Artėja Kalėdos, kai daugelis iš mūsų vėl patirs kalėdinį stresą. Ir ne tik dėl to, kad reikia spėti pasirūpinti kalėdinėmis dovanomis ir kalėdine eglute. Daugelis didžiausią stresą patirs tuomet, kai turės apsispręsti, kur praleis Kalėdas ir ką daryti, kad spėtų aplankyti ne tik savo, bet ir sutuoktinio artimuosius.
© Shutterstock nuotr.

Tikriausiai niekas neprieštaraus, kad šventinis laikotarpis yra tas metas, kai visi mes turime pabūti drauge su savo šeima. Tačiau kad ir kaip norėtųsi, kad būtų kitaip, Kūčios trunka tik vieną vakarą, o svarbiausia, pirmoji Kalėdų diena – tik vieną dieną.

Rimtų pažinčių svetainė DarniPora.lt  rašo, kad daugeliui porų (ypač toms, kurios kartu gyvena dar neseniai) kasmet tenka išspręsti sunkų uždavinį – kur praleisti Kūčias ir Kalėdas, kad abu sutuoktiniai nesijaustų nuskriausti, jog jų artimieji vėl liko „antrame plane“.

Sprendžiant šį klausimą, šeimoje dažnai kyla nemažai barnių ir, žinoma, streso. Net ir priėmus kompromisą (pavyzdžiui, Kūčios – pas taviškius, Kalėdos – pas maniškius) visiškai laimingas nesijaučia nė vienas sutuoktinis, nes būdami su sutuoktinio šeima galvoja apie tai, kaip norėtų pabūti su saviškiais, o būdami su saviškiais galvoja, kodėl negalėtų su jais pabūti ilgiau.

Situacija 1.

Laurynas nusprendė Kalėdas praleisti vienas. Jis nėra stereotipiškas vienišius, yra kilęs iš didelės šeimos ir jau metus turi draugę, kurią tiesiog dievina. Daiva yra labai jautri, o Kūčios jai – labai svarbi šventė. Laurynas sutiko šias Kūčias praleisti su jos šeima, o per Kalėdas drauge ketino važiuoti pas saviškius.

Tačiau tai sužinojusi jo mama nė kiek nenudžiugo – ji ėmė priekaištauti, kaip Laurynas drįsta paminti šeimos tradicijas ir neatvažiuoti per Kūčias. Žinoma, jam dėl to buvo nesmagu, jį graužė sąžinė. Kad neįsižeistų nė viena pusė, galiausiai Laurynas nusprendė niekur nevažiuoti ir per šventes vienas likti namuose.

Ar jums pažįstama tokia situacija? Galbūt jums neteko priimti tokio drastiško sprendimo, tačiau tikrai žinote, kiek ginčų gali kilti dėl to, kur sutiksite Kūčias bei Kalėdas, kai tik pradedate gyventi kartu ir dar neturite savo šeimos tradicijų, o kai kurias poras ši problema kankina daugybę metų.

Įdomu tai, kad kai kurių Jungtinėse Valstijose atliktų apklausų metu maždaug trečdalis žmonių prisipažino, kad, švęsdami Kalėdas su savo giminaičiais, bent akimirką pagalvojo, kad kur kas mieliau tuo metu būtų buvę kur nors kitur.

Daugelis mūsų puoselėjame idealios šeimos iliuziją, o Kalėdos – tai tas laikas, kai ši iliuzija turėtų realizuotis. Tačiau realybėje idealios šeimos iliuzijos įgyvendinimas gali sukelti daug įtampos, ypač tuomet, kai kyla barnių prie Kalėdų stalo ar nerimaujame, kad negalime būti su visais, su kuriais norėtume būti.

Kalėdos yra puiki šventė, kai esate vaikas ir jums nereikia nerimauti, kur šią dieną praleisti. Tačiau kai sukuriate savo šeimą, jums tenka lankyti ne tik savo gimines, bet ir partnerio, o tai, ar visur suspėsite, gali kelti nerimą. Šventinis laikotarpis yra labai įtemptas daugeliui porų, nes kiekvienas jų yra kilę iš skirtingų šeimų, tad tradicijų derinimas ir būtinybė pasirinkti, kada kuriuos artimuosius lankyti, dažnai sukelia stresą.

Situacija 2.

Jolita yra viena iš tų moterų, kurios per kiekvienas Kalėdas patiria didžiulį stresą dėl būtinybės nuspręsti, kur praleisti Kalėdas. Kadangi tiek jos, tiek jos vyro tėvai išsiskyrę, rinktis reikia nebe iš dviejų, o iš keturių.

Jolitos atveju yra tik dvi išeitys – arba kasmet važiuoti vis pas kitus tėvus ir taip neaplankyti visų, arba stengtis aplankyti visus ir pas kiekvienus jų pasisvečiuoti labai trumpai.

Net jei nusprendėte pamėginti suspėti per kelias dienas aplankyti visus, kad ir kaip sparčiai suktumėtės, visiems neįtiksite. Jei bandysite suspėti visur, juk galiausiai visi liks šiek tiek nepatenkinti, kad atvykote taip trumpam, o jūs jausite nuolatinį nerimą ir negalėsite iš tiesų pasidžiaugti šventėmis su namiškiais.

Kita vertus, yra tokių porų, kurios mano, kad šventinis laikotarpis yra pati puikiausia proga praleisti dviese ir skirti laiko vienas kitam.

Situacija 3. Karolina su Mantu daug dirba, grįžę namo rūpinasi buitimi ir vaikais, tad laiko vienas kitam jiems praktiškai visai nelieka. Pora nusprendė, kad Kalėdos – tai puiki proga stabtelėti ir pabūti tik dviese. Karolina ir Mantas priėmė gana netikėtą sprendimą – jie vaikus Kalėdoms nuvežė pas senelius ir Kalėdas sutiko tik dviese. Taip liko laimingi visi – tėvai per šventes džiaugėsi anūkais, o Karolina su Mantu – vienas kitu.

Toks poros sprendimas nereiškia, kad jie yra blogi žmonės, tai reiškia, kad jie yra sąžiningi su savimi ir pripažįsta, kad jie abu nori tiesiog pabūti dviese.

Kai kurie žmonės tiki, kad Kūčios – tai tik artimiausių žmonių šventė ir būtinybė kažkur vykti gali sukelti daug nerimo.

Situacija 4.

Viktorija kiekvienais metais maldauja Sauliaus Kalėdas praleisti namuose su vaikais kaip tikra šeima ir nevažiuoti pas gimines. Deja, dažnai jai Sauliaus nepavyksta perkalbėti, tad per didžiausią metų šventę Viktorija jaučiasi nelaiminga, jaučia buvimo tik su vyru ir vaikais trūkumą ir jai tai sukelia didelį stresą.
Daug streso patiria ir tos poros, kurios pirmenybę teikia ne vienas kitam, o kitiems.

Situacija 5.

Laima ir Simonas yra susituokę jau penkerius metus, tačiau per tą laiką nė vienų Kalėdų nepraleido drauge. Laima žino, kad Simonas širdyje dar yra vaikas ir jis geriausiai jaučiasi per Kalėdas būdamas su savo tėvais, o ne su žmona ir vaikais.

Tačiau Laimos tėtis jau yra miręs, tad moteris nenori, kad per šventes jos mama liktų viena, todėl su vaikais važiuoja pas savo mama, o jos vyras – pas savo tėvus. Žinoma, dėl to nei Laima, nei Simonas iš tiesų nesijaučia laimingi.

Kalėdos iš tiesų mus visus priverčia pasijusti mažais vaikais, todėl tokių sprendimų būtinybė gali sukelti nemažai streso ir prieštaringų emocijų. Persivalgymas, snūduriavimas prie televizoriaus – panašius dalykus darome dėl to, kad nusiramintume dėl patirto streso.

Dar vaikystėje esame pripratę apie Kūčias ir Kalėdas galvoti kaip apie stebuklų kupiną šventę. Nostalgija mus skatina likti tuo vaiku, todėl norime Kalėdas praleisti lygiai taip, kaip vaikystėje ir išgyventi tai vėl ir vėl, ir nesvarbu, kad jau seniai patys esame tėvai.

Deja, ne visi žmonės įsisavina, kad jie seniai jau nebe vaikai, kad atėjo laikas ištrūkti iš šio rato ir pradėti kurti savo šeimos tradicijas bei padėti sukurti stebuklą savo vaikams.

Kaip pabėgti iš šio užburto rato ir išvengti kalėdinio streso?

Paklauskite savęs, su kuo norite praleisti Kalėdas. Jei labiausiai norite jas praleisti su tėvais, atminkite, kad jūsų antroji pusė gali norėti to paties, tad teks būti atskirai. Jei jums tai nerūpi, pagalvokite, kodėl taip yra ir ar jūsų santykiuose viskas gerai.

Paklauskite savęs, kodėl privalote praleisti ir Kūčias, ir Kalėdas tik su savo tėvais. Ar ne dėl to, kad jaučiatės kaltas, kad nepakankamai juos lankote? Jei taip, kitais metais pasistenkite lankyti tėvus taip dažnai, kad daugiau jūsų nekamuotų kaltė ir visas Kalėdų dienas praleisti kartu nebeatrodytų taip gyvybiškai svarbu.

Su partneriu susitarkite, kad vienais metais važiuosite pas jo tėvus, kitais – pas jūsų. Laikykitės šio susitarimo.

Jei nusprendėte, kad šiemet Kūčias praleisite su žmonos tėvais, savo tėvams šią žinią praneškite aiškiai ir ramiai, neleiskite, kad jus priverstų dėl to jaustis kaltu – jūs jau nebe mažas vaikas. Nuvažiuokite pas juos per Kalėdas.

Nustatykite savo sąlygas – jei nusprendėte aplankyti gimines, nuspręskite, kada ir kiek laiko ten būsite ir nepriekaištaukite sau, kad tos dienos neskyrėte savo šeimai. Jei nusprendėte dieną praleisti tik su savo šeima, skirkite dėmesį tik jai ir neprieštaraukite partneriui, kad galėjote būti kažkur kitur.

Parašykite savo nuomonę
arba diskutuokite anonimiškai čia
Skelbdami savo nuomonę, Jūs sutinkate su taisyklėmis
Rodyti diskusiją Rodyti diskusiją

Top naujienos

Niekuomet neviešinti kadrai: kaip Jelcinas Putino skambučio laukė režisierius: Putinas – jau nebe žmogus iš kraujo ir kūno (94)

Televizijos kanalas „Nastojaščeje vremia“ pristatė unikalią kino kroniką, 2000 metų kovo 26...

Būstą perkančioms šeimoms žada duoti iki 26 tūkst. eurų – kas juos gaus? (48)

Jeigu svarstote pirkti butą ar statyti namą, neskubėkite – jau nuo liepos mėnesio kai kurios...

Orai: šaltukas dar nesitrauks greitu metu prisiminsime skėčius (1)

Sekmadienį debesys danguje bus reti svečiai, daug kur diena bus graži. Vėjas rims, tad nebus taip...

Nepakeliamus skausmus lietuvė išsigydė be vaistų ir operacijų: dėl mitybos išvaizda pasikeitė neatpažįstamai (188)

Rita Miškel prieš 13 metų išvyko gyventi į Airiją. Ten ji atrado ne tik naują gyvenimą, bet ir...

Vaikiškas vyrų elgesys ir baimės kupinos akys: slėpėsi nuo pareigūnų – galvojo, kad nesuras (58)

Penktadienis apkarto sostinėje esančių autoservisų įkūrėjams bei darbuotojui. Nelegalios...

Politikai to bijo kaip velnias kryžiaus, tačiau neišvengs (338)

Tarp 30 geriausių idėjų Lietuvai atsidūrė siūlymas, apie kurį dalis politikų bijo net...

Po tėvo mirties – skaudus dūris iš motinos: pusę pinigų atiduok man (83)

„Man yra 16 metų ir aš gyvenu asocialioje šeimoje“, – taip į DELFI kreipėsi laišką...

7 privalumai būti meiluže (89)

Meilužių iliuzijos: ką sau sako „antros“ vedusių vyrų moterys . Taip vadinosi anas...

Mokslininkai išsiaiškino, kokią įtaką santykiams daro filmų suaugusiems žiūrėjimas (11)

XXI amžiuje pornografija yra įgavusi pačias įvairiausias formas – tai filmai, vaizdo įrašai,...

Mokestis už Vasario 16-osios akto pamatymą papiktino Liudą Mažylį: tai nesąžininga (236)

Berlyne Vasario 16 -osios akto originalą atradęs, Kauno Vytauto Didžiojo universiteto...