Ventės rago ornitologinės stoties viršininkui Vytautui Jusiui žiema puiki proga pailsėti. Bet net ir beveik visiems paukščiams baigus migraciją, darbas Ventėje nenutrūksta ir kai kurių paukščių sužieduojama daugiau nei kada nors anksčiau istorijoje. Vis dėlto, džiaugtis gal ir nereiktų, nes kai kurie rodikliai kelia daug klausimų.
Svirbeliai
© Boriso Belchevo nuotr.

V. Jusys yra antras žmogus pasaulyje pagal sužieduotų paukščių skaičių. Rasti jį neužimtą būna labai sunku. Paprastai jis telefonu atsiliepia tik iš kelinto karto ir dažniausiai pažada paskambinti baigęs darbus šalia tinklų. Šį kartą į skambutį jis atsakė iš pirmo karto.

„Dabar kaip žiemos miegu miegame, bet mes rudenį kiek atidirbome“, – juokėsi V. Jusys.

Nors gyvenimas Kuršių marių pašonėje sulėtėjęs, bet veiklos ornitologas turi per akis. Stotyje įrengti papildomi tinklai, kuriuos ornitologas mielai vadina voratinkliais ir į juos papuola žiemojantys ar vėliau migruoti sugalvoję paukščiai.

„Per sausį sužiedavom beveik 500 paukščių. Tokio skaičiaus nebuvo nuo 1929 metų sausio mėnesio. Aišku, paukščius gaudome vėliau, o ir „voratinkliai“ pastatyti nauji. Žieduojame žaliukes, alksniukes, sniegenas, strazdus“, – vardino ornitologas.

Į tinklus pakliūva ne tik Lietuvoje visais metų laikais sutinkami paukščiai. Nors mums čia ir atrodo šalta, bet žiemą Lietuvoje prieglobstį randa iš užpoliarės atklystantys sparnuočiai. Kai vienų rūšių pasitaiko nemažai, bet bendra situacija kelia mažų mažiausiai susirūpinimą.

„Ypatingai mažai šiemet šiaurės paukščių. Pavienių vienas kitas tik, o tie paukščiai, kurie skraidydavo būriais – svirbeliai, tik šiomis dienomis pasirodė. Ir taip keli būreliai po keliolika paukščių. Jų gal 20-30 pagavom. Paskutinę čimčiaką mačiau tik pernai, buvo balandžio mėnuo. O šiemet jų ne tik kad nepagavome, bet nemačiau nė vieno. Viena kita matosi sniegstartė atskridusi iš už poliarinio rato. Lapkričio ir gruodžio mėnesiais jų pagavom 27 – tiek per visą istoriją niekada nebuvo sužieduota. Skaičius, kad ir nedidelis, bet jų labai retai pagaunama“, – kalbėjo ornitologas.

Viena iš versijų, kodėl susiklostė tokia situacija yra ta, kad Šiaurė šiemet nėra labai atšiauri. Bent jau Lietuvoje klimatas žiemoti paukščiams yra labai geras.

„Šiaip žiema šiemet nėra sunki. Pamaryje sniegu padengta gal tik 20 procentų paviršiaus ploto, sniego gal tik 5 cm storumas. Ir marios tik pusiau padengtos ledu – tūkstančiai ančių, klykuolės, kuoduotosios antys, didieji dančiasnapiai. Jiems dabar lengviau susirasti maisto“, – sakė ornitologas.

Nors už lango speigas tvorų nepoškina, o vėjas neūžia, bet nereiktų pamiršti lesyklėlių. O ypač rytų Lietuvos gyventojams. Ornitologas dar kartą pažymėjo, kad paukščiai labai lengvai prisiriša prie vietų, kuriose kažkada buvo maitinami ir maisto kitur nebeieško.

„Nors pas mus sniego nėra, bet kitoje Lietuvos pusėje tikra žiema. Gal tik Varėnos pusėje sniego mažiau, bet paukščius reikia lesinti. Ypač jei jau pradėjote tą daryti. Mes patys turime lesyklėlių. Nors paukščių nedaug, bet mes maitiname juos“, – pasakojo ornitologas.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Odontologės papasakojo, pagal kokį pagrindinį kriterijų iš tikrųjų reikia rinktis dantų šepetėlį būtina viena papildoma priemonė (31)

Prekybos vietose siūlomi įvairių tipų dantų šepetėliai . Skiriasi jų galvutės dydis,...

Nuomos aferoms pabaigos nematyti: agentūrai sumokėjo, bet buto negavo (45)

Nors apie Klaipėdoje veikiančią agentūrą „Butų nuoma“ blogi atsiliepimai sklando apie...

Transliuotos išgertuvės Kybartuose atskleidė baisią situaciją: neskubėkime teisti kalinių (187)

Savaitgalį iš Kybartų pataisos namų išgertuves gyvai transliavę vyrai toliau kursto aistras....

Po pertraukos įvarčiais prapliupusi Rusijos rinktinė – praktiškai aštuntfinalyje (403)

Pasaulio futbolo čempionate antradienį prasidėjo antrojo turo rungtynės. Skambią pergalę prieš...

Kurtinaitį užjautęs Jovaiša davė skausmingą patarimą „Žalgiriui“ (67)

Kauno „Žalgiris“ užbaigė, kaip sako pats Šarūnas Jasikevičius , istorinį sezoną....

Nuo šiol pramogauti keliaus tik čia: merginos ir pigios pramogos papirko lietuvio širdį (18)

Dvi savaitgalio dienos Berlyne yra tai, ką šią vasarą privalo išbandyti kiekvienas lietuvis....

Tik vyrams: kaip pastatyti moterį „į vietą"? (54)

Dėmesio! Šis straipsnis griežtai skirtas tik vyrams! Moterims parašiau kitą. Prieš septynerius...

Išgertuvės Šventojoje siutino: ne visi taip supranta atostogas (19)

Kurortas - kai kuriems žmonėms jis asocijuojasi su poilsiu ar vakarėliais. Susirenka daugybė...

VU rektorius: docento darbo užmokestis jau prilygsta vairuotojo algai (135)

Tyrėjai moksliniams tyrimams gali skirti vos pusę savo darbo laiko. Kita 40-50 proc. laiko dalis...

Karštis ir sportas: kaip susidraugauti su plieskiančia saule ir nepritrūkti motyvacijos (3)

Atėjus vasarai, ir dar tokiai šiltai, sunku nesidžiaugti oru. Kiek daug laisvalaikio galimybių ir...