„Net ir sumenkus Rusijos vaidmeniui, Lietuvos eksporto žemėlapyje Latvija, Baltarusija, Ukraina išlieka svarbiomis partnerėmis. Tad eksportuojančioje, o neretai ir importuojančioje Lietuvos įmonėje administratorė, vadybininkai, pardavimų specialistai privalo mokėti dvi kalbas. Vyresnio amžiaus žmonės geriau kalba rusiškai, o jaunimas – angliškai. Surasti abiem kalbomis gerai bendraujantį darbuotoją darbdaviams yra kone neįmanoma misija“, – pranešime sako portalų direktorius direktoriaus Žilvinas Padegimas.

Anot jo, dabartiniam jaunimui, norint išlaikyti konkurencijos egzaminą, būtina mokytis anglų bei rusų kalbas. Vien tik anglų kalbos žinios darbinantis nėra privalumas, nes tai yra bazinis darbdavio reikalavimas, su kuriuo jau ateinama į darbo rinką. Be to, neužtenka mokyklinės anglų kalbos, kalbos įgūdžius reikia tobulinti kursuose.

„Tėvai klaidingai mano, kad prie kompiuterio nuolat laiką leidžiantis paauglys gerai moka angliškai. Mokėti žaisti kompiuterinį žaidimą ir iš tikrųjų mokėti anglų kalbą – tai dvi skirtingos sąvokos. Kai darbdavys paklausia žmogaus, ar tu moki anglų kalbą, kandidatas atsako, kad moka, bet kai paklausia, ar galėsi bendrauti telefonu, tradicinis atsakymas – telefonu bendrauti yra sunku“, – pranešime teigia Ž. Padegimas.

Karjeros portalų direktoriaus teigimu, darbo rinka, visus šiuos metus buvusi ir taip karšta, rudenį dar labiau įkaito.

Anot Ž. Padegimo, dažna jaunų žmonių situacija – baigia aukštąsias mokyklas, bet net ir vienos užsienio kalbos gerai nemoka. Jei jie mokėtų angliškai, galėtų įsidarbinti skambučių centruose, kuriuos dėl pigesnės darbo jėgos Lietuvoje steigia užsienio kapitalo įmonės.

„Jei laisvai moki bent vieną kalbą – anglų, vokiečių, rusų, norvegų – bet kokiu atveju gali rasti darbą skambučių centre. Bet daug universitetų absolventų nemoka kalbos, tad ir darbo negali gauti. Mums tik atrodo, kad dabartinis jaunimas laisvai šneka angliškai“, – tvirtina Ž. Pagedimas.

Baigusieji aukštąjį mokslą tikisi darbuotis biure, bet realiai šiam darbui nėra paruošti, o imtis kad ir neblogai apmokamo paprastesnio darbo – nenori. Pradėję nuo žemesnio laiptelio, jaunuoliai galėtų kaupti patirtį, tačiau negebėjimas pamatyti savo galimybių jiems trukdo.

Rudenį plūsteli studentų

Vasaros sezonui pasibaigus, žmonės ieško darbo „iš lauko – į vidų“. Tai – statybininkai, ledų pardavėjai, kiti paslaugų sektoriaus darbuotojai. Darbo „viduje“ rudenį ieško ir studentai. Kaip teigia Ž. Padegimas, pastarieji darbo ieško „pagal savo kišenę“. Suvažiavę į miestus iš rajonų, jie kelia mažiau reikalavimų darbo sąlygoms, atlygiui, darbo laikui.

„Studentai rasti darbo tikrai gali, nes rinka didžiulė, darbo pasiūlymų labai daug. Dažniausiai jie įsidarbina kasininkais pekybos centruose. Pastarieji yra labai lankstūs ir prisitaikę, pvz., studentus priima darbui šeštadieniais, sekmadieniais bei vakarais nuo 17 iki 22 val. Ir studentams gerai, nes jie iš karto turi pinigų, ir prekybos centrams gerai, nes jų darbuotojai nori leisti laisvalaikį su šeima ir dirbti vakarais bei savaitgaliais vengia“, – teigia direktorius.

Vis dar „plaukiojantys“ atlyginimai

Pasak pranešimo, matyti, kad už darbą siūlomų atlyginimų dydis vis dar klydinėja tarp lito ir euro – t.y., jis dar nėra galutinai nusistovėjęs.

„Vienoje įmonėje už panašų darbą atlygis gali skirtis net du kartus. Vienam vadybininkui siūloma 500 eurų, kitam – 1000 eurų į rankas. Pavertus atlyginimą eurais, jis atrodo mažas, tada jį kilsteli, nustato „iš akies“. Taip yra, nes dažnas darbdavys dar prie euro nėra įpratęs“, – sako Ž. Padegimas.

Specialisto nuomone, šį rudenį atlyginimai dar augs. Darbdaviai šiemet siūlo, o darbuotojai prašo didesnės algos. Trijų valandų skrydžio lėktuvu atstumu nuo Lietuvos yra ir Anglija, ir Vokietija, ir Norvegija. Šiose šalyse yra mažas nedarbas, aukštas darbuotojų poreikis. Tai taip pat sudaro savotišką spaudimą kilti atlygiui Lietuvoje.

Programuotojas Lietuvoje dabar uždirba 1500 eurų į rankas, prekybos centro kasininkas – 300, administratorė – 500, vadybininkas – 800 eurų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (182)