budizmas

23 straipsnių

Budizmas – pasaulinė religija, atsiradusi šiaurės Indijoje I tūkstantmečio pr. m. e. viduryje, vėliau išplitusi Pietryčių bei Centrinėje Azijoje ir Tolimuosiuose Rytuose. Budizmo pradininku laikomas Sidharta Gautama (apie 560–480 m. pr. m. e.), gavęs Budos (Buddha sanskrito kalba reiškia „atbudęs, praregėjęs, nušvitęs“) vardą.

Karolis Kasperas

Budizmas – tai religija, kurią vidutiniškai išpažįsta vienas iš dešimties pasaulio gyventojų. Princo Sidhartha Gautama, dar žinomo kaip Buda, gimtadienis yra ta didžioji šventė, kuomet viso pasaulio budistai renkasi paminėti savo tikėjimo ir dvasinio lyderio sukakties. Tokia procesija vyko ir 1963 m...

REUTERS

Virš Amarbajasgalanto vienuolyno Mongolijos lankose kyla saulė. Iki artimiausio kelio – 35 kilometrai. Brėkšta rytas. Iš lovų šoka du vienuolyno naujokai. Jų diena prasideda nuo religinių tekstų skaitymų.

Samurajus ir budizmo žinovas Miyamoto Musashi šias taisykles parašė visai prieš pat savo mirtį – likus 21 dienai iki gyvenimo pabaigos. Jis moko priimti gyvenimą tokį, koks jis yra, ir nesijaudinti dėl to, ko negalite pakeisti. Svarbiausia – taikiai gyventi su savimi.

Mes, krikščionys, daug žinome apie Jėzaus Kristaus gyvenimą ir mokymą, tačiau pasaulyje dar iki jo gyveno nemažai didelių pranašų, kurie padėjo pagrindus svarbiausioms ir populiariausioms pasaulio religijoms. Vienas iš jų – Sidharta Gautama, vėliau tapęs Buda ir pradėjęs budizmo filosofijos mokymą.

Vieną dieną jūs netikėtai suvokiate, kad visą savo gyvenimą plaukiate pasroviui: jums pavyksta sudurti galą su galu, pavyksta neblogai atrodyti iš šalies. Bet širdies gilumoje periodiškai iškyla gili neviltis, kai aštriai jaučiate tuštumą širdyje.

Almantas Samalavičius

Laose, kaip ir kitose budizmo šalyse, sakraliniai pastatai dažniausiai iškildavo ten, kur anksčiau žmonės garbino vietos dvasias. Dauguma Luang Prabango šventyklų supo valdovų rūmus, o jų statybą dotavo tiek monarchai, tiek iškilesni, labiau pasiturintys asmenys.