aA
Žurnalistiniais kanalais iš informuotų šaltinių Maskvoje pavyko gauti paaiškinimą, kaip ir kodėl buvo pradėta kampanija, paralyžiuojanti Lietuvos vežėjų darbą Rusijoje. Šaltinis atskleidė, jog buvo operatyvinis nurodymas iš vadovybės nuodugniai tikrinti lietuvių vežamus krovinius ir „ką nors surasti“.
R. Bogdanas. Slaptas nurodymas dėl Lietuvos Maskvoje
© A.Stackevič nuotr.

Nurodyti galėjo tik viršesnė už muitinę valdžia. Kitaip tariant, iš viršaus nuleistas nerašytas potvarkis gauti kompromatą prieš lietuvių verslą.

Rusijos muitinėje buvo sudarytas vadinamasis „rizikos profilis“, į kurį įtraukė ne kokią nors prekę ar prekių kategoriją, dėl kurios kokybės ar atitikimo abejojama. Šįkart į patikros kodą kaip „rizikos faktorius“ buvo įtraukta – dar negirdėtas dalykas - visa Europos Sąjungos (ES) valstybė Lietuva.

Esu rašęs, kad Lietuvos ambasadorių pokalbių telefonu paviešinimas sietinas su bandymais pakenkti artėjančiam ES viršūnių susitikimui Vilniuje lapkričio mėnesį. Rusija deda daug pastangų, kad sustabdytų Rytų partnerystės šalių gravitaciją į Europos erdvę, ir visokiais metodais bando jas prisirišti prie savęs. Jau kuris laikas Maskvai kliūna Ukrainos žemės ūkio produktai, dabar nusprendė, kad moldavų vynas netinkamas gerti rusams. Armėnijai taip išsukiojo rankas su Kalnų Karabachu, kad jų prezidentas net paskelbė stosiąs į V. Putino bandomą kurti Muitų sąjungą, o tai reikštų uždarytas duris į ES.

Lietuva dabar baudžiama, kaip pirmininkaujanti ES šalis, kuri stengiasi sėkmingai įgyvendinti ES, o ne Kremliaus darbotvarkę. Briuselyje tai aiškiai suprantama, todėl ES reakcija į Lietuvos vežėjų diskriminaciją buvo žaibiška, ir Rusijai buvo pareikšta, jog Briuseliui tokie veiksmai nepriimtini. Jei Maskvai nieko nereiškia Lietuvos nuomonė, tai su bendra ES pozicija ji priversta skaitytis.

Premjeras Algirdas Butkevičius įvertino situaciją dėl Lietuvos vežėjų blokados Rusijoje kaip „tam tikrą ekonominį karą“ ir išvyko per Romą į Slovėniją. Ten kaip tyčia vyksta Europos krepšinio čempionatas, tačiau kelionė apkaišyta pateisinančiais susitikimais Liublianoje. Kada premjeras su žmona vaikštinėja po Romos senamiestį, Vyriausybės kancleris Vilniuje vadovauja pasitarimui tarp įvairių žinybų dėl susidariusios situacijos.

A. Butkevičius nesikeičia. Būdamas finansų ministru, jis nusiplovė į Druskininkus, kada reikėjo Seime ginti jo ministerijos parengtą metinį biudžetą, ir paliko šį sunkų darbą pavaduotojams. Ko vertas vadas, pripažinęs vykstant antpuolį ir dingęs iš posto? Bet apklausos tvirtina, jog lietuviams tokie vadai patinka.

Savo ruožtu, prezidentė Dalia Grybauskaitė Jaltoje susitiko su Ukrainos prezidentu Viktoru Janukovyčiumi, padrąsindama Ukrainą atlaikyti spaudimą iš Maskvos, kurį patirianti ir Lietuva.

Nesklandumai vežėjų versle yra rimtas pavojus šalies ekonominei gerovei: logistika sukuria 10 proc. Lietuvos BVP. Dėl blokavimo vežėjai per dieną patiria apie 2 mln. eurų nuostolio, o Lietuvos biudžetas dėl to kasdien praranda apie 2,5 mln. litų nesumokėtų mokesčių. Verslas visada skaičiuoja riziką, ir dėl tokių Rusijos veiksmų Lietuvių vežėjai savo klientams atsiduria rizikos grupėje. Viena vertus, patiriamas konkretus nuostolis, kita vertus, bandoma griauti esančius ryšius su klientais, stumti lietuvius iš rinkos.

Šiomis dienomis viena bendrovė pagal užsakymą pasiuntė vilkiką paimti prekių Italijoje ir nuvežti jas į Rusiją. Prieš pat kraunant paskambino prekių pirkėjas ir pareikalavo jokiu būdu nesiųsti krovinio su lietuviais, kad jis neįstrigtų. Per Rusijos organizuotą antilietuvišką operaciją nukenčia ir rusų verslininkai. Sulaikyta Lietuvoje spausdinto rusiško žurnalo siunta laiku nepasiekia pirkėjų ir prenumeratorių, dešimtys tonų varškės supūna, o rusai pirkėjai mato tuščią lentyną vietoje varškės. Rusijoje mažiausiai rūpi saviškiams sukelti sunkumai.

Lietuvos valdžia galėtų neimti šio negero pavyzdžio ir verčiau pagalvotų apie tam tikrą solidarumą su tais, kurie konkrečiai nukenčia, kada įgyvendinami strateginiai valstybės reikalai. Solidarumo, bent dalinio kompensavimo mechanizmas tik stiprintų visuomenės palaikymą vyriausybės sprendimams. Visi tada jaustųsi kaip viena komanda, ir žmonės pasienyje nemurmėtų, jog politikai taria, o jie kenčia. Juk vienas iš šitos Rusijos operacijos tikslų yra kelti lietuvių nepasitenkinimą savo šalies vykdoma europietiška politika.

Dalis politikų iš tikrųjų per daug ir nesigilina, kas čia vyksta. Vietoj pastangų solidarizuotis bendram labui svarbiau papilti ant oponentų. Dabartinė opozicija Audronio Ažubalio asmenyje koneveikia vyriausybę, kad dėl jos neveiksnumo didėja nuostoliai pasienyje. Visų pirma, nuostoliai randasi ne tiek pasienyje, o Rusijos vidinėse muitinėse, t.y. kažkur pamaskvėje, kur iškraudinėjami vilkikai ir ardomos pakuotės.

Pasidomėjus paaiškėjo, kad Muitinės departamentas jau prieš kelias savaites, kai prasidėjo automobilių blokavimas į Karaliaučiaus sritį, šiuo klausimu oficialiai raštu kreipėsi į Rusijos centrinę muitinę paaiškinimo. Kitas dalykas, jog rusai iki šiol jokio atsakymo neatsiunčia, nors Rygoje laiko Rusijos muitinės atstovą Baltijos šalims. Žinodami apie pradžioje minėtą operatyvinį nurodymą, galime nesistebėti tyla iš Rusijos pusės.

Greta politinio blokados pamušalo yra ir ekonominis Rusijos interesas, susijęs su tarptautine TIR sistema. Pamažėl ir nesulaikomai Rusijos ekonomika lėtėja, jos specialistai įspėja apie artėjančią recesiją. Matyt, duota komanda ieškoti papildomų šaltinių biudžetui. Valstybėje, kur viską sprendžia vienas asmuo, tokie uždaviniai virsta fantastiniais su realybe prasilenkiančiais sumanymais.

Rusai sugalvojo, kad greta TIR jie įves papildomą rusišką draudimą įvažiuojantiems vilkikams, ir bus pinigėlių. Žadėjo įvesti rugpjūčio 14 d., paskui mėnesiui nukėlė. Šia naujove Rusija grubiai pažeidžia tarptautinio TIR sąlygas, nors pati yra šio susitarimo dalyvė. Pagaliau tik ką įstojusi į Pasaulinę prekybos organizaciją, taip laužo ir jos nuostatus. Triukai su TIR ir papildomais garantais yra toks akibrokštas, kad klausimas atsidūrė Jungtinių Tautų Generalinio sekretoriaus dienotvarkėje.

Rusija dabar yra priėmusi absurdišką sprendimą, jog jos azijinėje dalyje reikalingas papildomas draudimas, o europinėje dalyje užtenka TIR. Šiuo nutarimu Rusija pasiskelbė dviejų jurisdikcijų junginiu. Iš pirmo žvilgsnio, kvailystė, bet žinant rusišką veikimo modelį, tai nestebina: iš pradžių pabandyti viena koja, - jei ramu, tai žengti toliau, o jei duos per nagus, tada atsitraukti. Kaip sako garsi rusų apžvalgininkė Julija Latynina, V. Putinas nėra kruvinas diktatorius su plačiais mostais; tai smulkias niekšybes krečiantis žmogus. Jis ketverius metus ruošėsi pulti Gruziją, bet įsikišus ES ir JAV, greitai atšoko.

Tokios vežėjų blokados ne pirmiena. Lietuviai sėkmingai įveikė 2009 m. Rusijos sukeltų trikdžių pasekmes, įveiks ir šįkart. Pasak „Linavos“ atstovo spaudai Gyčio Vincevičiaus, Lietuvos vežėjai iš europiečių Rusijoje dirba geriausiai.

O politikai turėtų skirti savo pastangas ir iškalbos gebėjimus tam, kad tokios antivalstybinės operacijos neskaidytų mūsų. Antpuolio nuostolius atsverti gali tik auginamas ir grūdinamas visuomenės tikėjimas, jog einame naudinga Lietuvai kryptimi, kuri neprivalo sutapti su šiandieninės Rusijos pageidavimais.

www.DELFI.lt
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(0 žmonių įvertino)
0

Top naujienos

Generolo Zalužno gyvenimas iš arti: kaip tylus berniukas iš mažo miestelio tapo vienu iš 100 įtakingiausių žmonių pasaulyje

Ukrainos ginkluotųjų pajėgų vyriausiasis vadas ukrainiečiams tapo karo už jų valstybės...

Išreiškė norą rinkimuose balsuoti nuo 16 metų: įvardijo ir didžiausią tokio sumanymo grėsmę (22)

Kitais metais vyksiantys net treji rinkimai vėl atskleidžia opią problemą – jaunimas prie...

Apie gyvybės langelyje paliktą mergaitę – naujos detalės: specialistai įvardijo, kad mažylė labai išgyvena paaiškėjo tikslus vaiko amžius (22)

Gyvybės langelyje sekmadienį paliktai mergaitei dar nėra dvejų metų, tačiau mažylė jau daug...

Karo ekspertai: Putinas pasiuntė labai aiškią žinią (13)

Pilietinio gynybos ir saugumo analizės centro „ Locked N‘ Loaded “ ekspertai mano, kad dėl...

Artimiausioms dienoms sinoptikai gerų žinių neturi: bus niūru ir pavojinga

Antradienio dieną šalies orus lems ciklonas. Jo centrinė dalis bus tiesiai virš Lietuvos, pamažu...

Jūros bangos į krantą išmetė itin retą gelmių monstrą, šalia jo – negyvas jauniklis, pilve – didelė staigmena mokslininkams (1)

Filipinuose , Dipakulao pakrantėje, apie 150 km nuo sostinės Manilos , aptikta jūros bangų...

Atrinko 5 gražiausius Tailando paplūdimius, kuriuose džiugins fantastiško grožio pakrantės su krištolo skaidrumo jūra

Ne paslaptis, kad dauguma keliautojų į Tailandą vyksta trokšdami pasigrožėti ir pasimėgauti...

Kalėdų nuotaika spinduliuoja gotikos perlas – Senoji Zapyškio bažnyčia

Kauno rajone esantis Zapyškio miestelis turi išskirtinį traukos objektą – vieną seniausių...

Šis interjero sprendimas yra kur kas svarbesnis nei galvojome: padės ir žiemą išlaikyti gerą nuotaiką bei energiją

Atėjusi žiema atsineša ne tik minkštą sniegą ir Kalėdas, bet ir tamsą, kuri veikia nuotaiką...

Lenkijos Seimas premjeru išrinko Tuską (13)

Lenkijos Seimas išrinko Donaldą Tuską premjeru. Jo kandidatūrą į vyriausybės vadovo postą...