Ketvirtadienį apsilankiusi URC, ministrė pabrėžė, kad būtina telkti maksimalias pajėgas nelegalios migracijos suvaldymui.

„Akivaizdu tai, kad didėjant nelegalios migracijos srautams, tokių iššūkių ir panašių situacijų gali būti ne viena, bet reikia aiškiai pasakyti, kad atsakomybę už tai kas vyksta, žmonės kelia klausimus, jie yra nepatenkinti, tai atsakomybė yra tiems organizatoriams, kurie organizavo tų žmonių atvykimą ir Baltarusijos režimui, kuris labai aktyviai tame dalyvauja“, – žurnalistams ketvirtadienį sakė A. Bilotaitė.

Pasak jos, sutarta, jog turi būti atnaujinti pasirengimo planai, įtraukta daugiau Vidaus reikalų ministerijos pareigūnų, svarbi ir kitų šalių ekspertinė pagalba.

Be to, ministrės teigimu, tarp migrantų yra subkultūrų grupavimasis bei tam tikros hierarchijos susidarymas, todėl svarbu kuo skubiau turėti vertėjus ir užtikrintą komunikaciją su migrantais.

„Šiuo metu jau vyksta pokalbiai su Europos Sąjungos pabėgėlių ir paramos agentūra, kuri mums pasirengusi teikti pagalbą, dabar dėliojame aiškų poreikį ko mums reikia. Pirmiausia yra vertėjai ir kita ekspertinė pagalba, nes kitos šalys turi tos patirties nemažai ir su mumis planuoja pasidalinti“, – sakė ministrė.

Ministrė teigė, kad būtina telktis maksimalias pajėgas.

„Suprantama, kad migrantams kelia nepasitenkinimą apribotas judėjimas, dėl to kilo vakarykščiai neramumai. Mes visi puikiai žinome, kad jų galutinis tikslas nėra Lietuva. Tačiau Lietuva atsakingai žiūri į šią situaciją ir būdama Europos Sąjungos nare neketina leisti, kad atsirastų nelegalios migracijos kelias per mūsų šalį. Dabar aktyviai bendradarbiaujame su tarptautinėmis institucijomis, pati asmeniškai nuolat palaikau ryšį su kitų šalių vidaus reikalų ministrais, kad visi kartu rastume geriausią sprendimą“, – pranešime teigia vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė.

Taip pat ketinama pasinaudoti tarptautine patirtimi, valdant migrantų stovyklas. Pripažįstama, kad augant migrantų srautams įtampų nebus išvengta.

„Stebime subkultūrų grupavimąsi, tam tikrų grupių ir savotiškos hierarchijos susidarymą tarp migrantų. Mūsų pareigūnai yra nuolatinėje parengtyje ir užtikrina situacijos kontrolę, nepaisant sudėtingų sąlygų. Matome, kad neteisėti migrantai tikėjosi lengvos kelionės link savo tikslo, tačiau mes vykdydami procedūras sutrikdėme jų planus“, – teigia Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas gen. Rustamas Liubajevas.

Iš viso šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos jau bandė patekti 507 neteisėti migrantai. Šis skaičius yra daugiau kaip šešis kartus didesnis, nei buvo per visus 2020-uosius. Pernai sulaikytas 81 toks užsienietis.

2019 m. pasieniečiams įkliuvo 46 neteisėti migrantai, 2018 m. – 104. Tarp šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikytųjų daugiausiai yra Irako piliečių ar jais prisistačiusių užsieniečių – 328. Taip pat sulaikyti 46 Irano, 42 Sirijos, 39 Baltarusijos, 17 Rusijos, 11 Turkijos, 10 Šri Lankos, 6 Tadžikistano, 3 Afganistano, po 2 Jemeno ir Egipto bei 1 Somalio piliečiai ar jais prisistatę asmenys.

Pastaruoju metu daugiau nei šešis kartus išaugus neteisėtų migrantų srautams VSAT sustiprino sienos su Baltarusija apsaugą. Be to, pasieniečiams į pagalbą atėjo pajėgos iš Viešojo saugumo tarnybos, Lietuvos policijos, Šaulių sąjungos ir kitų institucijų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (535)