aA
Paskutiniu metu itin daug dėmesio socialiniuose tinkluose sulaukė besikuriančios grupės, kurių nariai dalijasi informacija apie įvairių maisto produktų sudėtį ir maisto priedus, siekdami išsiaiškinti, ar juose nėra su vabzdžiais susijusių sudedamųjų dalių. Vienas populiariausių sąrašų, kuriame E raide žymimi maisto priedai suskirstyti pagal jų keliamą pavojų sveikatai, pasirodė esąs jau kelis dešimtmečius Europoje platinama melagystė, kurios autorystė klaidingai priskiriama Villejuif ligoninei Prancūzijoje. Pateikiamame sąraše kodu E330 žymima citrinos rūgštis priskiriama prie kancerogeninių medžiagų.
Klaidinanti žinutė
Klaidinanti žinutė
© Ekrano nuotr.

Teiginiai

Sąrašas, patalpintas socialiniuose tinkluose: kodu E330 žymimas maisto priedas – citrinos rūgštis – yra kancerogeninė medžiaga (ČIA).

Verdiktas

Socialiniuose tinkluose paskleistas sąrašas atitinka jau kelis dešimtmečius platinamos Villejuif skrajutės turinį. Jame citrinos rūgštis, žymima kodu E330, klaidingai priskiriama prie kancerogeninių medžiagų. Villejuif skrajutė įvardijama kaip masinio nunuodijimo gandas, ant kojų sukėlęs visą Europą. Šios skrajutės autorius nėra žinomas, tačiau ji buvo melagingai susieta su žymia Prancūzijoje, Villejuif mieste, įsikūrusia ligonine. Pati ligoninė bet kokias sąsajas su skrajute ne kartą paneigė.

Melo detektoriaus komentaras

Gana išsamus maisto priedų sąrašas socialiniuose tinkluose nuvilnijus nepasitenkinimo bangai dėl neseniai įsigaliojusio Europos Komisijos reglamento, leidžiančio kai kuriuose produktuose naudoti svirplių miltelius, sulaukė itin didelio dėmesio. Juo imta dalintis ir asmeniniuose profiliuose, ir „Facebook“ grupėse, kurių nariai diskutuoja apie maisto produktų sudėtį, ieškodami joje pasislėpusių su vabzdžiais susijusių priedų. Prieš kelis metus tuo pačius sąrašu dalinosi ir kai kurie Lietuvos naujienų portalai, nurodydami, kad šią informaciją pateikė Villejuif ligoninė, įsikūrusi Prancūzijoje.

Iš pirmo žvilgsnio sąrašas nesukelia jokių įtarimų, kol nepradedama gilintis į E raidėmis žymimų maisto priedų kodus. Pavyzdžiui, paprasčiausia citrinos rūgštis, žymima kodu E330, sąraše atsidūrė tarp aukščiausią pavojaus lygį pasiekusių kancerogeninių medžiagų.

Citrinos rūgštis natūraliai aptinkama tiek gamtoje, tiek žmogaus kūne. Žmoguje kasdien susidaro ir metabolizuojama apie 2 kg citrinos rūgšties. Šis fiziologinis procesas yra labai gerai išvystytas ir gali apdoroti labai didelius kiekius citrinos rūgšties kiekį, jei jos koncentracija yra maža. Taip pat tyrimų metu nebuvo nustatyta, kad citrinos rūgštis turėtų kancerogeninį poveikį (ČIA). Apskritai E330 kodu žymima citrinos rūgštis yra vienas nekalčiausių ir saugiausių maisto priedų. Vartojamas saikingais kiekiais šis priedas žmogui yra naudingas.

Tad kaip gi citrinos rūgštis maisto priedų sąraše galėjo atsidurti tarp kancerogeninių medžiagų?

Šio sąrašo ištakos siekia praėjusio amžiaus 8-ą dešimtmetį, kai tarp žmonių pradėjo cirkuliuoti skrajutė, siūlanti boikotuoti kelis žinomus maisto ir gėrimų prekės ženklus, tokius kaip „Cola“, „Schweppes“, „Martini“ ir kitus. Skrajutėje buvo pranešama, kad šie prekės ženklai savo produkcijoje naudoja maisto priedus Prancūzijoje pripažintus kaip turinčius kancerogeninį poveikį, itin pavojingus žmonių sveikatai. į sąrašą tarp pavojingiausių priedų, galinčių sukelti vėžinius susirgimus, pateko ir kodu E330 žymima citrinos rūgštis.

Skrajutėje buvo nurodyta, kad jos autorystė priklauso Villejuif ligoninei Prancūzijoje, todėl žmonės pasitikėjo platinamu sąrašu. Villejuif – tai nedidelis miestas šalia Paryžiaus, kuriame įsikūrusi ligoninė tarptautiniu mastu garsėjo dėl čia atliekamų vėžio tyrimų.

Skrajutė netruko pasklisti iš lūpų į lūpas ir iš rankų į rankas ir Europoje sukėlė didelį ažiotažą. Villejuif mieste įsikūrusios ligoninės atstovai ne kartą paneigė bet kokias skrajutės sąsajas su ligonine, tačiau džinas jau buvo paleistas iš butelio – susidomėjimas skrajute neatslūgo.

Tas pats klaidingą informaciją pateikiantis ir be reikalo vartotojus gąsdinantis sąrašas išlieka gyvas iki šiol, tik dabar jis platinamas nebe gandų ar skrajučių pavidalu, o internetu. Villejuif skrajutės turinys buvo ne kartą paneiginėjamas profesorių, ekspertų, oficialių institucijų, o jos neįtikėtinas populiarumas aptarinėjamas gandų ir dezinformacijos platinimo kontekste. Pavyzdžiui, Gandų tyrimo ir informacijos apie gandus fondo (Paryžius, Prancūzija) prezidentas bei l'Ecole des Hautes Etudes Commerciales ir l'Institut Supérieur des Affaires komunikacijos profesorius J. N. Kapferer 1989 m. parašė straipsnį, kuriame Villejuif skrajutės fenomeną aptarė kaip masinio nunuodijimo Europoje gandą ir gilinosi į tai, kaip ir kodėl šis gandas plito, įgaudamas vis naujas formas, bei jo poveikį žmonių elgesiui (ČIA).

Tuo tarpu organizacija „Synpa“, atstovaujanti bendroves, gaminančias arba platinančias specialiuosius maisto ingredientus, netgi sudarė sąrašą visų institucijų ir asmeninių iniciatyvų nuo 1979 m. iki 2011 m. bandžiusių viešai paneigti Villejuif skrajutės turinį (ČIA).

Įkelti
* privalomi laukai
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(3 žmonės įvertino)
5.0000

Top naujienos

Įvertino Kinijos ir Rusijos lyderių susitikimą: Kinijai būtų sunku nuslėpti savo tikruosius ryšius su Kremliumi (3)

Jau po kelių valandų antradienį Maskvoje įvyks oficialios derybos tarp Kinijos ir Rusijos....

Prieštaravimų ar net šiurpą keliantis australo išradimas: psichologė tai pavadino nužmogėjimo simboliu (12)

Vienas šių metų LOGIN pranešėjas, tikėtina, daliai klausytojų kels ne tik susidomėjimą, bet...

Sniego pilys

Kraupiausia traukinių avarija Sovietų Sąjungoje, kurią lydėjo degančių žmonių riksmai: išgyvenę keleiviai prilygino ją pragarui

Daugelis sovietmečio nelaimių buvo tiesiog slepiamos. Todėl niekas negirdėjo ir apie tai, kad 1989...

Balio salos dvelksmas lietuviško miško apsuptyje: pasidairykite po išskirtine prabanga pasižymintį nuosavą namą Vilniuje

Būstas, kuriame kiekviena diena yra lyg atostogos egzotiškame krašte. Tokį interjero projektą...

Neregėtas kritikės vertinimas: tokio viešbučio Lietuvoje tikrai labai trūko

Vilnius, ta mūsų nuostabioji sostinė, su iš visų pusių pridygusiais maloniais ir patogiais...

Orų prognozė: nors temperatūra bus pavasariška, bet bus staigmenų

Trečiadienio rytas apniukęs išauš vakariniuose rajonuose, ten jau greitai ims lyti.

Kokią džiovyklę rinktis: lietuviai moka ir po 800 eurų, pasirinkę „du viename“ dažnai pasigaili

Visiems naujakuriams ar paprasčiausiai norintiems atsinaujinti vonios kambarį kyla klausimas:...

Beprotybė: iš rungtynių išvarytas krepšininkas grįžo į areną su metaliniu strypu

Rumunijos krepšinio čempionate – pavojingas pykčio protrūkis. Iš rungtynių išvarytas Klužo...

Gyventojų mėgiama investicijų rūšis gali netekti patrauklumo: „debesys tvenkiasi“ (2)

Nekilnojamasis turtas (NT) tebėra populiari investicinė kryptis Lietuvoje, gyventojams nevengiant...

Gintaras Čekonis

Intymumo paieškos po skyrybų vilniečiui baigėsi neeiliniu nuotykiu: maniau, kad tai pirmas ir paskutinis pasimatymas, tačiau viskas pasisuko labai netikėta linkme

Po skyrybų atsiradusią tuštumą kiekvienas bando kompensuoti savaip. Man pirmieji keli mėnesiai...