Lietuvoje vis daugėja ožkų ūkių. Jie siūlo žmogaus organizmui naudingos produkcijos. Tik yra viena bėda – trūksta norinčių dirbti tokiuose ūkiuose. Todėl ožkų augintojai viltis deda į pabėgėlius.
Pienas
© Shutterstock nuotr.

Dalį produkcijos išveža į užsienį

Didelį čekų baltųjų ožkų ūkį turinti Dalia Ėmužytė sako supratusi, kad šiuos gyvūnus auginti apsimoka labiausiai.

„Išsiaiškinau, kokio derlingumo yra mano žemė ir nustačiau, kad karvėms ji nelabai tinkama. Teko rinktis tarp avių ir ožkų. Be to, karvė duoda tik pieną, o iš ožkos galima gauti labai įvairių produktų – kailių, pieno, mėsos. Nei ankstesniais laikais, nei dabar avių vilna neturi didelės paklausos. Dėl to džiaugiuosi pasirinkusi ožkų verslą”, – sakė ūkininkė

D. Ėmužytė norėtų produkciją vežti į užsienį, tačiau, anot jos, tam trukdo susiskaldymas tarp ožkų augintojų.

„Tarp ožkininkų nėra supratimo, kad reiktų veikti išvien. Kol kas yra nedidelė kova tarp ožkas auginančių ūkininkų. Šiuo metu dar nepasiekėme tokio lygio, kad galėtume kooperuotis. Užsienio šalys prašo labai daug produkcijos ir siūlo aukštas kainas, bet pavieniai ūkininkai turintys 100 – 200 avių kitoms valstybėms yra per maža žuvis”, – teigė ožkas auginanti moteris

Nepaisant to, moteris nemažai produkcijos kasmet parduoda į užsienį: „Jeigu nuspręsčiau rimtai užsiimti eksportu,man reiktų visą savo produkciją vežti kitoms šalims. Bet tada Lietuvos rinkai nieko neliktų. Pasirinkau tokį variantą – dalį produkcijos parduodu užsieniui, bet didžiausią kiekį siunčiu į mūsų valstybės prekybos tinklus.”

D. Ėmužytė teigia, kad produkcijos laikymo reikalavimai pernelyg aukšti: „Kuomet sužinojau, kokio dydžio turi būti produkcijos laikymo patalpos, supratau, kad sūris turi būti pagaminamas ir tuoj pat parduodamas. Apie sandėliavimą net negali būti kalbos. Dėl to viskas vyksta pagal užsakymus – pirmą dieną pagaminame, o kitą dieną jau parduodame.”

Ūkininkės teigimu, be Europos Sąjungos paramos stambiai ūkininkauti praktiškai neįmanoma.

„Sąnaudos yra didelės. Mano ūkis yra ekologinis, dėl to sąnaudos dar didėja. Sūrio brandinimas ir išlaikymas reikalauja nemažai išlaidų, dėl to jo kaina ant prekystalio brangesnė nei įprastai. Nusipirkau įrangą, kuri iš karto melžia 12 ožkų. Daug auginant rankomis visų tikrai nepamelši. Reikalinga ir produkcijos perdirbimo įranga. Neapsieinama ir be automobilio su šaldymo kamera. Daug kartų esu pasinaudojusi ES paramomis ir visiems ūkininkams siūlau kreiptis, nes tai tikrai palengvina ūkininkavimą. Be abejo, paėmęs pinigus gauni įsipareigojimus, kuriuos reikia nuosekliai vykdyti, tačiau kitaip vargu ar ką nors pasieksi“, – sakė D. Ėmužytė.

Pasak ūkininkės, įkūrus tokį verslą nereiktų tikėtis, kad bus lengvai atrandami darbuotojai.

„Šiame darbe neturi nei laisvadienių, nei atostogų. Sukūrus tokį verslą reikia žinoti, kad tikriausiai reiks visą atsakomybę nešti ant savo pečių. Visi samdomi darbuotojai iš Lietuvos išsilakstė. Bet gal kokie sirai ar ukrainiečiai atvyks ir papildys darbo vietas”, - pasakojo ūkininkė.

Anot jos, labai tiksliai reikia pasiskaičiuoti plotus, kur ganosi ožkos: „Kai pradėjau verslą, nieko neskaičiavau. Tiesiog turėjau labai didelį norą auginti šiuos gyvūnus. Bet tikrai nesiūlau niekam eiti mano keliu. Nesinaudojant Europos Sąjungos parama, nesuprantant, kokios yra šių gyvūnų laikymo sąlygos, bus daug sunkumų ūkininkaujant.”

Moteris sako, kad šie gyvūnai dažnai tarpusavyje susipyksta, kad taip nenutiktų, anot D. Ėmužytės jiems reikia skirti daugiau erdvės.

„Ožkos tarpusavyje labai mėgsta badytis. Dažniausiai taip nutinka dėl teritorijos trūkumo. Šie gyvūnai turi labai aiškią hierarchiją. Dažniausiai ožkos, turinčios ragus, bado tas, kurios ragų neturi. Jų charakterių savybės labai skiriasi, dauguma yra labai užsispyrusios ir mėgsta peštis. Jos trokšta laivės, ožkų negalima visą laiką laikyti pririšus arba izoliuoti nuo kitų gyvūnų. Būtinai reikia šiltų tvartų, kur jos žiemą galėtų atsivesti palikuonių. Pradedančiajam yra labai daug dalykų, kuriuos reikia žinoti. Pasižaidimui galima turėti 2 – 5 ožkas, bet norint turėti stambesnį ūkį, visų pirma reikia labai gerai pamąstyti“, – komentavo D. Ėmužytė

Verslininkė pamini, kad tik neseniai žmonės pradėjo suprasti ožkos produktų teikiamą naudą.

„Ožkų verslas pelningas tik dabar. Buvo daug metų dirbama, kad ožkų produkciją pradėtų pirkti. Anksčiau tokia veikla praktiškai jokio pelno nenešė. Dabar ūkininkai ateina jau į paruoštą dirvą, anksčiau niekas nežinojo, ar ta ožkų produkcija sveika, vertinga. Daugelį metų teko dirbti ir įrodinėti, kad ožkų mėsa yra sveika“, – teigė moteris.

Giria ožkų pieną

Anot Lietuvos ožkų augintojų asociacijos vadovės Vytautės Matusevičienės, Lietuvoje ožkų augintojų vis daugėja: „Pavienių ūkių tikrai yra nemažai, kur gyventojai laiko 2 – 3 ožkytes. Daugelis prie tokios veiklos perėjo, nusprendę, kad šie gyvūnai atneš daugiau naudos nei galvijai. Net pervažiavus laukus matosi, kad ožkyčių yra daugiau nei anksčiau.“

Pasak jos, ožkų produkcija yra realizuojama labai įvairiai. Kai kurie ūkininkai veža į turgų, prekybos tinklus, kiti išvežioja po namus.
V. Matusevičienė pradėjo domėtis ožkomis, kuomet susirgo jos senelis. Ožkų pieno vartojimas jam buvo vienintelis gydytojos patarimas: „Tai buvo mamos sumanyta veikla. Iš pradžių ji įsigijo vieną ožką, dėl sergančio mano senelio. Medikė patarė jį girdyti ožkų pienu, vėliau pastatėme ožkai tvartą. Po kiek laiko mama įsigydavo jų vis daugiau ir taip prasidėjo ūkinė veikla. Dabar jau turime apie 200 ožkų. Pirkome iš Latvijos zaneno veislės ožkas. Jos labai produktyvios, stiprios, itin baltymingas jų pienas. “

Pasak V. Matusevičienės, ožkų produktai ne vien gerina savijautą, bet ir stiprina žmogaus organizmą: „Ožkų produktai gydo virškinimo ligas, stiprina imunitetą. Dažnai juos perka žmonės, kurie alergiški karvių pienui. Ožkų pienas, tai - maistas ir vaistas. Ožkų produktų populiarumas ir klientų supratimas apie jas labai išaugo.“

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Šimonytė apsisprendė dėl Prezidento rinkimų – apie abejones kalba būtuoju laiku (50)

Artėjančių prezidento rinkimų lygtyje lieka vis mažiau nežinomųjų. Bet tie nežinomieji yra...

Neįvykus koncertui pasijuto maitinama pažadais: kiek galima laukti savų pinigų? (1)

Į DELFI kreipėsi skaitytoja Kristina, kuri neįvykus koncertui jau daugiau nei mėnesį laukia savo...

Numuštas Rusijos lėktuvas: kas tai per orlaivis ir ką jis veikė šalia Lietuvos (519)

Po to, kai Sirijos priešlėktuvinės pajėgos virš Viduržemio jūros numušė Rusijos lėktuvą...

Kokių paltų galima įsigyti Gariūnų turguje: vilioja įvairove, bet gali tekti pakloti net 400 eurų balsavimas (105)

Paltas – vienas būtiniausių šaltojo sezono atributų, tad jo paieškomis reikėtų pradėti...

Aktualu tūkstančiams: imigrantai iš ES po „Brexit“ gali prarasti visas privilegijas (33)

Jei Didžioji Britanija laisva valia sprendžia migracijos klausimus, ji neturėtų teikti...

Kaip iš lūšnyno legendinis Kauno kvartalas pamažu tampa prestižiniu: anksčiau net elektrą turėti buvo prabanga (8)

Sparčiai nyksta legendinio Žaliakalnio kvartalo, praminto „Brazilka“, autentika. Pirmosios...

Esė „Kaip nužudyti savo vyrą“ autorė įtariama nužudžiusi savo vyrą

Įtempto siužeto romanų autorė Nancy Crampton-Brophy, kai kuriems galbūt pažįstama iš tokių...

Rodo salos kaimynę aplankę lietuviai: neveltui ji tituluojamą kaip vieną gražiausių salų (4)

Viena mažiausių Dodekaneso salyno salų – Symi sala – nuo Rodo salos nutolusi apie 40-45...

Po numušto Rusijos lėktuvo tragedijos – pirmasis JAV atsakas (5)

JAV valstybės sekretorius Mike'as Pompeo antradienį išreiškė apgailestavimą dėl Sirijoje...

Skyrybų įkarštyje naują konfliktą Martinavičiai malšino smurtaudami vienas prieš kitą – abu atsidūrė policijos komisariate (39)

Šiuo metu besiskiriantys Sigitas ir Natalija Martinavičiai išgyvena ne pačius geriausius laikus....