Kaip pasiruošti bėgimo varžyboms? Tiesiog bėgti ir tiek? Pradžioje kelis kilometrus, vėliau dešimt, dar vėliau kelias dešimtis… Pasirodo ruošiantis ilgų distancijų varžyboms net ir bėgti galima (ir reikia) skirtingai.
© Shutterstock nuotr.

Kodėl? Ir kaip? To ir klausiame „Goodlife“ asmeninio trenerio bei bėgimo entuziasto Tomo Aglinsko.

Visų pirma – gali kilti klausimas, o kam reikalingos tos skirtingų bėgimo tipų treniruotės, kai galima tiesiog bėgti vis ilginant distanciją. Atsakymas labai paprastas – skirtingi bėgimo treniruočių tipai padeda greičiau tobulėti ir pasiekti geresnių bėgimo rezultatų, taipogi juos gerinti bei išvengti persitreniravimo.

Pradedantysis bėgikas, turi žinoti ir suprasti, kad bėgimas reikalauja strategijos ir struktūros. Tikslingos treniruotės padės pasiekti išsikeltus rezultatus ir sumažins traumų tikimybę.

Rekomenduoju į savo bėgimo treniruočių racioną įtraukti šias 3 treniruotes: ilgojo nuotolio bėgimą (ilgoji treniruotė), greičio treniruotę ir atsistatymo treniruotę.

1. Atsistatymo treniruotė

Ši treniruotė yra labai svarbi, nes padeda užkirsti kelią persitreniravimui bei leidžia nustatyti bėgimo treniruočių progresą. Pavyzdžiui, jei per šią treniruotę bėgdami įprastu greičiu, jaučiatės komfortiškai, vadinasi sustiprėjote fiziškai. Atsistatymo treniruotė būtina po sunkių treniruočių, varžybų. Jei atsistatymo treniruotės metu jaučiate apatiją, silpnumą, tai gali reikšti, kad jūsų įprastos treniruotės buvo jums per intensyvios, arba persitreniravote.

Jau pats treniruotės pavadinimas sufleruoja, kad kilometražas turėtų būti mažesnis, o tempas – lengvesnis. Jei varžybų metu bėgate 10 iš 10 galimų balų intensyvumu, o sunki treniruotė vyksta 7/8 ar 9 iš 10 tempu, tai atsistatymo treniruotės intensyvumas turėtų būti 2/3 iš 10. Taip pat jos metu galite derinti lengvą bėgimą su ėjimu. Atsistatymo treniruotės trukmė – 15-45 min.

2. Greičio treniruotė

Greičio treniruotės padės pradedančiąjam bėgikui bėgti didesniu greičiu ilgesnį laiko tarpą. Štai jūsų planuose 8 km treniruotė: pradedate lengvu tempu, apšilimui skirdami apie 15-20 min., apšilę galite bėgti intervalais, pavyzdžiui, 30-60 sek. bėgate laikydamiesi 8 iš 10 tempo, poilsiui skiriate tiek pat laiko (jeigu reikia, galima daugiau). Tarpuose tarp greičio intervalų bėgti reikėtų 2/3 iš 10 tempu.

Kartojate – bėgimo intervalų kiekis priklauso nuo jūsų pasiruošimo. Svarbiausia nepersistenkite ir nebėkite per greitai (per didelis greitis gali ir neduoti norimų rezultatų). Treniruotės pabaigai – 10-15 min. lengvu tempu (2 iš 10) atsigavimui.

3. Ilgoji treniruotė

Tai klasikinė treniruotė, be kurios neįmanomas pasirengimas ilgo nuotolio varžyboms. Būtent šio tipo treniruotė leidžia susikurti pamatą, bazę, reikalingą varžyboms.

Ilgaisiais bėgimais laikomi tie bėgimai, kurie trunka nuo 1 iki 4 val. ar ilgiau. Svarbu, kad ilgasis jūsų bėgimas sudarytų 80 proc. distancijos, kurią planuojate įveikti varžybų metu. Pavyzdžiui, jei jūsų planuose maratonas, ilgosios treniruotės metu turėtumėte sugebėti tolygiai bėgti apie 33 km.

Ilgajai bėgimo treniruotei idealiausias metas – savaitgalis, kai galite treniruotei skirti pakankamai laiko ir po jos tinkamai pailsėti. Ilgojo bėgimo tempas turėtų būti tolygus ir jokiu būdų ne per greitas. Ilgojo bėgimo kilometražo ilginimas turėtų būti nuoseklus ir taip pat ne per greitas. Vieną savaitę bėgant po 10 km, kitą tikrai nereikėtų mesti sau 25 km iššūkio.

Tad kaip galėtų atrodyti jūsų savaitės bėgimo treniruočių meniu? Pirmadienį ir antradienį pasitikite lengvo intensyvumo treniruotėmis, trečiadieniui rinkitės greičio treniruotę, ketvirtadienį – atsistatymas, penktadienį – lengvo intensyvumo bėgimas, šeštadienį – ilgoji treniruotė, sekmadienį – atsistatymas.

Sėkmės!

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Po tėvo mirties – skaudus dūris iš motinos: pusę pinigų atiduok man

„Man yra 16 metų ir aš gyvenu asocialioje šeimoje“, – taip į DELFI kreipėsi laišką...

Matelis nurodė, kokie žaidimai vyksta Seime (685)

Šią savaitę Seime ir aplink jį – karšta. Bene šeši tūkstančiai mitinguotojų pareikalavo...

Mylimai veiklai koją kišo sovietmetis: progą suteikė nepriklausomybė (38)

Lietuvai atgavus nepriklausomybę vienas pirmųjų Klaipėdoje kavinę atidaręs Darius Piščikas...

Rusai niršta, britai neatsitraukia (296)

Rusijos atsakomosios priemonės į Didžiosios Britanijos sankcijas Maskvai dėl buvusio rusų...

Sužinojusi kainą avalynės taisykloje panoro griebti batus meistrui iš rankų ir bėgti (357)

Pirkdami naujus batus dažnai nepagalvojame, kad kaina, kurią sumokame už naują pirkinį,...

Gyvai / LKL: Kauno „Žalgiris“ egzaminuoja pergales skinančius „Šiaulius“ tiesioginė vaizdo transliacija (10)

„Betsafe-LKL“ čempionato lyderis Kauno „Žalgiris“ (22/3) namuose šeštadienį priima kovo...

Ypatinga vieta Druskininkuose pavalgyti vėlyvus pietus: tik pakilę į 8 aukštą supranta, kur pateko (2)

Atšilus orams Lietuvos pietuose esantis Druskininkų kurortas sulaukia vis daugiau svečių, kurie...

Meghan Markle stiliaus klaida, kurią neįtariant padaro daugelis mūsų (4)

Nuo tos akimirkos, kai ėmėsi karališkųjų pareigų, būsima princo Harry žmona nepriekaištingai...

Jazzu papasakojo apie tikrąją išsiskyrimo su Somovu priežastį ir nuskustus plaukus: neberandi vietos ten, kur visada buvo tavo namai (177)

Po grandiozinių atsisveikinimo koncertų į Tailandą išskridusi atlikėja Justė Arlauskaitė –...

Ne silpnų nervų žiūrovams: buldozeriu – per prabangą (9)

Pasirūpinkite vienkartinių nosinaičių atsargomis, nes netrukus išvysite širdį draskantį...