aA
JAV ir Vokietijai pasiekus kompromisinį susitarimą dėl Rusijos Baltijos jūroje baigiamo tiesti dujotiekio „Nord Stream 2“, energetikos ekspertas Romas Švedas abejoja Berlyno pažadais padėti išlaikyti rusiškų dujų tranzitą per Ukrainą ar taikyti sankcijas Maskvai, jeigu ši imtų piktnaudžiauti dominuojančia padėtimi.
Romas Švedas
Romas Švedas
© DELFI / Kiril Čachovskij

„Mano nuomone, kai bus pabaigtas projektas „Nord Stream 2“, tai Ukraina Rusijai tiesiog bus nebereikalinga. Ir nereikia čia turėti kažkokių iliuzijų, kad vis dar bus siekiama išlaikyti tranzito sutartį per Ukrainą“, – BNS komentavo buvęs energetikos viceministras R. Švedas.

JAV ir Vokietijos trečiadienį pasiektame susitarime numatyta, kad Vašingtonas atsisako ketinimų įvesti sankcijas „Nord Stream 2“ projekto dalyviams, tačiau sankcijų Maskvai galimybė išlieka, jeigu Rusija naudos dujotiekį kaip energetinio spaudimo priemonę.

Susitarime taip pat numatytas siekis išsaugoti dujų tranzitą per Ukrainą.

„Nord Stream 2“ padvigubintų rusiškų dujų eksporto koridoriaus iš Rusijos į Vokietiją pajėgumą, o tai leistų Maskvai eliminuoti Ukrainą kaip rusiškų dujų tranzito valstybę, gaunančią už tai milijardus eurų.

Vokietija žada pasinaudoti visais svertais, kad įtikintų Rusiją iki dešimties metų pratęsti dujų tranzito per Ukrainą sutartį, turinčią pasibaigti 2024-ųjų pabaigoje, nepaisant „Nord Stream 2“ starto.

Ukrainai metas gręžtis nuo Rusijos energetikos įmonių

VU Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto lektorius R. Švedas teigia, jog susitarimo sąlygos, pagal kurias Vokietija įsipareigoja kartu su JAV spausti Rusiją išlaikyti dujų tranzitą per Ukrainą, tėra „fasadinė“ pozicija.

Pasak jo, iš Rusijos Baltijos jūros dugnu nutiesus jau antrą „Nord Stream“ vamzdį į Vokietiją, situacija Ukrainai pasikeis radikaliai.

„Tiesiog Ukraina bus nebereikalinga ir čia Vokietijos siekis bandyti išlaikyti tą 10 metų (tranzitą – BNS) arba taikyti sankcijas, jeigu pamatys, kad Rusija piktnaudžiauja savo dominuojančia padėtimi ir panašiai, mano vertinimu, tai oficiali pozicija, fasadas“, – sakė ekspertas.

Romas Švedas
Romas Švedas
© DELFI / Mindaugas Ažušilis

Jo teigimu, Maskva moka ypač gerai manipuliuoti, piktnaudžiauti dominuojančia padėtimi, tiekiant energetinius resursus. Susiformavus energetiniam priklausomumui yra labai sunku taikyti sankcijas Rusijos atžvilgiu.

„Įsivaizduokite: bus du „Nord Stream“ dujotiekiai, labai reikšminga Vokietijos kaip šalies energetinė priklausomybė nuo Rusijos Federacijos ir Vokietija sako, kad jeigu jau tik Rusija piktnaudžiaus, Vokietija Rusijos atžvilgiu taikys sankcijas. Tai čia netgi toks prieštaravimas“, – tikino R. Švedas.

Jo teigimu, Ukraina, nepaisydama milijardinių dujų tranzito praradimų, turėtų liautis kurti lūkesčius dėl Kremliaus kontroliuojamų įmonių: Lietuvos ir apskritai trijų Baltijos šalių, kaip Europos Sąjungos narių, patirtis rodo, kad tai būtų teisingas žingsnis.

R. Švedo manymu, Berlynui pažadėjus Ukrainai milijardo dolerių (apie 850 mln. eurų) žaliosios energetikos fondą, Kijevas turėtų koncentruotis būtent į šiuos pinigus, taip užsitikrinant energijos tiekimo saugumą.

„Ir aš linkėčiau Ukrainai maksimaliai efektyviai panaudoti šias lėšas, savo branduolinę energetiką ir turėti kuo mažiau reikalų su Kremliaus įmonėmis, ir pradėti savarankiškai darbą“, – sakė jis.

Tiesa, jis priminė, jog „korupcija Ukrainoje yra didelis iššūkis“ ir svarbu užtikrinti, kad pinigai nebūtų iššvaistyti korupcinių struktūrų.

Vokietija turi alternatyvų dujotiekiui, bet jų kol kas nepasirinko

Vertindamas JAV ir Vokietijos susitarimą R. Švedas teigė, kad reikia matyti abu situacijos dėmenis: iš vienos pusės politinį, geopolitinį ir vertybinį aspektą, iš kitos – ekonominį. Pasak jo, Vokietijai būtina pakeisti savo anglies dalį energetikoje mažiau taršiais resursais, kai žaliosios energetikos dalis dar nėra pakankama.

„Jų balanse anglis, pabrėžiu, anglis sudaro apie 20 proc. Tai Vokietija turi vykdyti savo įsipareigojimus Europos Sąjungos kontekste, kovoje su klimato kaita (...) Vokietijai vienareikšmiškai reikia tą anglį kažkuo pakeisti ir greičiausias, ekonomiškai efektyviausias būdas yra dujos“, – sakė R. Švedas.

„Nord Stream 2“
„Nord Stream 2“
© Reuters / Scanpix

Kita vertus, anto jo, negalima nematyti ir politinės, vertybinės klausimo pusės. Turint omenyje, kad Rusijos „Gazprom“ yra valstybės kontroliuojama įmonė, reikia klausti, ar Europos šalys, perkančios šias dujas, nori remti Kremliaus politiką, kuri yra „diktatoriška ir ekspansionistinė“.

R. Švedas pripažįsta, kad tai yra atviras klausimas, kuris ir kelia debatus ir labai sunku užimti kategorišką poziciją.

„Mano nuomonė būtų, kad vis dėlto, kai iškyla ne tik politinis-geopolitinis, bet ir vertybinis klausimas, net ir labai sudėtingais atvejais, tokiais, kaip Vokietijos, kiekviena šalis turi pasirinkimo galimybę“, – sakė buvęs energetikos ministras.

Jis taip pat pastebėjo, kad svarbi yra ir visos Europos Sąjungos laikysena Rusijos energetikos resursų atžvilgiu.

„Ar iš tikrųjų visa Europos Sąjunga nori didinti priklausomybę nuo Rusijos Federacijos? (...) Europos Sąjunga, mano vertinimu, šia prasme elgiasi neteisingai prieš savo deklaruotą energetikos politiką, kuria siekiama mažinti priklausomybes nuo dominuojančių tiekėjų, ypač tokių, kurie yra nepatikimi“, – sakė ekspertas.

Paprašytas detalizuoti galimas Berlyno alternatyvas jis sakė, kad SGD sprendimui Vokietija turi viską, ko reikia.

„Vokietija turi ir technologijų, ir galimybių, ir gali tai padaryti, ir tie 55 mlrd. kubinių metrų pajėgumai („Nord Stream 2“ metinis pralaidumas – BNS) – Vokietijos mastu ir turint jos priėjimą prie jūros, tai tikrai jie galėtų susitvarkyti“, – aiškino R. Švedas.

Lietuvos padėtis be SGD terminalo būtų kritinė

Pasak eksperto, Klaipėdos SGD terminalas dabar užtikrina Lietuvos energijos tiekimo saugumą, artėjant į pabaigą „Nord Stream 2“ projektui.

„Kas būtų, jeigu Lietuva neturėtų SGD terminalo? Lietuvos padėtis tokiu atveju, atsiradus „Nord Stream 2“, būtų kritinė. Tai, jog Lietuva turi šį terminalą, dabar gali tik pasidžiaugti, kad Lietuva išsprendė energijos tiekimo saugumo užtikrinimo į Lietuvą ir regioną klausimą“, – BNS sakė R. Švedas.

Jis mano, kad Lietuva yra energetinis centras, kuris gali atnešti naudos visam regionui. Anot R. Švedo, negalima atmesti, jog Rusija imsis manipuliuoti dujų tiekimu į Ukrainą ar Baltarusiją.

„Lietuvos terminalas, Lietuvos dujų jungtys su Lenkija, Lenkijos terminalas čia suvaidins iš tikrųjų svarbų vaidmenį teikiant alternatyvą“, – kalbėjo energetikos ekspertas.

„Nord Stream 2“ šiuo metu baigiamas tiesti šalia jau veikiančio pagrindinio Rusijos eksporto dujotiekio į Europą „Nord Stream“, kuriuo 2020 metais perpumpuota 60 mlrd. kubinių metrų dujų. Tokio pat pralaidumo naująjį dujotiekį Rusija tikisi pradėti naudoti šiais metais.

BNS
Turite teisinį klausimą?
Aiškiai ir konkrečiai aprašykite savo situaciją – jos teisinį vertinimą ir savo įžvalgas „Delfi Plius“ platformoje pateiks Lietuvos jaunųjų advokatų asociacijos nariai.

Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(45 žmonės įvertino)
4.6222

Ekonomistai sutinka, kad kompensacijas už elektrą reikia mokėti ir kitąmet: mano, kad valstybė turi etinę atsakomybę padėti gyventojams

Prezidentūrai pasiūlius kompensaciją už elektrą gyventojams mokėti ir po Naujųjų, ekonomistai...

Artėjantis šildymo sezonas gresia būti gerokai brangesniu: kišenes patuštintų ne tik vilniečiai (2)

Nors lepina kaitra, sakoma roges žiemai reikia ruošti dar vasarą, tačiau dalis vilniečių apie...

Brangstant energijai biudžetinės įstaigos mažins vartojimą, keis šviestuvus

Augat šildymo ir elektros kainoms, vyriausybinės ir savivaldybių įstaigos žada taupyti: vienos...

Gyventojai skaičiuoja skirtumus tarp „biržinės“ ir garantinio tiekimo kainos: sako, kad pasirinkę tiekėją pralošė tiekėjai: nelogiška (12)

Dalis elektros vartotojų, pasirinkusių su biržos kaina susietą nepriklausomo tiekėjo planą,...

Vokietija anksčiau laiko pasiekė tikslą 75 proc. užpildyti savo dujų saugyklas

Nepaisant sumažėjusių dujų srautų iš Rusijos, Vokietijos dujų saugyklos vėl pripildytos 75 proc.

Top naujienos

Delfi PliusVytenis Miškinis

Penkiamečio ir jo močiutės egzekucija tapo neįminama mįsle: siaubinga tiesa paaiškėjo tik dėl vienos klaidos (3)

Vėlų vakarą namo grįžusi klaipėdietė ant lovos rado negyvą penkiametį sūnų, šalia mėtėsi...

Palanga nusivylę lietuviai poilsiautojai plūsta į Latvijos kurortą: čia ir kainos, ir tvarka glosto širdį (17)

Geriausias Baltijos šalių kurortas yra Liepoja – sako šį Latvijos miestą atostogoms...

Kaip baltarusiai Lietuvos pareigūną „kava vaišino“: per 17 minučių sugriovė karjerą (3)

Per septyniolika minučių Lietuvos pareigūnas sugriovė savo karjerą – per šį laiką net iš...

Delfi PliusParengė Vytautė Merkytė

Sprogimas, kurio jėga 1000 kartų galingesnė nei bomba, numesta ant Hirošimos: prireikė 105 metų, kad sužinotume, kas nutiko Sibire

1908 metų birželio 30 dieną, apie 7 val. ir 17 min., virš vienos iš atokiausių Žemės vietų...

Olimpiniame stadione finalo nepasiekę lietuviai liejo apmaudą: diskas neskrenda, nėra ir mirtinos kombinacijos „jaunas ir kvailas“ specialiai Delfi iš Miuncheno

Europos lengvosios atletikos čempionato disko metimo atrankoje toli nuo savo geriausio sezono...

Lietuvą toliau svilins karštis: kai kur nušniokš vasariškos liūtys

Antradienis šalyje išauš gana šiltas, daug kur mažai debesuotas. Įdienojus vyraus nepastovus...

Delfi Plius DELFI; Alberto Nardelli, Alex Wickham, Jennifer Jacobs

Rusija naršo pasaulį ieškodama pastiprinimo dėl Ukrainos: tikina, kad pagalbos ranka jau ištiesta (1)

Prekybos laivas, kuriam taikomos JAV sankcijos, praėjusio mėnesio pabaigoje pakeliui iš Sirijos į...

Nuaidėjo daug apkalbų sukėlęs „Naisių vasaros“ festivalis: pasirodė žinomos scenos žvaigždės žiūrėkite video (26)

Liepos mėnesį „ Naisių vasaros“ festivalio metu Ramūnas Karbauskis pažadėjo surengti dar...

Karas Ukrainoje. Ukraina teigia sunaikinusi „Vagner“ samdinių bazę Melitopolio meras – apie smūgį geležinkelio tiltui: iš Krymo nebevažiuos jokie kariniai traukiniai

Kasdienio video pranešimo metu Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis kreipėsi į rusus...

Delfi PliusDelfi Mokslas

Prieš 350 metų nuskendusiame ispanų laive narai aptiko stulbinantį lobį: 13 km ruože po vandeniu – 3,5 mln. neįkainojamų brangenybių

Istorijos apie užkastus lobius ir turtų kupinus nuskendusius laivus – nuo piratų legendų iki...