Kokias ligas išduoda nemalonus kūno kvapas?

 (14)
Ko gero kiekvienas mūsų yra patyręs, ką reiškia būtų tuo žmogumi, kuris skleidžia nemalonų kvapą patalpoje – galbūt po itin intensyvios treniruotės, o gal po to, kai pietums valgėte mėsainį su svogūnais.
© Shutterstock

Dažniausiai padėtį galima lengvai ištaisyti išsimaudžius duše, naudojant stipresnį dezodorantą arba išsivalius dantis mėtine dantų pasta. Tačiau būna atvejų, kai tokios priemonės nepadeda.

Taip yra todėl, kad kūno kvapas gali išduoti labai daug dalykų apie Jūsų sveikatą. Neseniai Švedijoje atlikto tyrimo metu išsiaiškinta, kad sergant kai kuriomis ligomis kūnas skleidžia unikalų, išskirtinį kvapą.

Į kuriuos kūno kvapus reikėtų atkreipti dėmesį? Pateikiame penkis dažniausiai pasitaikančius kvapus, kurie įspėja apie rimtą problemą. Taip pat pateikiame rekomendacijas, ką reikėtų daryti, jei jį pajutote.

KŪNO KVAPAS: VAISIAIS DVELKIANTIS KVAPAS IŠ BURNOS - DIABETO SIMPTOMAS

Toks burnos kvapas atsiranda nuo diabeto komplikacijos, vadinamos diabetine ketoacidoze (DKA), kuri atsiranda, kai organizmas išskiria mažai insulino, ir cukraus kiekis kraujyje ima svyruoti, sako Robertas Gabbay iš Joslin diabeto gydymo centro Bostone (JAV).

Ši komplikacija dažniau pasitaiko pacientams, sergantiems pirmojo, o ne antrojo tipo diabetu. Štai kas nutinka: organizmas negali pagaminti energijos, kuri reikalinga jo normaliam funkcionavimui, todėl ima skaidyti riebalų rūgštis. Dėl to kraujyje kaupiasi rūgštinės cheminės medžiagos, vadinamos ketonais. Dėl vienos iš pagrindinių rūgščių – acetono (ta pati medžiaga, kurios yra nagų lako valiklio sudėtyje) – burnos kvapas ir dvelkia vaisiais, sako R. Gabay. Jūs patys galite šito nepastebėti, kol kas nors iš šalies jums neužsimins, bet gydytojai jį užuodžia iškart, kai įeinate į patalpą. DKA pasekmės gali būti rimtos – netgi mirtinos: nuo jos žmogus gali vemti ir dažnai šlapintis, todėl organizmas gali netekti itin daug skysčių.

DKA dažniausiai pasireiškia su kitais diabeto simptomais, tokiais kaip nuovargis, regėjimo sutrikimai ir nepaaiškinamas svorio kritimas, bet dažniausiai pacientai visų šių simptomų nesuveda į viena, todėl diagnozė nustatoma labai vėlai ir gydymas komplikuojasi.

Jei pastebėjote vaisių kvapą iš burnos ir kitus išvardytus simptomus – ypač jei dar jaučiate ir nuovargį, burnos sausumą, kvėpavimo sutrikimus ar pilvo skausmą, kuo greičiau kreipkitės į gydytoją, rekomenduoja Amerikos diabeto asociacija. Gydymo įstaigoje jums bus ištirtas kraujas: radus jame ketonų, bus atkurta skysčių pusiausvyra, o cukraus kiekis kraujyje normalizuotas pritaikius gydymą insulinu.

KŪNO KVAPAS: SMIRDINČIOS KOJOS - PĖDŲ GRYBELIO SIMPTOMAS

Niekaip neįveikiate dvokiančių sportbačių problemos? Galbūt dėl to kalta grybelinė infekcija. Jei pastebėjote, kad kojų pirštų ar tarpupirščių oda išsausėjusi ir supleišėjusi, paraudusi, su pūslelėmis, greičiausiai, jums prasidėjo pėdų grybelis.

Kojų odoje kartu su grybeliu gali įsiveisti ir bakterijų, tuomet jos skleis itin nemalonų kvapą, sako dermatologijos profesorius Cameronas Rokhsaras iš Sinajaus kalno ligoninės Niujorke. Jeigu pasikasę tarpupirščius paliesite kitas kūno vietas, grybelis gali išplisti ir į jas – pavyzdžiui, į kirkšnis ar į pažastį, tad šios kūno dalys taip pat potencialiai gali skleisti nemalonų kvapą.

Jei pėdų grybelį ignoruosite, tarpupirščių oda gali labai suplonėti, joje ims kauptis drėgmė ir prisiveis bakterijų, sako C. Rokhsaras. Tai gali peraugti į didesnes komplikacijas, tokias kaip bakterinė odos ląstelių infekcija.

Jei pastebėjote minėtus simptomus, visų pirma išbandykite nereceptinius preparatus nuo grybelio. Jei po dviejų savaičių problema neišnyks, kreipkitės į šeimos gydytoją, kuris atliks daugiau tyrimų ir paskirs jums asmeniškai pritaikytą gydymą.

Pėdų grybelis yra tik viena iš nemalonių infekcijų, kuriomis galima užsikrėsti sporto salėje, todėl rekomenduojama persirengimo kambaryje būtinai avėti batus. Kadangi grybeliai tarpsta drėgnoje terpėje, galite naudoti talką, kad pėdos išliktų sausos net kai suprakaituos.

KŪNO KVAPAS: ITIN STIPRUS IŠMATŲ KVAPAS GALI BŪTI ŽENKLAS, KAD ORGANIZMAS NETOLERUOJA LAKTOZĖS

Kai plonoji žarna nepagamina užtektinai enzimo, vadinamo laktaze, ji negali perdirbti laktozės – pieno produktų sudėtyje esančio cukraus, sako gastroenterologijos profesorius Ryanas Ungaro iš Sinajaus kalno ligoninės Niujorke.

Tad laktozė iš plonosios žarnos nukreipiama į gaubtinę žarną (o ne į kraują), kur žarnyno bakterijos ją fermentuoja – kitaip tariant, kyla rūgimo procesas, kuris ir nulemia skystas, labai dvokiančias išmatas, pilvo pūtimą ir dvokias dujas, sako R. Ungaro.

Laktozės netoleravimas yra gana paplitusi problema: JAV nacionalinių sveikatos institutų duomenimis, pieno produktų nevirškina apie 65 proc. žmonių, tačiau tai gali pasireikšti skirtingais simptomais, pavyzdžiui, pilvo diegliais, pykinimu, vėmimu, viduriavimu, taip pat, kaip jau minėjome, dvokiančiomis išmatomis ir dujomis. Tai priklauso nuo kiekvieno žmogaus organizmo, sako leidinio „Men‘s Health“ ekspertas mitybos klausimais Alanas Aragonas.

Daugumai žmonių šiuos nemalonius simptomus sukelia vos 12 gramų laktozės – tai yra, 230 g pieno ar puodelis ledų, sako ekspertas.

Tad jei pastebėjote, kad išgėrus pieno, dujos ir išmatos tampa itin nemalonaus kvapo, reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju, sako A. Ungaro. Jis jums gali diagnozuoti laktozės netoleravimą arba rimtesnę problemą, tokią kaip Krono liga. Be to, gydytojas gali padėti jums nustatyti, kiek laktozės per dieną galite suvartoti, kad nekiltų problemų.

KŪNO KVAPAS: STIPRUS ŠLAPIMO KVAPAS - ŠLAPIMO TAKŲ INFEKCIJOS POŽYMIS

Nuo šlapimo takų infekcijos šlapimas gali skleisti nemalonų, kone cheminį kvapą, sako urologas Jaminas Brahmbhattas iš „Orlando Health“. Šią infekciją sukelia į šlapimo takus ar šlaplę pakliuvusi bakterija, dažniausiai E. coli. Ši bakterija ima daugintis šlapimo pūslėje ir sukelia infekciją.

Šlapimo takų infekcijos dažniau kankina moteris nei vyrus, nes jų šlaplė – kanalas, kuriuo iš pūslės teka šlapimas – yra trumpesnė. Jei pajutote, kad šlapimas yra aštresnio kvapo nei paprastai, kreipkitės į gydytoją, kuris jums paskirs šlapimo tyrimą.

KŪNO KVAPAS: NEMALONUS BURNOS KVAPAS GALI BŪTI MIEGO APNĖJOS SIMPTOMAS

Jei rytais jums iš burnos visada sklinda nemalonus kvapas – net jei reguliariai valotės dantis – ko gero jus kankina nediagnozuota miego apnėja. Tai sutrikimas, kai miegant protarpiais nutrūksta ir vėl atsinaujina kvėpavimas.

Miego apnėja gali sukelti garsų knarkimą, žmogus naktį kvėpuoja per burną, todėl ryte burna būna labai išdžiūvusi, o dėl to atsiranda nemalonus kvapas, sako klinikinės medicinos profesorius Rajas Dasgupta iš Pietų Kalifornijos universiteto.

Išsausėjusioje burnoje labiau dauginasi bakterijos, o kai kurios jų rūšys skleidžia sieros kvapą, tad iš burnos gali sklisti supuvusių kiaušinių dvokas.

Jei pašalinote visas kitas nemalonaus burnos kvapo priežastis, ir vis tiek ryte nubudus iš burnos sklinda nemalonus kvapas, be to, dieną jaučiatės mieguisti, o miegodami knarkiate, rekomenduojame kreiptis į gydytoją. Labai svarbu, kad miego apnėja būtų diagnozuota kuo anksčiau: šis sutrikimas labai glaudžiai siejamas su diabetu, aukštu kraujospūdžiu ir širdies ligomis, tad kuo greičiau imsitės priemonių, tuo didesnė tikimybė, kad išvengsite ilgalaikės žalos sveikatai, sako R. Dasgupta.

Gydytojas gali pasiūlyti specialų prietaisą – ant nosies ir burnos dedamą kaukę, kuri miego metu padeda išlaikyti kvėpavimo takus atvirus.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikos

Psichoterapeutas O. Lapinas: avarijų pasekmės dažniausiai išlieka visą gyvenimą (6)

Pasak psichoterapeuto Olego Lapino, jeigu po avarijos neanalizuosime emocijų, kurios mus apima ar persekioja, tuomet pasekmės gali išlikti visą gyvenimą.

Gydytoja pataria: kaip gydyti sutrikimą, dėl kurio šeimos net išsiskiria (12)

Įprasta manyti, kad inkontinencija, t. y. šlapimo nelaikymas, yra vyresnių žmonių bėda. Tačiau tyrimai rodo, kad šis sutrikimas vargina ir labai jaunas moteris – tai dažnesnė liga nei cukrinis diabetas, hipertenzija ar depresija. Vis dėlto moterys gėdijasi apie ją kalbėti garsiai, o daugelis net nežino, kad šią problemą galima ir reikia spręsti. Tačiau statistika negailėstinga – šlapimo nelaikymas vargina apie 300 tūkst. gyventojų Lietuvoje.

Šlapimo nelaikymas: gydytoja patarė, kaip susigrąžinti pilnavertį gyvenimą (21)

Opi ir tyli moterų problema – šlapimo nelaikymas – gali atsirasti natūraliai senstant moters organizmui, pagimdžius vaiką arba tiesiog turint silpnus dubens dugno raumenis.

Moterų įpročiai, kurie vyrus varo iš proto (17)

Aptarsime, kas jiems kelia nuostabą ir verčia antakius lipti ant kaktos, tačiau vis tiek su tuo susigyvena ir nurašo „Ai, nieko, jūs gi – moterys”.

Gražus kūnas be dietos ir mankštos (11)

Taip, tai įmanoma. Atsikratyk nereikalingų kilogramų ir atrodyk žvalesnė, nemarindama savęs badu ar alindama kūną treniruotėmis.

Kaip panaudoti sodą šalinant įsisenėjusias dėmes

Namų valymas ir netgi patys nemaloniausi namų ruošos darbai tampa daug malonesni, kai dirbi kartu su šeimos nariais ar draugais. O jei namie likote viena, tuomet pasileiskite garsiai muziką ir viskas atrodys daug lengviau.

Kaip maitintis, kad pilvas būtų plokščias, o talijos nepuoštų gelbėjimosi ratas? (10)

Dailaus pilvuko, kuris atrodytų toks pat lygus, kaip kad gulime ant nugaros, tikiu, norėtų visos moterys.

Nauja avalynė - naujos nuospaudos: būdai išvengti kančių (9)

Kai kurie kiekvieną sezoną avalynę pakeičia be didesnių problemų, bet dažniausiai nauja, dar nepranešiota avalynė kelia gausybę rūpesčių.

Produktai, kurių nepatartina vartoti tuščiu skrandžiu (16)

Ar esate pastebėjusios, kad ryte, atsikėlusios ir sukrimtusios obuolį ar kelias vynuogių uogas, paskui prastai jaučiatės, jums raižo pilvą ir netgi susuka vidurius?

Natūralūs ir greiti būdai įveikti peršalimą (1)

Kai pavasario orai tokie permainingi, tampa vis lengviau peršalti. Nors sinoptikai pranašauja šiltą vasarą, ji kol kas atrodo kaip tolimas miražas.

Veido odos priežiūra: ko jokiu būdu negalima daryti (4)

Visos mes ne šventosios ir retkarčiais padarome veido priežiūros klaidų. Jei taip nutinka kartais, neverta nerimauti – jei vieną naktį prieš miegą pamirši nusivalyti makiažą, ko gero oda nuo to nesunyks.

Nenorite, kad svečiai užmigtų prie pietų stalo? Šių produktų privalote atsisakyti (6)

Visi esame patyrę tą jausmą, kai po sočių pietų norime kristi į lovą ir miegoti. Šventiniu laikotarpiu, prisiragavę įvairių patiekalų, taip pat dažnai pajuntame mieguistumą. Ką daryti?

Kaip nepasiduoti depresijai, jeigu dažnai jaučiate nerimą ir liūdesį (29)

Jei pastebėjote, kad jūsų gyvenime ėmė vyrauti neigiamos emocijos, ko gero atėjo laikas peržvelgti savo mąstymo modelius ir juos keisti.

8 svarbūs signalai jūsų sveikatai, kuriuos siunčia pakitusi odos būklė (2)

Oda - didžiausias mūsų kūno organas, tad jeigu kažkas viduje vyksta ne taip, didelė tikimybė, jog oda praneš.

10 natūralių būdų kovoti su pūslelinę (ledukai, degtinė, paracetamolio tebletės ir kt.) (13)

„Ir vėl vėjas nubučiavo" - taip sakoma, kai ir vėl užklumpa nemalonioji lūpų pūslelinė.