šizofrenija

šizofrenija

Schizofrenija, šizofrenija – tai lėtinė psichikos liga, kuri pažeidžia jausmų, mąstymo, suvokimo bei valios sferas. Šiuo sutrikimu pasaulyje serga apie 1 proc. žmonių.

Nėra vienos šizofrenijos priežasties. Labiausiai pagrįsta yra teorija, kad esant paveldėtam polinkiui sirgti schizofrenija, nepalankūs aplinkos veiksniai (gimdymo traumos, galvos traumos, prasta mityba, kai organizmas būna išsekęs, motinos nėštumo metu persirgtos infekcinės ligos, psichologinės traumos) sutrikdo smegenų vystymąsi ir subtiliai pažeidžia smegenų veiklą. Kai kuriais atvejais ligą sukelia ir kačių parazitai Toxoplasma gandii.

Žuvo Nobelio premijos laureatas J. Nashas  (19)
2015 m. gegužės 24 d. 18:05
Nobelio premijos laureatas, matematikas Johnas Nashas, pagal kurio gyvenimą pastatytas filmas „Nuostabus protas“ („A Beautiful Mind“) žuvo taksi automobilio avarijoje, skelbia CNN .
A. Tapinas. Ablavukų šešetukininkų Vyriausybė ir susicukravusi uogienė  (509)
2015 m. gegužės 12 d. 11:46
Pakalbėkim apie pažymius ir susicukravusias uogienes. Vyriausybė pristatė savo veiklos ataskaitą, Seimo opozicijos lyderis Andrius Kubilius ją įvertino „ketvertu“ – nepatenkinamu pažymiu.
R. Šimašius – apie „Facebook“ ir šūvius pro šalį: išdavė paslaptį, kas padėjo laimėti rinkimus  (60)
2015 m. gegužės 7 d. 14:09
Ketvirtadienį „ Login “ konferencijoje apsilankęs naujasis Vilniaus miesto meras Remigijus Šimašius skaitė paskaitą apie savo kovą dėl rinkėjų „Facebook“ – pergales ir šūvius pro šalį. Jos metu jis išdavė ir tai, kas administruoja jo socialinių tinklų paskyras.
Ligos, būdingos tam tikriems Zodiako ženklams  (24)
2015 m. balandžio 27 d. 09:50
Kadaise girdėjau tokį posakį, kad visuose rimtuose dalykuose turi būti šiek tiek magijos. Nesu visiškai tikra, ar horoskopai labiau susiję su magija, ar su komercija, ar su mokslu, dangaus kūnų tyrinėjimu, bet šiandien nusprendžiau pakalbėti apie juos – iš kur jie atsirado, kodėl žmonės jais tiki ir kokius pastebėjimus, susijusius su kiekvieno Zodiako ženklo sveikata , gali įvardinti mokslininkai.
T. Venclova. Žydai ir lietuviai: kas pasikeitė ir kas nepasikeitė per 40 metų  (335)
2015 m. balandžio 24 d. 06:00
Lygiai prieš 40 metų parašiau straipsnį „ Žydai ir lietuviai“. Jis visų pirmą pasirodė žydų savilaidinėje spaudoje, paskui Izraelyje, paskui jį išvertė ir išspausdino lietuviai emigrantai. Straipsnis emigracijoje sukėlė tam tikrą triukšmą.
10 faktų, kurių nežinojote apie šizofreniją  (155)
2015 m. balandžio 16 d. 00:00
Šizofrenija – viena sudėtingiausių psichiatrinių ligų. Sukurtas ne vienas filmas, parašytas ne vienas romanas, kurių pagrindinis herojus – šizofrenija sergantis žmogus. Šios ligos simptomatika itin subtili ir nenuspėjama. Pati liga dažniausiai smogia 20–25-aisiais žmonių gyvenimo metais ir dramatiška linkme pakreipia jų likimus. Šiame straipsnyje pateikiame 10 faktų apie šizofreniją, kurių galbūt nežinojote.
Kyšių filosofija: ar galima žmogui mokėti, kad sveikai gyventų?  (7)
2015 m. balandžio 13 d. 09:51
Michael J. Sandel (Maiklas Sandelis) – JAV politikos filosofas, Harvardo universiteto profesorius, knygų autorius. Išgarsėjo parašęs knygą „Teisingumas: kaip elgtis teisinga?“ (Justice: What’s the Right Thing to Do?). 2002 m. išrinktas prestižinės Amerikos menų ir mokslų akademijos nariu. M. J. Sandelio kūriniai išversti į aštuoniolika kalbų, jo paskaitos apie teisingumą transliuojamos per televiziją ir skelbiamos internete.
Psichologinis nėštumas: lyg ir nėščia, bet ne nėščia  (8)
2015 m. balandžio 10 d. 12:46
Naktį prabundate, nes meilės vaisius ką tik mažyte kojyte įspyrė į pilvą. Kiekvieną rytą pykina, o į kai kuriuos anksčiau mėgtus produktus negalite net žiūrėti. Nuotaika kinta it audringa jūra... Atrodo, vargina visi nėštumo požymiai, tačiau apsilankius pas ginekologą išgirstama neįtikėtina tiesa: „Nesilaukiate“. Ar taip gali būti?
Dėl prostitucijos skandalo pagarsėjusioje Švėkšnoje mokiniai buvo farširuojami vaistais  (142)
2015 m. balandžio 8 d. 20:14
Vaiko teisių apsaugos kontrolieriaus įstaigos pradėtame tyrime dėl galimų vaikų teisių pažeidimų Švėkšnos specialiojo ugdymo centre, kuriame mokosi ir gyvena sunkių elgesio ir emocinių sutrikimų turintys vaikai iš visos Lietuvos , pateikti pirmieji rezultatai glumina.
Skyrybų košmarą išgyvenusi moteris: vyras vaizdžiai aprašydavo, kaip mirsiu  (136)
2015 m. balandžio 8 d. 07:09
Su sutuoktiniu išsiskirti panorusi klaipėdietė patyrė tai, ką net sunku įsivaizduoti. Vyras jai nuolat grasino ir terorizavo – kasdien siuntė elektroninius laiškus bei trumpąsias žinutes, kuriose vaizdžiai aprašydavo, kaip ji mirs. Moteris saugoti savo gyvybę suskubo tuomet, kai atsitiktinai internete rado skelbimą, kad buvęs sutuoktinis ieško pirkti kovinį ginklą.
Lietuvio patirtis Londone: iš gatvės – į psichiatrinę  (49)
2015 m. kovo 31 d. 16:21
Į „Tiesos“ redakciją kreipėsi sunerimęs lietuvis, tikindamas, kad jo draugą medikai ir policijos pareigūnai neteisėtai išsivežė ir uždarė psichiatrijos ligoninėje.
G. Sabaliauskas. Tikėti Dievu? Argumentai „už“ ir „prieš“  (219)
2015 m. kovo 27 d. 14:12
Sekuliarizacijos procesai Lietuvoje ir Europoje yra daugiau negu akivaizdūs, tačiau vis tenka susidurti su žmonėmis, linkusiais tikėti Dievą, bet negalinčiais apsispręsti. Kartais jie save vadina „labiau tikinčiais, negu netikinčiais“ ar panašiai. Manau, kad racionalūs argumentai yra labai svarbūs apsisprendžiant, atrodytų, tokiu iracionaliu – tikėjimo – klausimu. Šiame straipsnyje surinkau mano požiūriu svarbesnius loginius ir faktinius argumentus „už“ ir „prieš“.
Panevėžietis sumušė motiną ir policininką  (8)
2015 m. kovo 23 d. 09:30
Moteris (gim. 1946 m.), gyv. Panevėžio r., pranešė, kad kovo 22 d., 7 val., namuose smurtavo kartu gyvenantis sūnus, kuris serga šizofrenija (gim. 1972 m.).
Užsimena apie V. Putino ir R. Kadyrovo eksperimentą: juodžiausios dienos dar priešaky  (549)
2015 m. kovo 21 d. 11:07
Kai prancūzų režisierė Manon Loizeau prieš kelerius metus atvyko į Grozną kurti dokumentinio filmo, ji neatpažino miesto.
Mergaitės teisiamos už mėginimą nužudyti bendraklasę, mėgdžiojant siaubo istorijų personažą  (14)
2015 m. kovo 14 d. 14:30
Viskonsino valstijos (JAV) teisėjas penktadienį nutarė, kad dvi nepilnametės, kurios mėgino nudurti savo klasės draugę, mėgdžiodamos internete paplitusių siaubo istorijų personažą Slendermeną, bus teisiamos suaugusiųjų teisme, todėl joms tikriausiai grės griežtesnė bausmė.
Č. Iškauskas. Dvigalvis erelis virš Lietuvos valstybės  (116)
2015 m. vasario 15 d. 17:00
Jeigu mes vertiname valstybingumą kaip laisvės ir nepriklausomybės formą, tai Lietuva per tūkstantmetį tuo pasigirti nelabai gali. Žinoma, ankstyvieji amžiai, paskui karaliaus Mindaugo laikai, LDK, iš dalies Abiejų Tautų Respublika – tai periodai, kai mūsų kraštas priimdavo daugiau ar mažiau savarankiškus sprendimus, bet visą laiką tęsėsi grubus spaudimas iš trečiųjų šalių.
Jos žiūrėti ėjo Holivudas: nepaprasta lietuvės istorija  (21)
2015 m. vasario 8 d. 18:02
Gydytojai prognozavo, kad ji taps neįgalia, iš pradžių jai šokant dundėdavo grindys, tačiau ji tapo pirmo ryškumo balerina ir pirmąja lietuve, patekusia į Australijos baleto teatrą.
Nepaaiškinami įvykiai merginos tėvų namuose: iki šiol netikėjau dvasiomis  (476)
2015 m. vasario 8 d. 00:04
Rosita iš Raseinių rajono susidūrė su gąsdinančiu reiškiniu. Sako, jei „svečio“ puolimai kartosis, pradės tikėti dvasiomis ir gal net Dievą.
Žinau, kad man labai pasisekė: esu gyva, vaikštau  (15)
2015 m. sausio 31 d. 00:00
Ji gimė pavasarį prie jūros. Augo Šiauliuose. Būdama paauglė, vieną šviesią pavasario pavakarę gatvėje patyrė smurtą ir praeivių abejingumą. Epilepsija , beprotiški galvos skausmai , klaidinga diagnozė, psichiatrijos ligoninė ... Ar tuo likimo smūgiai liovėsi?
Penkiems "Oskarams" pristatyta kraują stingdanti drama - jau Lietuvoje
2015 m. sausio 26 d. 00:00
Filmas „Foxcatcher“: 5-ios įdomybės apie krauju pažymėtą turtų ir pamišimo istoriją.
Filmo „Žmogus paukštis“ recenzija: juosta tikriems snobams  (2)
2015 m. sausio 24 d. 09:00
Vienas geriausių nepriklausomo kino režisierių, meksikietis Alejandras Gonzalezas Inarritas po ketverių metų pertraukos nuo vaidybinio kino grįžta su dar vienu išskirtiniu projektu.
5-ios įdomybės apie krauju pažymėtą turtų ir pamišimo istoriją
2015 m. sausio 23 d. 17:47
Lietuvos kino teatrus pasiekė kraują stingdanti drama „Foxcatcher“, kurioje žiūrovai išvys tikrais faktais paremtą pasakojimą apie multimilijonieriaus Johno Eleuthere‘o du Ponto įkurtą JAV imtynininkų komandai skirtą treniruočių centrą bei tragedija pasibaigusią jo pažintį su broliais, olimpiniais imtynininkais Dave‘u ir Marku Schultzais.
Motinos skausmas netelpa širdy: tik neliepkite melstis  (164)
2015 m. sausio 20 d. 09:12
„Žmogus ima gesti, kai nebendrauja su kitais, užsisklendžia, nesidalija, nepatiria su aplinkiniais bendrystės. Todėl tikrai reikia „eiti į žmones“, kad ir kaip sunku tai beatrodytų“, - teigia Rasa Derenčienė, individualiosios psichologijos konsultantė, komentuodama DELFI atsiųstą liūdną mamos, kurios sūnus serga šizofrenija, laišką.
Žaliojo tilto valstietė – mylimosios veidu?  (134)
2015 m. sausio 18 d. 23:20
Lietuva tikrai turi ne vieną simbolį, reliktą, kuriuo gali didžiuotis arba pranešti apie save pasauliui, tačiau kažkodėl pats didžiausias ginčas šiuo metu kilęs ir jau ne vienus metus neįmanomas išspręsti – dėl Vilniaus Žaliojo tilto skulptūrų.
V. Uspaskichas. Taiklus šūvis į dešimtuką sukėlė ant kojų visas šutves  (128)
2015 m. sausio 12 d. 11:36
Mano paskutinis straipsnis apie meluojantį premjerą susilaukė audringos reakcijos viešojoje erdvėje.
Piktosios dvasios išvarymas: kaip elgiasi apsėstieji  (497)
2015 m. sausio 4 d. 00:00
Piktosios dvasios išvarymo vaizdai, kai apsėstieji šaukia, vemia, draskosi, visam gyvenimui atgrasytų nuo burtų ir kitų „žaidimų“ su anapusybe.
Naujųjų metų išvakarėse – kraupi egzekucija  (1)
2015 m. sausio 2 d. 10:29
Floridoje vienas vyras, kuriam buvo diagnozuota šizofrenija, kirviu nukirto galvą savo motinai Naujųjų metų išvakarėse, nes jam įkyrėjo jos priekaištai, ketvirtadienį pranešė JAV pareigūnai ir žiniasklaida.
Popiežius griežtai sukritikavo Vatikano biurokratiją  (5)
2014 m. gruodžio 22 d. 15:39
Popiežius Pranciškus griežtai sukritikavo jam tarnaujančią Vatikano biurokratiją ir pasmerkė tai, kaip kai kas trokšta valdžios kitų sąskaita, gyvena veidmainišką dvejopą gyvenimą ir serga „dvasine Alzheimerio liga “, dėl kurios pamiršo, jog turėtų būti linksmi Dievo žmonės.
Savaitgalinis alkoholizmas: rezultatai pasako viską  (82)
2014 m. gruodžio 22 d. 09:45
Narkotikų, alkoholio ir tabako pasekmės yra visiškai vienodos, o saikingas vartojimas tėra kažkieno sugalvota utopija, įsitikinęs katalikiškos Pilnų namų bendruomenės moderatorius brolis Laimonas Mituzas.