Aliaksandras Lukašenka

Aliaksandras Lukašenka

Aliaksandras Lukašenka (blrs. Алякса́ндр Лукашэ́нка; gimė 1954 metais rugpjūčio 30 dieną) – ilgametis Baltarusijos prezidentas, pirmą kartą išrinktas 1994 metais. A. Lukašenka yra laikomas autoritariniu prezidentu, diktatoriumi taip pat daugelyje šalių, tarp jų ir Lietuvoje, politikas išvis nėra pripažintas teisėtu šalies vadovu.

Prieš tapdamas prezidentu A. Lukašenka tarnavo sovietinėje armijoje, priklausė komunistų partijai. 1990 metais buvo išrinktas Baltarusijos Aukščiausiosios Tarybos deputatu. Manoma, kad A. Lukašenka buvo vienintelis deputatas balsavęs prieš TSRS panaikinimą, kuris, jo nuomone, buvo „didžiausia XX amžiaus geopolitine katastrofa“.

1994 metais A. Lukašenka buvo išrinktas į prezidento postą, po 2 metų surengė referendumą dėl vykdomosios valdžios išplėtimo, ko pasekoje buvo paleistas parlamentas, o prezidentas įgyjo daugiau valdžios. Pirmoje prezidento kadencija buvo pratęsta iki 2001 metų. Įtarimai dėl balsų klastojimo buvo pareikšti ir po 2001 metų rinkimų, kai surinkęs 75% balsų A. Lukašenka buvo perrinktas.

A. Lukašenkos režimas artimai bendradarbiauja su Rusija, propaguoja anti-Vakarų politiką. Su opozicija A. Lukašenka kovoja jėga, prezidento poste išsilaiko klastodamas rinkimų rezultatus.

2020 metais A. Lukašenka buvo išrinktas 6-ajai kadencijai, tariamai rinkimuose surinkęs virš 80% balsų ir laimėjęs prieš opozicijos atstovę Sviatlaną Cichanovskają. Rezultatų tikslumu iš karto kilo abejonių tiek Baltarusijoje, tiek tarptautinėje bendruomenėje. Šalyje prasidėjo masiniai protestai, kurie malšinami jėga, smurtu, protestuotojai sodinami į kalėjimus ir kankinami. Nepaisant nacionalinio pasipriešinimo ir tarptautinės bendruomenės nepripažinimo, A. Lukašenka iš prezidento posto nesitraukia.

Lukašenka: Ukrainos klausimą reikėjo išspręsti 2014–2015 metais, tai vienintelė mūsų klaida (2)

Baltarusijos diktatorius Aliaksandras Lukašenka mano, kad Minskas ir Maskva turėjo „išspręsti Ukrainos klausimą“ 2014–2015 metais, kai Kyjivas...

Latuška: Rusijoje jau paruošti scenarijai Lukašenkos mirties atveju viltis deda į du galimus įpėdinius

Jeigu Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka mirs nuo ligų ar dar dėl kokių nors priežasčių, Rusijoje jau...

Lukašenka Vakarams pažėrė naujų kaltinimų paminėjo ir Lietuvą

Vakarų nepripažįstamas Baltarusijos prezidentas Aliaksandras Lukašenka pareiškė, esą Vakarai rengia valdžios pakeitimo Baltarusijoje jėga scenarijų.

Atsargos pulkininkas įvertino, kas vyksta Baltarusijoje: toks Lukašenkos ir Putino žingsnis – gudraus plano dalis (1)

Baltarusijos kariškiai pradėjo pratybas, kurių metu treniruosis smogti raketų smūgius. Mokymuose dalyvauja kariuomenės dalinys, apginkluotas raketų...

Lenkija uždarė sienas vilkikams iš Rusijos ir Baltarusijos

Lenkija uždarė rytinę ES išorės sieną su Baltarusija krovininiam transportui iš kaimyninės šalies bei Rusijos. Atitinkamas vyriausybės...

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10