aA
Vyriausybė pakvietė partijas dalyvauti diskusijose dėl švietimo susitarimo. Žiūrėjome į susitarimą rimtai, teikėme pasiūlymus, tačiau, deja, jis nepasirodė, kaip sąžininga politinės valios išraiška ir nusprendėme jo nepasirašyti. Dokumento pasirašymas būtų buvęs ne žingsnis į priekį, o valdančiųjų, pirmiausiai – Premjero, Seimo valdančiosios daugumos ir Vyriausybės neveiklumo ir ydingų sprendimų dangstymas.
Aušrinė Armonaitė
Aušrinė Armonaitė
© DELFI / Josvydas Elinskas

Galiausiai susitarimo iniciatyva iš Vyriausybės atkeliavo į Seimą, kuriame dar daugiau prieštaravimų ir priešingų įsitikinimų: tiek dėl švietimo vadybos, tiek dėl švietimo turinio.

Prie valstiečių valdžios praradome dar 3,5 metų ir iki šiol negalime pasakyti, kad Lietuvoje turime švietimo ministrą. 2020-ųjų Lietuvoje kai kuriose mokyklose vaikai vis dar mokosi taip, kaip prieš 150 metų nelegaliose ir entuziastų palaikomose lietuvių mokyklose carinėje Rusijoje – vienoje klasėje penktokai, šeštokai ir aštuntokai. Tam pakeisti tereikia vieno Vyriausybės nutarimo, o ne grandiozinio susitarimo dešimčiai metų į priekį.

Lygiai taip pat kalbant apie beveik tuščių mokyklų tinklą – jį pertvarkyti padėtų kitas Vyriausybės nutarimas – dėl tinklo taisyklių. Tą reikėjo padaryti vakar, būtina padaryti šiandien ar rytoj, o ne atidėti dešimtmečiui.

Tačiau kokį susitarimą būtų galima pasirašyti? Štai penki punktai.

1. Tokį, kuriame atsisakoma šios valdančiosios koalicijos išrasto ir įvesto nelogiško finansavimo modelio – klasės krepšelio, kuris neproporcingai paskirsto lėšas mokykloms ir švaisto švietimui skirtus mokesčių mokėtojų pinigus.

Mokyklas turime finansuoti atsižvelgiant į mokinių pasirinkimą: ten, kur keliauja moksleivis, turi atkeliauti ir valstybės finansavimas, ne atvirkščiai – ten kur nėra moksleivių, keliauja valstybės finansai. Sutaupyti finansai leistų ženkliau didinti mokytojų atlyginimus ir investuoti į mokymosi aplinkos kokybę.

2. Turime sutarti, kad mokyklų programos turi pagaliau būti atnaujintos taip, kad užtikrintų moksleivių kūrybiškumo ugdymą ir naujųjų technologijų geresnį įsisavinimą. Kūrybiškumą padėtų geriau lavinti platesnis humanitarinis išsilavinimas, didesnis pasaulio (ne tik Lietuvos) literatūros pažinimas ir patirtimi grįstas mokymasis.

Tuo tarpu informacines technologijas turime mokytis, kaip kalbą – visuose dalykuose ir universaliai. Tik taip mūsų vaikai išmaniuosius prietaisus naudos ne tik žaidimams ir laisvalaikiui, bet ir naujų idėjų įgyvendinimui ir mokslui.

3. Turime didesnį dėmesį skirti patyčių, savižudybių, smurto, stereotipų prevencijai mokyklose. Lietuvos mokyklose vis dar tyčiojamasi daugiausiai Europos Sąjungoje ir Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje. Nesvarbu, ar tavo išvaizda yra neįprasta, ar turi neįprastų pomėgių, galbūt kalbi su akcentu ar esi iš mažiau pasiturinčios šeimos – tavo galimybės mokykloje ir gyvenime yra lygios su kitų ir niekas iš tavęs neturi teisės tyčiotis.

Tai įveikiamas reiškinys ir kai kurios Lietuvos mokyklos jau yra stipriai pažengusios. Tačiau tam trūksta sistemiškumo, trūksta Švietimo ir mokslo ministerijos ir savivaldybių politinio dėmesio, nuolat vykdomų programų ir pastovaus finansavimo, kuris nebūtų dangstomas tik iš ES paramos.

4. 15 eurų neformalaus ugdymo krepšelis būreliams yra pasiteisinusi priemonė – apie 100 tūkstančių Lietuvos vaikų galėjo lankyti nemokamus arba pigesnius būrelius. Tačiau ši Vyriausybė ir Seimas praėjusių metų pabaigoje nenumatė tam finansavimo valstybės biudžete.

O juk turime ne tik išlaikyti, bet ir plėsti šią programą – kad daugiau vaikų galėtų ja pasinaudoti, kad galėtų lankyti būrelius ne tik pamokų, bet ir atostogų metu – kad vaikai galėtų ugdyti kūrybiškumą, kompetencijas ir savo supergalias.

5. Jeigu susitarimas bus skirtas ir aukštajam mokslui - būtina nepamiršti universitetų tinklo pertvarkos ir jungimo, kuris, atrodo, jau sustojo. Apie tai Vyriausybės siūlytame susitarime – nei žodžio. O juk pertvarka leistų sutaupyti lėšas, šiuo metu taškomas švietimo biurokratijai. Jas būtų galima nukreipti į švietimo kokybės gerinimą – dėstytojų, akademinių darbuotojų atlyginimus bei mokslinius tyrimus.

Tai keletas glaustų punktų, kurie galėtų sustiprinti švietimą Lietuvoje. Jeigu pavyktų dėl jų susitarti ir juos įgyvendinti, pagaliau išliptume iš „balanos gadynės“ ir Lietuvoje užaugtų išsilavinusi, laisva, savarankiška ir savimi pasitikinti jaunų žmonių karta.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(21 žmogus įvertino)
3.7143

Top naujienos

Delfi PliusVaidas Saldžiūnas

Kaip pralaužti Rusijos blokadą Ukrainoje: dėl bado grėsmės Vakarai gali ryžtis ir ypač rizikingam planui

Ko neprivertė karas, privers badas. Tokių svarstymų – vis daugiau, mat Rusijos agresija prieš...

„Tokia mano istorija“: daugybę kartų girtas prie vairo įkliuvęs Viktoras dėkoja, kad pagaliau buvo įkalintas (4)

„Kai pirmus kartus ėjau į teismą, bijojau, bet po to baimė dingo – jeigu prieš tai manęs...

Amerikiečiai negali patikėti, kaip pigu Lietuvoje: tai svajonių šalis! (8)

Verkiantiems dėl Lietuvoje beprotišku greičiu kylančių kainų reikėtų nuvykti į Kaliforniją...

Karas Ukrainoje. Ukrainoje pratęsta karinė padėtis, uždrausti simboliai „Z“ ir „V“ per sprogimą sunkiai sužeistas Maskvos paskirtas Zaporižios miesto vadovas (7)

Ukraina atmetė galimybę susitarti su Rusija dėl paliaubų ir pareiškė, kad nesutiks su...

Sinoptikai nurodė, kada vėl sulauksime šilumos: savaitės viduryje orai keisis

Šiandien Lietuvos orus lems aukštesnio slėgio laukas. Dangų dengs pakankamai storas debesų...

Šiluvoje užuovėją nuo karo radusi Tatyana dirba piligrimų centre ir taip maldo ilgesį Ukrainoje likusiai šeimai – anūkui vos 3 mėnesiai

Nors Lietuvos šventvietė Šiluva garsėja kaip traukianti religines bendruomenes, ji apjungia visus...

Žiniasklaida: Rusija pasikvietė statinių bombų ekspertus jau kelios savaitės yra Rusijoje ir dirba kartu su kariuomenės pareigūnais

Apie 50 ekspertų, turinčių didelę šių sprogmenų gamybos ir tiekimo patirtį, dirba kartu su...

Verslas PliusMark Ellwood

Verslininko, aplankiusio visas šalis Žemėje – ir pabuvojusio kosmose, kelionių patarimai

Jimas Kitchenas išmano keliones . 57-erių metų verslininkas ir investuotojas tvirtina esąs...

Delfi PliusDailius Dargis

Paskutinio sovietų bunkerio Lietuvoje paslaptis: ne tik lankėsi KGB, bet ir neprikausomybės laikais sulaukdavo keistų vizitų bei įsilaužimų II dalis

Vieno įspūdingiausių Lietuvoje esančio sovietinių laikų karinio bunkerio paslaptys sėja nerimą...

Šeimos atostogos jau ne už kalnų: išdavė, kur driekiasi idiliški paplūdimiai ir stebina vis dar puikios kainos

Kelionės su šeima neretai gali tapti rimtu iššūkiu: mažiesiems tikrai ne visuomet įdomu tai,...