Politiko akimis

G. Abaravičius. Apie gyvulių ūkį Trakuose ir ne tik (atsakymas V. Kernagiui) (60)

2017 kovo mėn. 27 d. 14:49
Jau keliose žiniasklaidos priemonėse, tarp jų ir DELFI, susilaukęs itin rūsčių Seimo nario Vytauto Kernagio priekaištų, norėčiau pateikti savo poziciją ir kai kuriuos faktus, kurių jis – nuoširdžiai tikiuosi – nežino. Manau, tai svarbu visiems piliečiams, kuriems rūpi ne tik Trakų kultūrinio kraštovaizdžio likimas, bet ir demokratijos kokybė Lietuvoje, nes galime ne tik prarasti Trakus, kaip valstybės saugomą kultūros paveldo vietovę, bet ir dar labiau įtvirtinti gyvulių ūkio tradicijas, kai vieni piliečiai – turiu omenyje dalį verslo ir politikos elitui priskiriamų žmonių – yra lygesni už kitus.

M. Zakarka. Kodėl nereikia 2 proc. skirti mokyklai ar ligoninei? (14)

2017 kovo mėn. 27 d. 08:05
Kartu su Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) kvietimu deklaruoti pajamas, startavo ir dar vienas procesas – lenktynės tarp nevyriausybinių organizacijų ir valstybinių institucijų, kam atiteks piliečių paskiriama 2% parama. Būtent šis mėnesis yra galimybė paskirti 2% gyventojų pajamų mokesčio (GPM) įstaigoms, turinčioms teisę ją gauti.

A. Markevičius. Ką galėtų padaryti ir nepadaro liberalai? (16)

2017 kovo mėn. 27 d. 08:02
Algirdas Markevičius
Asmeninio archyvo nuotr.
„Sunkus šimtadienis“ – viešai įvertino Liberalų sąjūdžio pirmininkas, sostinės meras vyriausybės šimto dienų darbus.

A. Guoga. Kada būsime turtingi? (68)

2017 kovo mėn. 27 d. 08:00
Kaip undinės jūrose vilioja jūreivius, taip kiekvienas, ar tai jaunas verslas, ar pati valstybė nuolat dairosi rimtesnio investuotojo. Tik kažin ar vien gražių dainų Baltijos pakrantėse pakaks, kad į savo vandenis pritrauktume didžiuosius pasaulinio verslo banginius.

A. Skaistys. Korupcija ir kolaboravimas – dvi vienos ydos pusės (61)

2017 kovo mėn. 25 d. 09:56
Audrius Skaistys
Asmeninis archyvas
Kaip žinome, su korupcijos reiškiniu bandoma kovoti visais lygiais: tarptautiniu, nacionaliniu, nevyriausybiniu, žinybiniu... O kaip su kolaboravimu? Vienareikšmio atsakymo nėra. Akivaizdu, kad abu šie reiškiniai – vieno, valstybingumą ardančio, medžio šakos. Ne veltui jie uždrausti baudžiamuoju įstatymu. Jei sakysite, kad tai visiškai skirtingi dalykai, tai iš pirmo žvilgsnio pozicijų būsite teisūs.

M. Sinkevičius. Romos sutarčiai – 60 metų. Ar kartu minėsime ir 100-ąsias metines? (91)

2017 kovo mėn. 25 d. 09:54
Šių metų kovo 25 d. sukanka 60 metų nuo Romos sutarties pasirašymo. Jos pagrindu 1957 m. Prancūzija, Vokietija, Italija ir trys Beniliukso valstybės įsteigė Europos ekonominę bendriją – organizacijos, šiandien vienijančios 28 Europos valstybes, tarp jų ir Lietuvą, ir nuo 1993 m. vadinamos Europos Sąjunga, pirmtakę.

G. Kirkilas. ES ateities scenarijus – naujas taikos ir gerovės pažadas (36)

2017 kovo mėn. 24 d. 09:47
Šių metų kovo 25 d. Romos sutarčiai sukanka 60 metų. Tai pačiai sutarčiai, kuria 1957 m. Prancūzija, Vokietija, Italija ir trys Beneliukso valstybės įsteigė Europos Ekonominę Bendriją, pradėjusią veikti 1958-ais ir tapusią Europos Sąjungos (ES), sukurtos 1992 metais jau pagal Mastrichto sutartį, pirmtake.

G. Markovičienė. Lietuvoje diskriminuojami... lietuviai (24)

2017 kovo mėn. 24 d. 09:10
Gitana Markovičienė
Asmeninis archyvas
Vilniaus miesto savivaldybė rengia naują tvarką, kuriai įsigaliojus, romų tautybės asmenys, gyvenantys sostinės Kirtimų rajone esančiame tabore, gautų išskirtines sąlygas, lyginant su visais kitais žmonėmis. Argumentas – esą tik taip įmanoma paskatinti romų išsikraustymą iš taboro.

V. Kernagis. „Užsikonservavę“ Trakai (ne)nyksta (50)

2017 kovo mėn. 24 d. 09:08
Vytautas Kernagis
Asmeninio archyvo nuotr.
Tik pradėjus domėtis Trakuose nusistovėjusiu su kultūros paveldu bei verslo investicijomis susijusiu klausimu, nemažai daliai viešosios erdvės veikėjų kilo klausimų, pastebėjimų bei nuogąstavimų: „Trakus ketinama užstatyti dangoraižiais, nugriauti pilį, o vietoje jos saloje padaryti golfo laukus!“. Neva, jau atrieda investicijų buldozeriai, nušluosiantys viską: ir karaimiškas trobeles, ir bažnyčias, ir unikalų landšaftą.

R. Vaitkus. Vien tik pailginę mokslo metus naujos kokybės nepasieksime (49)

2017 kovo mėn. 23 d. 11:08
Švietimo ir mokslo ministerija paskelbė apie planus ilginti mokymosi trukmę.

M. Puidokas. Romos sutarties 60 metų – nauja pradžia Europai: ar dar galime jaustis saugūs? (5)

2017 kovo mėn. 23 d. 10:28
Mindaugas Puidokas
Asmeninio albumo nuotr.
60 metų – tiek laiko jau skaičiuoja viena svarbiausių Europos Sąjungos sutarčių – Romos sutartis. Europos šalys susibūrusios bendrijon negrįžtamai pakeitė Europos kontinentą. Pakeitė tuo, kad jis tapo stipresnis, galingesnis ir patikimesnis laisviems žmonėms bei valstybėms.

A. Maldeikienė. Prieštaringa ES ateities vizija (60)

2017 kovo mėn. 22 d. 15:51
Kovo viduryje Prezidentės spaudos tarnyba išplatino trumpą pranešimą apie šalies vadovės susitikimą su jos pasirinktais Europos ir Užsienio komitetų nariais. Po susitikimo visuomenė buvo informuota, kad šalies vadovė mato, jog Europa dabar patiria daugybę iššūkių, o nusistovėjusi geopolitinė tvarka kinta, tad „esminis Lietuvos uždavinys – tinkamai pasinaudoti nauja dinamika savo valstybės ir jos žmonių interesų gynimui“.

M. Paulauskas. Socialinės problemos ir jų pasekmės – pradėkim nuo šaknų (21)

2017 kovo mėn. 22 d. 07:45
Mantas Paulauskas
Asmeninis archyvas
Geru ar blogu žmogumi negimstama, juo tampama. Sprendimas atlikti tam tikrą poelgį neateina per akimirką, jis pasąmonėje bręsta ilgai. Asmenybę formuoja santykiai šeimoje, švietimas, aplinka bei užimtumas.

R. Lapinskas. Miškų reforma – kieno ir kokie interesai? (78)

2017 kovo mėn. 22 d. 07:42
Remigijus Lapinskas
Asmeninio archyvo nuotr.
Ministras K. Navickas bei kiti jo šalininkai neabejoja miškų sistemos valdymo reformos reikalingumu ir pabrėžia, kad dėl reformos diskutuota jau dešimtmetį. Tačiau kyla klausimas, kodėl pristatant planuojamą reformą parlamentui prie Seimo rikiavosi 500 protestuojančių miškininkų? Jei viskas taip puikiai išdiskutuota, kodėl dėl šios reformos ėmė skilti valdančioji koalicija, ir net, panašu, byrėti valstiečių frakcija?

R. Šimašius. Sunkus šimtadienis (55)

2017 kovo mėn. 21 d. 17:31
Pirmasis įspūdis gali būti klaidingas. Taip trumpai apibūdinčiau naujosios Vyriausybės pirmųjų šimto darbo dienų rezultatus.

A. Zuokas. Kodėl G. Kėvišas turi atsistatydinti (150)

2017 kovo mėn. 21 d. 08:10
A. Zuokas. Kodėl G. Kėvišas turi atsistatydinti
Asmeninio archyvo nuotr.
Tenka stebėti kilusias viešas diskusijas dėl Lietuvos Nacionalinio operos ir baleto teatro (LNOBT) vadovo Gintauto Kėvišo veiklos ir galimų viešų bei privačių interesų supainiojimo.

L. Balsys. Už skambių miškų reformos šūkių – ministro pusbrolio interesai? (93)

2017 kovo mėn. 21 d. 08:03
Problema sena ir gerai žinoma – Lietuvoje savo interesus įprasta ginti labiau per draugus ir gimines, nei atvirai ir laikantis įstatymų. Tai sovietinio kolūkinio mąstymo palikimas. Gaila, bet „pusbrolių ir švogerių krašto“ dėsniais paremtos reformos ir įstatymų pataisos šioje Seimo kadencijoje skinasi kelią, atrodytų, daug sparčiau nei bet kada anksčiau.

J. Dapšauskas. Žiniasklaidoje būtina kritika, bet ne mažiau svarbu – objektyvumas, nešališkumas (35)

2017 kovo mėn. 20 d. 08:16
Didelio šurmulio sulaukė kelių Seimo narių registruotas įstatymo projektas, kad žiniasklaidoje 50 proc. turinio turėtų būti teigiama informacija. Kai toks projektas buvo įregistruotas, tuoj pat supratau, kad čia kažkas „pakišo“ naivią Seimo narę psichologę Dovilę Šakalienę (kuri „pakišo“ dar du LVŽS frakcijos narius). Lenda svarbios smulkmenos, kad projekto ištakos pas socialdemokratus.

T. Bilevičius. Socialdemokratai, baimės ir ateitis (54)

2017 kovo mėn. 20 d. 08:04
Tomas Bilevičius
Asmeninio albumo nuotr.
Jei Jus trikdo sąvoka „socialdemokratas“, šis straipsnis – Jums. Šio straipsnio autorius yra jaunasis socialdemokratas, kuris džiaugiasi juo esąs.

A. Bilotaitė. Apie Pūką ir kitus Seimo povus (215)

2017 kovo mėn. 20 d. 08:04
Kęstučio Pūko priekabiavimo istorijos baigtis atskleis šį tą labai svarbaus - ar moterį jau laikome tokiu pat žmogumi kaip vyrą, ar, deja, vis dar ne.

M. Puidokas. Ar išleistumėte savo dukterį į darbo pokalbį pas K. Pūką? (126)

2017 kovo mėn. 17 d. 17:39
Seimo Etikos ir procedūrų komisija balsų dauguma pateikė siūlymą pradėti apkaltos procesą Seimo nariui Kęstučiui Pūkui. “Tai susidorojimas, provokacija, man trukdo kovoti su korupcija”,- sako pats K. Pūkas, laimei, nemojuodamas koviniu pistoletu.

E. Vareikis. Keturi F. Bacono stabai ir penkios „baisios“ pasakos lietuviams apie Europos ateitį (38)

2017 kovo mėn. 17 d. 09:39
Egidijus Vareikis
DELFI / Valdas Kopūstas
Pagal prieš kelis dešimtmečius įkurtos Europos Komisijos viziją ši organizacija turėjo būti išmintingų žmonių grupė, teikianti priimtinus projektus besiintegruojančios Europos šalių vadovams.

B. Matelis. Seime vyksta keisti dalykai (115)

2017 kovo mėn. 16 d. 10:27
Bronius Matelis
Asmeninio albumo nuotr.
Seimo Etikos ir procedūrų komisija nutarė siūlyti Seimui pradėti apkaltos procedūrą Kęstučiui Pūkui dėl moterų metamų kaltinimų seksualiniu priekabiavimu. Iš tikrųjų, tai šiai komisijai čia ir nebuvo ką tirti – viską ištyrė žiniasklaida, o pats K.Pūkas prisipažinęs visą istoriją tik apibendrino.

E. Jovaiša. Švietimas ir nacionalinis saugumas (30)

2017 kovo mėn. 16 d. 10:00
Praėjusių metų vasarą paskelbus valstiečių švietimo programą daug kam galėjo kilti ir iš tiesų kilo klausimas, kodėl švietimas joje įvardintas svarbiausia nacionalinio saugumo dalimi. Galvodami apie tai, kaip turėtų atrodyti ir kokius tikslus sau kelti Lietuvos švietimo sistema, negalime pamesti iš akiračio šios nuostatos ar likti jos nesupratę. Taigi kokia prasme švietimas skleidžiasi kaip nacionalinio saugumo dėmuo? Mažiausiai trejopai.

A. Kubilius. Europos Sąjungai – 60: brandos pradžia? (85)

2017 kovo mėn. 16 d. 08:05
Kovo 25-ąją Europos Sąjunga (ES) švenčia šešiasdešimtmetį. Su tuo verta ją pasveikinti, o tai reiškia pasveikinti ir save!

G. Landsbergis. Tikras ar apsimestinis Karbauskio naivumas? (157)

2017 kovo mėn. 15 d. 12:08
Jau šį ketvirtadienį valstiečiai-žalieji ruošiasi sudalyvauti įmantrioje Seimo nario Mindaugo Basčio, įtariamo valstybės išdavyste, gelbėjimo operacijoje. Ši operacija vykdoma laikantis geriausių “Kortų namelio” (House of Cards) tradicijų: manipuliuojant žmonėmis, viešąja nuomone ir teisinėmis procedūromis.

A. Ažubalis. Pokyčius Europos Sąjungoje privalome siūlyti patys (28)

2017 kovo mėn. 15 d. 08:18
Pastarųjų savaičių įvykiai Europos politikoje parodo, kad 2017-ieji, neoficialiai paskelbti Europos ateities apsisprendimo metais, nebus lengvi. Nors visos šalys kalba apie poreikį vienybei ir įsiklausymui, tuo pačiu iš stalčių traukiamos skirtingos Europos Sąjungos vizijos ir pateikiamos kaip geriausia alternatyva: Versalio ketvertukas (Vokietija, Prancūzija, Italija ir Ispanija) pasisakė už kelių greičių Europą, o Višegrado ketvertukas – griežtai pasmerkė tokį scenarijų kaip pražūtingą. Šiame kontekste verta paklausti, kokią poziciją vertėtų užimti Lietuvai ir kokios Europos norime mes?

A. Anušauskas. Saugumo interesai. Tik žaislas abejingose rankose? (17)

2017 kovo mėn. 15 d. 08:17
Už valstybės paslapčių saugumą atsakingiems pareigūnams įvykdžius įstatymo prievolę ir nustačius galimus valstybės paslapčių nutekinimo kelius, finansinį tarpininkavimą padedant Rusijos eks-KGB ar eks-FSB karininkų verslams, bendrus verslus su buvusiais nusikalstamų susivienijimų autoritetais, pasigirdo šauksmai: „duokite įrodymus!“, „asmeniniai ryšiai jokių grėsmių nesukuria!“

R. Šalaševičiūtė. Mere Šimašiau, žmonės miršta! (100)

2017 kovo mėn. 14 d. 16:20
Sunku patikėti akimis ir ausimis. Lietuvos sostinė, Vilnius, 21 amžius – trys žmonės mirė nuo legioneliozės. Pasirodo, ne tik man. Ne vien Vilniaus, ir kitų miestų gyventojai skambina, kreipiasi į Seimo narius – darykite ką nors.

P. Urbšys. Nacionalinės kultūros ganyklų ypatumai (41)

2017 kovo mėn. 14 d. 08:06
Visais laikais kultūra buvo neatskiriama nuo doros. O dora – nuo etikos. Etika – nuo moralės. Deja, kai imame kalbėti apie didį mūsų kultūros puoselėtoją Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro vadovą Gintautą Kėvišą, visa tai virsta farsu.