"Išsamios ir visapusiškos laisvosios prekybos sutartys pradės naują santykių su Rytų partnerystės šalimis etapą. Jų įgyvendinimas atneš akivaizdžios naudos ir Europos Sąjungai, ir šalims partnerėms. Jeigu sutartis su Ukraina bus pasirašyta, bus labai svarbu užtikrinti kuo greitesnį jos laikiną taikymą", - sakė Tarybos pirmininkas, Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

Ministrai pareiškė didelį susirūpinimą dėl Rusijos politinio ir ekonominio spaudimo Ukrainai, Moldovai ir Gruzijai ir pritarė dėl galimų preferencinių ES prekybos priemonių, skirtų Rytų partnerėms paremti.

Ministrai taip pat pasmerkė Rusijos diskriminacines prekybos priemones, taikomas Lietuvai, ir pabrėžė būtinybę ginti ES eksportuotojų interesus ir siekti greito šių apribojimų panaikinimo. Diskusijų išvados, pasak Užsienio reikalų ministerijos pranešimo, bus perduotos spalio 24-25 d. vyksiančiai Europos Vadovų Tarybai, kuri aptars pasirengimą Vilniaus viršūnių susitikimui.

Užsienio reikalų taryba, skirta prekybos klausimams aptarti, Europos Komisijai suteikė įgaliojimus derėtis dėl dvišalės ES ir Kinijos investicijų sutarties, kuri būtų pirmoji ES savarankiška investicijų sutartis.

"ES ir Kinijos investicijų sutartis būtų svarbus žingsnis į priekį plėtojant mūsų ekonominius santykius su Kinija ir užtikrintų aukštesnį investicijų apsaugos lygį bei pagerintų ES investuotojų prieigą prie Kinijos rinkos", - sakė ministras L. Linkevičius.

Taryba taip pat atnaujino EK įgaliojimus įtraukti investicijų apsaugos nuostatas į vykstančias ES ir ASEAN derybas dėl laisvosios prekybos sutarčių su Malaizija, Tailandu ir Vietnamu.

Ministrai aptarė ES prekybos santykius su pagrindinėmis strateginėmis partnerėmis, JAV bei Japonija ir buvo informuoti ES prekybos komisaro Karelo de Guchto (Karel De Gucht), kad po ilgų ir sudėtingų derybų buvo pasiektas preliminarus susitarimas su Kanada dėl išsamaus ekonominio ir prekybos susitarimo.

Rengdamiesi 9-ajai Pasaulio prekybos organizacijos ministrų konferencijai gruodžio 3-6 d. Balyje, Indonezijoje, ministrai dar kartą patvirtino, kad būtina pasiekti ambicingų ir subalansuotų rezultatų, iš kurių pagrindinis būtų susitarimas dėl Prekybos palengvinimo sutarties. Ambicinga ir privalomojo pobūdžio Prekybos palengvinimo sutartis galėtų suteikti didelę ekonominę naudą ES įmonėms, nes būtų įdiegtos skaidrios ir supaprastintos muitinės procedūros, sumažėtų prekybos kaštai.

Ministrai taip pat aptarė reglamentą, kuriuo siekiama sukurti teisinę ir finansinę sistemą, skirtą investuotojo ir valstybės ginčų sprendimo procedūroms.