šizofrenija

šizofrenija

Schizofrenija, šizofrenija – tai lėtinė psichikos liga, kuri pažeidžia jausmų, mąstymo, suvokimo bei valios sferas. Šiuo sutrikimu pasaulyje serga apie 1 proc. žmonių.

Nėra vienos šizofrenijos priežasties. Labiausiai pagrįsta yra teorija, kad esant paveldėtam polinkiui sirgti schizofrenija, nepalankūs aplinkos veiksniai (gimdymo traumos, galvos traumos, prasta mityba, kai organizmas būna išsekęs, motinos nėštumo metu persirgtos infekcinės ligos, psichologinės traumos) sutrikdo smegenų vystymąsi ir subtiliai pažeidžia smegenų veiklą. Kai kuriais atvejais ligą sukelia ir kačių parazitai Toxoplasma gandii.

Gimimo data: apie kokias ligas ji perspėja?  (21)
2015 m. liepos 24 d. 15:11
Sveikata – brangiausias turtas. Ar pavyks jį išsaugoti, labiausiai priklauso nuo mūsų pačių pastangų. Tačiau kai kurios galimos sveikatos problemos užkoduotos žmogaus gimimo datoje. Jas žinant kur kas lengviau išlikti sveikiems, nes aišku, kuriuos organus derėtų labiausiai saugoti.
Rimtas ligas gydantis užsiėmimas: užtenka pusantros valandos
2015 m. liepos 15 d. 16:05
Pasak mokslininkų, laikas, kurį praleidžiame gamtoje, gryname ore yra ypač naudingas žmogaus organizmui. Būtent dėl tos priežasties ypač mieste gyvenantiems asmenims patartina vis dažniau vykti į gamtą.
Kofeinas, nikotinas ir elektroniniai „narkotikai“: kieno ateitis šviesiausia?  (5)
2015 m. liepos 14 d. 11:43
Neįsivaizduojate ryto be gaivinančios arbatos puodelio? Išbėgę iš namų sustojate nusipirkti puodelio stiprios kavos? O gal pirmas cigaretės dūmas tarsi nušviečia blankų rytinį pasaulį? Įpusėjus dienai pajuntate koncentracijos stygių? Pradeda streikuoti atmintis, o jūsų gabumai tarsi „išgaruoja“. Bet vos tik „susiverčiate“ dar vieną kofeino, nikotino „dozę“ – jūs vėl pilnas jėgų?
Vyras įvykdė nusikaltimą pamanęs, kad senolė yra A. Hitlerio vaiduoklis  (4)
2015 m. birželio 26 d. 10:31
2014 metų rugsėjo 4 dieną 25 metų Nicholas Salvadoras šiaurės Londone esančiame Edmontono priemiestyje įvykdė šiurpų nusikaltimą. Kol policijos pareigūnams pavyko nusikaltėlį sulaikyti, jis spėjo įsibrauti į vienus namus ir nukirsti galvą ten gyvenančiai garbaus amžiaus moteriai.
M. Laurinavičius. Kai premjeras viršija savo įgaliojimus  (442)
2015 m. birželio 23 d. 16:36
Lietuvos premjeras Algirdas Butkevičius pirmadienį sudrebino Lietuvos diplomatiją viešai mesdamas kaltinimus neseniai paskirtam Lietuvos ambasadoriui Ukrainoje Mariui Janukoniui esą šis viršijo savo įgaliojimus, kalbėdamas apie Lietuvos vadovų pasiryžimą tiekti ginklus Ukrainai .
D. Šakalienė. Ar prarysim Kremliaus jauką ir išspjausim savo laisvę?  (205)
2015 m. birželio 17 d. 10:06
2013-2014-uosius paženklino Maidanas ir nekonvencinis karas. Sužinojome, kad gyvename pasaulyje, kuriame galima ramiai okupuoti Europos valstybės teritorijos dalį, ir kariauti „žaliais žmogeliukais“. Į kovą už laisvę rinktis ir galimybę de jure įsilieti į geopolitinę Europos Sąjungos erdvę pakilusi ukrainiečių tauta daugeliui valstybių iš pradžių atrodė labai toli, o jų kova – romantiškai egzotiškas veiksmas, nelabai tesusijęs su jų kasdienybe. Atrodė, kad nugalės „sviesto“ argumentai ir „dujų vamzdžio“ pragmatizmas.
Tyrimas: haliucinacijas galime patirti visi  (15)
2015 m. birželio 8 d. 15:31
Vaizdines haliucinacijas gali patirti ne tik sergantis šizofrenija, bet ir visiškai sveikas žmogus, – parodė 18 pasaulio šalių atliktas tyrimas.
I. Kančys: genialumą gali parodyti net psichikos sutrikimai  (14)
2015 m. birželio 7 d. 22:03
Yra mokslinė teorija, kad psichikos sutrikimai, pavyzdžiui, disleksija , autizmas , šizofrenija , galimai lemia genialumą , LRT Klasikai sako Ignas Kančys. „Nuo disleksijos kenčiantys žmonės nesugeba tinkamai perskaityti parašytų žodžių. Žinoma, kad disleksija kamavo Leonardo da Vinci , Pablo Picasso , Thomą Edisoną, Albertą Einsteiną, Michaelą Faraday, laidinio telefono išradėją Alexanderį Bellą, „ The Beatles “ lyderį Johną Lennoną . Psichologų teigimu, dauguma disleksijos kamuojamų žmonių mieliau problemas sprendžia galvodami ir veikdami, o ne kalbėdami. Būtent taip pasireiškia jų talentas, atsiskleidžia galimybės“, – pasakoja laidos „Mokslo sriuba“ vedėjas.
Linos istorija: gėdijausi, kad augau vaikų globos namuose  (3)
2015 m. birželio 2 d. 11:46
Šiuo metu Lina gyvena ir turi, kaip pati sako, visai gerai apmokamą ir įdomų darbą Londone. Čia ji baigė studijas, turi nemažą būrį draugų, o vakarais namuose jos laukia mylimasis. Tačiau ilgą laiką draugams Lina bijojo atskleisti savo praeitį. Ilgą laiką ji gėdijosi , kad augo ne su mama ir tėčių, bet vaikų globos namuose.
Žuvo Nobelio premijos laureatas J. Nashas  (19)
2015 m. gegužės 24 d. 18:05
Nobelio premijos laureatas, matematikas Johnas Nashas, pagal kurio gyvenimą pastatytas filmas „Nuostabus protas“ („A Beautiful Mind“) žuvo taksi automobilio avarijoje, skelbia CNN .
A. Tapinas. Ablavukų šešetukininkų Vyriausybė ir susicukravusi uogienė  (509)
2015 m. gegužės 12 d. 11:46
Pakalbėkim apie pažymius ir susicukravusias uogienes. Vyriausybė pristatė savo veiklos ataskaitą, Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius ją įvertino „ketvertu“ – nepatenkinamu pažymiu.
R. Šimašius – apie „Facebook“ ir šūvius pro šalį: išdavė paslaptį, kas padėjo laimėti rinkimus  (60)
2015 m. gegužės 7 d. 14:09
Ketvirtadienį „ Login “ konferencijoje apsilankęs naujasis Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius skaitė paskaitą apie savo kovą dėl rinkėjų „Facebook“ – pergales ir šūvius pro šalį. Jos metu jis išdavė ir tai, kas administruoja jo socialinių tinklų paskyras.
Ligos, būdingos tam tikriems Zodiako ženklams  (24)
2015 m. balandžio 27 d. 09:50
Kadaise girdėjau tokį posakį, kad visuose rimtuose dalykuose turi būti šiek tiek magijos. Nesu visiškai tikra, ar horoskopai labiau susiję su magija, ar su komercija, ar su mokslu, dangaus kūnų tyrinėjimu, bet šiandien nusprendžiau pakalbėti apie juos – iš kur jie atsirado, kodėl žmonės jais tiki ir kokius pastebėjimus, susijusius su kiekvieno Zodiako ženklo sveikata , gali įvardinti mokslininkai.
T. Venclova. Žydai ir lietuviai: kas pasikeitė ir kas nepasikeitė per 40 metų  (335)
2015 m. balandžio 24 d. 06:00
Lygiai prieš 40 metų parašiau straipsnį „ Žydai ir lietuviai“. Jis visų pirmą pasirodė žydų savilaidinėje spaudoje, paskui Izraelyje, paskui jį išvertė ir išspausdino lietuviai emigrantai. Straipsnis emigracijoje sukėlė tam tikrą triukšmą.
10 faktų, kurių nežinojote apie šizofreniją  (155)
2015 m. balandžio 16 d. 00:00
Šizofrenija – viena sudėtingiausių psichiatrinių ligų. Sukurtas ne vienas filmas, parašytas ne vienas romanas, kurių pagrindinis herojus – šizofrenija sergantis žmogus. Šios ligos simptomatika itin subtili ir nenuspėjama. Pati liga dažniausiai smogia 20–25-aisiais žmonių gyvenimo metais ir dramatiška linkme pakreipia jų likimus. Šiame straipsnyje pateikiame 10 faktų apie šizofreniją, kurių galbūt nežinojote.
Kyšių filosofija: ar galima žmogui mokėti, kad sveikai gyventų?  (7)
2015 m. balandžio 13 d. 09:51
Michael J. Sandel (Maiklas Sandelis) – JAV politikos filosofas, Harvardo universiteto profesorius, knygų autorius. Išgarsėjo parašęs knygą „Teisingumas: kaip elgtis teisinga?“ (Justice: What’s the Right Thing to Do?). 2002 m. išrinktas prestižinės Amerikos menų ir mokslų akademijos nariu. M. J. Sandelio kūriniai išversti į aštuoniolika kalbų, jo paskaitos apie teisingumą transliuojamos per televiziją ir skelbiamos internete.
Psichologinis nėštumas: lyg ir nėščia, bet ne nėščia  (8)
2015 m. balandžio 10 d. 12:46
Naktį prabundate, nes meilės vaisius ką tik mažyte kojyte įspyrė į pilvą. Kiekvieną rytą pykina, o į kai kuriuos anksčiau mėgtus produktus negalite net žiūrėti. Nuotaika kinta it audringa jūra... Atrodo, vargina visi nėštumo požymiai, tačiau apsilankius pas ginekologą išgirstama neįtikėtina tiesa: „Nesilaukiate“. Ar taip gali būti?
Dėl prostitucijos skandalo pagarsėjusioje Švėkšnoje mokiniai buvo farširuojami vaistais  (142)
2015 m. balandžio 8 d. 20:14
Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos pradėtame tyrime dėl galimų vaikų teisių pažeidimų Švėkšnos specialiojo ugdymo centre, kuriame mokosi ir gyvena sunkių elgesio ir emocinių sutrikimų turintys vaikai iš visos Lietuvos , pateikti pirmieji rezultatai glumina.
Skyrybų košmarą išgyvenusi moteris: vyras vaizdžiai aprašydavo, kaip mirsiu  (136)
2015 m. balandžio 8 d. 07:09
Su sutuoktiniu išsiskirti panorusi klaipėdietė patyrė tai, ką net sunku įsivaizduoti. Vyras jai nuolat grasino ir terorizavo – kasdien siuntė elektroninius laiškus bei trumpąsias žinutes, kuriose vaizdžiai aprašydavo, kaip ji mirs. Moteris saugoti savo gyvybę suskubo tuomet, kai atsitiktinai internete rado skelbimą, kad buvęs sutuoktinis ieško pirkti kovinį ginklą.
Lietuvio patirtis Londone: iš gatvės – į psichiatrinę  (49)
2015 m. kovo 31 d. 16:21
Į „Tiesos“ redakciją kreipėsi sunerimęs lietuvis, tikindamas, kad jo draugą medikai ir policijos pareigūnai neteisėtai išsivežė ir uždarė psichiatrijos ligoninėje.
G. Sabaliauskas. Tikėti Dievu? Argumentai „už“ ir „prieš“  (219)
2015 m. kovo 27 d. 14:12
Sekuliarizacijos procesai Lietuvoje ir Europoje yra daugiau negu akivaizdūs, tačiau vis tenka susidurti su žmonėmis, linkusiais tikėti Dievą, bet negalinčiais apsispręsti. Kartais jie save vadina „labiau tikinčiais, negu netikinčiais“ ar panašiai. Manau, kad racionalūs argumentai yra labai svarbūs apsisprendžiant, atrodytų, tokiu iracionaliu – tikėjimo – klausimu. Šiame straipsnyje surinkau mano požiūriu svarbesnius loginius ir faktinius argumentus „už“ ir „prieš“.
Panevėžietis sumušė motiną ir policininką  (8)
2015 m. kovo 23 d. 09:30
Moteris (gim. 1946 m.), gyv. Panevėžio r., pranešė, kad kovo 22 d., 7 val., namuose smurtavo kartu gyvenantis sūnus, kuris serga šizofrenija (gim. 1972 m.).
Užsimena apie V. Putino ir R. Kadyrovo eksperimentą: juodžiausios dienos dar priešaky  (549)
2015 m. kovo 21 d. 11:07
Kai prancūzų režisierė Manon Loizeau prieš kelerius metus atvyko į Grozną kurti dokumentinio filmo, ji neatpažino miesto.
Mergaitės teisiamos už mėginimą nužudyti bendraklasę, mėgdžiojant siaubo istorijų personažą  (14)
2015 m. kovo 14 d. 14:30
Viskonsino valstijos (JAV) teisėjas penktadienį nutarė, kad dvi nepilnametės, kurios mėgino nudurti savo klasės draugę, mėgdžiodamos internete paplitusių siaubo istorijų personažą Slendermeną, bus teisiamos suaugusiųjų teisme, todėl joms tikriausiai grės griežtesnė bausmė.
Č. Iškauskas. Dvigalvis erelis virš Lietuvos valstybės  (116)
2015 m. vasario 15 d. 17:00
Jeigu mes vertiname valstybingumą kaip laisvės ir nepriklausomybės formą, tai Lietuva per tūkstantmetį tuo pasigirti nelabai gali. Žinoma, ankstyvieji amžiai, paskui karaliaus Mindaugo laikai, LDK, iš dalies Abiejų Tautų Respublika – tai periodai, kai mūsų kraštas priimdavo daugiau ar mažiau savarankiškus sprendimus, bet visą laiką tęsėsi grubus spaudimas iš trečiųjų šalių.
Jos žiūrėti ėjo Holivudas: nepaprasta lietuvės istorija  (21)
2015 m. vasario 8 d. 18:02
Gydytojai prognozavo, kad ji taps neįgalia, iš pradžių jai šokant dundėdavo grindys, tačiau ji tapo pirmo ryškumo balerina ir pirmąja lietuve, patekusia į Australijos baleto teatrą.
Nepaaiškinami įvykiai merginos tėvų namuose: iki šiol netikėjau dvasiomis  (476)
2015 m. vasario 8 d. 00:04
Rosita iš Raseinių rajono susidūrė su gąsdinančiu reiškiniu. Sako, jei „svečio“ puolimai kartosis, pradės tikėti dvasiomis ir gal net Dievą.
Žinau, kad man labai pasisekė: esu gyva, vaikštau  (15)
2015 m. sausio 31 d. 00:00
Ji gimė pavasarį prie jūros. Augo Šiauliuose. Būdama paauglė, vieną šviesią pavasario pavakarę gatvėje patyrė smurtą ir praeivių abejingumą. Epilepsija , beprotiški galvos skausmai , klaidinga diagnozė, psichiatrijos ligoninė ... Ar tuo likimo smūgiai liovėsi?
Penkiems "Oskarams" pristatyta kraują stingdanti drama - jau Lietuvoje
2015 m. sausio 26 d. 00:00
Filmas „Foxcatcher“: 5-ios įdomybės apie krauju pažymėtą turtų ir pamišimo istoriją.