Aliaksandras Lukašenka

1116 straipsnių

Aliaksandras Lukašenka (blrs. Алякса́ндр Лукашэ́нка; gimė 1954 metais rugpjūčio 30 dieną) – ilgametis Baltarusijos prezidentas, pirmą kartą išrinktas 1994 metais. A. Lukašenka yra laikomas autoritariniu prezidentu, diktatoriumi taip pat daugelyje šalių, tarp jų ir Lietuvoje, politikas išvis nėra pripažintas teisėtu šalies vadovu.

Prieš tapdamas prezidentu A. Lukašenka tarnavo sovietinėje armijoje, priklausė komunistų partijai. 1990 metais buvo išrinktas Baltarusijos Aukščiausiosios Tarybos deputatu. Manoma, kad A. Lukašenka buvo vienintelis deputatas balsavęs prieš TSRS panaikinimą, kuris, jo nuomone, buvo „didžiausia XX amžiaus geopolitine katastrofa“.

1994 metais A. Lukašenka buvo išrinktas į prezidento postą, po 2 metų surengė referendumą dėl vykdomosios valdžios išplėtimo, ko pasekoje buvo paleistas parlamentas, o prezidentas įgyjo daugiau valdžios. Pirmoje prezidento kadencija buvo pratęsta iki 2001 metų. Įtarimai dėl balsų klastojimo buvo pareikšti ir po 2001 metų rinkimų, kai surinkęs 75% balsų A. Lukašenka buvo perrinktas.

A. Lukašenkos režimas artimai bendradarbiauja su Rusija, propaguoja anti-Vakarų politiką. Su opozicija A. Lukašenka kovoja jėga, prezidento poste išsilaiko klastodamas rinkimų rezultatus.

2020 metais A. Lukašenka buvo išrinktas 6-ajai kadencijai, tariamai rinkimuose surinkęs virš 80% balsų ir laimėjęs prieš opozicijos atstovę Sviatlaną Cichanovskają. Rezultatų tikslumu iš karto kilo abejonių tiek Baltarusijoje, tiek tarptautinėje bendruomenėje. Šalyje prasidėjo masiniai protestai, kurie malšinami jėga, smurtu, protestuotojai sodinami į kalėjimus ir kankinami. Nepaisant nacionalinio pasipriešinimo ir tarptautinės bendruomenės nepripažinimo, A. Lukašenka iš prezidento posto nesitraukia.

Andrius Kubilius, Europos Parlamento narys

Prieš kelias dienas Valstybės saugumo departamentas (VSD) ir Antrasis Operatyvinių Tarnybų Departamentas (AOTD) prie Krašto apsaugos ministerijos (KAM) paskelbė svarbų valstybės gyvenimui dokumentą – eilinę 2024 metų „Grėsmių nacionaliniam saugumui vertinimo“ ataskaitą.

Andrius Užkalnis

Kai lietuviai kalba apie karo grėsmę, jie įsivaizduoja įvairiausius dalykus. Dažniausiai tai yra mišinys iš filmų apie Antrąjį pasaulinį karą ir dokumentikos apie Mariupolį. Tankai Vilniaus gatvėse aplink Šv. Onos bažnyčią (ko nepadarė Ivano Černiachovskio armija 1944 metais, tą padarys dabar Putina...

Autoritarinis Baltarusijos lyderis Aliaksandras Lukašenka inicijavo šalies ginkluotųjų pajėgų statuto pakeitimus, kuriais vadovaujantis pavestas užduotis vykdantiems kariams leidžiama panaudoti civilių atžvilgiu šaunamuosius ginklus, specialiąsias priemones bei kovinę ir specialiąją techniką.

Tatjana Gargalyk

Baltarusijos jėgos struktūrų atstovai ir propagandistai daug kalba apie lig šiol šalyje esančius „Wagner“ samdinius. Per televiziją transliuojamuose reportažuose iš jungtinių pratybų greta Baltarusijos valstybės vėliavos, taip pat Baltarusijos jėgos struktūrų vėliavų neretai galima pamatyti „Wagner“...

Baltarusijos vadovas Aliaksandras Lukašenka pasirašė dokumentą su konstitucijos pataisomis, reglamentuojančiomis postą palikusio respublikos prezidento ir jo šeimos narių teises, praneša Baltarusijos vadovo spaudos tarnyba.