aA
Rusijos veiksmai siekiant primesti savo įtaką kaimyninei Ukrainai šį mėnesį vykstančiuose rinkimuose nedaro didesnės pažangos. Ilgamečių sąjungininkių ryšiai neatitaisomai pašlijo po to, kai 2014 m. Kijeve sukilę protestuotojai nuvertė Kremliaus remiamą šalies lyderį, o Vladimiras Putinas aneksavo Krymą ir pradėjo karą, kuriame jis vis dar neigia dalyvavęs. Nuo to laiko Ukraina susitelkė į Vakarų integraciją, o Rusija ir toliau bando nustumti ją nuo bėgių.
Volodymyras Zelenskis
© Sputnik / Scanpix

Tam padėtų tvirtesnė pozicija Ukrainos parlamente, ir su Kremliumi artimus ryšius palaikantis verslininkas prieš pat liepos 21 d. balsavimą atnaujino Rusijai palankios partijos „Opozicijos platforma“ programą.

Vietinis magnatas Viktoras Medvečiukas, kurio dukra V. Putiną vadina savo krikšto tėvu, praėjusią savaitę buvo paskirtas tarpininkauti derybose dėl apsikeitimo kaliniais. Taip pat užsimenama apie mažesnes elektros energijos kainas.

Tačiau šios pastangos nieko neduoda. Parama Rusijai simpatizuojančioms politinėms jėgoms beveik nepasikeitė nuo tada, kai prieš penkerius metus Ukrainoje įvyko antrasis per dešimtmetį proeuropietiškas sukilimas.

Ukrainiečių nusivylimas amžina korupcija išėjo į naudą televizijos komikui Volodymyrui Zelenskiui, kuris šį pavasarį tapo šalies prezidentu. Jo partija, skatinanti Ukrainos orientaciją į Vakarus, prieš parlamento rinkimus išlieka visuomenės apklausų lydere.

„Rusijos tikslas yra paprastas: atgauti valdžią per savo statytinius, tačiau tai sunku pasiekti, – telefonu teigė Volodymyras Fesenko, Kijevo politinių tyrimų bendrovės „Penta“ direktorius. – Jie nori parlamente įkurti savo komandą ir šitaip sustiprinti Rusijos įtaką.“

V. Putinas stengiasi taikyti spaudimą V. Zelenskiui, kuris prezidento pozicijoje atsidūrė be jokios politinės patirties. Rusija pradėjo siūlyti pasus karo zonos gyventojams Ukrainos rytuose praėjus kelioms dienoms po to, kai buvo išrinktas V. Zelenskis – ši iniciatyva apsunkins jo viltis taikiai išspręsti konfliktą.

Tuo tarpu Ukrainoje pakvipo informaciniu karu po to, kai V. Medvečiuko bendražygis įsigijo nacionalinę televizijos stotį.

Glaudūs šeiminiai, kultūriniai ir kalbiniai ryšiai reiškia, kad visuomet bus tam tikra rinkėjų dalis, kuri rems Kremliui palankius politikus.

„Rusijoje turiu daug giminaičių ir man nepatinka, kad Ukrainos vadovai dabar stengiasi mus supriešinti“, – sako 35-erių Marina iš Kijevo, kuri laukiasi kūdikio.

Tačiau dauguma galvoja kitaip. Gegužę ir birželį atlikta apklausa parodė, kad du trečdaliai ukrainiečių tebelaiko Rusiją agresore, palyginus su vos ketvirtadaliu, tvirtinančiu priešingai.

Kažin, ar Rusijos remiamos partijos surinks pakankamai balsų, turint omenyje, kad jiems palankūs rinkėjai Kryme ir konflikto zonoje balsuoti negalės, o dauguma piliečių labiau palaiko Ukrainos ilgalaikius tikslus tapti Europos Sąjungos ir NATO nare.

„Žmonės, turintys politinio lojalumo istoriją, balsuos už šią politinę jėgą, – teigia Jurijus Jakimenko, Kijevo Razumkovo centro analitikas. – Tai padėtų išvengti naujų veidų, kurių taip trokšta kiti rinkėjai.“

Įvertink šį straipsnį
Norėdami tobulėti, suteikiame jums galimybę įvertinti skaitomą DELFI turinį.
(113 žmonių įvertino)
4.1239

Top naujienos

Politikai pavargo nuo Pranckiečio dramos Seime: yra paprastas scenarijus, kuris remiasi pragmatiškais skaičiavimais (38)

„Deja, ponas Pranckietis pasirinko kitą kelią – žaidimą procedūromis, kas veda į niekur arba...

Ant rekordinės vertės sutarties parašą raitęs Sabonis lieka „Pacers“ klube (38)

Nuo 2017-ųjų „Pacers“ ekipos garbę ginantis Domantas Sabonis pasirašė naują ketverių...

Katkus: Karbauskis ir „valstiečių“ partija dabar jau pasiekė dugną ir įgijo daugiau priešų (361)

„Kiekviena Lietuvos valdžia pralaimi kitus rinkimus. Tad ši valdžia pralaimės kitus rinkimus, ir...

Po rekordiškos rudens šilumos – pokyčiai savaitės viduryje (1)

Šiandien Lietuvą užkliudys virš Norvegijos besisukančio ciklono pakraštys. Per mūsų kraštą...

Lietuvoje daugėja nuo sekso priklausomų žmonių: kada malonumas jau virsta liga požymiai, išduodantys priklausomybę (53)

Priklausomybė nuo sekso – Lietuvoje vis dar apipinta mitais ir dažnai net nelaikoma rimta liga....

Kai pečiais gūžčioja net Šaras: klasiškai pataikantis „Žalgiris“ – nokautuojanti jėga laida „Krepšinio zona“ (4)

Nepaisant to, kad jo marškinėliai nebekaba sostinės arenų palubėse, Šarūnas Jasikevičius...

Po šeštą parą alinančio košmaro Alytuje – naujausios žinios: kai kur tarša viršyta 10 kartų (247)

„Tie momentiniai dalykai tikrai kelia nerimą. Dėl Miklusėnų man labai neramu, darome viską, ką...

Įpyko dėl mokesčio perkant už mažiau nei 20 eurų: Lietuvos įstatymai leidžia tokį taikyti (176)

Užsakymo paruošimo mokestis , – štai su tokiu dar iki šiol nematytu mokesčiu apsipirkusi el....

Kėdainietė tikina nuo vilko apsigynusi lenta: žiūrėjau jam tiesiai į akis (258)

Kėdainių rajono gyventojai jau kuri laiką negali ramiai gyventi dėl vis labiau įžūlėjančių...

Ar tai Europa, ar Azija: kur pasimetė gruzinai? (21)

Kas išties stebina atvykus į Gruziją, tai jos dvilypumas. Šalis, o taip pat ir visas Kaukazo...