Kad darbe netektų rausti iš gėdos

Turite kolegę, kuri pusvalandį telefonu draugei pasakoja savo ginekologinės ligos istoriją? Derėtų jai priminti, kas yra tarnybinis etiketas.
Kalbėdamos telefonu, jauskite saiką.
Kalbėdamos telefonu, jauskite saiką.
© Shutterstock nuotr.

Ir aš kartą gavau pylos nuo savo Švitrigailos, kai į darbą atsinešiau Padlą. Jai buvo padaryta operacija, gailiai kniaukė, tai pasidėjau krepšį su padaru po stalu. Šefas baisiai įsiuto – iš kur aš galėjau žinoti, kad jis alergiškas katėms?

Noriu tikėti, kad darbas – kaip seksas, kad gali būti patenkintos abi pusės – ir darbuotojas, ir darbdavys. Žinoma, Rimas Kurtinaitis taip atsiliepė apie krepšinį – kad šis žaidimas nėra seksas ir abi komandos patenkintos nebus. Bet kodėl neįmanoma jausti pasitenkinimo ne tik darbu, bet ir darbe, aplinkoje?

Atrodytų, kad tarnybinis etiketas yra savaime suprantamas dalykas. Darbe jo laikytis turi kiekvienas. Pagrindinių elgesio taisyklių nežinojimas gali sumenkinti net ir išsilavinusio, gerbiamo darbuotojo autoritetą. Kai visi kolektyvo nariai laikosi tarnybinio etiketo normų, dirbama sėkmingiau ir kokybiškiau. Svarbiausia - geranoriškas požiūris ir dėmesys vienas kitam.

Tvarkinga išvaizda

Tarnybinis etiketas yra nerašytas elgesio taisyklių rinkinys, leidžiantis nepakliūti į nepatogią situaciją, sukurti teisingus tarpusavio santykius su kolegomis. Šių taisyklių laikymasis reikalauja susitelkimo ir asmeninės disciplinos. O pradėti, žinoma, reikia nuo savo išvaizdos.

Darbo vietoje nepriimtini netvarkingi drabužiai, nudrengti, suplyšę džinsai, nutįsę megztiniai, nevalyva išvaizda. Neverta rengtis ir per daug ryškiai, stengtis išsiskirti ir atrodyti labai madingai, seksualiai. Nepatartina apsikarstyti papuošalais, per ryškiai dažytis. Tokia išvaizda biure yra nepriimtina ir gali sukelti tik kolegų nepasitenkinimą. Biuro stilius – tai griežtumas ir susilaikymas, švara ir tvarkingumas. Nederėtų aptarinėti kolegų išvaizdos. Teisingiau būtų trūkumus subtiliai pasakyti jam pačiam.

Telefonas – ne sekso linijai

Etiketo derėtų laikytis nuo pat atėjimo į darbą – nuo pasisveikinimo. Pirmas turėtų pasisveikinti tas, kuris įeina į patalpą. Ir visiškai nebūtina paspausti rankos. Neverta to daryti, jei biure yra daug žmonių. Dar viena nerašyta tarnybinio etiketo taisyklė – neaptarinėkite ilgai telefonu savo asmeninių reikalų ir problemų. Tokie pokalbiai atitraukia visus darbuotojus nuo darbo, gali tapti paskalų priežastimi, be to, tarnybinio telefono gali kam nors ir prireikti. Jei kuris nors kolega dažnai taip kalbasi, tokiam elgesiui reikia švelniai užkirsti kelią. Geriausia susitarti kolektyve, kad tokie pokalbiai draudžiami.

Kiaules palikite už durų

Tarnybinis etiketas numato taktiško kolegų bendravimo formą. Čia neturėtų būti nei nepagarbos, nei familiarumo. Netgi kai reikia pasakyti pastabą, nepritarimą ar kritiką, tai darykite labai taktiškai. Pastabos turėtų būti sąžiningos ir iš esmės, kad kolegai būtų aišku, kodėl jis neteisus ir kaip turėtų tai ištaisyti. Kritika turi būti objektyvi ir geranoriška. Žmogų kritikuodami, jokiu būdu jo nežeminkite. Draudžiamas grubumas, sarkazmas, įžeidžiantys apibūdinimai. Visa tai skirta ne tik kolegoms, bet ir vadovams. Išauklėtas žmogus niekada nepabrėš savo privalumų, žemindamas kitus. Reikia mokėti džiaugtis savo kolegų pasiekimais, nors daugeliui tai sunkiai sekasi.

Tarnybinis etiketas darbuotojus įpareigoja mandagiai elgtis, palaikyti kolegas, jiems padėti ir sąžiningai atlikti savo pareigas. Šis elgesys yra abipusis – galioja tiek vadovams, tiek pavaldiniams. Taigi nederėtų vėluoti į susirinkimus, perleisti dalį savo darbų kolegoms, pamiršti duotus pažadus. Tarnybinio etiketo taisyklės yra elementarios ir paprastos. Jos visiems žinomos. Jų laikymasis lemia gerus tarpusavio santykius kolektyve ir asmeninę sėkmę.

Naujienų prenumerata
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Sveikos

Tyrimas: pilno grūdo produktai mažina širdies ir kraujagyslių ligų riziką

Šiuolaikinis gyvenimo tempas ir nesubalansuota mityba veda prie dažnėjančių širdies ir kraujagyslių ligų. Naujausi tyrimai atskleidė, kad šių ligų gali padėti išvengti pilno grūdo produktais praturtinta mityba.

Ką daryti, kad prakaitavimas nevirstų košmaru? (2)

Artėjant gražiausioms metų šventėms visus nejučia įtraukia prieššventinio pasiruošimo bumas ir nesibaigianti vakarėlių virtinė. Vieniems tai sukelia džiaugsmingą šurmulį, kitiems – nerimą, kad vakarėlio metu aplinkiniai pastebės kruopščiai slepiamą bėdą – gausų prakaitavimą, kuris žliaugia veidu ar kaupiasi pažastyse net neužsiimant aktyvia fizine veikla. Tad ko imtis, kad šventinis vakarėlis nevirstų košmaru?

Štai jums įrodymai, kodėl nereikia paisyti svarstyklių skaičių! FOTO (8)

Ne paslaptis, kad riebalai sveria mažiau už raumenis, todėl, pavyzdžiui, 65 kilogramus sveriančios sportiško sudėjimo moters kūnas atrodys visai kitaip, nei treniruočių neragavusios.

Šeši neįprasti svogūnų lukštų panaudojimo būdai (6)

Mažai kam žinoma, kad naudingi sveikatai ne tik svogūnai, bet ir jų lukštai, kurių sudėtyje yra ypatingojo antioksidanto – kvarcetino, pasižyminčio priešalerginiu poveikiu.

Kodėl man bet kokios kalbos apie raukšles atrodo juokingos (4)

Metams bėgant tampu vis vertingesnė, kaip geras vynas. Taip, aš senstu, bet mėgaujuosi šiuo procesu. Pirmąją gyvenimo dalį tavo veidas – tai, kokia gimei, antrąją – tai, ko esi verta.

Pavojinga bakterija, kuri gali sukelti šimtą negalavimų (2)

Helicobacter pylori yra infekciją organizme sukelianti bakterija, ypatingai greitai pasklindanti organizme, ypač jei nusilpusi žmogaus imuninė sistema.

Receptas, pasiskolintas iš Biblijos, išgydo nuo visų ligų? (4)

Paviešintas neva nuo visų ligų gydantis kelių tūkstančių metų senumo receptas kelia aistras. Vienoje Graikijos laidoje prieš keletą metų nuskambėjęs stebuklingo gėrimo receptas sukėlė didžiulį ažiotažą.

Alergija maistui – kartais pakanka tik bučinio

Šiandien apie alergijas kalbame dažnai – anksčiau ne taip dažnai pasitaikantis reiškinys jau tapo kasdienybe. Apie alergijas imame galvoti dažniau – parduotuvėse renkamės ne tik tai, ką mėgstame, bet tai, ką galime vartoti.

Prostatos vėžys – liga, bauginanti vyrus: mitai ir realybė (1)

Kiekviena rimtesnė liga yra apipinta mitų ir baimių. Prostatos vėžys – ne išimtis. Lietuvoje nuo prostatos vėžio kasmet miršta 500-600 vyrų. Skaičiai yra dideli, liga – dažna, todėl kiekvienas yra girdėjęs arba net dalijęsis įvairiais mitais apie prostatos vėžio profilaktiką, tai, kas sukelia šią ligą, kiek skausminga diagnostika ir kokie veiksmingiausi gydymo būdai.

KTU mokslininkas: česnakas nestiprina imuniteto

Atvėsę orai ir vis labiau persekiojančios peršalimo ligos daugelį verčia griebtis vaistų. Kauno technologijos universiteto (KTU) profesorius Petras Rimantas Venskutonis siūlo nepamiršti ir liaudies medicinos, o būtent gerosiomis savybėmis pagarsėjusio česnako.

Alergija nekviestiems namų svečiams – dulkių erkutėms: kaip su ja gyventi?

Namuose kiekvienas norime jaustis saugiai ir jaukiai. Deja, dažno laiką namie apkartina alergijos, kurių nepavyksta išvengti ir savoje aplinkoje. Tyrimai atskleidžia, kad alergija namų dulkių erkėms yra pati dažniausia kvėpavimo takų alergija Europoje. Vis dėlto sprendimų, kurie net ir alergiškiems žmonėms pagerina buvimo namuose kokybę, tikrai yra.

Jaunos moters istorija: tikrinausi dėl krūties vėžio pati, o susirgo mama

Spalį, kovos su krūties vėžiu mėnesį, apie šios ligos prevencijos svarbą bendram pokalbiui pakvietė Nacionalinė krūties ligų asociacija, Nacionalinio vėžio instituto medikai ir jauna moteris, kurios šeimoje krūties vėžys pasiglemžė vieną brangiausių žmonių – mamą.

4 geriausi būdai išvengti blogo burnos kvapo (1)

Žinote kas labiausiai gadina pasimatymą? Blogas burnos kvapas. Mėginant sužavėti kitoje stalo pusėje sėdinčią savo simpatiją, mažiausiai ko reikia, tai iš burnos sklindančio nosį laužiančio aromato. Blogiausia yra tai, kad daugelis žmonių net nesuvokia savo problemos.

10 maisto produktų, kuriuos be reikalo laikėme sveikuoliškais (1)

Spalio 16-ąją minima Pasaulinė maisto diena. Šią dieną siekiama informuoti visuomenę apie susidariusią paradoksinę situaciją pasaulyje, kai išsivysčiusios valstybės kovoja su maisto pertekliumi, o trečiosiose šalyse vyrauja badas.

Ar tikrai pavojinga vartoti šaldytus produktus? (2)

Parduotuvių lentynose matome platų šaldytų produktų asortimentą: greta uogų, daržovių galite rasti pusgaminius, kuriuos tereikia tik atšildyti ir iškepti ar išvirti.