aA
Britų ir prancūzų konfliktas dėl žvejybos taisyklių, įsigaliojusių po „Brexit“, panašu, vis gilėja. Jungtinė Karalystė Džersio salos (ši sala Lamanšo sąsiauryje prie Prancūzijos krantų yra Britanijos karūnos priklausomybė, bet neįeina nei į Jungtinės Karalystės, nei į Europos Sąjungos sudėtį) link pasiuntė du karinius patruliavimo laivus.
Tarp britų ir prancūzų gilėja konfliktas: Jungtinė Karalystė Džersio salos link pasiuntė karinių patruliavimo laivų
© AFP / Scanpix

Prancūzija antradienį perspėjo svarstanti imtis atsako, JK įvedus taisykles, apribojančias Prancūzijos žvejybos laivų priėjimą prie Lamanšo sąsiauryje esančių salų. Prancūzija įspėjo, kad viena iš galimų priemonių yra elektros, kuri tiekiama per po vandeniu nutiestus kabelius, nutraukimas.

Džersio sala trečiadienį tokį grasinimą pavadino „neproporcingu“.

Jungtinės Karalystės ministras pirmininkas Borisas Johnsonas trečiadienį buvo susitikęs su Džersio salos politiniais lyderiais ir po susitikimo pareiškė, kad bet kokia blokada būtų „nepateisinama“, teigiama britų valstybės išplatintame pareiškime.

Prancūzijos laivybos ministrė Annick Girardin apkaltino Džersį delsiant pagal prekybos po „Brexito“ susitarimą su Briuseliu išduoti licencijas Prancūzijos laivams.

Džersio sala paskelbė, kad laivai dar turės pateikti papildomų duomenų ir tik tada licencijos bus išduotos, ir pareikalavo kantrybės.

Patruliavimo laivai įprastai apginkluoti 20mm ir 30mm kalibro pabūklais, juose telpa 45 narių įgula bei iki penkiasdešimtiems jūrų pėstininkų, teigiama JK gynybos ministerijos išplatintame pareiškime. Abu laivai pasiųsti kaip prevencinė priemonė.

Prancūzijos valdžia akylai stebi situaciją ir palaiko ryšius su britų pareigūnais, teigia vienas anonimu išlikti panoręs Prancūzijos diplomatas.

„Ministras pirmininkas ir vyriausiasis ministras akcentuoja skubų poreikį bet kokia kaina mažinti įtampą ir užmegzti Džersio ir Prancūzijos dialogą žvejybos klausimais“, – teigiama Jungtinės Karalystės išplatintame pranešime.

Laivų dislokavimas – aiškus augančios įtampos tarp dviejų NATO sąjungininkių signalas ir įrodymas, kad, Jungtinei Karalystei pasitraukus iš Europos Sąjungos, liko neišspręstų klausimų.

Derybos dėl žvejybos buvo vienas iš jautriausių susitarimo po „Brexit“ elementų, Prancūzija, jeigu šalies žvejai ir toliau bus diskriminuojami, ne kartą grasino sumažinti prieigą britų finansinėms bendrovėms prie Europos Sąjungos rinkos.

Grasina nutraukti elektros tiekimą

Prancūzijos jūrininkystės ministrė davė suprasti, kad, tarp Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos vis gilėjant konfliktui dėl žvejybos teisių po „Brexit“, jos vyriausybė gali nutraukti elektros tiekimą Džersio salai.

A. Girardin pareiškė buvusi „pasipiktinusi“, kai sužinojo, kad Britanija išdavė 41 žvejybos licenciją, kuriose nurodytos sąlygos ir specifiniai kriterijai, dėl kurių „buvo nuspręsta vienašališkai ir be paaiškinimo“.

„Tai yra nepriimtina, – antradienį kalbėdama Nacionalinėje Asamblėjoje sakė ji. – Esame pasirengę imtis atsakomųjų priemonių (numatytų „Brexit“ susitarime). Kalbant apie Džersį, norėčiau priminti, kad elektra jam tiekiama povandeniniais kabeliais. Man būtų gaila, jeigu tektų tai padaryti, tačiau mes tai padarysime, jeigu būsime priversti.“

A. Girardin informavo apie „Brexit“ susitarimo nesilaikymą pranešusi Europos Komisijai. O savo pasisakymo parlamento nariams vaizdo įrašą ji paskelbė savo tviterio paskyroje.

Praėjusią savaitę Prancūzijos jaunesnysis Europos reikalų ministras Clement‘as Beaune‘as pagrasino blokuoti tvarką, kuri leistų JK finansų kompanijoms užsiimti verslu Europos Sąjungoje, jeigu Britanija nesilaikys įsipareigojimų dėl žuvininkystės.

Prieiga prie gausių žvejybos plotų, esančių už 11-22 kilometrų nuo Britanijos krantų, yra sudėtinga, nes Jungtinė Karalystė nėra išdavusi visų leidimų, kuriuos turėjo išduoti, „Bloomberg“ naujienų agentūrai praėjusią savaitę sakė Prancūzijos nacionalinio žuvininkystės komiteto vadovas Jeanas-Lucas Hallas. Jo teigimu, prancūzų žvejai nerizikuoja plaukti į Jungtinės Karalystės vandenis be licencijų, nes jiems grėstų baudos.

Britanijos ir ES derybininkai vis dar nesutaria dėl šių metų žvejybos kvotų. J. L. Hallas įsitikinęs, kad kai kurie derybininkai „mano, kad gali būti, jog toks delsimas išduoti licencijas yra naudojamas kaip svertas derybose dėl kvotų“.

Bloomberg
Viskas apie pinigus. Finansų konsultantė atsako
Reikia patarimo, kaip planuoti išlaidas, kaip sutaupyti, o gal – kaip daugiau uždirbti? Užduokite klausimą nepriklausomai finansų konsultantei Ievai Jazavitienei.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(22 žmonės įvertino)
4.4091

Top naujienos

Baltarusijoje viskas eina blogyn: Lukašenką iš sosto išvers tik perversmas Kremliuje (3)

Praėjo metai po to, kai gegužės 23-iąją Baltarusijos režimas priverstinai Minske nutupdė...

Delfi PliusAndrea Dudik

Degtinė, ikrai ir vertėjomis prisistatančios moterys: Rusijai vakarėlis baigėsi

Degtinė, ikrai ir vertėjomis prisistatančios moterys. Taip vyko liūdnai pagarsėję rusų remiami...

Britų žvalgyba nurodė, ko dabar siekia Putinas: ukrainiečiams nelieka kitos išeities (5)

Žiaurus, totalinis karas, kokio Europoje nebuvo beveik aštuonis dešimtmečius. Taip Ukrainos...

Vasariška šiluma neužsibuvo: vėl vyraus vėsūs ir vėjuoti orai

Trečiadienio dieną per Lietuvą slinks šaltasis atmosferos frontas. Pradedant vakariniais rajonais,...

Karas Ukrainoje. Daugiabučio griuvėsiuose Mariupolyje aptikta 200 smarkiai apirusių kūnų Ukraina apie reikšmingus pokyčius: mūsų priešai dėl to labai liūdi

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis naktį į antradienį pareiškė, kad Rusija vykdo...

Artūras Zuokas pirmą kartą viešai pasirodė su nauja širdies drauge (3)

Neseniai skyrybų dramą išgyvenęs buvęs Vilniaus miesto meras Artūras Zuokas Lietuvos meno...

Buvęs žalgirietis Lietuvoje išgyveno košmarą: dingę pinigai, rasizmas ir „dėl visko kalti konservatoriai“ (1)

Kauno „Žalgiris“ – istorinėse žemumose. Lietuvos krepšinio lygos pusfinalio serijoje prieš...

Delfi PliusAgnė Keizikienė

Šis sekso būdas vieniems yra tabu, kitiems – slapta svajonė: kodėl kai kuriems taip maga įeiti pro „galines duris“?

Jokia paslaptis, kad analinis seksas nėra šiuolaikinis „išradimas“. Tam tikri išlikę...

Delfi PliusPsichologas Gediminas Navaitis

Psichoterapeutai išanalizavo, apie ką svajoja vyrai ir moterys: ką reiškia mūsų seksualinės fantazijos ir kaip tai panaudoti santykiuose? (1)

„Meilė – tai fantazijų mainai“, – teigė prancūzų rašytojas Nicola de Chamfort'as....

Tokio skanaus žiedinio kopūsto dar nevalgėte: receptas paprastas kaip dukart du, o skonis – 10 balų

Žiedinis kopūstas , arba kalafioras – ne tik skani, bet ir labai naudinga daržovė. Ji teigiamai...