Kokias ligas išduoda nemalonus kūno kvapas?

 (14)
Ko gero kiekvienas mūsų yra patyręs, ką reiškia būtų tuo žmogumi, kuris skleidžia nemalonų kvapą patalpoje – galbūt po itin intensyvios treniruotės, o gal po to, kai pietums valgėte mėsainį su svogūnais.
© Shutterstock

Dažniausiai padėtį galima lengvai ištaisyti išsimaudžius duše, naudojant stipresnį dezodorantą arba išsivalius dantis mėtine dantų pasta. Tačiau būna atvejų, kai tokios priemonės nepadeda.

Taip yra todėl, kad kūno kvapas gali išduoti labai daug dalykų apie Jūsų sveikatą. Neseniai Švedijoje atlikto tyrimo metu išsiaiškinta, kad sergant kai kuriomis ligomis kūnas skleidžia unikalų, išskirtinį kvapą.

Į kuriuos kūno kvapus reikėtų atkreipti dėmesį? Pateikiame penkis dažniausiai pasitaikančius kvapus, kurie įspėja apie rimtą problemą. Taip pat pateikiame rekomendacijas, ką reikėtų daryti, jei jį pajutote.

KŪNO KVAPAS: VAISIAIS DVELKIANTIS KVAPAS IŠ BURNOS - DIABETO SIMPTOMAS

Toks burnos kvapas atsiranda nuo diabeto komplikacijos, vadinamos diabetine ketoacidoze (DKA), kuri atsiranda, kai organizmas išskiria mažai insulino, ir cukraus kiekis kraujyje ima svyruoti, sako Robertas Gabbay iš Joslin diabeto gydymo centro Bostone (JAV).

Ši komplikacija dažniau pasitaiko pacientams, sergantiems pirmojo, o ne antrojo tipo diabetu. Štai kas nutinka: organizmas negali pagaminti energijos, kuri reikalinga jo normaliam funkcionavimui, todėl ima skaidyti riebalų rūgštis. Dėl to kraujyje kaupiasi rūgštinės cheminės medžiagos, vadinamos ketonais. Dėl vienos iš pagrindinių rūgščių – acetono (ta pati medžiaga, kurios yra nagų lako valiklio sudėtyje) – burnos kvapas ir dvelkia vaisiais, sako R. Gabay. Jūs patys galite šito nepastebėti, kol kas nors iš šalies jums neužsimins, bet gydytojai jį užuodžia iškart, kai įeinate į patalpą. DKA pasekmės gali būti rimtos – netgi mirtinos: nuo jos žmogus gali vemti ir dažnai šlapintis, todėl organizmas gali netekti itin daug skysčių.

DKA dažniausiai pasireiškia su kitais diabeto simptomais, tokiais kaip nuovargis, regėjimo sutrikimai ir nepaaiškinamas svorio kritimas, bet dažniausiai pacientai visų šių simptomų nesuveda į viena, todėl diagnozė nustatoma labai vėlai ir gydymas komplikuojasi.

Jei pastebėjote vaisių kvapą iš burnos ir kitus išvardytus simptomus – ypač jei dar jaučiate ir nuovargį, burnos sausumą, kvėpavimo sutrikimus ar pilvo skausmą, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją, rekomenduoja Amerikos diabeto asociacija. Gydymo įstaigoje jums bus ištirtas kraujas: radus jame ketonų, bus atkurta skysčių pusiausvyra, o cukraus kiekis kraujyje normalizuotas pritaikius gydymą insulinu.

KŪNO KVAPAS: SMIRDINČIOS KOJOS - PĖDŲ GRYBELIO SIMPTOMAS

Niekaip neįveikiate dvokiančių sportbačių problemos? Galbūt dėl to kalta grybelinė infekcija. Jei pastebėjote, kad kojų pirštų ar tarpupirščių oda išsausėjusi ir supleišėjusi, paraudusi, su pūslelėmis, greičiausiai, jums prasidėjo pėdų grybelis.

Kojų odoje kartu su grybeliu gali įsiveisti ir bakterijų, tuomet jos skleis itin nemalonų kvapą, sako dermatologijos profesorius Cameronas Rokhsaras iš Sinajaus kalno ligoninės Niujorke. Jeigu pasikasę tarpupirščius paliesite kitas kūno vietas, grybelis gali išplisti ir į jas – pavyzdžiui, į kirkšnis ar į pažastį, tad šios kūno dalys taip pat potencialiai gali skleisti nemalonų kvapą.

Jei pėdų grybelį ignoruosite, tarpupirščių oda gali labai suplonėti, joje ims kauptis drėgmė ir prisiveis bakterijų, sako C. Rokhsaras. Tai gali peraugti į didesnes komplikacijas, tokias kaip bakterinė odos ląstelių infekcija.

Jei pastebėjote minėtus simptomus, visų pirma išbandykite nereceptinius preparatus nuo grybelio. Jei po dviejų savaičių problema neišnyks, kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris atliks daugiau tyrimų ir paskirs jums asmeniškai pritaikytą gydymą.

Pėdų grybelis yra tik viena iš nemalonių infekcijų, kuriomis galima užsikrėsti sporto salėje, todėl rekomenduojama persirengimo kambaryje būtinai avėti batus. Kadangi grybeliai tarpsta drėgnoje terpėje, galite naudoti talką, kad pėdos išliktų sausos net kai suprakaituos.

KŪNO KVAPAS: ITIN STIPRUS IŠMATŲ KVAPAS GALI BŪTI ŽENKLAS, KAD ORGANIZMAS NETOLERUOJA LAKTOZĖS

Kai plonoji žarna nepagamina užtektinai enzimo, vadinamo laktaze, ji negali perdirbti laktozės – pieno produktų sudėtyje esančio cukraus, sako gastroenterologijos profesorius Ryanas Ungaro iš Sinajaus kalno ligoninės Niujorke.

Tad laktozė iš plonosios žarnos nukreipiama į gaubtinę žarną (o ne į kraują), kur žarnyno bakterijos ją fermentuoja – kitaip tariant, kyla rūgimo procesas, kuris ir nulemia skystas, labai dvokiančias išmatas, pilvo pūtimą ir dvokias dujas, sako R. Ungaro.

Laktozės netoleravimas yra gana paplitusi problema: JAV nacionalinių sveikatos institutų duomenimis, pieno produktų nevirškina apie 65 proc. žmonių, tačiau tai gali pasireikšti skirtingais simptomais, pavyzdžiui, pilvo diegliais, pykinimu, vėmimu, viduriavimu, taip pat, kaip jau minėjome, dvokiančiomis išmatomis ir dujomis. Tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus organizmo, sako leidinio „Men‘s Health“ ekspertas mitybos klausimais Alanas Aragonas.

Daugumai žmonių šiuos nemalonius simptomus sukelia vos 12 gramų laktozės – tai yra, 230 g pieno ar puodelis ledų, sako ekspertas.

Tad jei pastebėjote, kad išgėrus pieno, dujos ir išmatos tampa itin nemalonaus kvapo, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, sako A. Ungaro. Jis jums gali diagnozuoti laktozės netoleravimą arba rimtesnę problemą, tokią kaip Krono liga. Be to, gydytojas gali padėti jums nustatyti, kiek laktozės per dieną galite suvartoti, kad nekiltų problemų.

KŪNO KVAPAS: STIPRUS ŠLAPIMO KVAPAS - ŠLAPIMO TAKŲ INFEKCIJOS POŽYMIS

Nuo šlapimo takų infekcijos šlapimas gali skleisti nemalonų, kone cheminį kvapą, sako urologas Jaminas Brahmbhattas iš „Orlando Health“. Šią infekciją sukelia į šlapimo takus ar šlaplę pakliuvusi bakterija, dažniausiai E. coli. Ši bakterija ima daugintis šlapimo pūslėje ir sukelia infekciją.

Šlapimo takų infekcijos dažniau kankina moteris nei vyrus, nes jų šlaplė – kanalas, kuriuo iš pūslės teka šlapimas – yra trumpesnė. Jei pajutote, kad šlapimas yra aštresnio kvapo nei paprastai, kreipkitės į gydytoją, kuris jums paskirs šlapimo tyrimą.

KŪNO KVAPAS: NEMALONUS BURNOS KVAPAS GALI BŪTI MIEGO APNĖJOS SIMPTOMAS

Jei rytais jums iš burnos visada sklinda nemalonus kvapas – net jei reguliariai valotės dantis – ko gero jus kankina nediagnozuota miego apnėja. Tai sutrikimas, kai miegant protarpiais nutrūksta ir vėl atsinaujina kvėpavimas.

Miego apnėja gali sukelti garsų knarkimą, žmogus naktį kvėpuoja per burną, todėl ryte burna būna labai išdžiūvusi, o dėl to atsiranda nemalonus kvapas, sako klinikinės medicinos profesorius Rajas Dasgupta iš Pietų Kalifornijos universiteto.

Išsausėjusioje burnoje labiau dauginasi bakterijos, o kai kurios jų rūšys skleidžia sieros kvapą, tad iš burnos gali sklisti supuvusių kiaušinių dvokas.

Jei pašalinote visas kitas nemalonaus burnos kvapo priežastis, ir vis tiek ryte nubudus iš burnos sklinda nemalonus kvapas, be to, dieną jaučiatės mieguisti, o miegodami knarkiate, rekomenduojame kreiptis į gydytoją. Labai svarbu, kad miego apnėja būtų diagnozuota kuo anksčiau: šis sutrikimas labai glaudžiai siejamas su diabetu, aukštu kraujospūdžiu ir širdies ligomis, tad kuo greičiau imsitės priemonių, tuo didesnė tikimybė, kad išvengsite ilgalaikės žalos sveikatai, sako R. Dasgupta.

Gydytojas gali pasiūlyti specialų prietaisą – ant nosies ir burnos dedamą kaukę, kuri miego metu padeda išlaikyti kvėpavimo takus atvirus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikos

Bijote vairuoti? Moterys, sužinokite, kaip labiau pasitikėti savimi prie vairo

Dabar keliuose galima išvysti daugiau dailiosios lyties vairuotojų nei bet kada anksčiau. Per pastaruosius 20 metų vairuojančių moterų skaičius išaugo dvigubai, tačiau jeigu daugelis vyrų prie vairo trykšta perdėtu pasitikėjimu savimi, tai moterims dažniausiai jo trūksta.

6 mažai žinomi vairavimo patarimai, kurie gali išgelbėti jūsų gyvybę (15)

Šiuolaikiniame pasaulyje žmonės dažniausiai gyvybės netenka vairuodami ar patekę į kito vairuotojo sukeltą eismo įvykį. Nepaisant fakto, kad šiais laikais automobiliai yra saugesni nei bet kada, juos vis tiek vairuoja žmonės, kurie, būkim sąžiningi, kartais neturi net minimalių techninių ir teorinių žinių, kurios būtinos norint valdyti transporto priemonę

5 naudingi patarimai vairuojančioms moterims (57)

Kiekviena dailiosios lyties atstovė nors kartą gyvenime yra girdėjusi skundžiantis „moterimis prie vairo“. Nei vienai nepatinka tai girdėti, tačiau kalbant tarp mūsų, mergaičių, tuose juokeliuose esama nemažai tiesos, ar jums taip neatrodo?

Avariją išgyvenęs E. Žičkus: skausmą krūtinėje jaučiau dar kelias dienas, o išgąstį – ne vieną mėnesį (6)

Visi kas savo kailiu patyrė ką reiškia patekti į avariją, žino kad toks įvykis paveikia ilgam. Vieni išgyventą išgąstį jaučia metų metus, kiti kasnakt sapnuoja košmarus, bet daugelis vieningai sutaria, kad skubėjimas kelyje viso to nevertas.

Dainos, kurių nepatartina klausyti prie vairo (16)

Nuotaika, kuri jus valdo vairuojant, veikia viską. Tai, kaip jaučiatės tuo metu, apspręs, kaip vairuojate. Jeigu esate supykę, vairuosite kur kas agresyviau. Jeigu liūdite, greičiausiai būsite labiau išsiblaškę ir prasčiau nei įprastai sukaupsite dėmesį. Jeigu jaučiatės laimingi ir savimi patenkinti, greičiausiai viską darysite pagal įstatymo raidę arba tiesiog paprasčiausiai greitai važiuosite. Ir nors egzistuoja tūkstančiai įvairių veiksnių, apsprendžiančių jūsų nuotaiką, niekas negali paneigti, kad muzika, kurios klausotės, yra vienas iš pagrindinių veiksnių.

Peršalimo ligos: kaip užkirsti kelią rimtesnėms ligoms (1)

Aktualiausios, žinoma, kvėpavimo takų ligos - jos mus rudenį puola dažniausiai.

10 patarimų nėščioms vairuotojoms (1)

Šiuolaikinis gyvenimas reikalauja prie vairo sėstis ir besilaukiančioms moterims, o tai darydamos jos privalo suprasti, kad avarijos atveju pavojus susižeisti yra didesnis. Vis dėlto, esama būdų, kaip riziką sumažinti.

Vairuotojų horoskopas: kokie kiekvieno Zodiako ženklo vairavimo įpročiai (10)

Paskaičius šį straipsnį tikriausiai pasakysite: „Matot, ne viena aš vairuoju tarsi su pirkinių maišu ant galvos.“ O gal atvirkščiai? Padiskutuokime komentaruose!

Tikra istorija: šito nepamiršiu visą gyvenimą (2)

Kiekvieną dieną vis greičiau bėgame ir bandome užkariauti bei pasiekti naujus tikslus. Bet kiek iš tiesų tame yra prasmės?

Skaitytojos patirtis: iki šiol sapnuoju tą vyrą (10)

Kartais būna etapų, kai, rodos, tarsi plauki pasroviui ir nebevertini kasdienybės teikiamų džiaugsmų, kurie gyvenimui suteikia prasmės bei vertės.

8 dalykai, kuriuos turite žinoti prieš renkantis atšvaitus (2)

Norint išvengti nelaimių, pirmiausia, ką turime padaryti – tai patys pasirūpinti savo saugumu. Dėl to tikrai verta į žemiau esančius patarimus įsiskaityti kuo atidžiau, juk atšvaitai – tai vienas paprasčiausių būdų save apsaugoti.

Psichoterapeutas O. Lapinas: avarijų pasekmės dažniausiai išlieka visą gyvenimą (6)

Pasak psichoterapeuto Olego Lapino, jeigu po avarijos neanalizuosime emocijų, kurios mus apima ar persekioja, tuomet pasekmės gali išlikti visą gyvenimą.

Gydytoja pataria: kaip gydyti sutrikimą, dėl kurio šeimos net išsiskiria (12)

Įprasta manyti, kad inkontinencija, t. y. šlapimo nelaikymas, yra vyresnių žmonių bėda. Tačiau tyrimai rodo, kad šis sutrikimas vargina ir labai jaunas moteris – tai dažnesnė liga nei cukrinis diabetas, hipertenzija ar depresija. Vis dėlto moterys gėdijasi apie ją kalbėti garsiai, o daugelis net nežino, kad šią problemą galima ir reikia spręsti. Tačiau statistika negailėstinga – šlapimo nelaikymas vargina apie 300 tūkst. gyventojų Lietuvoje.

Šlapimo nelaikymas: gydytoja patarė, kaip susigrąžinti pilnavertį gyvenimą (21)

Opi ir tyli moterų problema – šlapimo nelaikymas – gali atsirasti natūraliai senstant moters organizmui, pagimdžius vaiką arba tiesiog turint silpnus dubens dugno raumenis.

Moterų įpročiai, kurie vyrus varo iš proto (17)

Aptarsime, kas jiems kelia nuostabą ir verčia antakius lipti ant kaktos, tačiau vis tiek su tuo susigyvena ir nurašo „Ai, nieko, jūs gi – moterys”.