aA
Anglų kalbos mokytoja ekspertė Edita Liutkevičienė jau 25 metus dalinasi savo žiniomis su moksleiviais. Garliavos Juozo Lukšos gimnazijoje dirbanti moteris teigia, kad būti mokytoju šiais laikais – tikras iššūkis, nes dažnai atsiranda „visažinių“, norinčių pamokyti mokytojus, kaip jiems reikia dirbti, bei norinčių sumenkinti juos dėl amžiaus. Kalbiname ją apie tai, ką iš tiesų reiškia būti mokytoju.
Mokytoja Edita

– Ką reiškia būti mokytoju Lietuvoje – kaip atrodo jūsų darbo diena?

– Būti mokytoja norėjau jau nuo mokyklos suolo. Įkvėpė klasės auklėtoja – jauna, graži, įdomi. Tik tada man atrodė, jog būti mokytoja bus labai lengva. Dabar mano darbas – tai kas dieną būti scenoje. Esu stebima mokinių, jų tėvų bei kolegų.

Nuo 8 val. ryto iki 15 val. 30 min. – įtempta darbo diena be pietų pertraukos. Grįžus – mokinių rašto darbai laukia, vakare – pasirengimas kitos dienos pamokoms. Gera, kad vaikai jau užaugę, bet anksčiau... Laiminga, kad vyras nedirba švietimo sistemoje. Daugiau nesiplėsiu šia tema.

– Esate sakiusi, kad ne tik jūs mokote vaikus, bet ir vaikai moko jus. Ko iš jų išmokote iki šiol?

– Mokiniai, kaip ir mūsų asmeniniai vaikai, moko mus kantrybės. Darbo pradžioje jos turėjau mažiau. Dabar kantrybė – kasdienė palydovė. Mokau anglų kalbos. Šiuolaikiniai mokiniai ir mane pamoko naujų žodžių ar išsireiškimų iš tos sferos, kuri tik jiems įdomi, o aš nesidomiu arba laiko tam trūksta. Aš gi visko žinot negaliu.

Mokytojas – vedlys, kuris džiaugsis išmokęs mokytis, rasti, ką reikia ir nurodęs kur. Mokiniai „moko“ išlikti jaunatviška. Su jaunimu visada jautiesi jaunas, modernus, šiuolaikiškas.

– Kokias įvardintumėte didžiausias problemas, su kuriomis susiduria šiuolaikiniai mokytojai?

– Būti mokytoju šiais laikais – iššūkis. Problemos ateina iš visuomenės. Mus moko dirbti ir kontroliuoja visi, kas netingi: auditoriai, inspektoriai, vedėjai, mamytės ir tėveliai... Visi žino, kaip mokyti ir išmokyti, tik kodėl tų „mokytojų“ nematome ugdymo įstaigose, norinčių ir gebančių dirbti?

Labai mokytojų motyvaciją gerai dirbti žlugdo žiniasklaidos bei valdžios institucijų formuojamas diskriminuojantis dėl amžiaus ir lyties mokytojo portretas. Jei tu moteris ir link 50-čio, tai užleisk vietą tiems, kurių nėra. Žiniasklaidoj deklaruojamos finansinės būklės pagerėjimo mokytojams neliesiu, nes tai tik burbulas.

Anglų kalbos mokytoja ekspertė Edita Liutkevičienė
Anglų kalbos mokytoja ekspertė Edita Liutkevičienė
© Asmeninio albumo nuotr.

– Ką jums reiškia mokytojo profesijos prestižas? Kada galėsime drąsiai sakyti, kad ši profesija – prestižinė?

– Mokytojo profesija yra, buvo ir bus prestižinė, nes mokytojas ugdo jaunąją kartą, kurią visuomenės nariai – tėveliai – jiems patiki. Jei visuomenei atrodo, kad profesija nėra prestižinė ar trūksta to prestižo, tada tegu moko vaikus kiti, kas turi prestižą.

Nereikia net klausimo tokio kelti. Nėra čia ką pridurti. Svarbiausia dirbti atsakingai, sąžiningai, mylėti jaunimą, suprasti jį, įsiklausyti, dirbti „su ugnele“.

– Kodėl nusprendėte dalyvauti projekte „Mokytojai Lietuvai“ – kuo jis jums aktualus?

– Projekte dalyvauju todėl, nes aš mėgstu visur dalyvauti, jausti pulsą, sužinot naujų dalykų, po to jais dalintis. Suomija – šalis, kur švietimo lygis aukštas, mokytojai gerbiami, klausimas apie jų prestižą nekeliamas. Daug girdėta, skaityta. Nusprendžiau savo akimis pamatyti, įvertinti, išmokti ko nors naujo ir kolegas supažindinti.

– Ar dirbant mokytoju lieka laisvalaikio? Ką mėgstate veikti laisvu metu?

– Mokytoju būti reiškia neturėti laisvo laiko, nebent savaitgaliais, jeigu į kelionę su mokiniais neišvykai. Labai mėgstu su draugais keliauti ir pažinti svetimus kraštus. Daug kur buvau, dar daugiau dar nemačiau. Upės ir baidarės taip pat atpalaiduoja. Kalnai – tai, ką turiu kartą metuose pamatyti ir pajausti. Patinka ir gera knyga vakare, tegu tik keletas puslapių dėl nuovargio.

– Kokią matote ateities mokyklą ir kokią save joje norite matyti?

Ateities mokykla – mokykla, kurioje mokiniai laikysis susitarimų, mokysis, išmoks, gerbs save ir vyresnius. Mokykla, kurioje aš dar galėsiu dirbti ir skleisti gerąją patirtį. Mokykla, kurioje žmogiško bendravimo neužgoš kontrolė ir nepasitikėjimas.

Visos šalies pedagogai kviečiami registruotis projekte „Mokytojai Lietuvai“, kurio metu atsivers galimybė nemokamai semtis patirties geriausiose Suomijos mokyklose. Tai – puiki proga atrasti naujus, kokybiškus ir patrauklius mokymo metodus, nes Suomijos švietimo sistema yra vertinama kaip viena geriausių pasaulyje. Įgytą patirtį bus galima parsivežti į Lietuvą ir pasidalinti ja su kolegomis ir mokiniais.

Registruotis galima čia.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Europos žaizda, kurioje šlovinamas komunizmas: viskas atrodo taip, kaip pas mus buvo „prie ruso“ (49)

Pirmojoje pasakojimo dalyje rašiau apie Moldovos teritorijoje esančią Padniestrę – regioną,...

Gyvai / DELFI TV Gyvai: Vėlyvis, Dragūnas ir Andriulis apie tai, ar menas privalo provokuoti?

Pirmadienį 17 val. DELFI TV Gyvai konferencijoje - diskusija apie tai, ar menas privalo provokuoti,...

Mokykloms ruošiamas pavyzdinis valgiaraštis: meniu buvo kuriamas ligoniams, dabar adaptuojamas vaikams (165)

Pirmadienio popietę Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga ir Švietimo ir mokslo ministrė...

Bandymas sudrausminti vaikus baigėsi policijos komisariate: užteko praeivio skambučio (948)

Kaunietės pasivaikščiojimas gamtoje su dviem mažamečiais vaikais baigėsi policijoje. Kaip sako...

Vairuotojai kasdien važiuoja „per raudoną“, bet policija nurodė, kad kalti – ne tik jie (14)

Gana dažnai remontuojamuose kelio ruožuose eismo tvarką nurodo įrengti laikini šviesoforai,...

„Putino virėjui“ pažėrė sunkių kaltinimų – įtaria prisidėjus prie žmogžudystės ir virtinės užpuolimų prie žurnalisto namų – laidotuvių vainikas ir nukirsta avino galva (16)

Rusijos verslininko Jevgenijaus Prigožino , kurį JAV tyrėjai kaltina bandymu kištis į 2016...

Retą ligą įveikusios mergaitės mama: tėvai gali labai daug, reikia tik nepasiduoti (1)

Dar viena jautri istorija iš saulėtosios Turkijos. Vaikų paramos fondo „Mamų unija“ vadovė...

Antradienį šaukiamas neeilinis Seimo posėdis: dėmesio centre Skvernelis ir Širinskienė (106)

Tai jau yra oficialu – antradienį rengiamas nenumatytas Seimo posėdis, kuriame bus svarstomos...

Lietuvoje fiksuojama rekordinė ekonomikos augimo trukmė – pastarąjį kartą taip buvo prieš krizę (192)

Bendrasis vidaus produktas Lietuvoje auga 9 metus iš eilės, vartotojų pasitikėjimo indeksas –...

„CityBee“ keičia kainas ir taisykles: už 0,1 promilės – 2000 eurų bauda (139)

Automobilių dalijimosi platforma „CityBee“ nuo spalio 29 d. keičia kainodarą ir taisykles.