje – kone šimtas ištaigingais margučiais paverstų įvairių paukščių kiaušinių  (3)
2014 m. balandžio 22 d. 14:31
„Mano kūrinius pamatę žmonės, dažnai sako, kad kiaušiniai netikri, plastikiniai. Tačiau kiaušiniai tikrai tikri, natūralūs, atsiųsti ir padovanoti man iš skirtingų Lietuvos kampelių“, – sako margučių kolekcijos autorius V. Kusas.
Išvykimas iš Holivudo režiesierių pamėgtos dykumos: senukas, kvietęs linksmintis ir žuvų galvas tinkle į vandenį merkę vaikai  (17)
2014 m. balandžio 22 d. 13:32
Ištrūkstant iš dykumos didelių atsisveikinimo su ja iškilmių nebuvo. Iniciatyvos trūko iš abiejų pusių. Mums, praleidus smėlio ir musių apsuptyje beveik savaitę, vėl norėjosi vandenyno kvapo. Tuo metu dykumai Matilda su visu savo turiniu tebuvo maža eilutė nesibaigiančiame svečių sąraše.
Kaip Velykas šventė Lietuvos garsenybės?
2014 m. balandžio 22 d. 11:43
Viena gražiausių pavasario švenčių – Velykos – visada dovanoja daug geros nuotaikos, margučių, gardžių patiekalų ir siurprizų. Smagi kulinarinė laida „Siurprizas lėkštėje“ išsiaiškino su kokiais siurprizais ir su kokių spalvų margučiais Velykas pasitiko žinomi Lietuvos žmonės.
Ukmergiškis pareigūnas ir jo tėvas išgelbėjo du žvejus  (11)
2014 m. balandžio 22 d. 10:54
Ukmergės rajono policijos komisariato Viešosios policijos skyriaus Kelių policijos poskyrio specialistui Aliui Rasimavičiui ir jo tėčiui Vladui Rasimavičiui šios Velykos giliai įsirėš atmintin – tądien jie išgelbėjo dvi gyvybes.
Europarlamentarai: kolegas ištinka šokas pamačius dažytus kiaušinius  (25)
2014 m. balandžio 22 d. 09:40
Nors daug yra kalbama apie Europinę integraciją ir jos neigiamas pasekmes – susvetimėjimą ir nutautėjimą, kol kas lietuviai įrodo, kad savos tradicijos yra brangios ir nepraleidžia progos su jomis supažindinti užsieniečių. Kaip šv. Velykas švenčia ir ko pasimoko iš kitų valstybių kolegų MyEP klausė Lietuvos europarlamentarų.
Velykos Europoje: vieni valgo omletą, kiti – į langus mėto „vandens bombeles“  (12)
2014 m. balandžio 21 d. 14:27
Kaip ir kiti festivaliai bei šventės, Velykos skirtingose pasaulio vietose švenčiamos įvairiai. Daugelyje Europos šalių Velykų išvakarėse ant kalvų ir bažnyčių kiemuose uždegami didžiuliai laužai. Kartais jie vadinami Judo laužais, nes į juos metami Judo Iskarijoto paveikslai. Velykų laužų deginimo tradicija gyvavo dar ikikrikščioniškais laikais- jie buvo skirti pavasario sugrįžimui paminėti. Dauguma Europos šalių turi unikalias Velykų šventimo tradicijas. www.easter.fundoottimes.com kviečia susipažinti su Velykų šventimo tradicijomis skirtingose Europos valstybėse.
Neįtikėtina, kaip gražiai atrodo net trys Oksanos Pikul-Jasaitienės kartos  (104)
2014 m. balandžio 21 d. 13:46
Į gamtą, namus ir širdis pasibeldė nuostabi pavasario šventė – Velykos. Kiaušinių marginimo tradicijų neužmiršo ne tik vaikai, jų tėveliai, bet ir pramogų pasaulio žvaigždės, kurios išdrįso parodyti savo šventinį stalą.
Nekenčiu švenčių  (244)
2014 m. balandžio 21 d. 10:13
„Nuoširdžiai nekenčiu švenčių“, - DELFI prisipažino iš pirmo žvilgsnio visada puikiai nusiteikusi, gerai atrodanti trisdešimt penkerių tarnautoja Reda.
Krauju aplaistytos Velykos: po mirtino šūvio į žentą, uošvis irgi rastas negyvas  (66)
2014 m. balandžio 21 d. 09:28
Palangoje šv. Velykų šventė šeimai tapo tragedija. Po šūvio į žentą uošvis rastas negyvas.
Kiaušiniai maltos mėsos „kailiniuose“  (1)
2014 m. balandžio 21 d. 00:15
Skaniems velykiniams pietums. Jei pritrūktumėte šviežių žalumynų pagal receptą, naudokite džiovintus – vietoje šaukštelio šviežių, berkite po žiupsnelį džiovintų.