Kalnų Karabachas

Kalnų Karabachas

Armėnija ir Azerbaidžanas dešimtmečius ginčijasi dėl Kalnų Karabacho. Tai vienas ilgiausiai trunkančių konfliktų pasaulyje, jis paskatino ilgus sudėtingo tarptautinio tarpininkavimo metus.

Kalnų Karabachą armėnai laiko savo istorinėmis žemėmis, čia gyvena apie 150 tūkst. žmonių, daugiausiai etninių armėnų, kurie yra krikščionys. Musulmoniškasis Azerbaidžanas jau daugiau nei šimtmetį reiškia teises į šį regioną, kurio pavadinimas reiškia „juodąjį sodą“.

Kalnuota teritorija garsėja derlingais slėniais, dėl kurių kontrolės Armėnija ir Azerbaidžanas per pastarąjį šimtmetį kariavo jau du sykius. Po Pirmojo pasaulinio karo abi tautas dėl regiono dar labiau sukiršino į valdžią atėję bolševikai, kurie įkūrė Kalnų Karabacho autonominį regioną, priskirtą Azerbaidžanui. 1988-siais regiono gyventojai panoro dar didesnės autonomijos.

1994 metais pasirašius paliaubas konfliktas tapo įšaldytu – nepripažintos Kalnų Karabacho respublikos statusas iki šiol nėra įteisintas.

Nuo 1988 iki 1994 m. vykęs Azerbaidžano ir Armėnijos karas dėl Kalnų Karabacho nusinešė 30 tūkst. gyvybių, tačiau net ir po pasirašytų trapių paliaubų abiejų šalių pasienyje būta dešimtys smurto proveržių.

2020 metų rugsėjo 27 dieną atsinaujinę susirėmimai yra nuožmiausi Kalnų Karabache ir aplinkinėse teritorijose nuo 1994 metų.

Daugiau šia tema:

Karas, kuris gali tapti itin kruvinas: ar įmanomas Turkijos ir Rusijos susidūrimo scenarijus

Naujas Rusijos ir NATO šalies mūšio laukas: tai jau nebėra tik dar vienas įšaldytas konfliktas

JT teismas skelbs sprendimą dėl Armėnijos ir Azerbaidžano ginčo

Jungtinių Tautų aukščiausios instancijos teismas antradienį priims sprendimą dėl Azerbaidžano ir Armėnijos pateiktų prašymų dėl skubių...

Armėnijoje vyksta opozicijos mitingai, sulaikyta keliolika žmonių

Jerevane anksti pirmadienį prasidėjo protestai reikalaujant, kad Armėnijos vyriausybė paviešintų galimo susitarimo su Azerbaidžanu dėl bendros sienos...

Armėnija ir Azerbaidžanas apkaltino vienas kitą naujomis provokacijomis

Praėjus metams po karo Kalnų Karabache, Armėnija ir Azerbaidžanas apkaltino vienas kitą naujomis provokacijomis.

Baku: Azebaidžanas pasirengęs normalizuoti santykius su Armėnija

Azerbaidžano ministras pirmininkas Ali Asadovas pareiškė, kad šalis pasirengusi pasirašyti su Armėnija taikos susitarimą, kuriuo būtų pripažintas...

Armėnijoje tūkstančiai žmonių reikalauja premjero atsistatydinimo

Tūkstančiai armėnų pirmadienį susirinko reikalauti ministro pirmininko Nikolo Pašiniano atsistatydinimo, praėjus metams po prieštaringai vertinamo...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10