Baltarusija ir Azerbaidžanas neturi tikslo įstoti į Europos Sąjungą, bet šios šalys vis tiek yra labai svarbios: pirmoji paprasčiausiai dėl to, kad yra prie Lietuvos ir Europos Sąjungos sienos, antroji – dėl to, kad yra itin svarbus žaidėjas energetikos sektoriuje ir turi intencijų padaryti ką nors gero Europai.
© DELFI / Kiril Čachovskij

Tokią nuomonę išsakė Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius, ketvirtadienį dalyvavęs Lietuvos pirmininkavimui Europos Sąjungos Tarybai skirtoje mokslinėje konferencijoje Prezidentūroje. Ministras kalbėjo apie Europos Sąjungos Rytų partnerystės politiką.

Pasak L. Linkevičiaus, nors didžiosios dalies Europos šalių dėmesys yra nukrypęs į „karštesnes“ šalis – Somalį, Siriją, Egiptą – tačiau Rytų partnerystė irgi turi savo specifiką. Kai kalbama apie Rytų partnerystę, mintyse turimi Europos Sąjungos plėtojami santykiai su šešiomis šalimis: Armėnija, Azerbaidžanu, Baltarusija, Gruzija, Moldova ir Ukraina.

Užsienio reikalų ministras sako, kad visos šalys yra ypač skirtingos, todėl kalbėti apie vieningą politiką nėra prasmės. Pavyzdžiui, Moldova labai dideliais žingsniais artėja prie Asociacijos sutarties pasirašymo, o Ukrainai koją kiša eksperemjerės Julijos Tymošenko įkalinimas, kurį dauguma europiečių laiko selektyvaus teisingumo pavyzdžiu.

„Tai reikia priimti kaip faktą“, - teigia L. Linkevičius, pridurdamas, jog geriausia būtų, jeigu Ukraina šiuo aspektu elgtųsi protingai.

Tačiau ministras pabrėžia, kad šiame šešetuke yra dvi šalys, kurias reikia išskirti – tai Azerbaidžanas ir Baltarusija.

„Kaip mes visi žinome, jos neturi ambicijų tapti Europos Sąjungos narėmis. Pavyzdžiui, Azerbaidžanas neturi intencijų pritaikyti savo teisinės sistemos prie Europos Sąjungos, tačiau regione jis yra pagrindinis žaidėjas energetikos sektoriuje. Jie nori dialogo su Europos Sąjunga, nori padėti. Aš buvau susitikęs su prezidentu Ilhamu Alijevu, kuris sako: „Mes norime ką nors gero padaryti Europai“. Na, tai leiskime padaryti jiems ką nors gero Europai“, - teigė L. Linkevičius.

Baltarusijos atvejis, pasak L. Linkevičiaus, irgi specifinis, tačiau ministras laikosi nuomonės, jog Baltarusiją turi būti stengiamasi įtraukti į europinę orbitą, nepaisant, kad kol kas šios pastangos nebuvo itin sėkmingos.

„Negalime užmerkti akių į žmogaus teisių pažeidimus, politinių kalinių buvimą, bet vis tiek turime kalbėtis, įtraukti, priartinti prie Europos, kiek įmanoma. Kai kas sako, kad jau per vėlu, bet aš taip nemanau. Pažįstu daug baltarusių, praleidau Baltarusijoje keletą mėnesių kaip ambasadorius, galiu pasakyti, kad jie protingi ir išsilavinę žmonės“, - sakė L. Linkevičius.

„Mes turime siųsti signalus, sakyti, kad kalbėti su opozicija yra daug galimybių, juk kalbėtis su opozicija galima ne tik tupdant į kalėjimą. Yra kitų būdų diskusijai“, - pridūrė Lietuvos diplomatijos vadovas.

Prezidentūroje vykusią konferenciją organizavo Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institutas (VU TSPMI), kartu su Europos integracijos studijų centru (EISC) ir Transeuropine politikos mokslų asociacija (TEPSA). Į konferenciją atvyko žymūs Europos politikos ekspertai, kurie su politikais aptars pirmininkavimo Europos Sąjungos Tarybai prioritetus.

Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Nematomi žvalgybininkų karai, pinigai ir naujas ginklas – moterys (34)

Mečys Laurinkus – pirmasis Nepriklausomos Lietuvos žvalgybos vadas. Koks šio profesionalo...

Latvijos talentų nesulaikiusi Lietuvos rinktinė kapituliavo Rygoje (834)

Kontrolinėse rungtynėse Rygoje Europos čempionatui besirengianti Lietuvos rinktinė pralaimėjo...

Kaip iš siaubo filmo: Baltimorės monstras pardavinėjo aukų kūnus užkandinėje (23)

Neseniai mirė žudikas maniakas Josephas Roy’us Metheny’is, dažnai vadinamas Baltimorės...

Profesinė liga baigėsi kankinimo prietaisą primenančiame vežimėlyje (74)

Lazdomis varomas invalido vežimėlis . Kai kam jis panašus į kankinimo prietaisą, bet vos...

Atrodo paprasta, bet efektyvu: kaip miestai gelbėjasi nuo nepakeliamos kaitros (1)

Didmiesčiai visame pasaulyje ieško būdų, kaip išgyventi vasarą ir išsaugoti gyvybes. Kovoje su...

Po įgyvendinto plėtros projekto „Mega“ tapo sunkiai atpažįstama (34)

Po metus trukusių plėtros darbų didžiausias prekybos ir laisvalaikio centras vidurio Lietuvoje „...

Danijos vėjo jėgainės gali atsirasti ir prie Lietuvos krantų (26)

Kitąmet šimto penkiasdešimt metų jubiliejų minėsiantis Danijos Esbjergo uostas yra vienas...

Japoniją pribaigė ne atominė bomba, o Stalino sprendimas? (630)

Šiemet buvo minimos 72-osios Hirosimos bombardavimo metinės. JAV branduolinio ginklo panaudojimas...

Nevaldoma kinų kosminė stotis netrukus kris į Žemę (22)

Nevaldoma Kinijos kosminė stotis, kaip teigiama, po mažiau nei vienerių metų sugrįš į Žemės...

Neatsakingas antibiotikų vartojimas sukelia pavojingas infekcijas pražūtingiausia senyvo amžiaus pacientams (2)

Anot medikų, neatsakingas antibiotik ų vartojimas didina pavojingų infekcijų riziką. Jų...