aA
Izraelis siekia taikos ir ramybės su kaimynais, tačiau kovo mėnesį suaktyvėję smurtiniai „Hamas“ teroristų veiksmai labai nutolina šias viltis.
Amiras Maimonas
Amiras Maimonas
© DELFI / Orestas Gurevičius

Nuo 2018 m. kovo „Hamas“ įvykdė apie 2 200 atakų prieš Izraelį. Tarptautiniu mastu teroristine pripažinta organizacija, valdanti Gazos ruožą, yra paleidusi 1 233 raketas į Izraelį ir nuolat apšaudo, organizuoja sprogimus ir padegimus, dėl kurių jau sudeginta apie 8 649 hektarų Izraelio žemės.

„Hamas“ organizavo didžiules riaušes prie Izraelio sienos, naudodama Gazos civilius gyventojus kaip gyvus skydus, o jų masinius susibūrimus – kaip judantį ginklą. Nuo 2007 m. uzurpavusi Gazos ruožą iš Palestinos savivaldos, „Hamas“ yra paleidusi daugiau kaip 30 tūkst. raketų į Izraelio teritoriją ir sukėlusi tris karines konfrontacijas su Izraeliu – 2008, 2012 ir 2014 metais.

Į Gazos ruožą plaukia šimtai milijonų dolerių Vakarų ir arabų šalių paramos. „Hamas“ panaudojo šiuos pinigus, kad sukurtų dešimtis tunelių pasienio atakoms, vien tik 2014 m., „Wall Street Journal“ duomenimis, išleisdama apie 90 milijonų JAV dolerių.

Kokie tai tragiški skaičiai, iliustruoja tai, jog vietoje teroro tunelių jie galėjo pastatyti 86 namus, 19 medicinos klinikų arba šešias mokyklas Gazoje.

Tokią varganą Gazos būklę lėmė ne tik pinigų trūkumas; tai „Hamas“ ir jos nacionalinis interesas raison d'état – leisti terorui egzistuoti ir pulti Izraelį.

Šių metų kovo mėnesio įvykiai parodė „Hamas“ žiaurumą, nukreiptą ne tik prieš izraeliečius, bet ir prieš savo piliečius. Kai Gazos gyventojai, nepasikentę „Hamas“ korupcijos, protestavo prieš režimą, „Hamas“ brutaliai ir negailestingai su jais susidorojo. Atsakydamas į vaizdo įrašą, kuriame rodoma kaip „Hamas“ pajėgos tramdo demonstracijas, Husseinas al-Šeichas, artimas Palestinos savivaldos prezidento Mahmoudo Abbaso patikėtinis, rašė „Twitter“: „Tai „Hamas“ gaujos, kurios terorizuoja ir gniuždo alkanuosius Gazos ruože.“ Gazos piliečių protestai prieš „Hamas“ sulaukė apgailėtinai mažai dėmesio Vakarų žiniasklaidoje.

Radikalios islamistų teroristinės organizacijos, kurios Gazą pavertė karine tvirtove, raketų paleidimo platforma ir ginklų sandeliu, Gazos civilius gyventojus laiko įkaitais. „Hamas“ laiko ginklus ir vykdo operacijas prieš Izraelį iš vietos mokyklų, mečečių ir ligoninių pastatų, o tai reškia – sąmoningai keldami grėsmę Gazos civilių gyvybėms.

Kovo mėnesį atnaujintas Gazos teroristų puolimas prieš Izraelį atkartoja per dešimtmečius susiformavusią „Hamas“ smurto trajektoriją. Kovo 26 d. iš Gazos paleista raketa visiškai sugriovė vietos gyventojų – Wolfų – šeimos namus centrinėje Izraelio dalyje, sužeisdama septynis žmones, tarp jų kūdikį ir mažametį vaiką. O prieš šį įvykį raketomis buvo apšaudytas Tel Avivas.

Praėjus vieneriems metams nuo to laiko, kai „Hamas“ pradėjo rengti savo „Sugrįžimo maršo“ riaušes (palestiniečiams „Sugrįžimo maršas“ yra „Izraelio sunaikinimo“ eufemizmas), „Hamas“ grasina Izraeliui nauja smurtinių riaušių banga Gazos ir Izraelio pasienyje. Jei ji bus tokia pati kaip ankstesni įvykiai, net neabejotina, kad bus neapsieita be šaudymo, granatų naudojimo, padangų deginimų ir kitų smurtinių išpuolių.
Nusikalstamų ir provokuojančių riaušių tikslas – sunaikinti ir prasibrauti pro sieną su aiškia misija – nužudyti ir apgrobti Izraelio civilius gyventoju.

Susidūręs su „Hamas“ terorizmu Izraelis turi teisę, ir net pareigą – ginti savo teritoriją ir savo šalies piliečius. Nuo to priklauso izraeliečių, gyvenančių netoli Gazos sienos ir iš tikrųjų visame Izraelyje gyvybės.

Deja, bet „Hamas“ radikali ideologija ir ciniškas Gazos gyventojų išnaudojimas agresijai prieš Izraelį, šiandien yra kliūtis stabilumui. Jei tarptautinė bendruomenė nuoširdžiai nori padėti palestiniečiams Gazoje, jie privalo daryti spaudimą tiems, kas stovi už šio smurto. Tai – „Hamas“!

Izraelis siekia ramybės pasienyje su Gazos ruožu, o ateitis – stabilumas ir taika su kaimynais. Tačiau kol „Hamas“ nėra sutramdyta ir deda visas pastangas, kad būtų sunaikintas Izraelis, vietoj to, kad tarnautų savo žmonėms, taika bus užgožta smurtu.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.2000

Top naujienos

Lukašenka sulaukė paramos: migrantams į Lietuvą patekti jau padeda ir desantas iš Maskvos (220)

Ar norite nemokamai į Minską? Tokį pasiūlymą irakiečiams Baltarusijos sostinės oro uoste...

Prekybininkai apie valdžios planus į dideles parduotuves leisti tik su Galimybių pasu: kils riaušės, teks kviesti policiją (90)

Valdžiai paslapčia svarstant planą į parduotuves neįleisti nepasiskiepijusių ir galimybių paso...

Rusija pagrasino Estijai: sustokit (46)

Į Rusijos užsienio reikalų ministeriją buvo iškviestas Estijos ambasadorius Margusas Laidre,...

Ministrės sprendimas leido pasieniečiams naudoti psichinę ir fizinę prievartą (129)

Pirmadienio vakarą vidaus reikalų ministrės Agnės Bilotaitės pasirašytas sprendimas leido...

Tadas Vidmantas kaltina Dulkį sužlugdžius kiną: tuoj nebebus kur parodyti filmų (27)

Režisierius, scenaristas Tadas Vidmantas socialiniame tinkle pasidalijo jautriu įrašu, kuriame...

Liepą – nauji vėjai NT rinkoje, tačiau nerimą kelia įtakos būsto kainai turintis veiksnys (9)

Pastarąjį pusmetį NT rinka išgyveno tikrą aukso amžių. Tačiau jau birželio mėnesį butų...

Milda Matulaitytė-Feldhausen | D+

Lietuviai yra puikiausi veidmaniai: ašarotų senukų akių prireikia tik tada, kai prieš kažką „kovojame“ (1)

Taip, jūs teisingai skaitote – šiame straipsnyje bus visko, ką jūs taip dievinate: kenčiančių...

Holivude su vyru dirbanti Ibelhauptaitė neslepia apmaudo: dėl vieno atsisakiusio skiepytis kolegos – šimtamilijoniniai nuostoliai (51)

Los Andžele kartu su vyru Dexteriu Fletcheriu filmavimo aikštelėje dirbanti režisierė Dalia...

Studentų bendrabučiai Vilniuje: kai kuriuose net neprireiks tvarkytis

Daugybei studentų rugpjūtis primena apie artėjančias studijas, o dalį studentų kamuoja ir...

Šaukiama neeilinė sesija: skamba raginimai priimti adekvačius, o ne pusinius sprendimus papildyta (392)

Gilėjant krizei dėl migrantų, kitą savaitę Seimo narius planuojama kviesti į neeilinę sesiją....