Nekilnojamojo turto kainų ir vidutinių pajamų santykio rodiklis – prastas, vidutinį ir mažesnį nei vidutinį atlyginimą uždirbantys lietuviai iš esmės yra „atkirsti“ nuo NT rinkos.
© DELFI / Šarūnas Mažeika

Taip LRT.lt sako NT specialistas Arnoldas Antanavičius. Kodėl tuomet nekilnojamojo turto kainos tokios didelės? Pasak A. Antanavičiaus, rinką kaitina tie, kurie uždirba didesnes nei vidutines pajamas, ir tokių gyventojų daugėja.

NT plėtros bendrovės „Citus“ Investicijų ir analizės skyriaus vadovas A. Antanavičius sako, kad NT kainos ir vidutinių pajamų santykio rodiklis yra prastas, tad kyla klausimas, kodėl sandorių yra daug ir kainos po truputį didėja.

„Analizuodami, kas kokias pajamas gauna, pastebėjome, kad dažniausiai gyventojų, uždirbančių mažiau nei vidutinį atlyginimą, kiek buvo, tiek ir yra, bet gyventojų, uždirbančių daugiau nei vidutinį atlyginimą, nuolat daugėja. Daugiau nei vidutines pajamas uždirbančių gyventojų Vilniuje, „Sodros“ duomenimis, per 2016-uosius padaugėjo beveik 13 tūkst., per pirmuosius penkis šių metų mėnesius – 2 tūkst.

Kitaip tariant, daugiau nei vidutinį atlyginimą uždirbantys žmonės gali nueiti į banką, gauti paskolą ir pirkti būstą. Manau, tai yra priežastis, kodėl net ir esant ganėtinai prastam statistiniam vidurkiui, vertinant kainas ir vidutinių pajamų santykį, rinkoje matome kitokią situaciją. Jei gerai apmokamų darbo vietų daugės, natūralu, NT rinka išliks stipri“, – kalba A. Antanavičius.

Arnoldas Antanavičius
Arnoldas Antanavičius
© DELFI / Tomas Vinickas

Tačiau tai, pasak pašnekovo, nėra tik Lietuvos fenomenas. Žemos palūkanų normos ir galimybės gauti paskolą daugelyje valstybių taip pat sukuria situaciją, kai mažai uždirbantys žmonės lieka „atkirsti“ nuo NT rinkos.

„Kai kuriose šalyse valdžia netgi sprendžia, kaip padaryti būstą prieinamesnį mažiau uždirbantiems žmonėms, nes tie, kas uždirba daugiau, natūraliai tą rinką kaitina“, – pažymi A. Antanavičius.

Situacija NT rinkoje švelnėja?

NT agentūros „Ober-Haus“ Vertinimo ir rinkos tyrimų departamento vadovas Saulius Vagonis sako norintis paprieštarauti nuomonei, kad NT kainos šiuo metu pasiekusios aukštumas. Pasak jo, ši sąvoka netinka, nes kainos nėra pasiekusios prieškrizinio lygio.

„Norėčiau paoponuoti nuomonei, kad kainos pasiekusios aukštumas. Jei dabartines kainas palygintume su 2007-ųjų vidurio ir pabaigos kainomis, matytume, Vilniaus centre ir senamiestyje esančių butų kainos yra 20 proc. mažesnės nei tuomet.

Miegamuosiuose rajonuose būsto kainos šiuo metu yra apie 30 proc. mažesnės nei buvo prieš 10 metų. Kituose Lietuvos didmiesčiuose kainų lygis, palyginti su tuo, kuris buvo „dugno metu“, yra ūgtelėjęs apie 10–15 proc., ir tai tikrai nėra kažkokie itin dideli skaičiai.

Taip, šiuo metu rinka nėra duobėje. Kainos nustojo kristi ir po truputį pradėjo kilti prieš septynerius metus. Per tą laikotarpį kainos ūgtelėjo apie 25 proc. Tačiau istorinių aukštumų mes dar nepasiekėme“, – sako S. Vagonis.

Pasak pašnekovo, kainų kilimo tempas pirmąjį 2017-ųjų pusmetį tikrai nėra įspūdingas. „Ober-Haus“ skaičiuoja butų kainų indeksą penkiuose didžiuosiuose Lietuvos miestuose (Vilniuje, Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje, Šiauliuose) ir, anot agentūros, per pastarąjį pusmetį kainos augo mažiau nei 2 proc., kai tą patį 2016-ųjų pusmetį jos ūgtelėjo apie 3 proc.

„Vilniuje [šiemet] nuo sausio iki birželio kainos ūgtelėjo 2 proc., kituose miestuose kainos augo vidutiniškai 1–2 proc. Augimas tikrai nėra įspūdingas, pernai jis buvo intensyvesnis. Vilniuje butų kainų augimas per pirmą 2016-ųjų metų pusmetį siekė 4 proc., kituose miestuose – 2–4 proc.

Šiemet kainų kilimo sparta yra dvigubai mažesnė nei pernai, ir tai nepalyginama su 2005–2007 metais, kuomet kainos per metus ar pusmetį augdavo dešimtimis procentų“, – tikina S. Vagonis.

Saulius Vagonis
Saulius Vagonis
© Ober-haus.lt nuotr.

Rinkos perkaitimo rizika kol kas nedidelė

Pasak LRT.lt kalbintų specialistų, butų kainas Lietuvoje, o ypač Vilniuje, kelia didelis pirkėjų aktyvumas, kuris kol kas nemažėja, tačiau yra ir veiksnių, saugančių rinką nuo per didelio perkaitimo.

„Kuo didesnis pirkėjų aktyvumas, tuo didesnė kainų augimo tikimybė. Kita vertus, tarp pardavėjų yra nemaža konkurencija. Vilniaus mieste vykdoma labai daug naujos statybos projektų, o jų tarpusavio konkurencija neleidžia kainoms augti dar didesniu tempu.

Ženklų, kad NT rinka gali perkaisti, kol kas nematyti. Pastarojo meto būsto kainų augimo tempas (apie 2 proc.) nėra didelis, o kainų augimo spartėjimui priežasčių nematyti, nes pasiūla patenkina paklausą ir tai stabdo rinką nuo perkaitimo“, – sako S. Vagonis.

Tuo metu A. Antanavičius atkreipia dėmesį į kitą medalio pusę: „Kalbant apie galimą NT rinkos perkaitimo riziką, iš paklausos pusės situacija – nebloga, nes ekonomika auga, gerai apmokamų darbo vietų daugėja. Iš šios pusės nesimato, kad galėtų būti kažkokių problemų.

Sunerimti galima nebent dėl pasiūlos: ji įsibėgėja ir, jei vystytojai pradės siūlyti pernelyg daug naujų projektų, gali taip išauginti konkurenciją, kad bus priversti taikyti nuolaidas, akcijas. Tačiau jei rinka bus subalansuota, kažkokių pokyčių nepamatysime.“

Populiariausios nuomonės
Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Būsto kainos muša rekordus – kai kur brangiau nei iki krizės (130)

Butų ir individualių namų kainos daugelyje šalies regionų 2017 metais buvo aukščiausios per...

To nematė jau seniai: naujos statybos butai parduodami dalimis (104)

Vilniaus valdžia prašo prokurorų ištirti, ar daugiabučio Pašilaičiuose statytojai nepažeidė...

VTEK pradėjo tyrimą dėl Vilniaus savivaldybės vyriausiojo architekto Pakalnio elgesio (32)

Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) pradėjo tyrimą dėl Vilniaus miesto savivaldybės...

Nugriauti gatvėje stovinčio namo neleido (202)

Sostinės paveldosaugininkai nutarė, kad kone gatvėje stovintis namas Klaipėdoje, Naujojoje Uosto...

PST ir „Irdaiva“ skundžia milijonines baudas už kartelį (16)

Vienos didžiausių statybų įmonių šalyje „ Panevėžio statybos trestas “ (PST) ir...

Top naujienos

Iš JAV generolų – perspėjimai apie artėjantį karą: galimybė labai reali (1226)

Čia mano nauja uniforma. Taip „Sniego susitikimo“ konferencijoje prisistatė kostiumu vilkintis...

Išlindo nesąžiningų darbdavių naudojama schema – dalis algų mažesnės (176)

Kai kurie vaikus auginantys darbuotojai gali net neįtarti, kad „ant popieriaus“ uždirba mažiau...

Skvernelis: nesmagu girdėti interpretacijas dėl žiniasklaidos laisvės ribojimo (53)

Nuomonė, kad parlamentinė tyrimų komisija dėl LRT yra kraštutinė priemonė, nesikeičia, nes...

Vilniaus oro uosto darbuotoja paaiškino, kodėl pigių skrydžių bendrovių keleiviai lėktuvo turi laukti ant laiptų (8)

Vilniaus oro uostas ne vienam tautiečiui jau tapo įprasta kelionės pradžios ar pabaigos vieta....

Eglė Mauricė. Nuo vasario 1 d. didėja alimentai (20)

Kiekvienais metais, vasario 1 d., reikia indeksuoti teismo priteistas sumas, kurios mokamos kaip...

Orai: atkeliaujančios permainos kels tikrą chaosą (47)

Artimiausiomis dienomis šaltis palaipsniui silpnės. Antradienį tik vietomis, o trečiadienį jau...

Sukritikavo gydytojų protestą: Lietuvoje vertinami tik geriausi? (12)

Praūžusi gydytojų protestų audra nudraskė paskutinius skiautų likučius, dengusius ir dar šiek...

Vanagaitės santykiai su Zuroffu išbandymų neatlaikė (568)

Išsiskyrė rašytojos, viešųjų ryšių specialistės Rūtos Vanagaitės ir pikčiausiu nacių...

Victoria Beckham sulaukė itin aštrios kritikos dėl naujos kolekcijos: skandalo sūkuryje - lietuvė Giedrė Dukauskaitė (4)

Mados dizainerė Victoria Beckham tapo aršios kritikos socialiniuose tinkluose taikiniu, nes savo...

Prienų „Golden State Warriors“: LaVaras nori itin greito „Vytauto“ žaidimo ir LKL (32)

„Žaidžiame kaip „Golden State Warriors“, gynybą pamiršę, bet laimi tie, kurie įmeta...