Ir Lietuvoje yra dvasių apsėstų namų

 (1)
Lietuviams Helovynas vis dažniau tampa ne tik proga sudalyvauti persirengėlių vakarėlyje, bet ir pasiklausyti kraupių istorijų apie vaiduoklius, o kartais ir sudalyvauti vienoje kitoje ekskursijoje į dvasių „apsėstus“ namus.
Apleistas pastatas
Apleistas pastatas
© Shutterstock nuotr.

Sklinda gandai, jog tokių šalyje yra bent keletas. Tiesa, vieniems jų savininkams istorijos apie vieną kitą draugišką vaiduoklį reiškia progą uždirbti, o kitiems – galvos skausmą dėl niekaip neparduodamo pastato ar patalpų.

Didžiausia nauda – dvarams

Pačios romantiškiausios ir gražiausios istorijos apie vaiduoklius priklauso dvarams. Nors Lietuvoje atrestauruotų ir naudojamų yra vos keletas, tačiau jei kuriame gyvena vaiduoklis – ekstremalesnių arba romantiškų pojūčių ieškantys turistai – į tokius užsuka su malonumu. Legenda apie baltąją mergelę, meilės kankinę, pasirodančią ežero pakrantėje sklinda Paežerių dvare, tuo tarpu Pakruojo dvaras – barono von der Ropo, praminto Hermanu Žiauriuoju, namai. Savas istorijas saugo Beržėnų, Šūklių, Stasiūnų dvarai, greta Baltarusijos sienos esanti Norviliškių pilis ir daugelis kitų.

Ganėtinai dažnai tokias istorijas apie dvare ar sename viešbutyje, bravore ar vyno rūsyje gyvenantį vaiduoklį paskleidžia patys vietos savininkai, nes jas – puikiai galima išnaudoti prisistatant turistams. Tiesa, dvarai išsiskiria tuo, jog legendos apie ten gyvenančius vaiduoklius bent šiek tiek būna susijusios su tikra vietovės istorija.

Gali būti, jog tokie pasakojimai ilgainiui paskatins dvarų turizmą ir Lietuvoje, kur nemaža dalis dvarų vis dar yra gerokai apleisti. Tokiai nuomonei pritaria ir nekilnojamojo turto situaciją šalyje tiriančio projekto Kurgyvenu.lt idėjos autorius Andrius Gintalas.

„Įsivaizduokite kaip nustebome, kai į mūsų projekto portalą Kurgyvenu.lt vienas vartotojas įkėlė nuotrauką, kurioje matyti vaiduokliškas šešėlis. Kadangi nuolat kviečiame vartotojus dalintis nuotraukomis su savo gyvenamosios vietos aplinka, iš pradžių pamanėme, jog tai – pokštas, bet patikrinę vietovę įsitikinome, jog toje vietoje yra dvaras, o paieškojus internete radome ir kelias istorijas apie ten pasirodančias antgamtiškas jėgas, netikėtai užgęstančią šviesą ir pan. Tikrai nebandėme gilintis, kiek tokia nuotrauka galėtų būti tikra, bet esu tikras, kad jei ją atras koks nuotykių ieškotojas, tikintis mistiškais reiškiniais – jau artimiausią savaitgalį jis trauks būtent į tą dvarą“, - pasakoja A. Gintalas.

Kraupios istorijos – atbaido

Tiesa, gandai apie gyvenamąjį namą, kuriame, galbūt, atsitinka neįprastų reiškinių, gali gerokai apsunkinti jo pardavimą ar nuomą. Dažniausiai tokie pastatai ilgus metus lieka nenaudojami, patys tampa apleistais vaiduokliais, net ir savo išvaizda skatinantys tolimesnį gandų sklidimą. Žinoma, vien savo istorijomis, net nesvarbu ar jos išties tikros, tokie „vaiduokliai“ masina ekstremalių pojūčių mėgėjus arba ramesnės prieglaudos ieškančius benamius.

„Lietuvoje galima priskaičiuoti bent keliasdešimt apsėstais vadinamų namų. Vieni jų – šiek tiek garsesni, nes apie juos laidas rengė televizijos, apie kitus – gandai sklinda tik aplinkiniame regione. Kita vertus, tokie pastatai ganėtinai sunkiai parduodami arba išnuomojami net ir tuo atveju, jei keičiama jų paskirtis. Pavyzdžiui, iš gyvenamosios į laisvalaikio ar pan.“, - komentuoja projekto Kurgyvenu.lt vadovas. Tiesa, jo žiniomis, iki šiol neteko girdėti, jog tokie gandai būtų skleidžiami specialiai, siekiant sutrukdyti namo savininkams parduoti pastatą.

Pasak A. Gintalo, gandai apie apsėstus namus būtent todėl ir vadinami gandais, jog dažniausiai jie laužiami iš piršto. Parastai istorijos apipinamos papildomais faktais ir galų gale paprastas pastatas tampa gerokai senesniu, jo istorijoje atsiranda niekuomet ten negyvenę ar apskritai tragišką likimą patyrę asmenys. „Pakankamai dažnai jų savininkai – tiesiog ilgus metus gyvena užsienyje ar kitame mieste, o šviesos languose tereiškia, kad name linksminasi vietinis jaunimas“, - šypsosi Kurgyvenu.lt idėjos autorius.

Garsiausi „vaiduokliai“ kartais dega

Tokių „apsėstų“ namų – Lietuvoje yra bent keletas. Vienas garsiausių iš jų – sudegė dar 2006 m. Tuo metu buvo kalbama, jog namą galėjo padegti ir patys jo savininkai, nes pastato niekaip nepavyko parduoti. Širvintų raj., visai prie pat autostrados Vilnius - Panevėžys buvęs namas išgarsėjo po to, kai buvo parodytas vienos televizijos eteryje. Apleistame name keletą naktų prabuvę vieni garsiausių Lietuvoje magų Diana ir Arvydas Greičiūnai išeidami iš jo tikino neva neištvėrę vaiduoklių gausos. Tačiau namo kaimynai žiniasklaidai yra sakę ir ką kita. Namas taip ilgai stovėjo nenaudojamas ne todėl, kad jame knibždėjo vaiduokliai, o todėl, jog savininkai nepasidalino turto.

Gandai apie vaiduoklius sklando ir Vilniuje. Mistika besidominčių forumuose dažnai minima seniai neveikianti skalbykla Antakalnio gatvėje. Griuvus Sovietų sąjungai ji, kaip ir dauguma tokių įstaigų, bankrutavo, o pastatas liko nenaudojamas. Tačiau sklinda legendos apie bent kelis požeminius aukštus, kuriuose neva buvo atliekami medicininiai bandymai. Tiesa, šiuo metu pastatas avarinės būklės, gandai niekuomet nebuvo patvirtinti, o rūsys, dėl ten landžiojančių saugumo, užpiltas smėliu. Beje, kalbama ir apie tai, jog papokštauti mėgstantys gretimos mokyklos moksleiviai ten paspendžia spąstus – pastato veidrodžių šukes, kurios sukuria šviesos efektus, arba tuščius butelius, kurie pučiant vėjui skleidžia paslaptingą garsą.

Ganėtinai ilgai pasakojimai sklido ir apie seną Klaipėdos kino teatrą „Aurora“. Neva ten ganėtinai dažnai vaidendavosi ir net pro langus buvo galima įžvelgti judančius šešėlius. Pačiuose fantastiškiausiuose pasakojimuose – per kone kiekvieną filmo premjerą jame kildavo gaisras arba iš kino teatro pastatas virsdavo psichiatrijos ligonine. Tiesa, prieš keletą metų buvusį kino teatro pastatą įsigijo vienas viešbučių tinklas, jį restauravo ir įrengė konferencijų salę. Rodos, kartu su rekonstrukcija pastatą paliko ir vaiduokliai, nes kol kas gandai apie tai, jog kokią nors konferenciją būtų sutrukdžiusios antgamtiškos būtybės – dar nesigirdėjo.

Beje, mistiški vaiduokliai apsireiškia ne tik apleistuose namuose. 2005-aisiais ganėtinai plačiai nuskambėjo įvykis, jog vaizdo stebėjimo kameros užfiksavo vaiduoklį viename prekybos centre Biržuose, o dar anksčiau – visai neseniai įrengtoje vaistinėje Panevėžyje.

www.kurgyvenu.lt
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Naujienos

Į vieną pavojingiausių pasaulio viršūnių įkopęs S. Damulevičius: nuolat kovojau su savimi (4)

Saulius Damulevičius – vienas žymiausių Lietuvos alpinistų. Jam neseniai pavyko įveikti vieną pavojingiausių pasaulio viršūnių – 8163 m aukščio Manaslu („Dvasios“) kalną, esantį Nepale, Himalajų kalnų grandinėje.

3 patarimai, kaip sutaupyti laiko oro uoste

Nors nuolat keliaujantys jau žino visas oro uostų patikros taisykles, visgi rečiau išvykstantiems ar itin skubantiems pakilią kelionės nuotaiką oro uoste dažnai aptemdo sugaišintas laikas prie aviacijos saugumo patikros. Tačiau nemalonių situacijų galima išvengti, tereikia žinoti kelis patarimus, kurie padės sutaupyti laiko oro uoste.

Mongolija susižavėjęs keliautojas: nustebino, kad gyvuliai stepėse suvarinėjami motociklais

Anot kai kurių kelionių entuziastų, Mongolija – tai kiekvieno keliautojo svajonių šalis. Remiantis stereotipais, tai kraštas, kuriame žmonės gyvena jurtose, užsiima klajokline gyvulininkyste, didžiuojasi unikaliu gerkliniu dainavimu ir šamanizmu. Kaip yra iš tiesų?

Motociklininkų pora išvyko į kelionę aplink pasaulį (7)

Šį šeštadienį Vilniuje motociklininkų kolona į kelionę aplink pasaulį griausmingai išlydėjo du savo bendruomenės narius – Astą Dovydėnaitę ir Liną Mockevičių. Motociklininkų pora per artimiausius dvejus metus ketina aplankyti 5 pasaulio žemynus, įveikti daugiau kaip 60 tūkst. km atstumą ir tapti pirmaisiais lietuviais, kurie motociklais apkeliaus aplink Žemės rutulį, sakoma pranešime spaudai.

Stebuklinga Uzbekija: Šilko kelio egzotika ir sovietmečio pėdsakai (6)

Stulbinamų vaizdų pilna Uzbekija – bene pati įdomiausia Vidurio Azijos šalis. Bent jau taip mano apie 80 šalių spėjęs aplankyti keliautojas Augustinas Žemaitis, neseniai viešėjęs šiame Azijos egzotikos ir sovietmečio pėdsakų kupiname krašte.

9 gudrybės keliautojams – tiesiai iš stiuardesių lūpų (27)

Skrydžių palydovams kelionės yra lyg antra prigimtis, tad kas galėtų duoti geresnius kelionės patarimus, negu jų ekspertai?

Dalykinio bendravimo su užsieniečiais etiketas: kaip nesuklysti? (12)

Natūralu, kad net bendraujant su artimiausiais kolegomis, kartais nesusikalbame ir kyla įvairių nesusipratimų. Tačiau dirbant globaliose komandose, itin dažnai tenka susidurti ir su kitų kultūrų atstovais, kuriems priimtinos kitokios dalykinio bendravimo subtilybės nei mums įprasta. Tad ką reiktų žinoti prieš vykstant į susitikimą su kitos šalies atstovu, kad derybos baigtųsi sėkmingai?

25 britiškos frazės, kurių likęs pasaulis nesupranta (37)

Konservatoriškoji Jungtinė Karalystė pasižymi sava išskirtine tvarka, kuri užsieniečiui kartais gali atrodyti kiek nelogiška. Kalba - vienas iš šių dalykų. Pateikiame britiškas frazes, kurias, ko gero, supranta tik patys britai. Perspėjimas - sąraše yra ir keiksmažodžių.

Čekija kviečia į vyno šventę

Lapkričio 11-ąją, 11:11 val. Šv. Martyno dieną Čekijoje bus tradiciškai atkemšami šiemečio derliaus vyno buteliai.

11 vaiduoklių apsėstų pastatų Londone

Londonas – senas miestas su spalvinga istorija, tad visai nenuostabu, kad jis apipintas vaiduoklių istorijomis. Tikinama, kad vaidenasi čia visur – nuo karalių rezidencijų, parkų ir viešbučių, iki vietinių pub’ų.

Įspūdžių žemėlapis susiruošusiems į Fuerteventūrą: ką pamatyti, ką patirti, ko paragauti (8)

Nors dėl saulėto klimato ištisus metus ir pakrantes šiaušiančio vėjo daugeliui Fuerteventūra siejasi su vandens sportu ir paplūdimio malonumais, vis dėlto tai – tik kelios iš saloje aktyviai kultivuojamų pramogų. Prieš 20 mln. metų susiformavusi seniausia vulkaninės kilmės Kanarų sala garsėja įspūdingu Marso paviršių primenančiu kraštovaizdžiu bei autentiškomis tradicijomis ir kultūra, išlikusiomis dar nuo pirmųjų salos gyventojų laikų, sakoma pranešime spaudai.

Populiariausios lietuvių kelionių kryptys Europoje (2)

Kelionės – vienas mėgstamiausių daugumos gyventojų hobių. Paprastai jos asocijuojasi su atostogomis, poilsiu ir naujais potyriais. Drauge, tai neišvengiama vykstant į darbines komandiruotes ar keliaujant susitikti su seniai matytais artimaisiais bei draugais. Tačiau nesvarbu, kur ir kodėl ketinate vykti – visuomet tenka pasirinkti keliavimo būdą.

Pamatė kitokią Norvegiją (3)

Šiemet į neįprastą kelionę išsiruošė fizikas Mindaugas Sarpis, kuris su komanda keliavo į vieną iš rečiausiai apgyvendintų vietų Europoje – Norvegijos šiaurę.

Šiaurės pašvaistė Reikjavike valandai pakeitė gatvių apšvietimą (2)

Reikjavike valandai išjungtas gatvių apšvietimas, kad Islandijos gyventojai galėtų ryškiau matyti šiaurės pašvaistės švytėjimą.

Vestuvės Italijoje: įspūdinga gamta, gardus maistas ir geras oras

Lietuvoje šiuo metų laiku vestuvių sezonas baigiasi, tuo tarpu Italijoje jis tik prasideda. Vestuvių planuotoja Olga Raškauskienė leidžia pirmąsias savaites Italijos pietuose.