aA
Didžiosios Britanijos pareigūnai yra pasirengę sušvelninti kontroversišką ir įstatymus pažeidžiantį Boriso JohnsonoBrexit“ projektą, kad atgaivintų nesėkmingas derybas su Europos Sąjunga, teigė su šiuo klausimu susipažinę šaltiniai.
Borisas Johnsonas
Borisas Johnsonas
© Zuma Press / Scanpix

Derybos dėl būsimų abiejų šalių santykių vilkinamos, o Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas penktadienį pareiškė, kad ketina ruoštis metų pabaigoje palikti Europos Sąjungos bendrąją rinką ir muitų sąjungą be prekybos susitarimo, nors tebėra atviras deryboms, jei blokas pakeistų savo požiūrį.

Iššūkis, su kuriuo susiduria derybininkai – atkurti pasitikėjimą, kuriam smarkiai pakenkė B. Johnsono JK vidaus rinkos įstatymas: jame perrašytos ištisos „Brexit“ susitarimo, kurį jis praėjusiais metais pasirašė su ES, dalys. Blokas ėmėsi teisinių veiksmų prieš JK, o Europos lyderiai pareikalavo, kad B. Johnsonas atsisakytų kontroversiškų prekybos su Šiaurės Airija sąlygų, antraip joks platesnis susitarimas nebus pasiektas.

Kol kas ministras pirmininkas nesutinka, tačiau jo pareigūnai mano, kad Parlamentas jį galiausiai privers, kai Lordų Rūmai – JK aukštutiniai rūmai, kurių nariai nerenkami – panaikins sąlygas, kurios galėtų pažeisti tarptautinę teisę.

Projektas Lordų Rūmuose peržiūrėti pradėtas pirmadienį. Įstatymų leidėjai šią savaitę greičiausiai visiškai jo neatmes, tačiau per ateinančias savaites neabejotinai išbrauks kontroversiškiausias jo dalis, teigė šaltiniai, žinantys vyriausybės poziciją.

Tai privers B. Johnsoną apsispręsti, kaip sunkiai jis yra linkęs kovoti, kad būtų išsaugotos minėtos sąlygos. Šaltiniai teigė, kad tikisi, jog B. Johnsonas sušvelnins kebliausias projekto dalis arba jų visai atsisakys, šitokiu būdu potencialiai užtikrindamas prekybos susitarimą su ES kaip tolesnių derybų su bloku dalį.

Vienas šaltinis nurodė, kad pats įstatymo projektas visą laiką buvo derybų taktika. Kitas teigė, jog ministrai būtų pasirengę sutikti su papildomomis garantijomis, kad sušvelnintų ginčytinas projekto sąlygas, tačiau to gali neprireikti, jei sudaryti naują ES susitarimą visgi pavyks.

Įstatymo projektas suteikia JK ministrams galią vienašališkai perrašyti prekybos su Šiaurės Airija taisykles. Ši dalis buvo viena kebliausių viso „Brexit“ derybų proceso metu, nes abi pusės siekė išvengti kontrolės postų pasienyje su Respublika sugrąžinimo.

Sekmadienį transliuotame interviu M. Gove’as teigė, kad durys vis dar „praviros“ deryboms, tačiau jis nededąs didesnių vilčių, nei pastarosiomis savaitėmis, kad naujas prekybos susitarimas bus pasiektas. Bendruomenių sekretorius Robertas Jenrickas paragino ES parodyti daugiau „lankstumo“.

„Jei niekas nepasikeis, jei jie nesugrįš pas mus ir neparodys daugiau lankstumo ir brandos, mes užbaigsime – šių metų pabaigoje – pereinamąjį laikotarpį ir prekybą tęsime tokiomis sąlygomis, kaip Australija, – „Sky News“ sakė R. Jenrickas. – Šiuo metu iš jų pusės būtų protingiau pasistengti priartėti prie mūsų.“

Verslas nekantriai laukia susitarimo, kad galėtų planuoti ir prisitaikyti prie pokyčių, vėlų sekmadienį sakė Didžiosios Britanijos prekybos rūmų vadovas Adamas Marshallas. Tuo tarpu M. Gove’as kompanijas perspėjo, kad „artėja laikas“ ruoštis išėjimui be susitarimo.

Bloomberg
|Populiariausi straipsniai ir video
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(19 žmonių įvertino)
4.3684

Top naujienos

Septynių vaikų tėtis Vytautas atvirai apie šeimos kasdienybę ir mintis dėl aštuntojo vaiko: kantrybė ir galimybės nėra beribės (41)

Kol vienos šeimos svarsto, ar susilaukti antrojo ar trečiojo vaiko, Vytautas Salinis prie savo...

Mokslininkas palygino pirmąjį ir antrąjį karantinus: pasakė, kurioje vietoje padarėme klaidą (81)

Vilniaus universiteto dėstytojas, Prezidento Gitano Nausėdos suburtos Sveikatos tarybos narys,...

Viena taisyklė, kaip tinkamai vartoti česnaką: organizmui – kone stebuklingas poveikis (12)

Turbūt daugeliui teko girdėti apie česnako naudą mūsų organizmams. Sako, kad vyraujant...

Akibrokštas KET pažeidėją nufilmavusiam vyrui: po trijų mėnesių policija pranešė „trūksta duomenų“ (6)

Prieš kelis mėnesius kovinio filmo verstą sceną Vilniaus gatvėse įamžinęs vyras tuojau apie...

Gabrieliaus Landsbergio laukia nelengvi metai, o Nausėdos – sunkūs sprendimai (276)

Tėvynės sąjungai -Lietuvos krikščionims demokratams ( TS-LKD ) laimėjus rinkimus ir su...

Gydytoja Babajan – apie vampyrišką procedūrą nuo senėjimo: jaunystės eliksyras slypi mūsų pačių kūne (29)

Viena iš klinikos „GK klinika“ steigėjų, plastinės ir rekonstrukcinės chirurgijos...

Agnė Keizikienė | D+ nariams

Kartą ir visiems laikams: ginekologė „nubraižė“ žemėlapį, kaip rasti G tašką

Apie G taško egzistavimą ir moteriško orgazmo galimybes žmonės ginčijosi jau prieš 2 tūkst....

Kurjeriams – pats darbymetis: siuntų kiekis kai kur jau gerokai viršija praėjusių metų Kalėdų lygį (14)

Siuntas pristatančiose bendrovėse – pats darbymetis. „ DPD Lietuva “ komunikacijos vadovas...

Tarp jau ne kartą išsipildžiusių „Simpsonų“ pranašysčių – baugi prognozė 2021-iesiems: pateikta net konkreti data (26)

2021 metų sausio 20 dieną animacinio serialo „ Simpsonai “ kūrėjai prognozuoja Springfildo...

|Maža didelių žinių kaina