Per tuos kruvinus gatvių mūšius tarp ginkluotų provakarietiškos vyriausybės Kijeve ir Maskvos šalininkų žuvo 48 žmonės. Susirėmimų kulminacija buvo gaisras pastate, kur žuvo 42 Rusijos šalininkai.

Smurtas prasiveržė įsisiūbavus prorusiškam Rytų Ukrainos maištui ir sukėlė nuogąstavimus Kijeve, kad Kremlius rengiasi visapusiškai invazijai į šią buvusią sovietinę respubliką.

Invazijos taip ir nebuvo, bet tas kraujo praliejimas smarkiai padidino įtampą ir vėliau Rusija kaltino Ukrainą slepiant tyrimą dėl to, kas buvo atsakingas už žmonių mirtį.

Per dvejus metus trunkantį separatistinį maištą, kurį Rusija neigia remianti, jau žuvo daugiau kaip 9 300 žmonių, ir jis drauge su Ukrainos Krymo pusiasalio atplėšimu nulėmė didžiausią nuo Šaltojo karo laikų Maskvos santykių su Vakarais pablogėjimą.

Daugiau kaip 200 žmonių su gėlėmis pirmadienį susirinko prie metalo detektorių, įrengtų aplink tą Odesos aikštę, kur buvo pralietas kraujas.

Maždaug 3 tūkst. saugumo pajėgų narių iš šio Juodosios jūros uosto, kuriame dauguma gyventojų kalba rusiškai, ir aplinkinių regionų buvo iškviesti imantis saugumo priemonių, turinčių užkirsti kelią naujam smurtui.

Tačiau Ukrainos vidaus reikalų ministerijos atstovas Artiomas Ševčenka sakė, kad policija rado tris granatas, paslėptas netoli Kulikovo lauko – aikštės, kur vyko minimi susirėmimai ir kur buvo padegti Profesinių sąjungų namai, kuriuose anuomet buvo pasislėpę Maskvos šalininkai.

„Prieiga prie Kulikovo lauko ribojama, – feisbuke parašė A.Ševčenka. – Policijos ir Nacionalinės gvardijos pajėgos toliau stiprina savo pastangas viešajai tvarkai apsaugoti“.

Jungtinių Tautų komisaro žmogaus teisėms įstaiga (OHCHR) sakė, kad ta mirtina įvykių grandinė prasidėjo beisbolo lazdomis ir šaunamaisiais ginklais ginkluotai Rusijos šalininkų grupei „išprovokavus“ Ukrainos šalininkų mitingo dalyvius.

Ukrainos teismas kol kas tiria 20-ies įtariamųjų bylą dėl šešių žmonių nušovimo per tą Kijevo šalininkų mitingą.

Tyrimo dėl to, kas padegė pastatą, kuriame ginkluotų Kijevo šalininkų vejami pasislėpė Rusijos šalininkai, rezultatai teismui nebuvo pateikti.

„Raginu Ukrainos vyriausybę vadovautis Europos Tarybos Tarptautinės patariamosios grupės rekomendacijomis ir atlikti nepriklausomą ir skaidrų tyrimą“, – metinių proga paskelbtame pareiškime sakė Europos Sąjungos (ES) delegacijos Ukrainoje vadovas Janas Tombinskis.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (722)