DELFI skaitytojams siūlome A. Revazovo tekstą.

Aš keliose vietose perskaičiau, kad Londono olimpiadą iš tiesų laimėjo SSRS (1990 metų sienomis). Elementarios istorijos žinios įrodo, kad toks skaičiavimas, nors ir pagrįstas nostalgija, yra nekorektiškas.

Iš tikrųjų olimpiadą laimėjo Mongolų imperija (1279 metų sienomis). Ji iškovojo 102 aukso medalius. Ir tame nėra nieko stebėtino, nes į šios imperijos sudėtį pateko tokios būsimos olimpinės milžinės kaip Kinija ir Rusija. Be to, abi Korėjos, Kazachstanas ir Ukraina taip pat įnešė savo akivaizdų indėlį į Mongolijos imperijos rinktinės medalių taupyklę.

Antroje vietoje - Romos imperija (250 metų). Ji iškovojo 90 aukso medalių. Tai irgi nestebina, nes Anglija, Prancūzija, Italija ir Ispanija bei daugelis kitų Europos valstybių nepadarė gėdos romėnams.

Trečią ir ketvirtą vietas pasidalijo Hanų imperija (220 metų) su Kinija ir abiem Korėjomis savo sudėtyje (55 aukso medaliai) bei Britų imperija, pelniusi tokį pat aukso apdovanojimų skaičių.

SSRS su 46 medaliais užėmė kuklią šeštą vietą, prieš save praleidusi Šventosios Romos imperiją (su visomis ispanų kolonijomis 1550 metų sienomis) - 54 aukso medaliai.

Istorijos požiūriu, tai nėra nesėkmė. SSRS aplenkė Bizantijos imperiją (550 metų), Austriją-Vengriją (1914), Osmanų (1683) ir Arabų kalifatą (750), jau nekalbant apie imperijas „lūzeres“ - Asiriją, Persiją ar Aleksandro Makedoniečio imperiją, kurios net nepatenka į olimpinį dešimtuką.

Pabaigai norisi nuoširdžiai pasveikinti mongolų sportininkus su jų puikiu pasiekimu ir palinkėti kitų imperijų gyventojams nenusiminti. Veikiausiai jiems viskas dar priešaky!