aA
Izraelis siekia taikos ir ramybės su kaimynais, tačiau kovo mėnesį suaktyvėję smurtiniai „Hamas“ teroristų veiksmai labai nutolina šias viltis.
Amiras Maimonas
© DELFI / Orestas Gurevičius

Nuo 2018 m. kovo „Hamas“ įvykdė apie 2 200 atakų prieš Izraelį. Tarptautiniu mastu teroristine pripažinta organizacija, valdanti Gazos ruožą, yra paleidusi 1 233 raketas į Izraelį ir nuolat apšaudo, organizuoja sprogimus ir padegimus, dėl kurių jau sudeginta apie 8 649 hektarų Izraelio žemės.

„Hamas“ organizavo didžiules riaušes prie Izraelio sienos, naudodama Gazos civilius gyventojus kaip gyvus skydus, o jų masinius susibūrimus – kaip judantį ginklą. Nuo 2007 m. uzurpavusi Gazos ruožą iš Palestinos savivaldos, „Hamas“ yra paleidusi daugiau kaip 30 tūkst. raketų į Izraelio teritoriją ir sukėlusi tris karines konfrontacijas su Izraeliu – 2008, 2012 ir 2014 metais.

Į Gazos ruožą plaukia šimtai milijonų dolerių Vakarų ir arabų šalių paramos. „Hamas“ panaudojo šiuos pinigus, kad sukurtų dešimtis tunelių pasienio atakoms, vien tik 2014 m., „Wall Street Journal“ duomenimis, išleisdama apie 90 milijonų JAV dolerių.

Kokie tai tragiški skaičiai, iliustruoja tai, jog vietoje teroro tunelių jie galėjo pastatyti 86 namus, 19 medicinos klinikų arba šešias mokyklas Gazoje.

Tokią varganą Gazos būklę lėmė ne tik pinigų trūkumas; tai „Hamas“ ir jos nacionalinis interesas raison d'état – leisti terorui egzistuoti ir pulti Izraelį.

Šių metų kovo mėnesio įvykiai parodė „Hamas“ žiaurumą, nukreiptą ne tik prieš izraeliečius, bet ir prieš savo piliečius. Kai Gazos gyventojai, nepasikentę „Hamas“ korupcijos, protestavo prieš režimą, „Hamas“ brutaliai ir negailestingai su jais susidorojo. Atsakydamas į vaizdo įrašą, kuriame rodoma kaip „Hamas“ pajėgos tramdo demonstracijas, Husseinas al-Šeichas, artimas Palestinos savivaldos prezidento Mahmoudo Abbaso patikėtinis, rašė „Twitter“: „Tai „Hamas“ gaujos, kurios terorizuoja ir gniuždo alkanuosius Gazos ruože.“ Gazos piliečių protestai prieš „Hamas“ sulaukė apgailėtinai mažai dėmesio Vakarų žiniasklaidoje.

Radikalios islamistų teroristinės organizacijos, kurios Gazą pavertė karine tvirtove, raketų paleidimo platforma ir ginklų sandeliu, Gazos civilius gyventojus laiko įkaitais. „Hamas“ laiko ginklus ir vykdo operacijas prieš Izraelį iš vietos mokyklų, mečečių ir ligoninių pastatų, o tai reškia – sąmoningai keldami grėsmę Gazos civilių gyvybėms.

Kovo mėnesį atnaujintas Gazos teroristų puolimas prieš Izraelį atkartoja per dešimtmečius susiformavusią „Hamas“ smurto trajektoriją. Kovo 26 d. iš Gazos paleista raketa visiškai sugriovė vietos gyventojų – Wolfų – šeimos namus centrinėje Izraelio dalyje, sužeisdama septynis žmones, tarp jų kūdikį ir mažametį vaiką. O prieš šį įvykį raketomis buvo apšaudytas Tel Avivas.

Praėjus vieneriems metams nuo to laiko, kai „Hamas“ pradėjo rengti savo „Sugrįžimo maršo“ riaušes (palestiniečiams „Sugrįžimo maršas“ yra „Izraelio sunaikinimo“ eufemizmas), „Hamas“ grasina Izraeliui nauja smurtinių riaušių banga Gazos ir Izraelio pasienyje. Jei ji bus tokia pati kaip ankstesni įvykiai, net neabejotina, kad bus neapsieita be šaudymo, granatų naudojimo, padangų deginimų ir kitų smurtinių išpuolių.
Nusikalstamų ir provokuojančių riaušių tikslas – sunaikinti ir prasibrauti pro sieną su aiškia misija – nužudyti ir apgrobti Izraelio civilius gyventoju.

Susidūręs su „Hamas“ terorizmu Izraelis turi teisę, ir net pareigą – ginti savo teritoriją ir savo šalies piliečius. Nuo to priklauso izraeliečių, gyvenančių netoli Gazos sienos ir iš tikrųjų visame Izraelyje gyvybės.

Deja, bet „Hamas“ radikali ideologija ir ciniškas Gazos gyventojų išnaudojimas agresijai prieš Izraelį, šiandien yra kliūtis stabilumui. Jei tarptautinė bendruomenė nuoširdžiai nori padėti palestiniečiams Gazoje, jie privalo daryti spaudimą tiems, kas stovi už šio smurto. Tai – „Hamas“!

Izraelis siekia ramybės pasienyje su Gazos ruožu, o ateitis – stabilumas ir taika su kaimynais. Tačiau kol „Hamas“ nėra sutramdyta ir deda visas pastangas, kad būtų sunaikintas Izraelis, vietoj to, kad tarnautų savo žmonėms, taika bus užgožta smurtu.

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(5 žmonės įvertino)
4.2000

Top naujienos

Patikrinę iš JAV į Lietuvą atvežtą „Volvo“ visureigį konstatavo: gerai, kad ne dyzelinis (22)

Vieša paslaptis, sako autoservisų specialistai, kad dažniausiai benzininiai automobiliai genda...

Į Lietuvą grįžusi emigrantė lygina, ką atrado ir ką prarado: didžiausias skirtumas - atlyginimas

Prieš daugiau nei vienuolika metų Gintarė Špogienė su šeima nusprendė laimės ieškoti svetur....

Princesės Dianos žūties liudininkais tapusi amerikiečių pora bijo dėl savo gyvybių: parodymai atskleidė netikėtas detales (3)

Kaip sako 1997 metų rugpjūčio 31 dieną princesės Dianos žūties Paryžiuje liudininkais...

Suomijos ledo ritulininkai sensacingai paliko Rusijos rinktinę be finalo (216)

Slovakijoje vykstančio pasaulio čempionato grupės etape dominavusi Rusijos ledo ritulio rinktinė...

Po patyčių Stoties prostitutė ryžosi išpažinčiai: jei nebūčiau pabėgusi, nežinau kuo tai būtų pasibaigę (106)

Nuolatinis smurtas, patyčios ir atimami pinigai, o kad nekeltų pretenzijų – svaigindavo romų...

Sezoninių darbuotojų paieška pajūryje: jauni žmonės skaičiuoja ir žino, ko nori (33)

Iki vasaros sezono pradžios liko nedaug, tačiau toli gražu ne visiems pajūryje jau pavyko surinkti...

Vilniuje su mylimuoju susituokė žinomas modelis Justina Kazlauskytė: sužadėtuvės truko dvejus metus (125)

Iš Biržų kilęs modelis Justina Kazlauskytė šiuo metu išgyvena tikrą meilės pasaką....

Po paslaptingo incidento – dviejų berniukų mirtis (11)

Penktadienį vidurio Anglijoje įvyko paslaptingas incidentas, po kurio keli vaikai atsidūrė...

Kauno parkai tada ir dabar: istorija siekia XIX amžių

Kaunas vadinamas ne tik laikinąja, bet ir žaliąja Lietuvos sostine. Yra parkų, kurie šiame...

Emigruoti gydytojo nepaskatino net 11 tūkstančių alga: kodėl ne kartą atmetė pasiūlymus ir liko Lietuvoje (102)

Save grynakrauju kauniečiu pristatantis 45 metų šeimos gydytojas Giedrius Tytmonas sako, kad yra...