Šiandien LR Seimo Konstitucijos salėje iškilmingai paminėta data, davusi oficialią pradžią Klaipėdos universiteto istorijai. Lygiai prieš 30 metų, 1990 m. spalio 5-ąją, Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo Pirmininkas Vytautas Landsbergis pasirašė Aukščiausiosios Tarybos nutarimą Nr. 1-640 nuo 1991 m. sausio mėn. 1 d. įsteigti Klaipėdos universitetą.
Klaipėdos universiteto nuotr.
Klaipėdos universiteto nuotr.

Į iškilmingą posėdį, skirtą jubiliejinei sukakčiai, šiandien rinkosi žmonės, buvę istorinio sprendimo liudytojais – politikai, valstybės institucijų bei šalies aukštojo mokslo bendruomenės atstovai. Į jį atvyko ir nemaža Klaipėdos universiteto bendruomenės delegacija – žmonės, kūrę ir šiandien kuriantys šią mokslo įstaigą. KU bendruomenę sveikino Seimo Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkas akad. E. Jovaiša, Švietimo, mokslo ir sporto ministras A. Monkevičius.

Susirinkusiuosius sveikinimo ir palaikymo žodžiu pagerbė ir tuometis Aukščiausiosios Tarybos pirmininkas, KU garbės daktaras prof. Vytautas Landsbergis, pabrėžęs begalinę šios mokslo įstaigos svarbą Lietuvai. Jis prisiminė, jog prieš 3 dešimtmečius pagrindiniu stimulu, paskatinusiu valstybės vadovus pritarti KU steigimo idėjai buvo supratimas, jog Lietuva – jūrinė valstybė. Ir veikti įtvirtinant valstybės jūriškumą reikėjo negaištant, kad visko galutinai nesugriautų besaikio godumo virusas, sužlugdęs tarpokeaninį Lietuvos žvejybinį laivyną bei kitus projektus, galėjusius pakeisti valstybės vaizdą. „Klaipėdos universitetas yra pašauktas ne tik papildyti geografinę šalies aukštojo mokslo panoramą, bet edukacine prasme užpildyti tam tikrą Lietuvos mokslo panoramos dalį. Klaipėdos universitetas yra begaliniai svarbus Lietuvai. Tegul tik jam sekasi, tegul tik jis nenuleidžia rankų įgyvendinant savo tikslus“,- linkėjo KU Garbės daktaras.

Klaipėdos universiteto nuotr.
Klaipėdos universiteto nuotr.

Renginio pranešimuose žvilgsnis ne kartą krypo į trijų dešimtmečių senumo istoriją, iš esmės pakeitusią uostamiesčio veidą. Tuometis Klaipėdos miesto tarybos pirmininkas dr. Vytautas Čepas, buvęs vienas iš Universiteto steigimo iniciatorių ir istorinio posėdžio liudytojų, minėjo, jog to laikmečio miesto vadovai turėjo išspręsti daug tarpinstitucinių nesutarimų bei suderinti daugybę interesų tiek Klaipėdoje, tiek Vilniuje, bet jų pastangų rezultatas – į ketvirtąjį gyvavimo dešimtmetį žengiantis Klaipėdos universitetas, šiandien keliantis pasididžiavimo jausmą.

Klaipėdos universiteto nuotr.
Klaipėdos universiteto nuotr.

Per 30 gyvavimo metų Universitetas į gyvenimą išleido daugiau nei 38 000 absolventų, mokslo įstaigoje dirba 550 dėstytojų ir mokslininkų, moksliniai tyrimai vyksta 60 laboratorijų, veikia 11 doktorantūros studijų programų, šiuo metu studijuoja pustrečio tūkstančio studentų. „Tačiau ne skaičiai svarbiausia, kur kas svarbiau pasikeitusi miesto dvasia, kuri dabar pripildyta ne tik jūros dvelksmo, laivų sirenų ūbavimo, bet ir visiškai laisvos ir nepriklausomos akademinės dvasios, laisvo kalbėjimo, ryškių spalvų, jaunatviško klegesio, visko kas per tris dešimtis metų pakeitė miestą, apgaubė jį žavia ir nepakartojama aura, kokios nerasi jokiame kitame Lietuvos mieste. Klaipėda iki universiteto ir po jo – du skirtingi miestai“,- sakė dr. Vytautas Čepas.

Klaipėdos universiteto nuotr.
Klaipėdos universiteto nuotr.

Sveikindamas susirinkusiuosius Klaipėdos universiteto rektorius prof. dr. Artūras Razbadauskas šios mokslo įstaigos sėkmės vardikliais pavadino du elementus – platų Baltijos jūros ir viso jos regiono studijų lauką bei tarptautiškumą. „Esame išskirtinė aukštojo mokslo įstaiga su išskirtine misija – įvairiais aspektais tyrinėti Baltijos jūrą ir visą regioną – gamtinę, istorinę, kultūrinę aplinką. Ar kalbant apie išskirtinumą dar reikia priminti, jog Klaipėdos universitetas yra vienintelis, turintis ir savo laivyną, kuris yra tiek mokymosi bazės studentams, tiek tarptautinių mokslinių ekspedicijų priemonės?“,- sakė KU vadovas.

Klaipėdos universiteto nuotr.
Klaipėdos universiteto nuotr.

Kitas uostamiesčio Alma Mater reikšmingas pastarųjų metų pokytis, anot rektoriaus, Universiteto įsiliejimas į Europos Sąjungos projektą, kuriantį naujos kartos Europos universitetus. Europos Komisijos sprendimu, 2019 m. Klaipėdos universitetas kartu su partneriais Prancūzijoje, Ispanijoje, Kroatijoje, Rumunijoje ir Graikijoje kuria aljansą EU-CONEXUS (European University for Smart Urban Coastal Sustainability). Šio aljanso ambicijos – tapti pasauliniu aukštojo mokslo ir mokslinių tyrimų lyderiu išmaniųjų pakrančių miestų tvariai plėtrai, Klaipėdos universiteto ambicija – būti Baltijos regiono aukštojo mokslo lyderiu.

Klaipėdos universiteto nuotr.
Klaipėdos universiteto nuotr.

Renginyje pristatyta Klaipėdos universiteto įsteigimo 30-mečiui dedikuota knyga „Klaipėdos universitetas. Senųjų pastatų istorijos“, vaizdžiai pasakojanti buvusių kareivinių istoriją ir jų virsmą į taikų mokslo centrą.

Užsakymo nr.: PT_85410331

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

Vis dar neprisiverčiate sportuoti? Jungtiniam sveikatos, sporto ir mitybos specialistų pasiūlymui neliksite abejingi

Tebesitęsiant mobilumo ribojimams, sveikatos specialistai vis dažniau kalba, kad žmonių judėjimas...

Kaip prižiūrėti veido odą šaltuoju sezonu: kosmetologė pasidalijo penkiais svarbiausiais žingsniais

Žiemos metu mūsų oda susiduria su daug iššūkių: žema oro temperatūra, drėgme, žvarbiu oru...

Keturi lietuviški amatai – reikia miklių rankų ir daug kantrybės

Nepakartojami raštai, unikalūs siužetai, netikėti panaudojimo būdai ir net tolimas Rytų šalis...

Galvoje turite drabužio viziją? Šie dizainerės patarimai padės ją įgyvendinti (2)

Norint sukurti originalų drabužių, nepakanka tik sugalvoti, kaip jis atrodys. Drabužių kūrimas...

Norintiems renovuoti savo daugiabutį – pratęstas kvietimo terminas (25)

Per 2020 m. pagal Daugiabučių modernizavimo programą atnaujinta daugiau nei 300 namų, praneša...

Top naujienos

Vilnietė nusvilo nuo sukčių, bet jaučiasi apgauta banko: pinigus iškart blokavo, bet jų nebeatgaus

Vilnietė Rūta atsidūrė apgaulės pinklėse – skelbimų portale norėjusi įsigyti daiktą...

Ekspertas perspėja: žinių dėl veiklos atnaujinimo ir ugdymo įstaigos, ir verslas sulauks palaipsniui (60)

Gyventojams laukiant karantino ribojimų atlaisvinimo, žinių apie tolimesnę veiklą ypatingai...

Trumpo mitas pradeda griūti: apkalta tampa visiškai reali (148)

Trečiadieni Jungtinių Valstijos prezidentu inauguruotas Joe Bidenas žadėjo būti visų...

Nusipirko telefono bateriją, o gavo tikrą „bombą“: po gaisro kėdainietis nori įspėti kiekvieną (10)

Nuo kraunamo telefono akumuliatoriaus sprogimo nukentėjęs kėdainietis Bronislavas įsitikinęs, jog...

Panevėžio rajono savivaldybė jau turi tvarką ir pradėjo skiepyti senjorus: kitos savivaldybės dar nė nerenka sąrašų (69)

Pirmoji vakcinų nuo COVID-19 siunta Lietuvą pasiekė jau beveik prieš mėnesį, o gruodžio 27...

Olekas apsisprendė: bandys pakeisti dabartinį LSDP lyderį Palucką (195)

Europarlamentaras Juozas Olekas teigia, kad artėjančiuose Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP)...

Thunberg atsisveikinimas su Trumpu: linki „seneliukui“ nuostabios ateities (9)

Švedijos klimato aktyvistė Greta Thunberg trečiadienį vėl pakurstė savo nesantaiką su...

Išsakė nuomonę dėl po skiepų mirusių Norvegijos senolių ir išvardijo šalutinius vakcinos nuo COVID-19 poveikius (228)

Vakcinacijai nuo COVID-19 ligos vis labiau įsibėgėjant ir viešojoje erdvėje pasirodžius...

Įteisinus „socialinius burbulus“ – policijos paaiškinimas: kaip bus reguliuojamas judėjimas tarp savivaldybių (406)

Vakar Vyriausybė įteisino ir vadinamuosius „socialinius burbulus“ – tai reiškia, kad vieniši...

Vos prieš 2 savaites dukros susilaukusi Karolina Meschino pasidalino, kaip dabar atrodo jos figūra: neįtikėtina, ką gali moters kūnas (45)

Bene populiariausia socialinių tinklų garsenybė Lietuvoje Karolina Meschino pastaruoju metu visą...