Lietuvoje vis daugėja ožkų ūkių. Jie siūlo žmogaus organizmui naudingos produkcijos. Tik yra viena bėda – trūksta norinčių dirbti tokiuose ūkiuose. Todėl ožkų augintojai viltis deda į pabėgėlius.
Pienas
© Shutterstock nuotr.

Dalį produkcijos išveža į užsienį

Didelį čekų baltųjų ožkų ūkį turinti Dalia Ėmužytė sako supratusi, kad šiuos gyvūnus auginti apsimoka labiausiai.

„Išsiaiškinau, kokio derlingumo yra mano žemė ir nustačiau, kad karvėms ji nelabai tinkama. Teko rinktis tarp avių ir ožkų. Be to, karvė duoda tik pieną, o iš ožkos galima gauti labai įvairių produktų – kailių, pieno, mėsos. Nei ankstesniais laikais, nei dabar avių vilna neturi didelės paklausos. Dėl to džiaugiuosi pasirinkusi ožkų verslą”, – sakė ūkininkė

D. Ėmužytė norėtų produkciją vežti į užsienį, tačiau, anot jos, tam trukdo susiskaldymas tarp ožkų augintojų.

„Tarp ožkininkų nėra supratimo, kad reiktų veikti išvien. Kol kas yra nedidelė kova tarp ožkas auginančių ūkininkų. Šiuo metu dar nepasiekėme tokio lygio, kad galėtume kooperuotis. Užsienio šalys prašo labai daug produkcijos ir siūlo aukštas kainas, bet pavieniai ūkininkai turintys 100 – 200 avių kitoms valstybėms yra per maža žuvis”, – teigė ožkas auginanti moteris

Nepaisant to, moteris nemažai produkcijos kasmet parduoda į užsienį: „Jeigu nuspręsčiau rimtai užsiimti eksportu,man reiktų visą savo produkciją vežti kitoms šalims. Bet tada Lietuvos rinkai nieko neliktų. Pasirinkau tokį variantą – dalį produkcijos parduodu užsieniui, bet didžiausią kiekį siunčiu į mūsų valstybės prekybos tinklus.”

D. Ėmužytė teigia, kad produkcijos laikymo reikalavimai pernelyg aukšti: „Kuomet sužinojau, kokio dydžio turi būti produkcijos laikymo patalpos, supratau, kad sūris turi būti pagaminamas ir tuoj pat parduodamas. Apie sandėliavimą net negali būti kalbos. Dėl to viskas vyksta pagal užsakymus – pirmą dieną pagaminame, o kitą dieną jau parduodame.”

Ūkininkės teigimu, be Europos Sąjungos paramos stambiai ūkininkauti praktiškai neįmanoma.

„Sąnaudos yra didelės. Mano ūkis yra ekologinis, dėl to sąnaudos dar didėja. Sūrio brandinimas ir išlaikymas reikalauja nemažai išlaidų, dėl to jo kaina ant prekystalio brangesnė nei įprastai. Nusipirkau įrangą, kuri iš karto melžia 12 ožkų. Daug auginant rankomis visų tikrai nepamelši. Reikalinga ir produkcijos perdirbimo įranga. Neapsieinama ir be automobilio su šaldymo kamera. Daug kartų esu pasinaudojusi ES paramomis ir visiems ūkininkams siūlau kreiptis, nes tai tikrai palengvina ūkininkavimą. Be abejo, paėmęs pinigus gauni įsipareigojimus, kuriuos reikia nuosekliai vykdyti, tačiau kitaip vargu ar ką nors pasieksi“, – sakė D. Ėmužytė.

Pasak ūkininkės, įkūrus tokį verslą nereiktų tikėtis, kad bus lengvai atrandami darbuotojai.

„Šiame darbe neturi nei laisvadienių, nei atostogų. Sukūrus tokį verslą reikia žinoti, kad tikriausiai reiks visą atsakomybę nešti ant savo pečių. Visi samdomi darbuotojai iš Lietuvos išsilakstė. Bet gal kokie sirai ar ukrainiečiai atvyks ir papildys darbo vietas”, - pasakojo ūkininkė.

Anot jos, labai tiksliai reikia pasiskaičiuoti plotus, kur ganosi ožkos: „Kai pradėjau verslą, nieko neskaičiavau. Tiesiog turėjau labai didelį norą auginti šiuos gyvūnus. Bet tikrai nesiūlau niekam eiti mano keliu. Nesinaudojant Europos Sąjungos parama, nesuprantant, kokios yra šių gyvūnų laikymo sąlygos, bus daug sunkumų ūkininkaujant.”

Moteris sako, kad šie gyvūnai dažnai tarpusavyje susipyksta, kad taip nenutiktų, anot D. Ėmužytės jiems reikia skirti daugiau erdvės.

„Ožkos tarpusavyje labai mėgsta badytis. Dažniausiai taip nutinka dėl teritorijos trūkumo. Šie gyvūnai turi labai aiškią hierarchiją. Dažniausiai ožkos, turinčios ragus, bado tas, kurios ragų neturi. Jų charakterių savybės labai skiriasi, dauguma yra labai užsispyrusios ir mėgsta peštis. Jos trokšta laivės, ožkų negalima visą laiką laikyti pririšus arba izoliuoti nuo kitų gyvūnų. Būtinai reikia šiltų tvartų, kur jos žiemą galėtų atsivesti palikuonių. Pradedančiajam yra labai daug dalykų, kuriuos reikia žinoti. Pasižaidimui galima turėti 2 – 5 ožkas, bet norint turėti stambesnį ūkį, visų pirma reikia labai gerai pamąstyti“, – komentavo D. Ėmužytė

Verslininkė pamini, kad tik neseniai žmonės pradėjo suprasti ožkos produktų teikiamą naudą.

„Ožkų verslas pelningas tik dabar. Buvo daug metų dirbama, kad ožkų produkciją pradėtų pirkti. Anksčiau tokia veikla praktiškai jokio pelno nenešė. Dabar ūkininkai ateina jau į paruoštą dirvą, anksčiau niekas nežinojo, ar ta ožkų produkcija sveika, vertinga. Daugelį metų teko dirbti ir įrodinėti, kad ožkų mėsa yra sveika“, – teigė moteris.

Giria ožkų pieną

Anot Lietuvos ožkų augintojų asociacijos vadovės Vytautės Matusevičienės, Lietuvoje ožkų augintojų vis daugėja: „Pavienių ūkių tikrai yra nemažai, kur gyventojai laiko 2 – 3 ožkytes. Daugelis prie tokios veiklos perėjo, nusprendę, kad šie gyvūnai atneš daugiau naudos nei galvijai. Net pervažiavus laukus matosi, kad ožkyčių yra daugiau nei anksčiau.“

Pasak jos, ožkų produkcija yra realizuojama labai įvairiai. Kai kurie ūkininkai veža į turgų, prekybos tinklus, kiti išvežioja po namus.
V. Matusevičienė pradėjo domėtis ožkomis, kuomet susirgo jos senelis. Ožkų pieno vartojimas jam buvo vienintelis gydytojos patarimas: „Tai buvo mamos sumanyta veikla. Iš pradžių ji įsigijo vieną ožką, dėl sergančio mano senelio. Medikė patarė jį girdyti ožkų pienu, vėliau pastatėme ožkai tvartą. Po kiek laiko mama įsigydavo jų vis daugiau ir taip prasidėjo ūkinė veikla. Dabar jau turime apie 200 ožkų. Pirkome iš Latvijos zaneno veislės ožkas. Jos labai produktyvios, stiprios, itin baltymingas jų pienas. “

Pasak V. Matusevičienės, ožkų produktai ne vien gerina savijautą, bet ir stiprina žmogaus organizmą: „Ožkų produktai gydo virškinimo ligas, stiprina imunitetą. Dažnai juos perka žmonės, kurie alergiški karvių pienui. Ožkų pienas, tai - maistas ir vaistas. Ožkų produktų populiarumas ir klientų supratimas apie jas labai išaugo.“

Užsakymo nr.: PT_69077660

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Smūgius Sirijai atidžiai stebėjo ir Lietuvos kaimynė: Rusijai jau yra ko nerimauti (730)

Daugiau nei 100 sparnuotųjų raketų į objektus Sirijoje praėjusią savaitę paleidusios JAV ,...

Lietuviškų statybų stebuklai: daugiabutis yra, bet nėra (105)

Vilniuje esančiuose Balsiuose, Žalčių g. gyventojai dovanų gavo nemielą kaimynystę – jų...

Perspėja apie nesąžiningus verslininkus: apgaulės sistema veikia nepriekaištingai (51)

Neseniai DELFI portalas rašė apie skaitytojo Edgaro skundą, kuris galimai nukentėjo nuo esą...

Kraujo centro vadovė Bikulčienė nušalinta nuo pareigų (8)

Vilniaus miesto apylinkės teismas patenkino prokuratūros prašymą ir trims mėnesiams nuo...

Į Lietuvą ateina naujas viešbučių ženklas (1)

Lietuvos viešbučių rinką papildys naujas prekės ženklas – „ Clarion “. Tai bus antrasis...

Oksanos Pikul ir Simo Jasaičio konfliktas pakrypo netikėta linkme atnaujinta 9.30 val. (144)

Krepšininko Simo Jasaičio ir jo sutuoktinės Oksanos Pikul-Jasaitienės konfliktas po smurto...

Jelcino nuotykiai Vašingtone: vien su apatiniais išėjo ieškoti picos (405)

Buvusių prezidentų Billo Clintono ir Boriso Jelcino santykiai buvo gana keisti. Buvo laikas, kai...

Skandalas Turkijoje: taurės rungtynės nutrauktos, sirgalių į galvą sužeistas treneris atsidūrė ligoninėje

Turkijos taurės turnyro pusfinalyje tarp „ Fenerbahče “ ir „ Bešiktaš “ netrūko...

Girtas „Ryanair“ lėktuve siautėjęs bei keleivę ir stiuardesę grabinėjęs lietuvis išgirdo nuosprendį (5)

Prieš sėsdamas į lėktuvą skrydžiui iš Rygos į Mančesterį, lietuvis Robertas Bajelis...

Paluckas: emocijų nesuvaldantis Premjeras Skvernelis save įvarė į kampą (44)

Lietuvos socialdemokratų partijos ( LSDP ) pirmininkas Gintautas Paluckas sako, kad emocijų...