„Na, jei tos sankcijos būtų harmonizuotos tarp JAV ir Europos Sąjungos ir būtų nutaikytos į tuos taškus, kurie yra patys jautriausi Rusijos ekoniminėje ir politinėje sistemoje, tada sėkmę tikrai galima turėti”, - „Žinių radijo” laidoje „Ryto espresso” sakė L. Kasčiūnas.

Jo teigimu, JAV yra daug laisvesnė, todėl gali priimti labiau savarankiškus sprendimus, o ES yra draskoma vidinių niuansų. Viena iš priežasčių, kodėl ES blaškosi, tai skirtingos valstybių narių pozicijos.

„Dar vienas labai svarbus dalykas, apie kurį reiktų dažniau ir garsiau kalbėti, kad Rusijos milijardai yra slepiami įvairiuose Vakarų Europos bankuose, padedant bankininkų ar verslo struktūroms, kurios tampa Rusijos lobistinėmis struktūromis. Kiekvienoje ES šaly Rusija turi savo lobistines struktūras, kurios atstovauja jų interesus”, - pabrėžė politologas.

JAV – nepriklausoma nuo Rusijos

Swedbank” ekonomistas Nerijus Mačiulis antrino politologo nuomonei, teigdamas, kad JAV taikydama ekonomines sankcijas Rusijai turi daugiau laisvės.

„Vienareikšmiškai šioje situacijoje JAV lengviau užsiimti griežtesne pozicija, nes kaip prekybinė partnerė Rusija JAV nėra tokia svarbi kaip ES. ES kaip ekonominiam regionui Rusija yra trečioji pagal dydį prekybos partnerė. Svarbiausia ne tik tai, kad ES labai daug produkcijos, įrengimų, technologijų eksportuoja į Rusiją už maždaug 250 mlrd. eurų per metus. Bet svarbiau yra tai, kad energetiškai Europa yra labai priklausoma. Beveik 40 proc. dujų yra importuojama iš Rusijos.”, - dėstė N. Mačiulis.

Žala būtų nevienoda

Ekonominės sankcijos būtų skausmingos Rusijai, tačiau ekonomistas pabrėžė, kad ne ką mažiau jos būtų skausmingos ir ES valstybėms, bent jau trumpuoju laikotarpiu.

„Ir tas skausmas pasiskirstytų nevienodai. Vienoks poveikis būtų Ispanijai ir Portugalijai ir daug didesnė katastrofa būtų Baltijos valstybėms, jei ES įeitų į tiesioginį ekonominį konfliktą su Rusija”, - tikino specialistas.

N. Mačiulio svarstymais, ateityje Rusijai pritraukti užsienio kapitalą ir investuotojus bus labai sunku, nes veiksmai, kuriuos dabar matome – neracionalūs.

Pašnekovas mano, kad Rusija nebeturi finanasinių pajėgumų, kuriais įtikintų savo gyventojus, kad ji yra stipri valstybė, tad savo stiprumą buvo nuspręsta savo rodyti kitais veiksmais, kas gali, N. Mačiulio nuomone, gali pasibaigti fiasko.

Visą laidos įrašą galite išgirsti čia.