Kalnų Karabachas

Kalnų Karabachas

Armėnija ir Azerbaidžanas dešimtmečius ginčijasi dėl Kalnų Karabacho. Tai vienas ilgiausiai trunkančių konfliktų pasaulyje, jis paskatino ilgus sudėtingo tarptautinio tarpininkavimo metus.

Kalnų Karabachą armėnai laiko savo istorinėmis žemėmis, čia gyvena apie 150 tūkst. žmonių, daugiausiai etninių armėnų, kurie yra krikščionys. Musulmoniškasis Azerbaidžanas jau daugiau nei šimtmetį reiškia teises į šį regioną, kurio pavadinimas reiškia „juodąjį sodą“.

Kalnuota teritorija garsėja derlingais slėniais, dėl kurių kontrolės Armėnija ir Azerbaidžanas per pastarąjį šimtmetį kariavo jau du sykius. Po Pirmojo pasaulinio karo abi tautas dėl regiono dar labiau sukiršino į valdžią atėję bolševikai, kurie įkūrė Kalnų Karabacho autonominį regioną, priskirtą Azerbaidžanui. 1988-siais regiono gyventojai panoro dar didesnės autonomijos.

1994 metais pasirašius paliaubas konfliktas tapo įšaldytu – nepripažintos Kalnų Karabacho respublikos statusas iki šiol nėra įteisintas.

Nuo 1988 iki 1994 m. vykęs Azerbaidžano ir Armėnijos karas dėl Kalnų Karabacho nusinešė 30 tūkst. gyvybių, tačiau net ir po pasirašytų trapių paliaubų abiejų šalių pasienyje būta dešimtys smurto proveržių.

2020 metų rugsėjo 27 dieną atsinaujinę susirėmimai yra nuožmiausi Kalnų Karabache ir aplinkinėse teritorijose nuo 1994 metų.

2023 metais Azerbaidžanas, pasinaudojęs karu Ukrainoje, atakavo Kalnų Karabachą. Armėnija nesulaukė sąjungininkės Rusijos pagalbos. Azerbaidžanas suėmė Kalnų Karabacho lyderį ir privertė pasirašyti dekretą, kuriuo separatistinė respublika likviduojama. 

Netikėtas separatistų lyderio pareiškimas: Kalnų Karabacho respublikos panaikinimas negalioja

Armėnų separatistų, kurie šiais metais buvo išstumti iš Azerbaidžano Kalnų Karabacho regiono, lyderis penktadienį pareiškė, kad jo ankstesnis...

Armėnija ir Azerbaidžanas susitarė stiprinti pasitikėjimą

Armėnija ir Azerbaidžanas susitarė siekti santykių normalizavimo ir apsikeisti karo belaisviais, sakoma ketvirtadienį paskelbtame bendrame abiejų...

Azerbaidžanas kaltina Prancūziją kurstant „naują karą“ (1)

Antradienį Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas apkaltino Prancūziją ginkluojant Armėniją ir kurstant naują karą Kaukaze.

Karo ekspertai įvardijo „karštuosius taškus“, kur gali kilti kiti kariniai konfliktai

Nuo to laiko, kai prieš pusantrų metų Rusija pradėjo plataus masto invaziją į Ukrainą, ilgai rusenusios „parako statinės“ sprogo ir Kalnų...

Azerbaidžano prezidentas iškėlė šalies vėliavą Kalnų Karabache (1)

Azerbaidžano prezidentas Ilhamas Alijevas sekmadienį iškėlė šalies vėliavą pagrindiniame Kalnų Karabacho mieste, taip įtvirtindamas pergalę...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10