Jauni žmonės vis dažniau pasirenka kurti savo ateitį gamtos apsuptyje ir užsiimti žemės ūkio vystymu. Naujas požiūris ir motyvacija padidinti seno tėvų ūkio našumą jaunąją ūkininkę Rūtą Pečiulienę paskatino pretenduoti į Europos Sąjungos (ES) teikiamą paramą, o ją gavus – įsigyti naujos technikos, padėjusios sumažinti darbą rankomis ir sulaukti geresnių ūkininkavimo rezultatų. Anot jaunosios ūkininkės, paramos suteikiamos galimybės gali padėti įgyvendinti puoselėjamus planus bei pagerinti paties ūkio kokybę, todėl svajojantiems ūkininkauti ji pataria nedelsti ir imti pavyzdį.
Jaunoji ūkininkė džiaugiasi kokybišku startu: įsigijo daug modernios technikos
© DELFI / Andrius Ufartas

Parama jaunajai ūkininkei padėjo įsigyti modernios technikos

Marijampolės rajone mišrų ūkį vystanti R. Pečiulienė Lietuvos kaimo plėtros 2014–2020 metų programos (KPP) priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritimi „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ ėmė domėtis 2016 metų rudenį, kai kartu su sutuoktiniu persikėlė gyventi į kaimą bei nusprendė šalia nuolatinių darbų užsiimti ir ūkininkavimu.

„Pirmiausiai kreipiausi į Nacionalinės mokėjimo agentūros (NMA) konsultantą, nes apie paramą jauniesiems ūkininkams buvau girdėjusi tik iš televizijos, tad norėjau sulaukti daugiau informacijos, pasigilinti pretendavimo į paramą subtilybėmis. 2017 metais oficialiai tapau ūkininke, su konsultanto pagalba užpildžiau paraišką, surinkau reikalingus dokumentus ir jau tais pačiais metais gavau paramą“, – pasakoja R. Pečiulienė.

Nors R. Pečiulienė nemažai reikalingos įrangos paveldėjo iš tėvų ūkio, norėjosi atnaujinti seną techniką į naują ir inovatyvią, kuri sumažintų darbą rankomis ir palengvintų kitus ūkininkavimo procesus.

„Paramos dėka nusipirkau naujesnį traktorių, kuris man iki šiol puikiai tarnauja. Kad galėčiau iš karto pasinerti į darbus, taip pat įsigijau plūgą, trąšų barstytuvą, purkštuvą, frontalinį krautuvą su priedais, grėblį ir ritinių presą. Su tiek daug naujų darbo įrankių gerokai padidinome jauno ūkio našumą“, – kalba jaunoji ūkininkė.

Anot jos, „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“ yra labai svarbi dėl 100 proc. kompensuojamų išlaidų, kas labai svarbu jaunam ir karjerą žemės ūkyje pradedančiam žmogui, o NMA specialistai visuomet suteiks reikiamą pagalbą: „Mano patirtis parodė, kad už paramos lėšas galima įsigyti tikrai daug naudingos technikos, kad būtų galima kokybiškai ūkininkauti nuo pat veiklos pradžios. Šiame procese taip pat svarbu, kad viskas vyktų lengvai ir sklandžiai, todėl patarčiau palaikyti ryšį su NMA darbuotojais, kurie prisidės prie efektyvesnio projekto išpildymo.“

Kompetencijos žemės ūkyje – ne tik privalumas, o būtinybė

Pirmuosius du vasaros mėnesius 40-ies metų nesulaukę jaunieji ūkininkai kviečiami pasinaudoti galimybe patobulinti savo vystomą ūkį ir pretenduoti į paramą pagal KPP priemonės „Ūkio ir verslo plėtra“ veiklos sritį „Parama jaunųjų ūkininkų įsikūrimui“. Paraiškas teikti gali ūkininkai, gaminantys žemės ūkio produktus, apdorojantys, perdirbantys bei tiekiantys rinkai prekinius žemės ūkio produktus, pagamintus ar išaugintus jaunojo ūkininko valdoje.

NMA Kaimo plėtros ir paramos regionams departamento specialistė Ana Suboč pabrėžia, kad pareiškėjams privalu ne tik atitikti jaunojo ūkininko amžių, bet ir būti įregistravus žemės ūkio valdą bei ūkį savo vardu, taip pat būti fiksuotiems, kaip pirmą kartą besisteigiantiems ūkio ir valdos valdytojams.

„Jaunasis ūkininkas iki verslo plano įgyvendinimo pabaigos įsipareigoja įgyti arba jau turi būti įgijęs bent vieną iš taisyklėse numatytų profesinių įgūdžių bei kompetencijų. Už paraiškos pateikimo dienai turimą profesinį žemės ūkio srities išsilavinimą, žemės ūkio srities profesinę kvalifikaciją, aukštąjį žemės ūkio arba veterinarijos srities išsilavinimą arba išklausytą jaunųjų ūkininkų kompetencijos ugdymo programą, paraiškai gali būti suteikti atrankos kriterijaus balai“, – patikslina NMA atstovė.

Ji taip pat pažymi, kad kaip ir visų KPP priemonių veiklos srityse, minėta veikla taip pat įpareigoja pretendentus į paramą atitikti nustatytus reikalavimus, tokius kaip valdos ekonominio dydžio potencialas (planuojamas VED), kuris turi būti ne mažesnis kaip 8 tūkst. eurų ir neviršyti 70 tūkst. eurų ribos per metus. Ūkininkams, kurie užsiima pienine galvijininkyste, nustatytas atskiras reikalavimas – planuojamas pieninių veislių melžiamų karvių vidutinis metinis skaičius turi būti ne mažesnis nei 10.

„Reikėtų pridurti, kad paraiškos teikimo dieną pareiškėjas savo ūkį ir valdą turi būti įregistravęs ne anksčiau kaip prieš 2 metus iki paramos paraiškos pateikimo, o paraišką tiesioginėms išmokoms gauti privalo pateikti ne vėliau kaip per 18 mėnesių nuo sprendimo skirti paramą priėmimo dienos“, – sako NMA specialistė A. Suboč ir priduria, kad mišrių ūkių valdytojams derėtų atkreipti dėmesį į pakitusį šios sąvokos papildymą, kuris nurodo, kada ūkis laikomas mišriu, o kada specializuotu.

Jaunoji ūkininkė džiaugiasi kokybišku startu: įsigijo daug modernios technikos
© Organizatorių nuotr.

Paraiškų rinkimo etapui – beveik 15 mln. eurų

Kaimo plėtros ir paramos regionams departamento specialistė paaiškina, jog paraiškų rinkimo etapui, kuris truks iki liepos 30 d., yra skirta 14 892 726 eurų ES paramos ir Lietuvos biudžeto lėšų. Vienas ūkininkas gali sulaukti iki 40 tūkst. eurų paramos, 100 proc. kompensuojant visas būtinas verslo planui įgyvendinti ir numatytai veiklai vykdyti išlaidas.

„Svarbu paminėti, kad jei už planuojamą įkurti žemės ūkio sektorių paramos paraiškai skiriami atrankos kriterijų balai, išlaidos, numatytos verslo plane, privalo būti susijusios tik su planuojamu įkurti žemės ūkio sektoriumi. Taip pat atsirado nauja sąlyga – išlaidos turi būti įsigytos iš nesusijusių asmenų (sutuoktinio, vaikų, tėvų, senelių, brolių, seserų) “, – svarbia informacija dalijasi A. Suboč.

Ji primena, kad paramos lėšos bus skiriamos dvejomis dalimis: 80 proc. paramos sumos bus suteikta po sprendimo priėmimo skirti paramą, o 20 proc. – kitais metais po tinkamo verslo plano įgyvendinimo. Antrajai išmokai gauti, pasibaigus finansiniams metams iki vasario mėnesio pabaigos, reikia pateikti mokėjimo prašymą NMA. Minėti 20 proc. paramos bus mokami tik tuomet, jei verslo planas bus įgyvendintas pagal visas nuostatas ir reikalavimus. Kitu atveju, tektų grąžinti pirmą, jau išmokėtą, paramos dalį.

„Į paramą pretenduojantiems jauniesiems ūkininkams svarbu įsiskaityti NMA internetinėje svetainėje pateikiamas taisykles bei įsigilinti į balų skyrimo sistemą, kadangi joje paaiškinama, už kokius kriterijus kiek balų skiriama. Būtina surinkti 50 prioritetinių atrankos balų, nes mažesnis balų skaičius lems paraiškos atmetimą“, – priduria NMA atstovė A. Suboč.

Papildoma informacija

Paraiškos renkamos elektroniniu būdu, per Žemės ūkio ministerijos informacinę sistemą ŽŪMIS, adresu www.zumis.lt. Taip pat paraiškos ir su jomis teikiami dokumentai priimami NMA Kaimo plėtros ir paramos regionams departamento teritoriniuose paramos administravimo skyriuose. Karantino metu, išsamią informaciją apie šių dokumentų pateikimo būdus galima rasti www.nma.lt.

Užsakymo nr.: PT_87482533

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
3.6667

ES parama – puiki pagalba miškininkams, prisidedantiems prie ekosistemų išsaugojimo

Nacionalinė mokėjimo agentūra (NMA) skelbia prasidėjusią paraiškų rinkimų pradžią pagal...

Augalinių liekanų tvarkymas siekiant žemės ūkio tvarumo ir rentabilumo

Javapjūtė įsibėgėja ir kuo toliau, tuo dažniau kalbama apie augalines liekanas, nes didėjant...

Auga žemdirbių, pasirinkusių gamtą tausojantį ūkininkavimą, gretos (5)

Susidurdami su nerimą keliančiais klimato kaitą liudijančiais faktais, temperatūros svyravimo...

Šiuolaikinė miško technika: darbus kirtavietėje galima stebėti net per atstumą

Miško technikos gamintojas „ John Deere “ sukūrė ir pristatė TimberMatic Maps programą, kuri...

Naujiena Lietuvoje: „Husqvarna“ pristato dalijimosi sodo priežiūros technika paslaugą (2)

Dalijimosi ekonomika Lietuvoje įgauna pagreitį – nuo šiol trumpam laikui bet kuriuo paros metu...

Top naujienos

Dailius Dargis | D+

Žlugęs milijonierius pateikė sensacingų faktų: kas sieja milijonieriaus Raimondo Karpavičiaus našlę ir Arūną Pukelį?

Dar visai neseniai klestėjęs, prie vieno stalo su Lietuvos elitu ne kartą sėdėjęs, tačiau...

Migrantų krizės įaudrintai Lietuvai – dar vienas išbandymas: Rusija jau pradeda telkti pajėgas (750)

Pirmieji ešelonai jau atvyko, o dar daugiau – pakeliui. Rusijos ir Baltarusijos karinės pratybos...

Išskirtinis turgelis Lietuvoje – pardavėjos ir pirkėjos čia visiškai nuogos (112)

10 valanda ryto. Paplūdimyje plėvesuoja raudona vėliava – maudytis draudžiama. Tą primena ne...

Lietuvių pamoką po pralaimėjimo prancūzams atsiminęs Popovičius: nėra kuo stebėtis (27)

Po pralaimėjimo prieš Prancūziją JAV rinktinės vyriausiasis treneris Greggas Popovičius tildė...

Dėmesio, vyrai: kirpėja įvardijo, kokios barzdos ir ūsai artimiausiu metu bus madingiausi (78)

Dažnam vyram iškyla dilema – barzda ir ūsai – madinga ar jau nebe? „Metų kirpėjo...

Naujausias ESPN spėjimas: Jokubaitį antrojo biržos rato viduryje pasirinks Bruklino „Nets“ (3)

Sekmadienio vakarą Lietuvos laiku pateiktoje naujausioje JAV sporto naujienų giganto ESPN sudarytoje...

Širdį draskanti tragedija: Ispanijoje žuvo keturiolikmetis motociklų lenktynių talentas (52)

Kraupi tragedija sukrėtė pasaulio motosporto bendruomenę. Ispanijos Alcanizo mieste vykusių...

Net ir vasarą ne visiems užtenka vitamino D – gydytojas išvardijo, kodėl taip nutinka (14)

Tyrimai rodo, kad beveik visiems Lietuvos gyventojams, nevartojantiems papildų, trūksta vitamino D...

Kad įgyvendintų svajonę, teko padirbėti ir užsienyje: siekiantiems iš to praturtėti, tokios veiklos nesiūlo (6)

Meilė žirgams prasidėjo nuo tada dar būsimo vyro padovanoto žirgo, o šiandien šeima Biržų...