Asmeninis treneris, kultūristas ir knygų apie tobulą kūną autorius Andrius Pauliukevičius sako, kad informacijoje apie treniruotes gausu neteisybės, ir paaiškina, kaip atskirti mitus nuo realybės.

Jei daug sveriu – esu stora (-s)?

Net jei jūsų tikslas numesti svorio, pradėję treniruotis su svarmenimis, galite natūraliai jo šiek tiek priaugti. Tokios treniruotės stimuliuoja liesos raumenų masės augimą, o raumeninis audinys yra apie 15 proc. tankesnis ir dėl to sunkesnis už riebalinį.

A. Pauliukevičius skatina mažiau kreipti dėmesį į svarstyklių rodmenis, nes tai gali be reikalo demotyvuoti.

„Svorio padidėjimas dėl raumenų augimo yra priežastis, dėl kurios dalis moterų meta šį užsiėmimą kaip neefektyvų arba pradeda galvoti, kad jos nevykėlės, nes po poros savaičių treniruočių svorio ne tik kad nenumetė, bet dar ir priaugo“, – sako treneris.

Tačiau tęsiant treniruotes po poros savaičių viskas pasisuktų atvirkščiai – riebalai imtų tirpti. Raumuo yra labai termogeniškas audinys ir tam, kad išlaikytų vieną kilogramą raumenų, per parą kūnas turi sudeginti beveik 3 kartus daugiau kalorijų nei vienam kilogramui riebalų. Turėti daugiau raumenų yra tas pats, kas žiemą apšildyti didesnį namą.

Treneris ragina labiau kreipti dėmesį ne į svorį, o į apimtis.

„Kadangi raumeninis audinys yra tankesnis nei riebalinis, jis užima mažiau vietos. Tai reiškia, kad 170 cm ūgio sportiška ir sverianti 60 kg mergina turės mažesnes apimtis, nei tokios paties ūgio ir svorio nesportuojanti“, – sako A. Pauliukevičius.

Moterims – aerobika, vyrams – svarmenys?

Kai kurios moterys baiminasi, kad darbas su svarmenimis jų figūrą padarys vyriška, tačiau asmeninis treneris teigia, kad turinčios gražiausias ir moteriškiausias figūras treniruojasi būtent su svarmenimis ir treniruokliais: „Labai dažnos ir labai intensyvios aerobikos treniruotės sudegina riebalus, bet taip pat „suvalgo“ ir šlaunis bei sėdmenis ir galiausiai gaunamas labai plokščias vaizdas. Darbas su svarmenimis leidžia išlaikyti sėdmenų pilnumą ir kitas dailias linijas“.

A. Pauliukevičius neigia, kad darbas su svoriais dailią merginą gali paversti panašią į kultūristę. Jis aiškina, kad kultūristės kelia sau tikslą didinti raumenų apimtis ir treniruojasi bei maitinasi taip, kad tą tikslą pasiektų. Jei Jūsų tikslas nėra tapti kultūrsite, treniruodamasi treniruoklių salėje ja atsitiktinai netapsite, teigia jis.

Ar tiesa, kad pradėję dirbi su svarmenimis, paaugliai nustoja augti?

„Tai yra tas pats, kas sakyti, jog pradėję žaisti krepšinį, paaugliai išstyps kaip Arvydas Sabonis ar Jonas Valančiūnas. Ūgį lemia genai. Pradėjęs kilnoti svorius, būdamas 15-os, Arnoldas Schwarzeneggeris išaugo iki 186 cm“, – sako A. Pauliukevičius.

Jo teigimu, net mokyklinio amžiaus vaikai gali saugiai ir sveikai atsispaudinėti nuo grindų, lygiagrečių, prisitraukinėti, atlikinėti pritūpimus ir įtūpstus su savo kūno svoriu ir tai nesustabdys augimo ir nesužalos stuburo. Daugybę pratimų su štanga, hanteliais ir treniruokliais, kur nėra tiesioginio apkrovimo stuburui, su protingo trenerio priežiūra paaugliai taip pat gali daryti, teigia jis.

Norint išryškinti raumenis, reikia kelti mažesnius svorius, bet atlikti daugiau pakartojimų?

Pasak trenerio, tai dar vienas mitas. Jis teigia, kad norint išryškinti raumenis, reikia sumažinti juos slepiantį riebalinį sluoksnį. O norint sumažinti riebalinį sluoksnį, reikia sudeginti daugiau kalorijų, nei jų gaunate iš maisto. Tam reikia sugriežtinti mitybą ir apriboti angliavandenių ir riebalų vartojimą. Ir būtent taip yra ryškinami raumenys.

„Jei sugriežtinę dietą imsite dirbti su mažais svoriais ir atlikinėti daug pakartojimų, prarasite raumenų pilnumą ir net riebaliniam sluoksniui sumažėjus, neatrodysite labai įspūdingai“, – sako kultūristas.

Ar darbas su pilvo preso treniruokliais padės atsikratyti „gelbėjimo rato“?

Nėra tokio dalyko kaip lokalus riebalų deginimas, sako A. Pauliukevičius: „Jei esate redagavę nuotraukas kokiomis nors kompiuterinėmis programomis, žinote, kad galima pašalinti apgamą, ar spuogą. Bet neįmanoma taip pat pašalinti riebalų tose kūno vietose, į kurias bakstelite pirštu. Tad, pavyzdžiui, atliekant atsilenkimus, nedeginsite riebalų pilvo srityje.“

Sportininkas sako, kad treniruodami pilvo preso raumenis juos sustiprinsite, bet riebalus degina tik tinkama mityba ir kardio krūvis (ėjimas, bėgimas, dviračio minimas). Būtent mityba vaidina pagrindinį vaidmenį. Jei norite atsikratyti riebalų nuo pilvo – sugriežtinkite dietą, jei norite atsikratyti riebalų nuo šlaunų – sugriežtinkite dietą. Galite kasdien atlikti tūkstančius atsilenkimų, bet jei Jūsų mityba nebus subalansuota, kvadratukų ant savo pilvo neišvysite, sako asmeninis treneris.

Nustojus sportuoti, raumenys virsta riebalais?

„Raumenys nevirsta riebalais, taip kaip ir riebalai nevirsta raumenimis. Šis mitas kilęs iš dėl to, kad nustoję sportuoti, kai kurie vietoj vištos krūtinėlės pradeda valgyti koldūnus ir priauga riebalų. Nesvarbu, ar sportavote, ar ne, jei valgysite koldūnus, tapsite stori“, – juokaudamas sako treneris.

Nustojus sportuoti, bet toliau sveikai maitinantis, raumenų apimtys sumažės, bet stori netapsite. Ir atvirkščiai: pradėjus sportuoti, riebalai nevirsta raumenimis. Dietos pagalba sudeginate riebalinį sluoksnį, o treniruočių pagalba padidinate raumenų apimtis. Tai du atskiri procesai, kurie gali vykti vienu metu, bet tai nėra vieno audinio virtimas kitu.

Ar tiesa, kad po 30-ies moterų medžiagų apykaita sulėtėja ir ji jau negali būti liekna?

A. Pauliukevičius sako, kad, nors metams einant medžiagų apykaita lėtėja, dėl prastėjančios figūros dažniausiai kaltas būna patogus ir geras gyvenimas.

„Tingint sportuoti, vaikščioti pėsčiomis, skaniau gaminant ir daugiau valgant, labai lengva priaugto svorio ir labai patogu atsakomybę suversti metams, hormonams arba genetikai.

Savimi besirūpinanti moteris gali būti liekna bet kokiame amžiuje ir po bet kiek gimdymų“, – dar vieną mitą paneigia treneris.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (187)