aA
Prieš susprogdindami Kachovkos hidroelektrinę okupantai tyčia pakėlė vandens lygį iki rekordinio. Kaip pastebi Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Laurynas Kasčiūnas, apie grėsmę šiam objektui tarptautinę bendruomenę įspėjusi Ukraina nebuvo išgirsta. Be to, pasak jo, hidroelektrinių užtvankos karų metu yra saugomos tarptautinės teisės, tad Rusijos politinė, karinė vadovybė ir įsakymą įvykdę kariai turi būti Tarptautinio Baudžiamojo Teismo patraukti baudžiamojon atsakomybėn.

Apie situaciją L. Kasčiūnas rašė trečiadienį feisbuke.

„Rusijos Federacijos okupacinė kariuomenė kontroliavo Kachovkos hidroelektrinę nuo pat 2022 metų vasario mėnesio pabaigos, kai ją užgrobė ir įkaitais paėmė elektrinės personalą bei iškart pradėjo kištis į techninę elektrinės veiklą. Rusijos okupacinė kariuomenė hidroelektrinės objektuose įrengė štabus, tame tarpe Rusijos Federacijos pietinės karinės apygardos vadavietę.

Jau 2022 metų balandžio mėnesį Rusijos okupacinė kariuomenė užminavo Kachovkos hidroelektrinę. Valdydami šį energetikos objektą Rusijos okupantai taip kišosi į jo veiklą, kad būtų kenkiama Ukrainai tiek vandens tiekime, tiek energetikoje“, – atkreipė dėmesį parlamentaras.

Jo teigimu, prieš detonuodami sprogmenis okupantai pakėlė vandens lygį iki rekordinio 17,5 metrų lygio su uždarytais šliuzais.

„Tai buvo padaryta tyčia, kad padidinti iki maksimalaus lygio milžinišką vandens srovės viską aplink naikinančią jėgą“, – pabrėžė NSGK pirmininkas.

Hidroelektrinių užtvankos karinių konfliktų metu, anot L. Kasčiūno, yra saugomos tarptautinės teisės.

„Ženevos konvencijos papildomas protokolas nustato, kad „pavojingos įmonės ir įrengimai, būtent užtvankos, pylimai ir atominės elektrinės, neturi tapti puolimo objektu netgi tada, kai šie objektai yra kariniai, jeigu dėl puolimo gali pasireikšti pavojingos jėgos ir labai nukentėti civiliai gyventojai“.

Todėl Rusijos karinė politinė vadovybė ir jos įsakymą įvykdę karinio vieneto nariai privalo (tyrimo metu surinkus reikiamus duomenis bei įrodymus) Tarptautinio Baudžiamojo Teismo būti patraukti baudžiamojon atsakomybėn už šį kraupų karo nusikaltimą“, – rašė politikas.

L. Kasčiūnas atkreipė dėmesį ir į tai, kad Ukraina ne kartą viešai buvo perspėjusi tarptautinę bendruomenę apie grėsmes šiam svarbiam objektui.

„Ukraina ne kartą viešai įspėjo pasaulį, kad Rusija planuoja susprogdinti Kachovkos hidroelektrinę ir prašė tarptautinę bendruomenę ten atsiųsti stebėtojų misiją. Ukraina nebuvo išgirsta.

Šis Rusijos karo nusikaltimas turės katastrofiškas ekologines, technogenines ir humanitarinio pobūdžio pasekmes. Dešimtys, o gal ir šimtai gyvenviečių bus užtvindytos, nukentės šimtai tūkstančių civilių, gali trūkti geriamo vandens pietų Ukrainoje, bus ilgalaikės ekologinės pasekmės žemės ūkiui, kyla epidemijos pavojus ir daugybė kitų siaubingų pasekmių. Rusija įvykdė ekocido aktą“, – akcentavo Seimo narys.

Jo teigimu, rimta grėsmė kyla ir didžiausiai Europoje atominei elektrinei Zaporižėje.

Laurynas Kasčiūnas
Laurynas Kasčiūnas
© DELFI / Andrius Ufartas

„Atkreiptinas dėmesys, kad pranešus apie užtvankos susprogdinimą Rusijos socialinėse medijose prasiveržė triumfo nuotaikos: eiliniai Rusijso gyventojai dėkoja Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui ir kariuomenei už susprogdintą hidroelektrinę, džiūgauja dėl siaubingų pasekmių Ukrainai ir jos gyventojams, ragina sprogdinti kitas hidroelektrines ir net atomines elektrines. Tai ir yra tikrasis Rusijos visuomenės veidas.

Ką dar Rusija turi padaryti, kad būtų pripažinta teroristine valstybe ir pašalinta iš Jungtinių Tautų (JTO) Saugumo Tarybos narių? Ar lauksime kol jie susprogdins ir Zaporižėje atominę elektrinę? Kol įvykdys kitą kraupų ir ilgiems metams katastrofines pasekmes turintį karo nusikaltimą?

Ką apie tai galvoja su Rusija intensyviai prekiaujanti Indija, Kinija, Brazilija? Kiek dar Europos Sąjunga dels (kaip seniai siūlė Lietuva) sankcionuoti „Rosatom“ ar taikyti antrines sankcijas centrinės Azijos postsovietinėms respublikoms ar net Iranui padedantiems Rusijai apeiti sankcijas (tame tarp karinei pramonei)? Kiek dar bus trypčiojama prieš įžūliausius Kremliaus nusikaltimus?“, – pridūrė L. Kasčiūnas.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(109 žmonės įvertino)
4.4312

Top naujienos

Izabelė Pukėnaitė, Agnė Keizikienė

Atvirai prabilo apie vaikystę su nužmogėjusiu tėvu: kai buvau 3-ejų, jis man pirmą kartą parodė savo „daiktą“ (36)

Darija šiandien iš pirmo žvilgsnio niekuo nesiskiria nuo savo bendraamžių. Ji rami, mandagi,...

Karo ekspertai gesina ukrainiečių euforiją dėl „Abrams“: yra gera ir bloga žinia (4)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „ Locked N‘ Loaded “ ekspertai teigia, kad po to...

Vytautas Bruveris. Antisemitizmas – jau ir didžiosios politikos dalis. Palaiminta Seime (1)

Ar Lietuvos visuomenėje labai paplitęs antisemitizmas ? Ar galima sakyti, kad ši visuomenė...

Sniego pilys

Muilo opera, dėl kurios SSRS užsidarydavo parduotuvės, o kariai nustodavo šaudytis: „Vergės Izauros“ užkulisiai dar įdomesni nei pats serialas

Liudininkų pasakojimais, serialo transliacijos valandomis nebuvo įmanoma nusipirkti nei duonos, nei...

Paskutinė rugsėjo savaitė lepins neįprasta šiluma

Lietuvai šiuo metu esant vakarinėje anticiklono dalyje, pastarosiomis dienomis įsivyravo pietinių...

DELFI

Rusija prašo JT narių pagalbos (27)

Rusija nori grįžti į Jungtinių Tautų Žmogaus teisių tarybą ir tikisi laimėti...

Pamatę 16-mečio menininko darbus žmonės sulaiko kvapą: esu įsitikinęs, kad piešiu iki savo mirties

Areg Manukyan – 16-metis armėnų kilmės lietuvis, kurį galite sutikti Klaipėdos gatvėse....

Astronautų organizme – kardinalūs pokyčiai: kaulai kosmose nyksta 12 kartų sparčiau nei Žemėje, bet kaip juos atstatyti? (1)

Buvimas kosmose , mikrogravitacijos sąlygomis, turi įvairų, daugiausiai neigiamą, poveikį...

Keliautoja apsilankė vietoje, kurios dar nepavyko užgrobti Kinijos komunistams: ten atrado netikėtų būdų nušvisti

Pažintį su Himalajų ir Karakoramo kalnų perskeltu Ladaku galima dalyti į dvi stambias dalis –...

Sportas •  2 val.

Atamanas dalino pažymius savo auklėtiniams: Grigonis – tarp vidutiniokų

Per tradicinę Eurolygos žiniasklaidos dieną Atėnų „Panathinaikos“ (Graikija) klubo...