Kalėdų metas – ypatingas, kupinas džiaugsmo, laukimo, šilumos. Dažnai Kalėdos idealizuojamos ir joms keliama daug lūkesčių, tačiau ne visada būna taip, kaip pasakose. Pasiruošimas šventėms gali sukelti ir daug streso, nerimo, netgi paaštrinti įtemptą situaciją šeimoje ar sustiprinti vienatvės jausmą. Tačiau norėdami sutikti Kalėdas su džiaugsmu ir vidine ramybe, turėtume pasistengti suvaldyti savo emocijas ir išspręsti prieššventines krizes. Štai keletas būdų, padėsiančių sumažinti stresą ir pyktį ruošiantis žiemos šventėms ir jau sulaukus Kalėdų.
© Shutterstock nuotr.

Nėra namų be dūmų...

Šeima – pati didžiausia vertybė. Šaunu, jeigu jūsų šeima veikia kaip vienas kumštis. Tačiau galime prisiminti puikią patarlę: „Nėra namų be dūmų.“ Kiekvienoje, kad ir pačioje draugiškiausioje ir vieningiausioje šeimoje, kartais būna nesutarimų, vienas kito nesupratimo ir neįsiklausymo. Visi klystame – tai žmogiška. Tačiau ne visi mokame nuoširdžiai atsiprašyti, išsiaiškinti nuoskaudas ir susitaikyti. Konfliktai šeimose itin paaštrėja prieš šventes ir tai gali būti viena iš streso ir nerimo priežasčių. Taigi ką daryti?

„... žaidimai ir visų šeimos narių susikoncentravimas į vaikų laimę nejučia gali suvienyti ir suaugusiuosius.“ Nekurkite didelių lūkesčių. Ne visada Kalėdos tampa šilta, visus šeimos narius vienijančia švente. Dažnai lūkesčiai nepasiteisina ir apima slogi nuotaika. Kad to išvengtumėte, reikėtų realiai įvertinti situaciją šeimoje ir esant įtemptai atmosferai pagalvoti, kaip galėtumėte kontroliuoti savo jausmus. Stenkitės nepratrūkti ir suvaldyti pyktį, kad Kalėdos netaptų karo lauku. Geriausia nelaukti tinkamos progos (kuri dažnai tėra priežastis kuriam laikui atidėti nemalonų pokalbį), bet imtis iniciatyvos ir išspręsti nesutarimus šeimoje dar prieš šventes.

Galvokite apie vaikus. Mažieji visuomet beprotiškai laukia Kalėdų. Nesvarbu, ar vaiko šeimos nariai pykstasi, ar ne, – Kalėdos vaikams visuomet stebuklų metas. Taigi sutelkite dėmesį į vaikus, sugalvokite programą, žaiskite žaidimus, dalinkitės su jais šiluma ir gera nuotaika. Net jei širdyje jums kirba neišspręstas klausimas, neleiskite, kad vaikai tai pajaustų. Be to, žaidimai ir visų šeimos narių susikoncentravimas į vaikų laimę nejučia gali suvienyti ir suaugusiuosius.

Nepraraskite savitvardos. Jei jūsų šeimoje priimta per Kalėdas gerti alkoholinius gėrimus, pasistenkite, kad jų kiekis neatpalaiduotų jūsų tiek, kad prie šventinio stalo prarastumėte savitvardą. Aiškintis santykius tokiu būdu per Kalėdas – nėra geriausias sprendimas. Be to, alkoholio poveikis nėra atpalaiduojantis, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio, veikiau atvirkščiai – alkoholis tik paaštrina įtampą ir sukelia stresą.

Nepasiduokite vienatvės jausmui – veikite!

Vienišos Kalėdos? Paskambinkite bičiuliui ar užsiimkite labdaringa veiklaKad ir kaip stengtumėmės sukurti šventinę nuotaiką ir aplinką, kartais atrodo, kad net pats likimas trukdo tai padaryti. Gyvenimas kartais atneša labai sunkių išbandymų ir tinkamo laiko jis nepasirenka. Štai keletas patarimų, kaip įveikti vienatvę, jei jaučiatės visiškai apleistas arba gedite brangaus žmogaus per šventinį laikotarpį.

Susisiekite su artimu žmogumi. Net jei esate toli nuo savo šeimos ar draugų, pasinaudokite galimybe susisiekti su jais telefonu ar internetu. Nors nuotolinis bendravimas nesukelia tiek emocijų, kaip buvimas kartu, tačiau susiklosčius tam tikroms situacijoms, kad ir trumpas skambutis artimajam gali nuvyti niūrias mintis.

Padėkite kitiems žmonėms. Neturite nei vieno artimojo, su kuriuo galėtumėte prisėsti prie Kalėdų stalo? Negailėkite savęs, tai vers jaustis dar blogiau. Aplinkui daug vienišų žmonių, todėl imkitės iniciatyvos: prisijunkite prie įvairių labdaros akcijų, susidraugaukite su vienišais kaimynais arba suvienykite namo gyventojus ir surenkite mažą kalėdinę šventę namo vaikams. Tai visiems suteiks gerų emocijų, o ypač mažiesiems. Svarbiausia – veikti.

Suplanuokite Kalėdas. Apgalvokite, ką veiksite švenčių dieną: pasigaminkite šventinius pusryčius; pasilepinkite ir nusipirkite ką nors gražaus ar naudingo; užsiimkite tuo, kas suteiks jums teigiamų emocijų. Veiklos planas padės išvengti streso ir depresijos.

Saugokite save, nepervarkite ir planuokite

Nepamirškite, kad prasta sveikata lemia blogą nuotaiką. Kad nekankintų neigiamos emocijos, reikėtų pakankamai laiko skirti miegui, poilsiui, mėgstamai veiklai, tinkamai mitybai, fiziniam aktyvumui. Jei iki Kalėdų dirbsite be ramaus poilsio, per Kalėdas jausitės išsekę kaip po ilgo maratono. Kad artėjančios šventės paskutinę akimirką neužgriūtų gausybe rūpesčių, kai ką galite susiplanuoti ir atlikti iš anksto.

5 patarimai, norintiesiems išvengti kalėdinio streso

Jei planuojate nudžiuginti savo artimuosius ir toli iškeliavus draugus kalėdiniais atvirukais, pradėkite juos ruošti kuo anksčiau. Palikę šį darbą paskutinei minutei, jausitės susierzinę, kad turite skubėti, atvirukus rinksite atmestinai, be džiaugsmo. Dabar pats metas rūpintis kalėdiniais sveikinimais. O jei kurį vakarą paskirtumėte kalėdinių atvirukų kūrimui, atitrūktumėte nuo rutinos ir pajustumėte artėjančių švenčių džiugesį.

Jei turite didelę šeimą, plačią giminę ir daug draugų, jūsų piniginė švenčių metu gali smarkiai ištuštėti. Kad sutikus Naujus metus nereikėtų gyventi vien kruopomis, iš karto nuspręskite, kaip sveikinsite artimuosius. Galite su jais susitarti,kad dovanas pirksite tik vaikams, kad trauksite burtus, su kuo keisitės dovanomis, arba nusistatykite sumą, už kurią ruošite staigmeną. Juk svarbiausia parodyti dėmesį ir nudžiuginti, o tai galite padaryti ir neišleidę visų metų santaupų. Dar viena galimybė – keistis pačių darytomis dovanomis!

Būkite supratingi ir pasidalinkite pareigomis. Neapkraukite vieno žmogaus atlikti visų darbų: supirkti dovanas, paruošti stalą, papuošti eglutę, sutvarkyti namus, sugalvoti vakaro programą. Kalėdos – šventė visiems, taigi jai ruoškitės draugiškai. Įdarbinkite ir mažuosius – jie gali nupiešti atvirukus ar sukurti eglutei žaisliukus, padėti dengti stalą ar sugalvoti kokį žaidimą vakarui. Ruošimasis šventei padės pajusti bendrumo jausmą ir išmokti dalintis pareigomis.

Kam patikėti šventinės vakarienės ruošą – kiekvienos šeimos reikalas. Jei jūsų mama ar močiutė yra gaminimo virtuozės ir kasmet ruošia šventinius patiekalus, puiku. Tačiau prieš šventes visi turime daug reikalų ir darbų, todėl galite susitarti, kad kiekvienas pagaminsite po šventinį patiekalą ar kitaip prisidėsite prie šventinės vakarienės.

Prieš Kalėdas visi suskumba pirkti dovanas, todėl nebūkite naivūs ir nesitikėkite, kad jūs vieninteliai „šukuosite“ parduotuves. Kad dovanų pirkimas nesukeltų pykčio protrūkio ir nuovargio, iš anksto apgalvokite, ką pirksite (galite pasiruošti dovanų sąrašą), ir tikslingai to ieškokite. Bastydamiesi po didžiausias parduotuves su daugybe kitų žmonių be išankstinio tikslo, greitai pavargsite ir tapsite dirglūs.

Kalėdos – gražus metas, tad pasistenkime nebūti pikti, dalinkimės šiluma ir daugiau šypsokimės. Būkime atidūs vieni kitiems, valdykime savo emocijas ir planuokime. Gyvenimas susideda iš smulkmenų, tad tokie dalykai, kaip dovanų ieškojimas ar ruošimasis šventėms, neturėtų kelti nepasitenkinimo ar niūrių minčių. Juk viskas priklauso nuo mūsų požiūrio ir vertybių. Jaukaus ruošimosi žiemos šventėms!

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

„Siaubo pilį“ pastatęs vienas žiauriausių žudikų padarė labai didelę ir apmaudžią klaidą įžengę į pastatą žmonės dingdavo be pėdsakų (58)

H. H. Holmesas buvo vienas iš pirmųjų Jungtinių Valstijų serijinių žudikų. Savo specialios...

Sukrėsta šiaulietė parašė atvirą laišką Verygai: po jūsų sprendimo turiu stebėti, kaip degraduoja tėvas (248)

„Gerb. ministre Aurelijau Veryga , šiandien Jūs pasmerkėte mano tėtį ir toliau gerti!...

Vilniaus oro uoste avariniu būdu leisis lėktuvas (45)

Vilniaus oro uostas informuoja, kad 9.30 val. Vilniaus oro uoste laukiamas avarinis orlaivio su...

Ko laukti po Naujųjų: automobilių pardavėjams kol kas daugiau klausimų nei atsakymų (7)

Sausio 1-oji bus ta diena, kai įstatyme numatyta įranga papildyti dešiniavairiai automobiliai...

Naktinės BMW gaudynės Vilniuje: surakintam vairuotojui teko pagulėti ant žemės (39)

Naktį iš penktadienio į šeštadienį Vilniaus kelių policijos surengto reido metu nubausti...

Kruvinojo vakaro košmaras keliuose nesibaigia: ryte žuvo dar vienas žmogus

Šeštadienį, apie 8.20 val., Rietavo sav., kelyje Rietavas-Endriejavas, ties Girdvainių kaimu,...

Amerikiečiai šaltibarščius šildo mikrobangų krosnelėje ir po to kelia skandalus (41)

Istorija apie kečupuotus cepelinus Amerikoje sukėlė nemažai kalbų Lietuvoje. Lietuviai...

Apie metro, „Hyperloop“ galime tik pasvajoti, bet laukia šis tas įdomaus (69)

Nors Lietuvoje apie itin greitą susisiekimo priemonę „Hyperloop“ ar metro kol kas galime tik...

Penki rytiniai įpročiai, dėl kurių priaugate svorio

Peržiūrėkite savo ryto rutiną ir pagaliau pradėkite lieknėti.

Putino Rusija. Naujas Rusijos planas Ukrainoje - tik dūmų uždanga virš tikrųjų tikslų (96)

Rugsėjo pradžioje spaudos konferencijos metu Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas pareiškė ,...