aA
Dėl beprecedenčio dopingo skandalo formaliai diskvalifikuotos valstybės atstovė sukėlė didžiausią dopingo skandalą olimpiniame Pekine. Skamba paradoksaliai, tačiau dar didesniu absurdu kvepia netrukus prasidėsiančios paralimpinės žaidynės. Kuriose bus rusų ir baltarusių sportininkų, o ukrainiečių – veikiausiai ne. Sporto pasaulis tiek užsienyje, tiek Lietuvoje reaguoja į olimpines paliaubas sulaužiusį karą, tik reakcijos nėra vienodos.
(pagal laikrodžio rodyklę) Mindaugas Bilius, Daina Gudzinevičiūtė, Darius Šaluga, Tomas Danilevičius (Foto: Rokas Lukoševičius)
(pagal laikrodžio rodyklę) Mindaugas Bilius, Daina Gudzinevičiūtė, Darius Šaluga, Tomas Danilevičius (Foto: Rokas Lukoševičius)
© DELFI montažas / Scanpix

Lygino su Hitleriu

Išvakarėse prasidėjusi Rusijos invazija sulaukė atgarsių ir penktadienį Vilniuje vykusioje Lietuvos tautinio olimpinio komiteto (LTOK) generalinės asamblėjos sesijoje.

Jau pačioje pradžioje įžanginį žodį tarusi švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė pakartojo savo raginimą sporto federacijoms nutraukti darbinius ryšius su kolegomis iš Rusijos bei Maskvai talkinančios Baltarusijos.

Ministrė rekomendavo nei patiems vykti į varžybas šiose šalyse, nei priimti Lietuvoje jų atstovus, taip pat suformuluoti bendrą visų sporto organizacijų pareiškimą.

LTOK prezidentė Daina Gudzinevičiūtė citavo ketvirtadienį kartu su Latvijos bei Estijos olimpinių komitetų vadovais pasirašytą laišką, adresuotą Ukrainos olimpiniam komitetui, kuriuo teiraujamasi, kokia pagalba šiuo metu būtų reikalinga.

Tiesa, pridūrė D. Gudzinevičiūtė ir savo pastabą.

„Prašau prisiminti, kad yra agresorius, bet yra (Rusijoje – Delfi) ir daug inteligentiškų asmenybių, labai norėtųsi, kad jų būtų ir tarp sporto atstovų“, – kreipdamasi į LTOK narius, sakė prezidentė, paraginusi palaikyti ukrainiečius „kaip kiekvienas moka“.

Plačiau savo požiūrio LTOK vadovė Delfi nekomentavo, nurodžiusi klausimus pateikti raštu.

Daina Gudzinevičiūtė
Daina Gudzinevičiūtė
© Rokas Lukoševičius

Sesijos metu buvo ir griežtesnių pasisakymų.

„Privalome izoliuoti visus Rusijos ir Baltarusijos sportininkus nuo bet kokių tarptautinių varžybų ir renginių. Tam, kad jie suprastų, jog reikia keisti savo mąstyseną, ir nebijotų kritikuoti savo valdžios.

Nes jei jie bijo ir nekritikuoja, o tuo pačiu dalyvauja tarptautiniame judėjime matydami, ką daro jų valdantis asmuo, kurį sunku pavadinti kažkaip kitaip nei Hitleriu, tuomet reikia griežtai atsiriboti nuo visko, kas susieta su Rusija ir Baltarusija. Antraip protestų banga tose šalyse taip ir neatsiras“, – iš tribūnos kalbėjo Lietuvos golfo federacijos (LGF) prezidentas Česlavas Okinčicas.

Bet realybėje tokios izoliacijos tarptautiniu mastu vis dar vengiama.

Baltarusijos vaidmens invazijoje nepastebi

Bene akivaizdžiausias pavyzdys – kovo 4 d. prasidėsiančios Pekino žiemos paralimpinės žaidynės.

Jas organizuojantis Tarptautinis paralimpinis komitetas (IPC) ketvirtadienį tik viešai pasmerkė Rusijos veiksmus, laužančius olimpines paliaubas, kurios pagal tradiciją prasideda prieš olimpiadą ir tęsiasi iki paralimpinių žaidynių pabaigos.

Apie jokias konkrečias priemones rusų atžvilgiu užsiminta nebuvo.

Galbūt trukdo ir ironiškas paradoksas – mat formaliai abejose žaidynėse ir šiaip dalyvauja ne Rusija, o Rusijos olimpinio arba paralimpinio komiteto komanda.

Tai – dar vienas ryžto pritrūkusių tarptautinių sporto organizacijų nuolaidžiavimo pavyzdys. Vietoje to, kad atskleidus valstybinę dopingo sistemą rusai būtų pašalinti iš svarbiausių varžybų, pasitenkinta atėmus kai kuriuos valstybinius simbolius.

Kita vertus, Baltarusijos rinktinė dalyvauja visomis teisėmis, o naudoti savo šalies teritoriją tiesioginei Kijevo atakai leidžiantis Minskas apskritai lieka nepastebėtas tarptautinių sporto organizacijų.

Kvailiausioje padėtyje dabar yra atsidūręs būtent IPC, kadangi artėjančiose paralimpinėse žaidynėse veikiausiai nebus ne agresorių, o jų užpultos aukos.

Tai konstatavo pats IPC prezidentas iš Brazilijos Andrew Parsonsas.

„Ukrainos paralimpinio komiteto prezidentas Valerijus Suškevičius mane informavo, kad jie norėtų varžytis Pekine, bet atgabenti komandą į Kiniją bus milžiniškas iššūkis“, – pripažino A. Parsonsas.

Karu baisisi, bet vis tiek nežino, ar rusus reikėtų šalinti

Situaciją Ukrainoje ketvirtadienį svarstė regioninis Europos paralimpinis komitetas, kurio valdybos narys yra Lietuvos paralimpinio komiteto (LPK) prezidentas Mindaugas Bilius.

Penktadienį bendraudamas su Delfi pastarasis teigė ir pats kalbėjęsis su kolegomis iš Ukrainos bei iš jų gautas žinias pavadino „baisiomis“.

„Pasiūlėme pagalbą jų sportininkams ir visam personalui – jeigu ką, tikrai gali važiuoti pas mus, rasime, kur juos čia apgyvendinti, pasirūpinsime. Bet jie sako, kad kol kas nevažiuos“, – pasakojo M. Bilius.

Nors jis su kolegomis iš Europos reiškia palaikymą ukrainiečiams, šiuo metu nediskutuojama nei apie paralimpinių žaidynių atšaukimą arba atidėjimą, nei apie Rusijos ir Baltarusijos izoliaciją.

„Puikiai suprantu, kaip viskas atrodo, bet tai yra viso pasaulio sprendimas ir reikalas. Žiūrint iš žmogiškos pusės, rusų paraatletai nėra kalti dėl to, kas vyksta jų valstybėje. Ne jie eina į Ukrainą ir ne jie šaudo žmones. Tai – jų valstybė, bet nemažai sportininkų nuo to atsiriboja, nesupranta, kas čia vyksta“, – dėstė M. Bilius.

Paklaustas, ar nesutinka, jog sportas yra viena Rusijos valstybinės politikos dedamųjų, LPK vadovas tai pripažino, vis dėlto nesiryžo tiesiai atsakyti, ar Rusijos paralimpinio komiteto komanda turėtų dalyvauti žaidynėse.

FIBA mato taikinį, bet ne šaulį

Ta pačia tema Delfi teiravosi ir atskirų nacionalinių sporto federacijų nuomonės.

Lietuvos bokso federacijos (LBF) prezidentas Darius Šaluga teigė, jog į šiemet vyksiančius tarptautinius Algirdo Šociko ir Dano Pozniako turnyrus Rusijos boksininkai veikiausiai nebus kviečiami.

„Manau, kad būsime solidarūs ir laikysimės rekomendacijų. Taip elgdamiesi mes nebandysime politikuoti – tiesiog reikia solidarizuotis su Ukraina. Tikiuosi, visos kitos sporto šakos mąstys panašiai – visi esame šokiruoti, visi palaikome mūsų draugus ir brolius ukrainiečius“, – sakė D. Šaluga, kuris yra ir 69 organizacijas vienijančios Lietuvos sporto federacijų sąjungos prezidentas.

Anot jo, LBF ketvirtadienį taip pat susisiekė su kolegomis Ukrainoje ir siūlė galimybę priimti šios šalies boksininkus Lietuvoje.

„40 Ukrainos sportininkų dabar yra užstrigę Europoje, negali grįžti į tėvynę. Pasiūlėme jiems keliauti į Lietuvą“, – pažymėjo D. Šaluga.

Tuo metu Lietuvos futbolo federacijos (LFF) prezidentas Tomas Danilevičius vadino nepakankamu penktadienį UEFA oficialiai paskelbtą sprendimą perkelti gegužę laukiantį Čempionų lygos finalą iš Sankt Peterburgo (Rusija) į Paryžių (Prancūzija), taip pat iškelti visus artimiausiu metu laukiančius rusų ir ukrainiečių rinktinių bei klubų mačus į neutralią teritoriją.

Tomas Danilevičius
Tomas Danilevičius
© DELFI / Orestas Gurevičius

Jis pasisakė už tai, kad Rusija būtų apskritai pašalinta iš tarptautinių turnyrų.

„Manau, tai būtų stiprus signalas. Aišku, sportininkai nėra kalti dėl politikų sprendimų, bet toks spaudimas ar toks ignoravimas duotų labai aiškią žinią“, – įsitikinęs T. Danilevičius.

Paklaustas, ar vienu stambiausių UEFA rėmėjų turėtų būti Rusijos energetikos milžinas „Gazprom“, jis vylėsi, kad situacija keisis.

„Dabar viskas visai kitaip atrodo. O kai baigsis ar bus nutraukti kontraktai... Tikriausiai jokie pinigai negali atsverti karo ir mirčių“, – pabrėžė T. Danilevičius, pridūręs, jog Lietuvos jaunimo (iki 21 metų) rinktinė veikiausiai nežais birželio 3 d. išvykoje planuotų rungtynių su bendraamžiais iš Rusijos.

Primename, kad penktadienį savo poziciją dėl Rusijos invazijos pateikė krepšinio Eurolygos vadovybė ir klubų atstovai. Tiesa, pakėlę vieną koją, antrosios pakrutinti jie taip ir nesiryžo: trys Rusijos ekipos lieka turnyre, tik namų rungtynes turės žaisti neutraliose arenose.

O Tarptautinė krepšinio federacija (FIBA) karo, regis, apskritai nepastebėjo. Tiksliau, atkreipė dėmesį tik į užpultą Ukrainą ir atidėjo savaitgalį laukusią Ispanijos rinktinės viešnagę į Kijevą.

Tuo metu Rusijos krepšininkai ketvirtadienį lyg niekur nieko pasaulio čempionato atrankos rungtynėse Permėje žaidė su Nyderlandais. Olandai jau pareiškė neketinantys priimti rusų atsakomojoje dvikovoje namuose.

Savo ruožtu, Tarptautinė šaudymo federacija paskelbė perkelsianti kitą rugpjūtį laukiantį Europos čempionatą iš Maskvos į kitą miestą, „Formulė 1“ atšaukė rugsėjo Rusijos GP etapą, Tarptautinė slidinėjimo federacija taip pat atšaukė Čeliabinske turėjusį vykti pasaulio taurės varžybų etapą, neįvyks Rusijoje planuotos analogiškos rogučių sporto varžybos bei ATP „Challenger“ serijos teniso turnyras Maskvoje.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama Delfi paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti Delfi kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(36 žmonės įvertino)
3.6944

Užpulta Ukraina – eliminuota, agresorių komandos – prie starto linijos: ar pasaulis sukasi į tą pusę?

Dėl beprecedenčio dopingo skandalo formaliai diskvalifikuotos valstybės atstovė sukėlė...

Sporto pasaulis – pakraupęs: Rusija olimpines paliaubas sulaužė trečią kartą UEFA ir Eurolyga šaukia skubius posėdžius (17)

Rusijos invazija į Ukrainą sulaužė olimpines paliaubas, ketvirtadienį konstatavo Tarptautinis...

Dar vienas dopingo atvejis Pekino žaidynėse: įkliuvo antra čiuožėja ant ledo (11)

Pasibaigus Pekino žiemos olimpinėms žaidynėms paaiškėjo dar vienas teigiamas dopingo atvejis:...

„Ledo karalienė“ Tutberidzė kritikos neatleido: iš pradžių jie šypsojosi, o paskui puolė kaip šakalai (30)

Kontroversiškai vertinama Rusijos dailiojo čiuožimo trenerė Eteri Tutberidzė apibendrino savo...

Suomių slidininko košmaras Pekine: sušalo jautriausias organas, skausmas – nepakeliamas (24)

Iš Pekino žiemos olimpinių žaidynių ne pačius geriausius įspūdžius parsivežė suomių...

Top naujienos

Konvojuojat kalinius užpultas Matuko žudikas Kontenis: tai kerštas už vaiko nužudymą (6)

Dėl keturmečio posūnio Matuko nužudymo 19 metų laisvės atėmimo bausme nuteistas Kėdainių...

Karo ekspertai: kažkas tikrai bus

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „Locked N‘ Loaded“ ekspertai teigia, kad dėl...

Kremliui artimas šaltinis: tampame Kinijos kolonija

Vakarų žiniasklaida apibendrina Kinijos prezidento Xi Jinpingo vizito Maskvoje rezultatus. Kol kas...

LSDP vicepirmininkas – apie Skardžiaus prisijungimą: buvo padaryta klaida papildyta (25)

Ketvirtadienį pranešta, kad buvęs Darbo partijos atstovas Seime Artūras Skardžius pradeda...

Vilniuje sutrikdytas eismas: po smūgio apvirto mikroautobusas, sužaloti du žmonės

Ketvirtadienį buvo gautas pranešimas, kad Vilniuje, Abiejų Tautų Respublikos pl., įvyko eismo...

Giedrius Petkevičius/Sausuolis

Dovydas prieš Galijotą arba Izraelis prieš Prancūziją: slaptoji operacija, kuri iki šiol kelia ne vieną klaustuką

Apie Izraelio kariškių ir slaptųjų tarnybų operacijas, įvairiais šios valstybės gyvavimo...

Pražydo gražus, bet itin nuodingas augalas: sąlytis gali baigtis net mirtimi

Lazdijų rajono Petroškų miško pažintiniame take pražydo paprastasis žalčialunkis – vienas...

Jau netrukus prasidės geomagnetinė audra: išvardijo, kokius simptomus ji gali sukelti ir kaip apsisaugoti (3)

Jeigu pastarosiomis dienomis pasijaustumėte prasčiau, gali būti, kad taip jus paveikė Saulės ir...

Ukraina iš Slovakijos jau gavo pirmuosius naikintuvus papildyta (8)

Pirmieji keturi naikintuvai „MiG-29“ jau yra Ukrainoje . Apie tai pranešė Slovakijos gynybos...

Vienas didžiausių Kauno susisiekimo projektų „išlindo“ iš po žemės

Pernai pavasarį pradėtas tiesti Pietrytinis aplinkkelis ima panėšėti į transporto arteriją –...