Jau netrukus bus tikrai verta pakelti akis aukštyn – nakties dangų papuoš labai retas reginys.
planetos
27 straipsnių
Mokslininkų dėmesį patraukė paslaptingi objektai kosmose: nei žvaigždės, nei planetos – kas tai? (2)
Išeikite giedrą naktį į lauką ir pažiūrėkite į viršų. Gausybė žvaigždžių, mirgančių danguje, ne vienam mūsų sukelia gilių jausmų – Visatos didybės, žmogaus menkumo ar paslapties, kurią be galo norisi išsiaiškinti. Nuo pamąstymų apie tai, kas yra tie mirgantys taškeliai danguje, dar priešistoriniais ...
Kuiperio žiedas yra regionas Saulės sistemos pakraštyje, kuriame skrieja daugybė nuolaužų, likusių po planetų formavimosi. Dalis jų ir susiformavo tame regione, kur dabar yra, o dalis atmigravo iš artimesnių Saulei vietų, nustumti Neptūno gravitacijos, kai ši planeta pati tolo nuo žvaigždės.
Toli Saulės sistemos pakraštyje, Kuiperio žiede, skrieja nykštukinės planetos Eridė ir Makemakė. Atitinkamai 2300 ir 1430 kilometrų skersmens kūnai įprastai laikomi pasyviais sustingusiais ledo ir uolienų luitais.
Penktadienį saugiu atstumu nuo Žemės praskries maždaug didelio stadiono ar Niujorke esančio Empire State Building dangoraižio dydžio asteroidas. Skaičiuojama, kad asteroidas yra 210-480 metrų skersmens.
Nežemiškos gyvybės paieškose – netikėtos tyrimų išvados: tai būtų kardinaliai kitokia gyvybės forma (4)
Visai gyvybei Žemėje būtinas vanduo. Ir net jei kai kuri gali be jo egzistuoti, veistis ir daugintis – niekaip. Ieškant gyvybės už Žemės ribų, dažniausiai irgi laikomasi požiūrio, kad jai reikės vandens. Bet ne visada: nors jai dėmesio skiriama mažiau, neatmetama ir hipotezė apie visiškai kitokia bi...
Žemės magnetinis laukas apsaugo gyvybę mūsų mėlynojoje planetoje, o astronomai ką tik rado magnetinio lauko įrodymų uolinėje egzoplanetoje, esančioje už 12 šviesmečių, skelbia livescience.com.
Juk galime lengvai įsivaizduoti kitas visatas, valdomas kiek kitokių fizikos dėsnių, be to, neturinčias ne tik protingų būtybių, bet net darnių ir sudėtingų sistemų užuomazgų. Ar tokiu atveju neturi kilti nuostaba, kad štai egzistuoja visata, kurioje atsiradome mes, žmonės?
NASA Marso tyrinėjimai pasiekė brangią kulminaciją: vėliau šį dešimtmetį bus atlikta kelių milijardų dolerių vertės misija, skirta surinkti uolienų pavyzdžius, kuriuos šiuo metu renka „Perseverance“ marsaeigis, ir grąžinti juos į Žemę. Bet kas tada?
Pastarąją savaitę dangaus skliaute buvo galima išvysti įspūdingo grožio vaizdų. Pranešama, jog jau nuo vakar vakaro matyti itin retas planetų suartėjimas.
Tai įeis į istoriją: pristatyti įspūdingiausi praėjusių metų kosmoso pasiekimai – žmonija turi kuo didžiuotis (1)
Praėję metai buvo itin reikšmingi žmonijai kosmoso pasiekimų srityje. Apie tai, jog 2022-ieji įeis į istoriją šių metų pradžioje kalbėjo ir NASA vadovas Billas Nelsonas. Tačiau kas buvo svarbiausia? Įsimintiniausius įvykius išskyrė VU Fizikos fakulteto docentas, dr. Kastytis Zubovas.
Astronomai turi puikių žinių: danguje prasidės įspūdingas keturių planetų reiškinys – pamatysite net plika akimi (2)
Į tiesią liniją išsilygiavusios Saulės sistemos planetos – vienas iš begalės retų reiškinių, paliekančių gilų įspūdį žvaigždžių stebėtojams. Ar ne puiku, kad dar šį mėnesį galėsime tapti šio įstabaus reginio liudininkais?
Astrofizikai specialia įranga užfiksavo, kas vyksta planetos atsiradimo užuomazgoje: čia knibždėte knibžta gyvybės pilnos molekulės (23)
Naujas tyrimas, kurio rezultatai gauti sudarius lig šiol išsamiausią cheminių elementų, dujų bei dulkių tipų ir pasiskirstymo vaizdalapį, Visatoje knibždėte knibžda gyvybei atsirasti reikalingų molekulių.
Kodėl planetos apvalios, o asteroidai – kaip bulvės: astrofizikas paaiškino, kas vyksta kosmose (18)
Mūsų Žemė yra apvali. Beveik rutulio formos, nors ir ne visiškai – šiek tiek susiplojusi per ašigalius ir išsipūtusi ties pusiauju. Tačiau didžiausi paviršiaus netolygumai – kalnai ir įdubos – tesiekia apie 10 kilometrų.
Naujausio tyrimo rezultatai: išaiškino mokslininkams ilgai ramybės nedavusią Jupiterio paslaptį (15)
Kad Jupiteris šiltesnis, nei turėtų būti, žinota jau seniai. Dabar užtikrintai išsiaiškinta, kas jį taip šildo. Moksliniame žurnale Nature publikuotas tyrimas atskleidė astronomus seniai kamavusią Jupiterio „energijos krizės“ paslaptį.
Tyrimą atlikęs britų mokslininkas pateikė naują išvadą apie ateivius: jie šitaip su mumis bendrauja kasnakt? (86)
Londono imperatoriškojo koledžo mokslininkas, kvantinės fizikos tyrėjas Terryis Rudolphas teigia, kad žvaigždės mūsų danguje mirksi ne šiaip sau.
Už 370 šviesmečių nuo Žemės – pirmas toks atradimas kosmose: jau žinoma, kaip formuojasi palydovai (32)
Planetos formuojasi protoplanetiniuose dulkių ir dujų diskuose, kurie supa jaunas žvaigždes. Bent kai kurie didžiųjų planetų palydovai formuojasi analogiškai – diskuose, kurie supa jaunas planetas. Neabejojama, kad taip susiformavo bent jau didieji Jupiterio ir Saturno palydovai, galimai ir Urano be...
Kol virusas varžo susibūrimus Žemėje, Marso orbitoje vyksta tikras „vakarėlis“ – aktyviausias per pastaruosius dešimtmečius. Vasarį su kelių dienų pertrauka į Marsą buvo paleisti trijų šalių skraidymo aparatai. Pirmasis buvo Jungtinių Arabų Emyratų (JAE) kosminis zondas „Hope“. Vėliau – Kinijos „Tia...
Prisiminkite dieną, kada susipažinote, kada nusprendėte užmegzti ryšį. Kiekvieną savaitės dieną valdo atskiros planetos, kurios turi įtakos mūsų gyvenimui.