Dešimtys tūkstančių opozicijos šalininkų sekmadienį išėjo į Minsko gatves (0)

4053
REUTERS
2020 m. rugpjūčio 31 d. 14:27
Dešimtys tūkstančių opozicijos šalininkų sekmadienį išėjo į Minsko gatves, reikalaudami nutraukti autoritarinio lyderio Aliaksandro Lukašenkos valdymą, nors mieste buvo dislokuotos gausios jėgos struktūrų pajėgos ir buvo sulaikyti dešimtys žmonių.

Baltarusijoje jau ilgiau kaip tris savaites vyksta protestai po rugpjūčio 9-osios ginčijamų prezidento rinkimų, kuriuos pasiskelbė laimėjęs A. Lukašenka. Tačiau jo pagrindinė varžovė opozicijos atstovė Sviatlana Cichanouskaja sako esanti tikroji jų nugalėtoja.

Naujienų agentūros AFP žurnalisto ir vietos žiniasklaidos vertinimu, į sekmadienio protestą susirinko daugiau kaip 100 000 žmonių, ir savo dydžiu jis prilygo ankstesnių savaitgalių demonstracijoms, didžiausioms nepriklausomos Baltarusijos istorijoje. Minia susirinko prie oficialios A. Lukašenkos rezidencijos Nepriklausomybės rūmų, kuriuos saugojo riaušių policija ir specialiosios pajėgos, palaikomos snaiperių ant stogo.

Sekmadienio mitingas įvyko minint 66-ąjį A. Lukašenkos gimtadienį, o protestuotojai nešė savotiškas rankų darbo „dovanas“, įskaitant kartoninį tualetą su užrašu, raginančiu autoritarinį lyderį „nuleisti save“, karstą su užrašu „Politinis lavonas“, tarakono maketą – opozicija taip yra praminusi prezidentą.

„Taikos ir nepriklausomybės žygis“ Minske prasidėjo sekmadienį 14 val. vietos (ir Lietuvos) laiku, o milicija pradėjo sulaikyti žmones beveik iškart jam prasidėjus, žmonėms mėginant pasiekti centrinę Nepriklausomybės aikštę.


Žmonės nešė gėles ir simbolines dovanas ant žemės priešais aukštą barjerą, kurį saugojo riaušių policija, aprūpinta šalmais ir skydais.

Baltarusijos opozicijos įkurtos Koordinacinės tarybos prezidiumo narė Maryja Kalesnikava veltui prašė įleisti ją į rezidenciją deryboms. Su protestuotojais pasikalbėti išėjo A. Lukašenkos patarėjas Mikalajus Latyšonakas, pareiškęs, kad su opozicija lyderis nesiderės.


Per pirmąsias dvi protesto valandas buvo sulaikyti 125 žmonės. Dauguma jų kaltinami dalyvavę nesankcionuotuose masiniuose protestuose.

Protestuotojai pradėjo skirstytis vakare, ėmus smarkiai lyti. Riaušių policija taip pat pradėjo stumti protestuotojus nuo rūmų. Tūkstančiai žmonių susirinko į panašius mitingus ir kituose Baltarusijos miestuose, pranešė vietos žiniasklaida.

Tuo metu šeštadienį Baltarusijos valdžia atšaukė žurnalistų, dirbančių keliose užsienio žiniasklaidos priemonėse, akreditaciją.

Kremlius sakė, kad jiedu sutarė susitikti Maskvoje artimiausiomis savaitėmis ir dar kartą patvirtino ketinimus stiprinti Baltarusijos ir Rusijos ryšius, o V. Putinas praėjusią savaitę pažadėjo karinę paramą A. Lukašenkai, jei to prireiks.

Rekomenduojame

Archyvo paieškos rezultatai