aA
Rumunijos de facto lyderis buvo pasodintas į kalėjimą pusketvirtų metų už korupciją, – tokia naujiena supurtė Juodosios jūros pakrantės valstybę, kuri ir taip jau konfliktuoja su Europos Sąjunga dėl teismų nepriklausomumo ribojimo, – ES institucijos ne kartą buvo šalį dėl to įspėjusios.
Liviu Dragnea
Liviu Dragnea
© Sipa / Scanpix

Kaltinamasis nuosprendis valdančiosios Socialdemokratų partijos (PSD) lyderiui Liviu Dragnea dėl piktnaudžiavimo tarnyba buvo patvirtintas pirmadienį Aukščiausiajame teisme. Kiek anksčiau, 2016 metais, jis buvo nuteistas už balsų klastojimą.

Tai jau trečias smūgis jo socialdemokratų bendražygiams per dvi dienas – po netikėto pralaimėjimo per sekmadienį vykusius Europos Parlamento (EP) rinkimus ir referendumą, kuris užkirs kelią jo pastangoms pertvarkyti teismų sistemą.

Ši byla ir vėl atkreipia dėmesį į žemyno buvusį komunistinį rytų bloką, – tiek Vengrija, tiek Lenkija sulaukia iš ES priekaištų dėl silpnėjančio demokratinių principų laikymosi, ir abiem joms gresia tokios pat sankcijos, su kokiomis šiuo metu susidūrė Rumunija.

Briuselio pareigūnai gali pareikalauti sumažinti finansavimą iš plėtros fondų narėms, kurios nepuoselėja bloko vertybių.

Padėtį apsunkina dar viena aplinkybė: Rumunija šiuo metu pirmininkauja ES Tarybai. Tačiau, anot kelių partijos narių, nepanašu, kad vyriausybė būtų nuversta; Rumunijos premjerė Viorica Dancila taps laikinąja partijos lydere, kol kongresas išsirinks perėmėją.

„Iš partijos branduolio jai bus daromas didžiulis spaudimas, kuris labiau išryškės kitą savaitę, kai jiems teks išsikovoti parlamente, kad L. Dragnea, kaip žemutinių rūmų vadovas, būtų pakeistas“, – telefonu sakė Andrei Taranu, Bukarešto politikos mokslų universiteto dekano pavaduotojas.

Investuotojai į tokius pareiškimus nekreipė dėmesio. Lėjos kursas euro atžvilgiu beveik nepakito, per šiuos metus šalies valiuta jau nukrito 2,2 proc., – daugiausia iš rytinių ES šalių.

L. Dragnea pirmadienį policijos automobiliu buvo nuvežtas į kalėjimą, kur jį pasitiko dešimtys protestuotojų. Jis nedalyvavo anksčiau vykusiame teismo posėdyje, kuriame Aukštesnysis kasacinis ir teisingumo teismas patvirtino jam paskirtą laisvės atėmimo bausmę.

L. Dragnea 2018 metais buvo nuteistas už tai, kad padėjo dviem partijos nariams įsidarbinti viešajame sektoriuje, kur jiems buvo mokama už darbą, kurio iš tikrųjų nedirbo.

L. Dragnea advokatė Flavia Teodosiu, paklausta, kaip jos ginamasis reagavo į nuosprendį, piktai atšovė: „O kaip, manote, jis galėjo reaguoti? Kaip jūs reaguotumėte?“

Partijos nariai tvirtino nesikalbėję su juo apie teismo sprendimą. Kiek anksčiau jis išstojo savo rėmėjų auditorijoje, kur rėžė kalbą, kritikuojančią, jo žodžiais tariant, „neapykantos audrą“, kuri ir lėmė sekmadienį patirtą pralaimėjimą rinkimuose.

Nors ankstesnis jo teistumas neleido jam užimti premjero posto, faktiškai jis buvo įtakingiausias šalyje politikas. Jis inicijavo tokias priemones kaip mokesčių mažinimas ir valstybės tarnautojų algų bei minimalaus atlygio didinimas, kurios pastūmėjo socialdemokratus prie valdžios vairo 2016 metais.

Šiandien situacija labai skiriasi. Europos Parlamento rinkimai išryškino, kaip smarkiai smuko partijos populiarumas, o finansinis „dosnumas“ lėmė ES ribas viršijantį biudžeto deficitą.

Bet būtent teismų sistemos pertvarkos labiausiai rezonuoja šalyje, kuri yra laikoma viena iš labiausiai korumpuotų ES šalių ir kuri atidžiai stebima nuo 2007 metų, kai prisijungė prie bloko.

Nors vyriausybė teigia, kad jos palaikomos reformos padės sukurti skaidresnę teisinę sistemą, planai sušvelninti bausmes už kyšininkavimą ir per nauja peržiūrėti kai kuriuos kaltinamuosius nuosprendžius, sulaukė priekaištų iš prezidento Klauso Iohanniso, ES ir Vakarų sąjungininkų. Šimtai tūkstančių protestuotojų plūstelėjo į gatves.

„L. Dragnea nuteisimas yra įrodymas, jog teisingumo sistema vis dar nepriklausoma, – savo pareiškime teigia opozicinė politinė partija „Save Romania Union“ . – Dabar Rumunijai svarbu kuo greičiau atkurti normalią padėtį“.

K. Iohannisas, nesėkmingai mėginęs užblokuoti vyriausybės sprendimą atleisti šalies antikorupcinių tyrimų institucijos (DNA) vadovę, pirmauja apklausose ir žada siekti perrinkimo šių metų rudenį.

Tuo tarpu L. Dragnea tvirtina, kad byla politiškai motyvuota ir turėjo būti nutildyta jo advokatų balandį, kai jis pateikė apeliaciją.

„Jeigu ketinate mane nuteisti, manyčiau, būtų teisinga, jeigu man paaiškintumėte, už ką“, – kalbėjo jis.

Bloomberg
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(4 žmonės įvertino)
4.2500

Top naujienos

Šimonytė parašė laišką „Didžiojo Šeimos gynimo maršo“ organizatoriams (150)

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė antradienį spaudos atstovams teigė, kad parašė laišką...

Barai ir naktiniai klubai su nerimu pasitinka atlaisvinimus: kai kurie atsidaryti išvis neplanuoja (28)

Nuo ketvirtadienio panaikinus darbo laiko ribojimus naktinėms pasilinksminimo vietoms, ne visi barai...

Po absoliutaus savaitgalio rekordo – įtampa pasienyje: situacija sunkiai prognozuojama VSAT vadas: Minske yra 1000-1500 nelegalių migrantų, kurie bet kada gali pajudėti mūsų link (422)

Praėjusį savaitgalį prie Lietuvos ir Baltarusijos sienos užfiksuotas rekordinis nelegalių...

„Ryanair“ vadovas: nutupdyto lėktuvo kapitonui nebuvo palikta jokių alternatyvų asmenys su vaizdo kameromis daug kartų spaudė lėktuvo įgulą  (47)

„Ryanair“ skrydžio iš Atėnų į Vilnių priverstinis nutupdymas Minske ir Baltarusijos režimo...

Seimo opozicija surinko parašus – inicijuoja nepasitikėjimą Pavilioniu (81)

Seimo opozicija surinko reikiamą skaičių parašų iniciatyvai dėl nepasitikėjimo Užsienio...

Lenkų vilčių oro balioną ištiko aviakatastrofa: šansai laidojami, treneriui renčiama giljotina (22)

Turėdami savo komandoje geriausią pasaulio futbolininką lenkai leido sau pasvajoti apie tolimus...

Lietuvių pristatyta batų modeliavimo technologija žada užkariauti pasaulį: kiekvienas galės įgyvendinti savo svajonių avalynės viziją (3)

Lietuvoje daug metų veikiantys „Batų namai“ tapo nauju prekės ženklu „Mas Laus“. Antrosios...

Vytautė Merkytė | D+

Kaip vakcinacija tapo propagandos įrankiu: po „Brexit“ kančios britams reikėjo pamokyti Europą

Ar COVID-19 krizė tapo neįtikėtinai gera galimybe Jungtinei Karalystei po to, kai ši paliko...

Transliacija / ARTimai. Larisa Kalpokaitė priėmė teatro mestą iššūkį: viliasi, kad iš eskizo išaugs spektaklis

Birželio 15–18 d. Vilniaus mažajame teatre vyks spektaklių eskizų festivalis „DramaFest“,...