aA
Bažnytinės santuokos anuliavimo laukiantiems žmonėms – net kelios geros naujienos.
Bažnytinė santuoka
Bažnytinė santuoka
© Shutterstock nuotr.

Pirma, kad Bažnytinių teismų eilėse nebereikės laukti po 5 ir daugiau metų, kaip iki šiol buvo. Vien Vilniaus arkivyskupijos Bažnytiniame teisme pradės darbuotis dar du teisėjai kunigai, kuriems ką tik buvo pasirašyti paskyrimo dekretai.

Antra gera žinia, kad Popiežius Pranciškus iš esmės ir reikšmingai pakeitė santuokos pripažinimo negaliojančia procesą. Tokio pripažinimo dažniausiai siekia žmonės, norintys sudaryti kitą santuoką

Kaip supaprastinimas reikšis realybėje, DELFI kalbėjosi su Vilniaus vyskupu augziliaru Arūnu Poniškaičiu.

Arūnas Poniškaitis
Arūnas Poniškaitis
© DELFI / Kiril Čachovskij

- Šią savaitę Šventasis Sostas paskelbė apie kanonų teisės reformą ir santuokos anuliavimo procedūros pakeitimus. Ar tai reiškia, kad bus lengviau santuoką pripažinti negaliojančia?

- Popiežiaus išleistame dokumente pabrėžiama, kad juo siekiama ne palengvinti santuokos pripažinimą negaliojančia, bet paspartinti tyrimo procesą.

Principinė nuostata išlieka ta pati: „Ką Dievas sujungė, žmogus teneperskiria“ (plg. Mt 19, 6). Galiojančiai sudarytą santuoką Bažnyčia laiko neišardoma iki vieno iš sutuoktinių mirties. Bažnytinis teismas gali tik konstatuoti, jog santuoka nuo pat pradžių buvo sudaryta negaliojančiai, jei yra tokį sprendimą pagrindžiančių įrodymų.

- Kada santuoka pripažįstama negaliojančia ir kada ne?

- Santuoka pripažįstama negaliojančia, jei įrodoma, kad jos sudarymo metu sutuoktiniai ar vienas iš jų rimtai stokojo valios laisvės, prisiimamų įsipareigojimų suvokimo ir pan. Tačiau tai nereiškia, kad kiekvienu atveju, kai po kurio laiko sutuoktiniai išsiskiria, tuo būtų galima pagrįsti sprendimą, kad ši santuoka nuo pat pradžių buvo negaliojanti.

- Kiek bažnytinio teismo sprendimo tekdavo laukti Vilniaus vyskupijoje?

- Dėl reikiamą kompetenciją turinčių darbuotojų stokos susidarė didelis neišspręstų bylų skaičius. Paskutiniu metu jis mažėja, tačiau ne taip greitai, kaip norėtųsi, nes kasmet gauname apie šimtą naujų prašymų. Vis dar turime neišspręstų bylų, dėl kurių kreiptasi prieš penkerius ir daugiau metų.

- Kodėl vieni žmonės laukia labai ilgai, kitiems pavyksta greičiau gauti atsakymą?

- Kartais, kai būna akivaizdu, jog sprendimą dėl santuokos galiojimo ar negaliojimo galima priimti greitai ir lengvai, nėra prasmės tokias bylas užlaikyti. Kai kurios bylos sprendžiamos ilgiau, nes būna sudėtinga surinkti parodymus, kuriais remiantis būtų galima priimti sprendimą.

- Kiek trunka Bažnytinio teismo procesas?

- Pagal iki šiol galiojusias nuostatas, sprendimą pirmosios instancijos teisme reikėjo priimti per vienerius metus. Dar pusė metų buvo skiriama šio sprendimo patvirtinimui antrosios instancijos teisme. Nuo dabar pastarojo patvirtinimo nebereikės.

- Koks santuokos anuliavimo proceso lengvinimo tikslas?

- Supaprastintu procesu siekiama, kad žmonės greičiau gautų atsakymą – ar jų santuoka buvo sudaryta negaliojančiai, ar pagrindo tokiam sprendimui nėra.

- Kaip jis skirsis nuo buvusio?

- Vienas iš ryškesnių skirtumų yra tas, kad nuo dabar nereikės kiekvieną sprendimą apie negaliojančiai sudarytą santuoką patvirtinti antrosios instancijos teisme. Dėl to bylos išsprendimo laikas turėtų sutrumpėti maždaug trečdaliu. Žinoma, žmonėms yra palikta galimybė dėl juos netenkinančio sprendimo kreiptis į kitą instanciją.

Supaprastinta procedūra nereiškia, kad mažiau rūpėtų sprendimo pagrįstumas ir objektyvumas. Tai ir toliau bus stengiamasi išlaikyti.

- Popiežius leido suprasti, kad finansiniai nepritekliai neturėtų tapti kliūtimi žmonėms spręsti santuokos galiojimo problemas.

- Iš tiesų, tai yra svarbu. Popiežiaus dokumente taip pat primenama, kad reikalingas ir teisingas atlygis teismo darbuotojams. Dalį šio darbuotojų išlaikymo padengia į teismą besikreipiančių žmonių aukos, kurių dažniausiai nepakanka, kad bažnytinis teismas pats išsilaikytų. Tačiau ir iki šiol galiojo principas, jog tai yra auka, o ne privalomas mokestis, kurio būtų reikalaujama, neatsižvelgiant į ieškovo situaciją.

- Ar galima sakyti, kad popiežius palengvino skyrybas? Ar skyrybos kaip tokios Katalikų Bažnyčioje įmanomos?

Popiežiaus potvarkiai paspartino bažnytinio teismo procesą, tačiau neskatina skyrybų ir nepakeičia Bažnyčios mokymo apie galiojančiai sudarytos santuokos neišardomumą.

Santuokos sakramentą priėmę žmonės gali atsiskirti vienas nuo kito, jei tampa nebeįmanoma gyventi kartu dėl smurto, priklausomybių ar kitų rimtų priežasčių, tačiau nei vienas, nei kitas negali sudaryti kitos santuokos, nes tebegalioja jų santuokinis ryšys.

Bažnytinė santuoka
Bažnytinė santuoka
© Shutterstock nuotr.

- Ką daryti žmonėms, kurie santuoką sudarė abipusiu įsipareigojimu, iš meilės, tačiau po kažkiek metų kitas žmogus nusprendžia kitaip. Ar teisinga, kad paliktas žmogus likusį gyvenimą gyventų be poros?

- Tai skaudi gyvenimo drama. Tačiau santuoka talpina ir šią riziką. Tuo ji skiriasi nuo šiaip kokios nors sutarties, apipintos daugybe įvairių sąlygų ir išlygų. Santuoka remiasi meile, kuri, kaip sako apaštalas Paulius, visa pakelia, visa ištveria, niekada nesibaigia. Sutuoktinių meilė yra pašaukta būti paveikslu Kristaus meilės Bažnyčiai: ištikimos ir neatšaukiamos meilės, kuri tokia išlieka net ant kryžiaus.

Be abejo, tokie žmonės yra reikalingi palaikymo ir atjautos, o mes visi – gyvo ir konkretaus jų besąlygiškos, ištikimos meilės liudijimo. Nors ir sutuoktinio palikti, tačiau patys likę ištikimi santuokos priesaikai, jie gali pilnai dalyvauti ir sakramentiniame Bažnyčios bendruomenės gyvenime.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Delfi PliusVladimiras Laučius

Ekspertas: rusai jau šį rugsėjį pradės suprasti, ką su jais padarė Putinas

Rusija turi ekonominių išteklių kariauti dar porą metų, bet svarbus lūžis rusų sąmonėje...

Įtaria Europoje programuojant krizę: padėtį Lietuvoje sunkina viena aplinkybė

Europos Sąjungai bus sunku įveikti dabartinius ekonomikos iššūkius, jeigu nepasikeis jos kursas,...

Karas Ukrainoje. Kryme – nauji sprogimai karo ekspertas: Putino tikslai pasikeitė (1)

Rusijos publicistas Andrejus Piontkovskis įsitikinęs, kad Rusijos prezidentas siekia paliaubų.

Ekstremali situacija magistralėje „Via Baltica“ – iš vilkiko liejasi aliejus, apsunkintas eismas (1)

Kelyje A5 iš sunkvežimio cisternos ėmė lietis aliejus. Mašina sustojo degalinėje. Įvykio...

Būsimo pirmoko mama pasidalino, kaip taupiai suruošė sūnų mokyklai: vietoj 350 eurų sumokėjo vos 50 (3)

Ruošiant vaikus naujiems mokslo metams labiausiai tėvų pinigines paplonina ne naujos...

Įtemptos BMW gaudynės Kaune: aidėjo šūviai, automobilis atsidūrė griovyje, o vairuotojas pasipriešino

Policijos departamentas informavo, kad Kaune policijos pareigūnai gaudė neblaivų vairuotoją....

Ernestas Naprys

Kaip situaciją mato milžiniškų pinigų valdytojas: atsibudome po baliaus, rusai užtaisė karą, bet rimtiems žmonėms galimybių dabar daugiau

Didžiausio Baltijos šalių privataus kapitalo investuotojo „BaltCap“ vadovaujantis partneris...

Užsukęs į pagarsėjusią kavinę oro uoste vilnietis pakraupo: tokia kaina košę paverčia deimantine

Kylančios maisto ir paslaugų kainos nieko nebestebina. Tačiau kai kurių kainų skirtumas...

Delfi PliusThe Economist

Kas priverstų Vakarus ir Rusiją pradėti branduolinį karą: pateikė 4 horizontaliosios eskalacijos scenarijus

„Man, – pareiškė Ukrainos gynybos ministras Oleksijus Reznikovas, – žodis „neįmanoma“...