10 būdų, padėsiančių išvengti krūties vėžio

 (14)
Mokslininkai pasisako taip: aktyvus gyvenimas yra tik vienas iš daugelio būdų, kaip galite akivaizdžiai sumažinti susirgimo vėžiu riziką.
© Shutterstock nuotr.

Gyventi aktyviai ir sumažinti nereikalingų riebaliukų kiekį - du geriausi būdai, kaip moteris gali akivaizdžiai sumažinti riziką susirgti krūties vėžiu - mokslininkų išvada aiški. Tačiau nutukimas kartu su genetika lemia tik 30 procentų krūties vėžio diagnozių, kurias moterys išgirsta kiekvienais metais. Kol kas nėra aišku, kas lemia likusius 70 procentų atvejų. Nauji Medicinos instituto prie Nacionalinės mokslų akademijos (Institute of Medicine (IOM) of the National Academies of Science) pranešimai nesuteikia daug vilties, jog greitu laiku sulauksime aiškių atsakymų, rašome rodale.com.

Dvejų metų tyrimų tikslas buvo nustatyti, ar ryšys tarp krūties vėžio ir aplinkos veiksnių yra stiprus. 15 vėžio tyrimo ekspertų ir 9 Medicinos instituto nariai ypač atidžiai tyrė hormonų terapiją, plaukų dažus, antipirenus, plastiko ir konservuoto maisto chemikalus, sunkiuosius metalus, skirtingas radiacijos rūšis, rūkymo ir gėrimo tendencijas, pesticidus ir pramoninius chemikalus. Nors pranešimo autoriai siūlo skirti didžiausią prioritetą endokrininės sistemos ardytojų (pavyzdžiui, bisfenolio A(BPA), dioksinų ir antipirenų) tyrimams, tačiau dėl „provokuojančių, tačiau dar negalutinių" įrodymų, susiesiančių juos su krūties vėžiu, jie negalėjo galutinai pasakyti, kad šie chemikalai yra krūties vėžio sukėlėjai. Autoriai taip pat pabrėžė patikimos mokslinės literatūros trūkumą.

Tačiau tai dar nereiškia, kad šiame pranešime buvo tik blogos naujienos, sako organizacijos „Silent Spring Institute", tiriančios, kaip aplinka yra susijusi su krūties vėžiu, vadovė mokslų daktarė Julia Brody.

„Medicinos institutas pirmą kartą liepia krūties vėžį gydantiems gydytojams atkreipti dėmesį į chemikalus, kurie eksperimentiniuose tyrimuose buvo biologiškai aktyvūs, o tai yra patikimas ryšys su krūties vėžiu", - sako ji. J.Brody pabrėžė, kad dalyje pranešimo tyrėjai išdėstė rimtą mokslinių tyrimų darbotvarkę ir paragino gerinti šių cheminių medžiagų saugos bandymus.

Tačiau vien tai, kad tyrėjai neturi galutinių atsakymų, tikrai nereiškia, kad aptariamieji chemikalai yra saugūs.

„Duomenys apie abejotinus chemikalus, pavyzdžiui, BPA ar parabenus, nėra tokie išsamūs, kokių mes norėtume", - aiškina nepelno siekiančios grupės „Women's Voices for the Earth", kuri dirba, kad eliminuotų toksinius chemikalus, kurie veikia moterų sveikatą, mokslų ir tyrimų direktorė Alexandra Scranton. Tačiau iš dalies taip yra dėl to, kad netikslus chemikalų reglamentavimas neužkirto kelio daugumą iš šiuo metu egzistuojančių 40 000 chemikalų išleisti į rinką prieš tai, kai buvo ištirtas ilgalaikis jų poveikis sveikatai.

Krūties vėžio rizikos sumažinimo atsakomybė neturėtų gulti tik ant konkrečios moters pečių, teigia A.Scranton. Produktai, kuriuos naudojame kas dieną, turi būti saugūs.

„Mums reikia, kad valdžios sektoriaus priežiūros institucijos, pramonės partneriai ir medikų bendruomenės dirbtų kartu, siekdamos sumažinti aplinkos riziką kaip bendruomenė", - teigia daktarė.

„Pranešime kviečiama atkreipti dėmesį į saugių chemikalų bandymų poreikį, - sako J.Brody. - Mes negalime eksperimentuoti su žmonėmis ir šiais teršalais, o tada laukti 60 metų, kad pamatytume, kas nutiks".

Tad kuo greičiau saugūs bandymai vyks, tuo geriau. Vis daugiau tyrimų rodo, kad svarbiausias aplinkos poveikis, skatinantis krūties vėžį, gali būti tada, kai esame tik vaisius - kai krūties vystymasis yra savo ankstyviausioje stadijoje.

„Tai, kas veikia jūsų kūną, kai esate gimdoje, gali pakeisti krūties vystymosi eigą, padarydamas taip, kad būsite labiau linkusi susirgti krūties vėžiu vėlesniame gyvenime, - aiškina A.Scranton. - Daugelis naujausių aplinkos poveikio tyrimų stebi kaip moterį veikia chemikalai, kai ji jau yra suaugusi. Tačiau tai gali būti ne toks svarbus poveikis kaip tas, kurį patiriame anksčiau".

Ji sako, kad vienas įdomus aspektas yra tai, jog kalbama apie vėžį sukeliančias priežastis, kurios atsiranda „viso gyvenimo metu", o tai teikia prioritetą vaisiaus, esančio gimdoje, poveikio tyrimams.

2011 metais piktybinis krūties vėžys bus diagnozuotas apytiksliai 230 000 moterų. Nors šios ligos gydymas nukeliavo ilgą kelią - nuo 1990 metų mirties statistika sumažėjo daugiau nei 30 procentų - tačiau prevencija to dar nepadarė. Nepaisant įrodymų, susiejančių chemikalus ir kitus aplinkos teršalus su liga, trūkumo, yra keletas moksliškai pagrįstų būdų, kaip save nuo to apsaugoti.

Pasinaudokite šiomis įrodymais pagrįstomis atsargumo priemonėmis, kurios sumažina krūties vėžio riziką:

1. Išlaikykite sveiką svorį. Prasta mityba ir sporto trūkumas gali „padovanoti" jums papildomus kilogramus, kurie gali pakurstyti estrogeno, žinomo dažniausiai pasitaikančių krūties vėžio formų rizikos faktoriaus, lygį organizme.

2. Venkite tam tikrų hormonų terapijos tipų. Kombinuotos hormonų terapijos, kuriose naudojamas tiek estrogenas, tiek ir progestinas, padidina krūties vėžio riziką.

3. Venkite medicininės radiacijos pertekliaus. Kai kurie medicininiai tyrimai naudoja jonizuotą radiaciją, kuri yra siejama su vėžiu. Tyrimų autoriai sako, jog nevengtumėte mamogramų, nes jose esanti dozė yra labai maža. Aukštesnę radiaciją skleidžiančius tyrimus, pavyzdžiui, kompiuterinės tomografijos skenogramą, darykitės tik tada, kai tai yra nepaprastai būtina.

4. Stebėkite, ką geriate. Alkoholio vartojimas gali sumažinti širdies ligų riziką, tačiau jei geriate per daug, galite padidinti krūties vėžio riziką. Jei norite sumažinti krūties vėžio riziką, pasistenkite negerti alkoholio arba sumažinkite jo gėrimą iki nedidelio kiekio ir stenkitės tai daryti mažiau nei tris kartus per savaitę.

5. Atsisakykite rūkymo. Rūkymas yra galimas krūties vėžio rizikos faktorius, tad jo atsisakymas taip pat sumažina riziką, jog išsivystys ir kitos vėžio rūšys.

Išbandykite ir kitas atsargumo priemones, apie kurias dabar itin daug diskutuojama:

6. Rinkitės ekologiškas valymo priemones. Dauguma rinkoje esančių valymo priemonių yra „pagardintos" kenksmingais pramoniniais ingredientais, kurių išvardintų etiketėje jūs nerasite. 2010 metų tyrimai, publikuoti žurnale „Environmental Health", parodė, kad daugelis valymo produktų iš tiesų kenkia mūsų sveikatai. Atliktuose tyrimuose moterys, kurios naudojo daugiausia valymo produktų, du kartus daugiau sirgo krūties vėžiu. Tos, kurios naudojosi oro gaivikliais ir priemonėmis nuo pelėsio (ypač tomis, kuriose yra baliklio) patyrė didžiausią riziką, jog bus diagnozuotas krūties vėžys.

7. Valgykite organinį maistą. Daug tyrimų aptinka sąsajas tarp pesticidų poveikio ir aktyvumo bei dėmesio sutrikimo sindromo, autizmo, Parkinsono ligos bei vėžio, įskaitant ir krūties vėžį. Kadangi žmones veikia ir daugelis kitų chemikalų, mokslininkams yra sudėtinga galutinai pasakyti, kad tam tikri pesticidai sukelia vėžį, prieš tai, kai šie chemikalai ką nors veiks dešimtmečius. Kai perkate organinį maistą, užsitikrinate, kad jūsų maistas buvo augintas be cheminių pesticidų ir trąšų, nuotekų purvo, kupino žmonių ir pramonės atliekų, bei genetiškai modifikuotų ingredientų.

8. Venkite konservuoto maisto. Tyrėjai gal ir negalutinai įvardino BPA (chemikalas bisfenolis A, randamas daugelyje plastikinių produktų) kaip krūties vėžio sukėlėją, tačiau tyrimai parodė, jog jis paskatina atsirasti auglius graužikų krūtyse. Jei norite sumažinti BPA poveikį, venkite konservuoto maisto ir kai tik galite, rinkitės šviežią arba šaldytą maistą.

9. Protingai važinėkite ir kaupkite daiktus savo garaže. Tyrėjai, dalyvavę ruošiant šį pranešimą, labai pabrėžia potencialų benzolo vaidmenį, sukeliant krūties vėžį. Šis lakus chemikalas garuoja, kai jūs pilate benziną ir įkvepiate transporto priemonių sukeltą oro taršą. J.Brody pataria įsigyti elektrinę transporto priemonę, rinktis viešąjį transportą arba vairuoti ekonomiškiausią automobilį, kokį galite įsigyti, kad sumažintumėte benzolo poveikį. Pasistenkite nelaikyti užvesto automobilio ir benzininių prietaisų, pavyzdžiui, žoliapjovės ar lapų pūtėjo, savo rūsyje ar garaže, kuris yra sujungtas su jūsų namu - benzolo garai suras kelią ir į jūsų gyvenamąsias erdves.

10. Venkite oro gaiviklių ir kvepiančių žvakių. Galite nustebti sužinojusi, kad benzolas dažnai trykšta iš dirbtinai iškvėpintų žvakių. Rinkitės bičių vaško žvakes, o vietoj oro gaiviklių, kuriuose dažnai yra kancerogenų, išvalykite blogo kvapo šaltinį ir padėkite dubenį baltojo acto, kad saugiai išsklaidytumėte bjaurius kvapus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikos

Psichoterapeutas O. Lapinas: avarijų pasekmės dažniausiai išlieka visą gyvenimą (6)

Pasak psichoterapeuto Olego Lapino, jeigu po avarijos neanalizuosime emocijų, kurios mus apima ar persekioja, tuomet pasekmės gali išlikti visą gyvenimą.

Gydytoja pataria: kaip gydyti sutrikimą, dėl kurio šeimos net išsiskiria (12)

Įprasta manyti, kad inkontinencija, t. y. šlapimo nelaikymas, yra vyresnių žmonių bėda. Tačiau tyrimai rodo, kad šis sutrikimas vargina ir labai jaunas moteris – tai dažnesnė liga nei cukrinis diabetas, hipertenzija ar depresija. Vis dėlto moterys gėdijasi apie ją kalbėti garsiai, o daugelis net nežino, kad šią problemą galima ir reikia spręsti. Tačiau statistika negailėstinga – šlapimo nelaikymas vargina apie 300 tūkst. gyventojų Lietuvoje.

Šlapimo nelaikymas: gydytoja patarė, kaip susigrąžinti pilnavertį gyvenimą (21)

Opi ir tyli moterų problema – šlapimo nelaikymas – gali atsirasti natūraliai senstant moters organizmui, pagimdžius vaiką arba tiesiog turint silpnus dubens dugno raumenis.

Moterų įpročiai, kurie vyrus varo iš proto (17)

Aptarsime, kas jiems kelia nuostabą ir verčia antakius lipti ant kaktos, tačiau vis tiek su tuo susigyvena ir nurašo „Ai, nieko, jūs gi – moterys”.

Gražus kūnas be dietos ir mankštos (11)

Taip, tai įmanoma. Atsikratyk nereikalingų kilogramų ir atrodyk žvalesnė, nemarindama savęs badu ar alindama kūną treniruotėmis.

Kaip panaudoti sodą šalinant įsisenėjusias dėmes

Namų valymas ir netgi patys nemaloniausi namų ruošos darbai tampa daug malonesni, kai dirbi kartu su šeimos nariais ar draugais. O jei namie likote viena, tuomet pasileiskite garsiai muziką ir viskas atrodys daug lengviau.

Kaip maitintis, kad pilvas būtų plokščias, o talijos nepuoštų gelbėjimosi ratas? (10)

Dailaus pilvuko, kuris atrodytų toks pat lygus, kaip kad gulime ant nugaros, tikiu, norėtų visos moterys.

Nauja avalynė - naujos nuospaudos: būdai išvengti kančių (9)

Kai kurie kiekvieną sezoną avalynę pakeičia be didesnių problemų, bet dažniausiai nauja, dar nepranešiota avalynė kelia gausybę rūpesčių.

Produktai, kurių nepatartina vartoti tuščiu skrandžiu (16)

Ar esate pastebėjusios, kad ryte, atsikėlusios ir sukrimtusios obuolį ar kelias vynuogių uogas, paskui prastai jaučiatės, jums raižo pilvą ir netgi susuka vidurius?

Natūralūs ir greiti būdai įveikti peršalimą (1)

Kai pavasario orai tokie permainingi, tampa vis lengviau peršalti. Nors sinoptikai pranašauja šiltą vasarą, ji kol kas atrodo kaip tolimas miražas.

Veido odos priežiūra: ko jokiu būdu negalima daryti (4)

Visos mes ne šventosios ir retkarčiais padarome veido priežiūros klaidų. Jei taip nutinka kartais, neverta nerimauti – jei vieną naktį prieš miegą pamirši nusivalyti makiažą, ko gero oda nuo to nesunyks.

Nenorite, kad svečiai užmigtų prie pietų stalo? Šių produktų privalote atsisakyti (6)

Visi esame patyrę tą jausmą, kai po sočių pietų norime kristi į lovą ir miegoti. Šventiniu laikotarpiu, prisiragavę įvairių patiekalų, taip pat dažnai pajuntame mieguistumą. Ką daryti?

Kaip nepasiduoti depresijai, jeigu dažnai jaučiate nerimą ir liūdesį (29)

Jei pastebėjote, kad jūsų gyvenime ėmė vyrauti neigiamos emocijos, ko gero atėjo laikas peržvelgti savo mąstymo modelius ir juos keisti.

8 svarbūs signalai jūsų sveikatai, kuriuos siunčia pakitusi odos būklė (2)

Oda - didžiausias mūsų kūno organas, tad jeigu kažkas viduje vyksta ne taip, didelė tikimybė, jog oda praneš.

10 natūralių būdų kovoti su pūslelinę (ledukai, degtinė, paracetamolio tebletės ir kt.) (13)

„Ir vėl vėjas nubučiavo" - taip sakoma, kai ir vėl užklumpa nemalonioji lūpų pūslelinė.